Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2013, 23:37:58
JustMeAndTheMoon JustMeAndTheMoon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Am nevoie de ajutor

Buna, sunt un utilizator nou al acestui forum si dupa cum scrie si in titlu am nevoie de ajutor. Trec printr-o perioada foarte dificila. Am probleme in familie din cauza datoriilor si a faptului ca tatal meu este extrem de violent. Stiu ca pacatuiesc, insa imi urasc tatal din tot sufletul. Toata viata nu a stiut decat sa ma injure, sa ma bata, la fel si pe mama. Mama nu are posibilitate sa divorteze de el, desi isi doreste asta. Am dorii sa plecam departe, insa pentru ca eu sunt minor nu pot iesii din tara fara semnatura lui, semnatura pe care el nu o va acorda orice as spune sau face. Il numesc "tata" doar pentru ca asa m-am obisnuit, insa singurul si adevaratul meu Tata este Bunul Dumnezeu. Ma rog in fiecare zi ca acesta sa ma ajute, sa se intample ceva si sa putem scapa, insa.. nimic. Marturisesc ca ii doresc chiar si moartea si acesta este un pacat grav.. Dar sincer nu conteaza, ce se intampla. Poate sa ajunga el cel mai fericit si bogat om de pe pamant (dupa cum isi doreste) doar sa ma lase pe mine in pace. Am mai plecat in afara insa o femeie rea a avut grija sa ii spuna minciuni iar el a crezut-o, de aceea acum nu mai semneaza. Traiesc intr-o teroare continua. Nici vorba sa apelez la politie, i-ar da doar o amenda, stiu sigur. Nu avem unde sa plecam, la cine sa apelam. Sper doar la o minune. Daca stiti va rog o idee, o rezolvare, va rog sa imi spuneti. Am obosit sa ma gandesc, nu mai stiu ce pot face. Imi cer scuze pentru ca v-am plictisit cu asta, insa nu mai pot tine in mine... Domnul fie cu voi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2013, 00:01:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De ce nu poate divorta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.11.2013, 00:09:33
JustMeAndTheMoon JustMeAndTheMoon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce nu poate divorta?
Pentru ca apartamentul apartine amandurora, iar el ar sarii la bataie la ea. Nu dispune nici de banii necesari..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2013, 00:29:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Serios, mi se pare mai degraba pretext decat motiv.
Probabil situatia pentru ea nu e asa grea ca pentru tine, sau suporta situatia mult mai bine ca tine.
Altfel ar pleca pur si simplu si ar lasa legea sa se ocupe de detalii.
Bani? Pai nu munceste? Rude, prieteni..?

Tu ce varsta ai?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2013, 00:32:27
JustMeAndTheMoon JustMeAndTheMoon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios, mi se pare mai degraba pretext decat motiv.
Probabil situatia pentru ea nu e asa grea ca pentru tine, sau suporta situatia mult mai bine ca tine.
Altfel ar pleca pur si simplu si ar lasa legea sa se ocupe de detalii.
Bani? Pai nu munceste? Rude, prieteni..?

Tu ce varsta ai?
Nu munceste pentru ca nu o lasa el, nici el nu munceste, doar sta si spune ca nu sunt bani. Varsta mea chiar nu conteaza, nu o ajuta la nimic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.11.2013, 00:41:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustMeAndTheMoon Vezi mesajul
Nu munceste pentru ca nu o lasa el, nici el nu munceste, doar sta si spune ca nu sunt bani. Varsta mea chiar nu conteaza, nu o ajuta la nimic.
Ba chiar conteaza.
Si din ce traiti?
Alocatia ta?

Ei ce varsta au?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.11.2013, 00:49:41
JustMeAndTheMoon JustMeAndTheMoon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ba chiar conteaza.
Si din ce traiti?
Alocatia ta?

Ei ce varsta au?
Ceva de genul. El nu munceste la un patron, nu are un salariu stabil, ce mai face de pe o zi pe alta, bani pe care mai mult el ii tine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.11.2013, 00:53:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca are mama ta bani de plecat afara, are bani si de mutat si intentat divort. Pe urma poate sa-si ia o slujba. Ca nu vrea sa-si bata capul, inseamna ca e ok pentru ea.
Si nu vad de ce varsta ta/lor trebuie sa fie un secret.
La fel cum nu cred ca poti intretine o familie ani de zile lucrand de pe o zi pe alta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.11.2013, 01:06:09
JustMeAndTheMoon JustMeAndTheMoon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca are mama ta bani de plecat afara, are bani si de mutat si intentat divort. Pe urma poate sa-si ia o slujba. Ca nu vrea sa-si bata capul, inseamna ca e ok pentru ea.
Si nu vad de ce varsta ta/lor trebuie sa fie un secret.
La fel cum nu cred ca poti intretine o familie ani de zile lucrand de pe o zi pe alta.
Ti-am trimis mesaj privat. Chiar e nevoie sa spun tot trecutul? Ar dura cam mult
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.11.2013, 11:24:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Am citit mesajul, ideea e ca din moment ce ai inceput "sa dai din casa" si oricum esti cvasi-anonim, ai putea spune intreaga situatie.

Altfel nu vad de ce ai facut-o, atat timp cat oferi o imagine incompleta si sfaturile care le vei primi nu vor fi cele mai adecvate ca sa nu zic ca aparentele(?) incoerente ar putea face pe cei care citesc sa traga alte concluzii despre adevaratele intentii.

Pana la urma, ce doresti mai exact?

Ce mi-ai scris pe PM nu schimba nimic.

Daca mama ta vrea si poate, are resursele necesare, sa plece in strainatate cu tine, desi i-ar fi mai greu decat in .ro, ar putea f. bine sa plece pur si simplu de acasa cu tine intr-o prima faza, depunand plangere pentru violenta, cu certificat medico-legal si intentand divort.
O consultantie cu un avocat ar putea lamuri care e calea cea mai buna pentru asa ceva.

In plus, nici nu mai ai asa mult pana la majorat, daca ati tolerat atat de mult situatia asta, cativa ani in plus nu mai conteaza asa mult..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare