Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2008, 08:01:42
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

din capul locului cer iertare celor ce se vor simti jigniti de titlul si continutul acestui nou subiect... marturisesc ca nu am avut rabdarea sa rasfoiesc toate topicurile ptr a vedea daca ideea a mai fost abordata de altcineva anterior dar incep prin a intreba ce parere aveti despre unele manastiri din Romania care practica tarife fixe ptr acatiste si alte "servicii religioase"...unii au chiar si tabele cu preturi... astfel incat in functie de suma pe care o dai ti se spune pe cat timp ti se va citi acatistul la Sf Liturghii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2008, 08:05:27
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

ah.. si inca ceva... pe cei care nu pot exprima o parere pertinenta si justificata ii rog sa se abtina de la comentarii
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2008, 08:09:13
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
din capul locului cer iertare celor ce se vor simti jigniti de titlul si continutul acestui nou subiect... marturisesc ca nu am avut rabdarea sa rasfoiesc toate topicurile ptr a vedea daca ideea a mai fost abordata de altcineva anterior dar incep prin a intreba ce parere aveti despre unele manastiri din Romania care practica tarife fixe ptr acatiste si alte "servicii religioase"...unii au chiar si tabele cu preturi... astfel incat in functie de suma pe care o dai ti se spune pe cat timp ti se va citi acatistul la Sf Liturghii.
Eu iti zic una si mai gogonata.La o biserica la mine in oras,pnetru pomenirea mortilor in Postul Pstelui se cer urmatoarele:1 kg zahar,1kg faina,1 kg arpacas,1 l ulei,1l vin +300 mii lei.Acu,ce m-a mirat si mai mult,este ca s-au strans cam 1000 de pomelnice(am fost catntaret la acea biserica).Va dati seama cat ulei,vin zahar etc.Pai si-au facut cei 2 popi de acolo aprovizioanrea pe un secol.Ca sa nu mai zic ca si-au schimbat si masinile.
Da stiti,este un proverb romanesc"prost nu este cine cere,prost este cine da":D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2008, 08:20:22
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

pe mine ma intristeaza cel mai mult faptul ca unii oameni sunt chiar necajiti sub aspect pecuniar, abia au posibilitatea sa isi duca traiul lor amarat si plin de griji.. si atunci vin si ma intreb ei de unde fac rost de banii necesari ptr a plati la biserica cat li se cere??
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2008, 08:24:20
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

INAINTE DE A PLECA DIN TARA AM PLATIT UN ACATIST PE 6 LUNI LA UN ADIN MANASTIRILE DIN BUCURESTI...... NU CRED CA DORITI SA AFLATI CAT AM DAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NU MA VAIT PTR CA NU SUNT MURITOARE DE FOAME, AM AVUT POSIBILITATEA SI DECI AM OFERIT(vorba lui Achimovjan.. ca pana la urma, prost nu e cine cere:D:D:D)ar cei saraci???????????????????????????????????????????? ????????????
MILA NUMAI DE LA DUMNEZEU, CACI IN NADEJDEA AJUTORULUI VENIT DE LA OAMENI!!!!!!!!!!!!!!!!:(:(:(:(:(:(:(:(:(
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2008, 10:33:12
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Cineva mi-a oferit o explicatie odata: calculati cat revine pentru fiecare pomenire, care se face zilnic: cam 5 mii. Vi se pare mult?
Ce sa spun? Daca mergi la acelasi parinte si iti stie problemele, poate ca te mai scuteste. Mie mi s-a intamplat aceasta, cand am avut o perioada mai dificila, parintele nu a vrut sa-mi ia bani.
Oricum, incearca sa nu-ti para rau de banii aceia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.07.2008, 10:41:01
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

ha ha ha!! m-ai facut sa rad!!! sincer.. vorbele astea le-am auzit si eu. explicatii cretine venite de la cei care cauta stupide explicatii la ceva ce nu are scuza....cat despre bani nu imi pare rau.. sunt un om generos de felul meu... preferam insa sa ii dau unui sarac decat sa se imbuibe.......
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.07.2008, 12:05:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
ha ha ha!! m-ai facut sa rad!!! sincer.. vorbele astea le-am auzit si eu. explicatii cretine venite de la cei care cauta stupide explicatii la ceva ce nu are scuza....cat despre bani nu imi pare rau.. sunt un om generos de felul meu... preferam insa sa ii dau unui sarac decat sa se imbuibe.......
Nu prea se vede o atitudine crestina in ceea ce spui ,"explicatie cretina".
Daca esti asa de generoasa poti sa dai si la saraci si la manastire ,daca vrei pomenire.
Eu am fost la sf.man.Sihastria vara trecuta.
Am mancat si am stat acolo doua zile fara sa dau un ban.Si in aceeasi perioada s-au perindat pe acolo cel putin vreo doua sute de persoane.
De unde crezi ca iau acei calugari bani sa ne hraneasca?
Mai sunt manastiri care nu au tarife fixe ,nu te obliga nimeni sa pomenesti daca ti se pare scump.
Deci eu dau 10 ron pt.un acatist si mai primesc si raspuns de la staret cu multumiri.Asta prin posta ,pe cheltuiala manastirii.
E adevarat ca am fost la o man.in judetul meu si am intrebat ,mi-a spus 1000 lei vechi pentru un nume pe zi ,deci 4 lei noi pentru 40 de zile pt.o persoana.
Mi s-a parut mult si nu am dat.
Fiecare e liber sa dea cat vrea ,si daca stau si ma gandesc bine ,acea manastire era formata din vreo 10 calugari ,majoritatea f.batrani si aveau nevoie de bani pt.a plati oameni pt.diferite munci.
In afara de asta ,sunt praznice unde mesele sunt gratuie ,de unde bani.
Inainte de a face astfel de afirmatii mai ganditi ce scrieti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2008, 12:07:39
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Nu stiu zau unde gasiti voi bisericile cu astfel de naravuri ca eu niciodata nu le-am intalnit, si slava Domnului ca am batut ceva drumuri prin tara...!

Poate ca dupa cum va e inima, asa va e dat sa aveti si parte:(!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.07.2008, 12:20:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Nu stiu zau unde gasiti voi bisericile cu astfel de naravuri ca eu niciodata nu le-am intalnit, si slava Domnului ca am batut ceva drumuri prin tara...!

Poate ca dupa cum va e inima, asa va e dat sa aveti si parte:(!
Nici eu nu am avut parte de asa ceva ,trimit bani cu acatiste la doua man.in Moldova si nu dau mai mult de 10 ron pt.un acatist unde trec 10 persoane -m-am gandit eu sa nu trec mai multi.
Daca sunt mai multi ,pun mai multi bani ,dar asta din proprie initiativa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tarif: 15 milioane inmormantarea. cocacoc Generalitati 78 17.11.2011 21:06:33