Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.10.2009, 18:06:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vai, vai , Cozia ! O să se supere doamna profesoară Gabriela și Florentina șiiiiii. . . , mai știu eu cine , dar în episodul viitor !
Da ..si EU. Partea proasta e ca nu ar trebui sa se supere nimeni ci sa ia aminte si sa se corecteze. E ca si cum ne-am supara cand ni se atrage atentia asupra unui defect personal.

Scoala nu a fost inventata degeaba, cam asta e ideea de baza
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.10.2009, 18:28:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Oameni buni, nu va suparati daca sunteti corectati (si eu fac niste greseli, desi nu ar trebui). Foarte bine ca s-a pus o astfel de problema. Dupa cum spunea Andrusca, lenea e un pacat mare si, adaug eu, si nestiinta. Un crestin nu trebuie sa fie prost sau lenes. Sunt si alte lucuri mai importante, dar aceasta autosuficienta nu este buna deloc, mai ales ca tinde sa se transfere si in alte planuri. Sa luam deci fiecare aminte ce si cum postam!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.10.2009, 18:29:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Stii ceva...daca sustii ca un elev are alte prioritati si obligatii in timpul celor 12 ani de scoala decat sa invete limba materna...eu iti dau dreptate

Si lenea e un pacat...in caz ca nu stiai, sau uneori ti se pare o virtute...pai hai sa ne preocupam toti de mantuire si sa lasam scoala la o parte. Eu chiar ma gandesc cat de stupid ar suna sa le spun viitorilor mei copii " Scrieti si invatati cat puteti si cat vreti, eu va iubesc oricum iar voi preocupati-va de mantuire!" =))

E ceva foarte urat sa nu stii sa scrii si de aceea va rog sa ma faceti atenta in caz ca gresesc...pentru a nu ma face de ras si in alte contexte.

Va multumesc!
Draga Andrusca,
AICI si nu in scoala prioritatea noastra este de a urma si imita pe Hristos care NU a scris absolut nimic NICIODATA in cei 3,5 ani ai vietii lui ca propavaduitor a Cuvintului si ca Fiu a lui Dumnezeu
Sa-i fie oare rusine?

Din nou incerc sa reiterez ideea ca AICI nu este o sala de clasa iar noi nu suntem scolari.
Ce bine ar fi daca ne-am iubi prin a ne lasa unii pe altii in pace cu defectele noastre( indiferenta iubitoare de care am mai amintit) si sa ne concentram pe suflet si simboluri desenate pe nisip cu batul precum Mintuitorul
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.10.2009, 18:36:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Si cel mai trist in problema cu i este faptul ca de fapt nu are nici un fel de suport in limba vorbita. Nimeni nu pronunta fiiul, scri, fi (sa fii cuminte) etc. Deci pur si simplu nu pot sa inteleg cum ajung atat de multi romani sa faca asemenea greseli elementare cand in limba romana, in general, scrii cum auzi. (Ca in propozitia anterioara, auzi un i lung la scrii, deci doi de i, si un i scurt la auzi, deci un singur i. ) Ce o fi asa de greu de priceput nu stiu.

Mai este problema cu ortogramele, in special cu va, v-a.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.10.2009, 18:43:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa luam deci fiecare aminte ce si cum postam!
Eu ramin de parerea ca subiectul si efectul pe care il are asupra sufletului conteaza nu scrierea corecta.

Nici o clipa nu ne gindim ca dezbatind acest subiect noi ucidem dorinta de exprimare a lui Moshe, a multor altor nationalitati si oameni sarmani, pe care le eliminam si-i rusinam ca nu sunt perfecti ca NOI

Invocarea lenei ca fiind un motiv este pueril, multa lume din cauza disparitiei ACCESULUI LIBER SI CU BURTA PLINA, SATUI la Educatie pur si simplu au fost eliminati ca fiind necorespunzatori de cine?
DE NOI TOTI care-i vrem sa dispara de pe fata pamintului crezind cu naivitate ca daca scapam de "lenesi" si cei care nu contribuie" vom rezolva PROBLEMA ROMANIEI.

Tot tineretul "destept" si educat in asa ZISA societate de Consum romaneasca de abia asteapta sa scape de cei invechiti, analfabeti, de pensionari si alti consumatori de buget!
In acest context se inscrie si acest demers gramatical

Mai avem pina ajungem la intelegerea deplina a fiintei umane si a valorii pe care o are.
Insa, pardon, acest lucru tine de progres...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.10.2009, 19:06:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hm... mie mi se pare ca, dimpotriva, tineretul nu prea stie regulile gramaticale. Oamenii mai in varsta stiu destul de bine gramatica. Nu este niciun fel de conspiratie,Doamne fereste, nu dorim sa eliminam pe nimeni, ci doar sa atragem atentia sa fie fiecare mai atent. Nu da nimeni cu parul! Hristos nu a scris nimic, dar Sfintii Parinti da. Daca aveau aceeasi mentalitate si ramanea fiecare la trairea personala, acum noi si toti cei de dinaintea noastra nu am fi stiut ce comori ascund scrierile sfinte, nu am fi fost mai nimic din ce suntem. Au fost si sfinti foarte cultivati, slava Domnului, dar mai presus de toate, au fost mari rugatori. Insa nu e bine sa lasam sa rugineasca banutul, atata tot. Sper ca nu am suparat pe nimeni.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.10.2009, 19:15:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu ramin de parerea ca subiectul si efectul pe care il are asupra sufletului conteaza nu scrierea corecta.

Nici o clipa nu ne gindim ca dezbatind acest subiect noi ucidem dorinta de exprimare a lui Moshe, a multor altor nationalitati si oameni sarmani, pe care le eliminam si-i rusinam ca nu sunt perfecti ca NOI

Invocarea lenei ca fiind un motiv este pueril, multa lume din cauza disparitiei ACCESULUI LIBER SI CU BURTA PLINA, SATUI la Educatie pur si simplu au fost eliminati ca fiind necorespunzatori de cine?
DE NOI TOTI care-i vrem sa dispara de pe fata pamintului crezind cu naivitate ca daca scapam de "lenesi" si cei care nu contribuie" vom rezolva PROBLEMA ROMANIEI.

Tot tineretul "destept" si educat in asa ZISA societate de Consum romaneasca de abia asteapta sa scape de cei invechiti, analfabeti, de pensionari si alti consumatori de buget!
In acest context se inscrie si acest demers gramatical

Mai avem pina ajungem la intelegerea deplina a fiintei umane si a valorii pe care o are.
Insa, pardon, acest lucru tine de progres...
Nu tine de inteligenta, ci de capacitatea de a corecta greselile personale.

Personal cred ca trebuie sa avem dorinta de a ne autocorecta tot timpul si sub orice aspect.

Cred ca este foarte important sa renuntam la orgoliu, pentru ca atata timp cat el ne impiedica sa acceptam faptul ca gresim si sa acceptam adevarul...nu poate fi deloc constructiv.

P.S. Banuiesc ca cei de alte nationalitati isi stiu deja foarte bine limba lor materna si o mai stiu si pe a noastra, asa ca tot respectul din partea mea.
A invata limba materna corect este o obligatie, nu un progres...pentru ca lumea invata sa scrie de cand e ea

Last edited by AndruscaCIM; 06.10.2009 at 19:21:57.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.10.2009, 19:29:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hm... mie mi se pare ca, dimpotriva, tineretul nu prea stie regulile gramaticale. Oamenii mai in varsta stiu destul de bine gramatica. Nu este niciun fel de conspiratie,Doamne fereste, nu dorim sa eliminam pe nimeni, ci doar sa atragem atentia sa fie fiecare mai atent. Nu da nimeni cu parul! Hristos nu a scris nimic, dar Sfintii Parinti da. Daca aveau aceeasi mentalitate si ramanea fiecare la trairea personala, acum noi si toti cei de dinaintea noastra nu am fi stiut ce comori ascund scrierile sfinte, nu am fi fost mai nimic din ce suntem. Au fost si sfinti foarte cultivati, slava Domnului, dar mai presus de toate, au fost mari rugatori. Insa nu e bine sa lasam sa rugineasca banutul, atata tot. Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Asa este. Eu chiar consider ca nu e bine sa fim nepasatori fata de greselile acestea pentru ca riscam sa fim catalogati gresit definitiv de cei care respecta aceste reguli ca fiind de baza. Practic sunt oameni care pot suferi din aceasta cauza si nici macar nu li se explica de ce au picat un examen, de ce iau note mici in facultate si asa mai departe...pentru ca unii nici nu se sinchisesc sa ii mai corecteze sau sa le mai citeasca lucrarile cand vad ca nu stiu sa scrie.

Asta e parerea mea....eu una am avut colegi in facultate care nu stiau sa scrie, picau examene, profesorii ii desconsiderau si aveau saracii restante, stres in sesiunea de restante, plangeau pe la cabinetele profesorilor...dar cum sa le spui " Stii, vezi ca nu stii sa scrii si poate de asta pici la examene!" cand s-ar deduce ca prea putin ii intereseaza sa puna mana pe o carte sa isi clarifice anumite lucruri neintelese ????!!!!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.10.2009, 19:30:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca nu trebuie sa cadem in extreme. Sa nu dam atentie mai mare formei decat fondului. Sa ne intoarcem la esenta si atunci cand scriem si atunci cand vorbim. Important este sa fim atenti la ceea ce scriem pentru ca, prin scrisul nostru, sa-I slujim lui Dumnezeu marturisindu-L in fata oamenilor ca niste fii. Iisus l-a iubit mult pe Petru, desi era neinstruit. Caci Il interesa sufletul acestuia.

Un scolar, acum cateva decenii scrisese cuvantul ,,rege'' cu majuscula. Profesorul ii i-a facut observatie, spunandu-i: ,,Nici regele nu e mai presus decat gramatica limbii romane!'' Parafrazandu-l, consider ca e bine sa ne aratam respectul pentru limba romana, insa Dumnezeu e mai presus si decat gramatica.

Si totusi, bine este a scrie cele duhovnicesti cu luare-aminte din toate punctele de vedere. Dar, daca fratele nostu se mai impiedica la ,,i" sau la virgule, pe alte topice n-ar trebui ca acesta sa fie un motiv pentru a-l critica. Pe acest topic putem sa dezbatem si aceasta problema. Dar atat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.10.2009, 19:33:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu tine de inteligenta, ci de capacitatea de a corecta greselile personale.

Personal cred ca trebuie sa avem dorinta de a ne autocorecta tot timpul si sub orice aspect.

Cred ca este foarte important sa renuntam la orgoliu, pentru ca atata timp cat el ne impiedica sa acceptam faptul ca gresim si sa acceptam adevarul...nu poate fi deloc constructiv.

P.S. Banuiesc ca cei de alte nationalitati isi stiu deja foarte bine limba lor materna si o mai stiu si pe a noastra, asa ca tot respectul din partea mea.
A invata limba materna corect este o obligatie, nu un progres...pentru ca lumea invata sa scrie de cand e ea
Pozele tale din pagina personala , m-au convins si mi-au anihilat orgoliu si mandria ! Vorbesc extrem de serios .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde