Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2009, 15:57:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit O intrebare...

Am auzit de cateva cazuri de persoane care au fost ingropate fiind in moarte clinica. Se stie de exemplu cazul cantaretei de muzica populara Ileana Sararoiu si am mai auzit de un caz in care "mortul" s-a trezit in cosciug pe drumul spre cimitir ( nu prea incantat de peisaj banuiesc).

Intrebarea mea se refera la cum s-ar putea identifica acest fenomen, pentru ca e logic ca daca mortul este dus la morga pentru a i se efectua autopsia e posibil sa fie omorat bine de tot in cazul in care nu este chiar mort.

Eu as vrea sa stiu ce proceduri exista pentru a se constata daca este posibil ca un mort sa fie in moarte clinica inainte de a i se face autopsia sau dus la groapa?????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.10.2009, 18:53:34
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

sotul meu este autopsier ,nu stiu exact toate procedurile ,o sa il intreb si o sa-ti raspund.imbalsamarea nu se face daca medicul legist nu elibereaza certificatul constatator prin care persoana este declarata decedata ! probabil pe vremuri nu erau destule teste pentru a vedea acest lucru ,uite chiar m-ai facut curioasa ,si o sa intreb !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.10.2009, 20:39:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
sotul meu este autopsier ,nu stiu exact toate procedurile ,o sa il intreb si o sa-ti raspund.imbalsamarea nu se face daca medicul legist nu elibereaza certificatul constatator prin care persoana este declarata decedata ! probabil pe vremuri nu erau destule teste pentru a vedea acest lucru ,uite chiar m-ai facut curioasa ,si o sa intreb !
Mersic, eu fac referire la aceste cazuri mai rare...dar care pot exista :D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.10.2009, 21:04:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mersic, eu fac referire la aceste cazuri mai rare...dar care pot exista :D
Mortul de e viu nu-i mort , iar de e mort și sigur e mort , e mort cu siguranță , iar de nu suntem siguri, nu-i nici viu și nici mort , căci planează incertitudinea ! Dacă el e declarat mort și nu-i mort, cu siguranță e viu ! Na, ce pot spune în cazul , expus de tine, decât să ne bucurăm că încă sfârșitul din astă lume nu a venit cu adevărat pentru cel declarat mort . Doamne ferește să nu ajungă cineva viu , pe masa de autopsie, căci atunci lucrurile iau o turnură complet nedorită. Excepții, excepții, excepții . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.10.2009, 08:41:09
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

atunci cand mori ,si de ex ai murit cu fata in sus ,tot sangele se duce spre spate ,iar pe spate apar niste pete ...atunci esti sigur ca e mort ! apoi mai e faza cu oglinda sub nas si daca un pic abureste inseamna ca e moarte clinica ...dupa limba iar se vede ...si ce a mai zis sotul meu ...hmmmm ...stiam ca o sa uit ! cred ca astea sunt !
ah uitasem ...dc exista vreun dubiu 24 de ore nu se face autopsia ,dar am inteles ca dc stai in moarte clinica mai mult de cateva min apoi esti ca o leguma ... autopsia o face autopsierul doar dupa ce medicul legist elibereaza actul constattor de deces !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2009, 09:39:56
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, in ziua de azi cam greu poate fin inmormantat cineva viu fiind. Plus moarte clinica= lipsa activitatii cerebrale, adica creierul nu mai functioneaza, este mort, nu mai emite nici un gand, nimic, nimic, deci practic esti o leguma, si din starea asta nu se mai iese.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.10.2009, 14:08:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mortul de e viu nu-i mort , iar de e mort și sigur e mort , e mort cu siguranță , iar de nu suntem siguri, nu-i nici viu și nici mort , căci planează incertitudinea ! Dacă el e declarat mort și nu-i mort, cu siguranță e viu ! Na, ce pot spune în cazul , expus de tine, decât să ne bucurăm că încă sfârșitul din astă lume nu a venit cu adevărat pentru cel declarat mort . Doamne ferește să nu ajungă cineva viu , pe masa de autopsie, căci atunci lucrurile iau o turnură complet nedorită. Excepții, excepții, excepții . . . !
Pai Doamne fereste sa ajunga viu!!!...eu chiar la asta ma gandeam.

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
atunci cand mori ,si de ex ai murit cu fata in sus ,tot sangele se duce spre spate ,iar pe spate apar niste pete ...atunci esti sigur ca e mort ! apoi mai e faza cu oglinda sub nas si daca un pic abureste inseamna ca e moarte clinica ...dupa limba iar se vede ...si ce a mai zis sotul meu ...hmmmm ...stiam ca o sa uit ! cred ca astea sunt !
ah uitasem ...dc exista vreun dubiu 24 de ore nu se face autopsia ,dar am inteles ca dc stai in moarte clinica mai mult de cateva min apoi esti ca o leguma ... autopsia o face autopsierul doar dupa ce medicul legist elibereaza actul constattor de deces !
Multumesc pentru informatii. Stiam si eu de petele care se instaleaza, dar din ce am mai citit eu pe net se instaleaza si la cel care se afla in moarte clinica pentru ca inima isi inceteaza activitatea practic.
Ihmm, deci atunci cand exista dubii nu se recurge la autopsie timp de 24 de ore...insa din cate stiu eu perioada de 3 zile in care se lasa decedatul pana sa fie inmormantat, s-ar explica tocmai prin acest dubiu datorat pericolului mortii clinice :-?

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, in ziua de azi cam greu poate fin inmormantat cineva viu fiind. Plus moarte clinica= lipsa activitatii cerebrale, adica creierul nu mai functioneaza, este mort, nu mai emite nici un gand, nimic, nimic, deci practic esti o leguma, si din starea asta nu se mai iese.
Da, asa am citit si eu ca in momentul in care creierul isi inceteaza activitatea chiar si pe o perioada scurta exista pericolul ca persoana respectiva sa ramana o leguma.

Eu am mai scris la inceput ca am auzit de un caz in care " decedatul " in timp ce era condus cu alai spre cimitir s-a trezit si a facut ochii mari...acum nu mai stiu ce s-a intamplat cu el, in ce stare a ramas, dar mi se pare ciudat pentru faptul ca nu cred ca il duceau spre groapa la 5 ore dupa deces totusi :-?

De asemenea mi-a ramas mie in minte cazul interpretei Ileana Sararoiu, care atunci cand a fost dezgropata a creat rumoare prin faptul ca era intoarsa in sicriu ceea ce nu prea ar fi fost posibil in cazul in care ar fi fost decedata intr-adevar.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.10.2009, 14:59:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai Doamne fereste sa ajunga viu!!!...eu chiar la asta ma gandeam.


Multumesc pentru informatii. Stiam si eu de petele care se instaleaza, dar din ce am mai citit eu pe net se instaleaza si la cel care se afla in moarte clinica pentru ca inima isi inceteaza activitatea practic.
Ihmm, deci atunci cand exista dubii nu se recurge la autopsie timp de 24 de ore...insa din cate stiu eu perioada de 3 zile in care se lasa decedatul pana sa fie inmormantat, s-ar explica tocmai prin acest dubiu datorat pericolului mortii clinice :-?



Da, asa am citit si eu ca in momentul in care creierul isi inceteaza activitatea chiar si pe o perioada scurta exista pericolul ca persoana respectiva sa ramana o leguma.

Eu am mai scris la inceput ca am auzit de un caz in care " decedatul " in timp ce era condus cu alai spre cimitir s-a trezit si a facut ochii mari...acum nu mai stiu ce s-a intamplat cu el, in ce stare a ramas, dar mi se pare ciudat pentru faptul ca nu cred ca il duceau spre groapa la 5 ore dupa deces totusi :-?

De asemenea mi-a ramas mie in minte cazul interpretei Ileana Sararoiu, care atunci cand a fost dezgropata a creat rumoare prin faptul ca era intoarsa in sicriu ceea ce nu prea ar fi fost posibil in cazul in care ar fi fost decedata intr-adevar.
Nu stiu daca era cazul sa intervin chiar dar Ileana Sararoiu nu a patit asa ceva.Este fabulatie la nivel national. Jurnalul National a avut acum 1-2 ani un supliment si un CD dedicat ei in care a aratat clar ca nu a fost asa. De asemenea, intro emisdiune a lui Teo Trandafir (desi este fata formularea este in consecinta din cauza prenumelui)pe Pro-Tv de acum 2 ani a parut Maria Ciobanu care a confirmat si ea(au fost bune prietene)ca nu este adevarat. Eu am suplimentul Jurnalului National ,ca o confirmare in plus !

Deci este doar confabulatie nationala !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.10.2009, 15:24:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu stiu daca era cazul sa intervin chiar dar Ileana Sararoiu nu a patit asa ceva.Este fabulatie la nivel national. Jurnalul National a avut acum 1-2 ani un supliment si un CD dedicat ei in care a aratat clar ca nu a fost asa. De asemenea, intro emisdiune a lui Teo Trandafir (desi este fata formularea este in consecinta din cauza prenumelui)pe Pro-Tv de acum 2 ani a parut Maria Ciobanu care a confirmat si ea(au fost bune prietene)ca nu este adevarat. Eu am suplimentul Jurnalului National ,ca o confirmare in plus !

Deci este doar confabulatie nationala !
A, serios?????? Inseamna ca eu am ramas cu fabulatia, si sincera sa fiu nici adevarul in cazul acesta nu l-am cautat :D

Multumesc pentru informatie!

Ramane cazul mortului-viu care s-a trezit in cosciug...dar cred ca e timpul sa mai caut si eu, ca se vede treaba ca deja un caz a picat

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.10.2009, 15:34:06
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit Din cate am citit va spun si d-voastra.

Moartea clinică reprezintă o situație aflată la limita dintre viață și moarte, de cele mai multe ori fiind vorba despre pacienți aflați în sitații critice din punct de vedere medical, având funcțiile vitale biologice-activitatea cardiacă și respirația-abolite pentru anumite perioade de timp. Moartea clinică reprezentând de fapt perioada de timp în care organismul mai poate reacționa la diverși stimuli interni sau externi care pot determina reluarea activității automate a miocadului (mușchiul inimii) și a respirației, respectiv a centrilor nervoși cardio-respiratori,situați în trunchiul cerebral. Reluarea activității automate ale acestor centri, care descarcă ritmic impulsuri nervoase către mușchii ce coordonează circulația sanguină(miocard), respectiv respirația(musculatura intercostală și diafragmul)reprezintă resuscitarea propriu zisă, intervalul de resuscitare(de la oprirea funcțiilor vitale pană la reluarea lor) reprezentând de fapt fenomenul cunoscut sub numele de moarte clinică. Intervalul de resuscitare sau durata de timp în care un organism poate fi în moarte clinică, depinde de viabilitatea celulei nervoase, fenomenul devenind ireversibil în momentul în care centrii nervoși cerebrali sunt lipsiți de aportul de oxigen pe o perioadă de timp ce depășește 5-10 minute.

Durata timpului după care mai este posibilă resuscitarea cardio-respiratorie variază în funcție de vârstă, sex, diverse boli sau tare ale organismului, precum și în funcție de împrejurarea care a determinat evenimentul declanșator. Există situații când pacienți considerați decedați prin submersie(înnec) în apă rece, au putut fi resuscitați după perioade de timp considerate inițial depășite pentru resuscitare, adică de ordinul orelor. Aceasta explicându-se prin faptul că la o temperatură scazută, nevoia de oxigen a celulelor nervoase este mult diminuată, ceea ce permite supraviețuirea lor un timp mai îndelungat. Faptul că oameni aflați în moarte clinică relatează diverse fenomene )desprinderea de trup, vizualizarea unor imagini sau diverse alte percepții, se poate explica prin activitatea centrilor corticali, care rămâne prezentă în toata perioada intervalului de resuscitare.
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare