Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 28.09.2018, 20:29:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Unde mai sunt orfelinate in țărișoara noastră, 0doctule?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #192  
Vechi 28.09.2018, 20:29:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Mircea Badea, marele reper de moralitate crestina. Imi vine sa vars.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #193  
Vechi 28.09.2018, 20:32:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

In sfarsit a fost data publicitatii lista corecta a sectiilor de votare din strainatate.


http://www.mae.ro/sites/default/file..._2018_site.pdf


Sursa http://www.mae.ro/node/46944
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #194  
Vechi 28.09.2018, 20:54:31
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

mi se pare mie sau numitul dragos p posteaza si altceva decat citate???
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 28.09.2018, 21:28:01
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mircea Badea, marele reper de moralitate crestina. Imi vine sa vars.
Era doar o altă opinie la adresa boicotatorilor. Cât de tâmpit poți fi să vii cu argumente gen ”noi nu votăm iubirea”. De atfel, Badea nu este nici pentru căsătoria civilă, de moralitate creștină nu mai pomenim.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 28.09.2018, 21:30:51
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
vreau, insa, sa spun ceva, ceea ce spune simplu aici, vehement, chiar se intampla, am vazut astazi intr-un supermarket o grupa de copilasi de gradinita, adunati in semicerc pe scaune, cu parintii in spate, carora o cucoana le explica ce inseamna sa fii altfel...
În ce sens le explica, ca normalitate sau ca anormalitate?
Reply With Quote
  #197  
Vechi 28.09.2018, 21:33:26
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
În ce sens le explica, ca normalitate sau ca anormalitate?
ca normalitate, evident. oricat de bine intentionata era mi-e clar ca peste cativa ani o sa le explice si ca e ok sa fii altfel din punct de vedere sexual. repet, m-a deranjat pt ca-s la fel ca voi la nivel intim. norocul meu e altul....:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 28.09.2018, 21:45:14
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și agenda va continua dacă nu luăm atitudine. Mă bucur că te-ai convins singur și că nu e o chestie ”inventată” ceea ce ți-am zis.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 28.09.2018, 23:39:55
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

eu cred ca dimpotriva. asta e situatia, linia de demarcatie prezentata si de tine demonstreaza ca estul fost sovietic a ramas primitiv in conceptii. imi recunosc apartenenta la acest primitivism. pustimea nu e asa, este deschisa, este mai inteligenta, este mai puternica. sper sa schimbe tara asta peste 20 de ani, cand vor incepe s-o conduca. ne trage inapoi conservatorismul si religia. voi sunteti nevindecabili, eu am sanse. veti observa asta si din harta participarii la referendum, cu cat sunt mai dezvoltate zonele cu atat va fi mai redusa participarea si invers. va spun de-acum, clujul si banatul vor fi printre cele cu participare redusa, bucurestiul in nota obisnuita... in special bosorogii vor merge.

ps.cred ca ungurii sunt exceptia, ei sunt foarte libertini, dar nationalismul, xenofobia, ii face sa fie "speciali"...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 29.09.2018, 01:56:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Invitat de PSNews, în cadrul emisiunii Puterea Știrilor de săptămâna aceasta, Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române a demontat câteva critici aduse referendumului care va avea loc în perioada 6-7 octombrie 2018.
Vasile Bănescu a subliniat faptul că într-adevăr Referendumul „este pro-familie, dar nu este pentru redefinirea familiei, cum în mod eronat, sistematic, deliberat, manipulatoriu, a apărut ca versiune în spațiul public”.
„Prin acest Referendum nu se urmărește, în niciun fel, vreo schimbare a noțiunii de familie, sau vreo modificare a drepturilor care există astăzi pentru toți cetățenii români”, a spus Vasile Bănescu.
Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române a explicat că referendumul „are ca finalitate pură explicitarea limpede a conținutului noțiunii de căsătorie”.
„Căsătoria fiind uniunea liber consimțită între un bărbat și o femeie. Această instituție venerabilă, perfect validă, fără niciun defect intrinsec, ca să spun așa. Este o instituție care, în jurul României, în spațiul european, a fost și este asaltată din punct de vedere ideologic”, a declarat Vasile Bănescu la Puterea Știrilor.
Totodată, purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române a precizat că „referendumul a devenit necesar” pentru că „instituția căsătoriei în anumite țări a fost modificată și este accesibilă și persoanelor de același sex”.
El a atras atenția că „în contextul actual al diversității, al traducerii în cheie ideologică, a așa ziselor drepturi pe care le revendică anumite minorități, a apărut și așa zisul drept la căsătorie” și a subliniat că „într-o căsătorie intri prin vocație; căsătoria nu reprezintă un drept”.
„Sunt persoane care nu vor să se căsătorească, sunt persoane care au vocația celibatului, dar sunt persoane care doresc să se căsătorească pentru a întemeia o familie, cu perspectiva în cea mai largă majoritate de a avea copii etc”, a mai adăugat acesta.
Fiind întrebat dacă România este pregătită pentru Referendum, Vasile Bănescu spus că este convins că da și a adus ca argument faptul că această acțiune „a apărut în urma exprimării voinței a peste 3 milioane de oameni”.
De asemenea, Bănescu a precizat că referendumul nu este „orientat împotriva unei minorități, împotriva unui drept al cuiva”.
„Nu există un drept la o căsătorie homosexuală, chiar nu se încalcă niciun drept”, a explicat Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române care a adăugat că „cei care protestează împotriva acestui referendum în spațiul mediatic o fac din rațiuni pur ideologice”
Referitor la boicot a spus că „este o probă de lipsă de onestitate”, a conchis acesta.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare