Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2009, 14:54:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Smile O importanta intrebare....

Stiu ca prin Botez se iarta pacatul stramosesc, insa se poate pune problema iertarii si a pacatelor din generatiile percedente care ar putea apasa noul nascut?

Astept raspunsul vostru .....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.09.2009, 15:03:00
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu niciodata nu am inteles de ce in afara pacatului stramosesc nou-nascutii mai pot mosteni si alte pacate. Mi se pare injust si contrar ideii care spune ca omul alege de capul lui sa faca bine sau rau, sa respecte sau nu pe Dumnezeu, sa se mantuiasca sau sa ramana pe dinafara.

Un Dumnezeu atotbenevolent n-ar dezavantaja pe nimeni in "cursa" spre mantuire punandu-i in spate pacatele parintilor si stramosilor. Parerea mea.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2009, 15:23:29
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Eu niciodata nu am inteles de ce in afara pacatului stramosesc nou-nascutii mai pot mosteni si alte pacate.
Sfanta Scriptura nici nu ne invata despre mostenirea vre-unui pacat. Fiecare va merge la judecata cu pacatele sale (nu ale altuia). "Fiul nu va purta nelegiurea tatalui sau si tatal nu va purta nelegiurea fiului sau! Neprihanirea celui neprihanit va fi peste el si rautatea celui rau va fi peste el." (Ezechiel 18:20)

Ceea ce totusi mostenim, de la stramosii nostri Adam si Eva, este firea pacatoasa, inclinatia spre pacat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2009, 15:37:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Stiu ca prin Botez se iarta pacatul stramosesc, insa se poate pune problema iertarii si a pacatelor din generatiile percedente care ar putea apasa noul nascut?

Astept raspunsul vostru .....
In afara de ceea ce am spus la celalalt topic unde a aparut discutia asta (parca la cel deschis de sophia despre cat poate intra Biserica in viata noastra privata), as mai adauga:
se face confuzia intre pacatul concret, personal, si inclinatia spre pacat, slabiciunea, care este un fel de boala spirituala.
Nu poate fi 'iertat' in sensul strict al cuvantului decat un pacat pe care l-a facut o persoana.

Confuzia asta vine din teologia occidentala, si mai departe, de la sf. Augustin care vedea pacatul originar ca un fel de vina originara pe care o purtam si noi.

Prin legea ereditatii, care este si spirituala, noi mostenim odata cu imaginea lui Dumnezeu si niste slabiciuni ale stramosilor nostri, aceste inclinatii diverse, sau chiar urmari ale ranilor si suferintelor traite de ei. Toate acestea provin din pacatul stramosesc, care s-a propagat la toate generatiile urmatoare sub foma unei slabiciuni, cum spune condor.
Nu este vorba aici de un pacat care trebuie iertat. Prin botez, aceste urme nu se sterg, ci ni se da posibilitatea de a le depasi, se pune samanta invierii in noi. Omul vechi de care zice sf Pavel isi mai iteste capul, dar este intru-un mod paradoxal 'deja' invins.
Asta inseamna ca 'la botez se sterge pacatul originar'. Nu ca se sterg si urmele, pentru ca ar insemna ca Dumnezeu sa ne schimbe printr-un fel de hocus pocus. El ne lasa si pe noi sa conlucram cu El, ca sa invingem aceasta boala. Un Dumnezeu care nu ar face asta ne-ar trata ca pe niste automate. Stergem discul dur si o luam de la zero!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2009, 17:04:44
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Copiii nu mostenesc de la stramosi pacatele ci doar urmarile/efectele acestora: "parintii mananca agurida si copiilor le vor strepezi dintii"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2009, 17:49:54
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Copiii nu mostenesc de la stramosi pacatele ci doar urmarile/efectele acestora: "parintii mananca agurida si copiilor le vor strepezi dintii"
Gasesc acest lucru ca fiind inacceptabil. Carevasazica nu se mosteneste pacatul, dar se mosteneste pedeapsa. Pedepsit pentru ce n-ai facut.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.09.2009, 18:29:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Este un subiect delicat. Eu nu sunt de acord cu faptul ca viata mea e un raspuns la cum au trait parintii. Prorocul Ieremia parca, voi cauta, spune exact invers - ca nu suntem raspunzatori de pacatele parintilor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.09.2009, 19:13:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Gasesc acest lucru ca fiind inacceptabil. Carevasazica nu se mosteneste pacatul, dar se mosteneste pedeapsa. Pedepsit pentru ce n-ai facut.
Cum adica pedeapsa?
Urmare nu inseamna pedeapsa.
Asa cum parintii dau mostenire codul genetic, dau mostenire si anumite trasaturi care sunt urmare a felului cum au trait. Dar asta nu inseamna ca persoana nu se poate elibera aspectele negative si folosi aspectele pozitive ca sa evolueze.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.09.2009, 21:02:43
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

La Taina Botezului se iarta toate pacatele, avem exemplu in acest sens pe crestinii din primele secole care, botezatii fiind la varste diferite, erau numiti "sfinti" in scripturi de catre SF.Apostoli.

Oamenii nu poarta pacatele inaintasilor ci efectele pacatelor lor, asa cum aproapele nostru poate fi afectat de pacatul nostru chiar daca el nu a savarsit acel pacat......(ex. cuvantul necuviincios il afecteaza si pe cel care aude, chiar daca el nu a spus ceva necuvenit.)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2009, 21:32:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În evanghelia care se citește la Duminica orbului se spune (citez din memorie)"...oare cineva din neamul lui a păcătuit?" (referindu-se la faptul că acel vindecat de Iisus Hristos era orb din naștere...Răspunsul îl știm cu toți i"..aceasta este pentru a se arăta voia lui Dumnezeu prin el."
Așadar încă din acele vremuri oamenii credeau în moșternirea păcastelor înaintașilor din familie în timp cae învățătura Mântuitorului respingea aceasta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
O intrebare importanta pentru mine Claudiuxs Intamplari adevarate 12 06.10.2010 05:56:11
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11