Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.11.2011, 12:21:46
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dumnezeu sa-ti binecuvinteze zilele si sa ma ierte pe mine daca am intristat pe cineva. Dintre tine si "Mr. Scot." cu siguranta tu imi esti mult mai de folos in cele de trebuinta. Si nu va mai spun de ce fiindca stiu ca si tu si el, intelegeti foarte bine.
Nici nu vreau o polemica pe vreo tema anume, fiindca risc sa ma ratacesc, daca nu cumva am facut-o de la primul gand de a indrazni sa vorbesc despre o "relatie cu Mantuitorul Hristos!". Sunt slab si pacatos, iar filozofia mea in acest sens e o flecareala de doua parale care, debunaseama, ma va osandi intr-o zi.
Doar o remarca mai mult sau mai putin "senila" as vrea sa mai fac, fara insa a fi considerata o provocare sau un drept la replica, ci doar o dorinta sincera de a ma deschide in ceea ce gandesc eu.
E limpede ca Dumnezeu ne iubeste mai mult decat isi poate cineva imagina cu mintea lui marginita, iar despre dragostea Mantuitorului pentru noi, avem dovezi palpabile. Deci, relatia Mantuitorului cu mine este clara. Dar care este relatia mea cu El? Il iubesc eu pe El? Vrajmasul ma indeamna sa strig din toti rarunchii: "Da, Doamne, te iubesc din tot sufletul meu si din toata inima mea!" Dar m-as trufi si ar fi o mare minciuna, fiindca eu nu-L iubesc si nici macar nu pot sa constientizez pe deplin jertfa Lui pe Cruce. Daca L-as iubi, nici un gand nu m-ar tulbura, oricare-ar fi el; Daca L-as iubi, as plange amar pentru pacatele mele multe si m-as ruga fara incetare; Daca L-as iubi, as face TOATE voile Lui, dar eu le tot amestec cu voile mele; Daca L-as iubi, as sta in umbra (cum am vazut ca fac multi dintre cei care doar citesc pe acest forum) si nu mi-as mai da cu parerea, smintindu-i pe altii... Dar nu-L iubesc cum ar trebui iubit si nu merit nimic din ce primesc. Tot ce primesc ma face sa ma simt si mai mic si ma obliga sa ma smeresc in toata fiinta mea, in timp ce eu inca ma simt incoltit de ganduri ce nu-mi fac cinste. Deci, aceasta era ideea: relatia mea cu Mantuitorul Hristos este departe de a se ridica mai sus de nivelul noroiului de sub picioare. Sau altfel spus: o relatie imperfecta cu Iisus Hristos, este stapanita de vrajmasul Lui.
Inca o data imi cer iertare. Nu astept un raspuns si voi incerca sa stau mai in umbra. Fiecare cuvant scris trebuie judecat indelung, si nu intotdeauna gandurile mele sunt curatate de patima. Pot fi foarte usor in inselare, iar altcineva sa invete un lucru rau datorita mie.
Doamne, iarta-ma, si da-mi mai multa rabdare si smerenie.
Mosule, cred ca toti cei de pe forum ne regasim in descrierea pe care ai facut-o. Dar, pentru asta nu trebuie sa nu comunicam idei pe un forum (mai ales daca sunt constructive - si cred ca ai din astea). Nu capatam nici o virtute stand in umbra. Important este sa nu ne lovim (cu vorbe). Aici trebuie sa avem grija.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.11.2011, 14:54:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
In Sfanta Scriptura gasim invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli, adresate oamenilor simpli, ca si noi.
Corectie: in Sfanta Scriptura gasim inclusiv invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli adresate oamenilor simpli, ca si noi.

Dar sunt si unele mai greu de mestecat. Ghici cine zice asta.

Citat:
Sunt si unele lucruri mai greu de inteles dar Dumnezeu ne ajuta la aceasta intelegere.
Si daca pe tine de fapt nu te ajuta pentru ca deja te-ai abonat la o invatatura straina Sf. Scripturi?

Citat:
Ce spune par. Arsenie Boca se poate intelege in doua feluri:
1. Par. Arsenie Boca este un dusman al Scripturii;
2. Par. Arsenie Boca vrea sa spuna ca doar cunoasterea invataturilor Scripturii, fara aplicarea lor in viata de zi cu zi, te poate duce la pierzare.
Spune ceea ce tie ti-a scapat din intelegerea Sf. Scripturi si care Dumnezeu se pare ca nu poate sa te faca sa intelegi:

"Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." (Petru 3:16)

Oare astia de care vorbea Sf. Ap. Petru nu ii ajuta Dumnezeu sa inteleaga Scripturile?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.11.2011, 15:08:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Intrebare off topic: unde s-au dus Enoh si Ilie (care au fost inaltati la cer, cand inca erau in viata)? Daca n-au intrat in rai, atunci unde au fost cazati?
Buna intrebare.
Eu zic ca din moment ce Sf. Scriptura nu ofera aceasta informatie, inseamna ca nu iti este utila.
Deci e mai bine sa nu speculezi.

Citat:
P.S. Am impresia ca noi doi avem o intelegere diferita a ceea ce inseamna har. Pentru mine har inseamna darul fara plata/nemeritat pe care ni l-a facut Dumnezeu.
Teoretic fara plata.
Practic, pentru a fi lucrator, credinciosul trebuie sa depuna un efort.
Efort care este exclus din ecuatia "mantuirii neoprotestante".
Sau nu se vorbeste de el.
Ceea ce e norma, insasi Luther a desfiintat ideea si o data cu ea mantuirea celor care cred in aceasa minciuna.

Citat:
Pentru dvs. ce inseamna har? o fi cumva un atribut mistic preotesc?
Harul e de mai multe feluri.

Harul legat de preotie il recunosc pana si NP altfel n-ar avea pastori sau orice credincios ar putea avea dupa bunul plac aceasta functie.

Harul care il pune pe om pe calea mantuirii nu se gaseste decat in Biserica.
Care nu e institutia aceea imaginara din povestile NP.

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Alta analogie nepotrivita (doar, doar, o lua din ce este a lui Hristos si sa dam si altora).

Sa fiu mai direct: pot avea o relatie cu Dumnezeu, prin Domnul Iisus Hristos fara a fi nevoie de absolut nici un om (fie el preot, sau sfant, sau chiar inger). Sunteti de acord cu mine? Sau, credeti ca nu pot ajunge la Dumnezeu, prin Mantuitorul, decat daca trec pe la diferite fete bisericesti si alte persoane? Exista un fel de sistem vamal in relatia cu Dumnezeu?
Analogia este foarte potrivita pentru ca asta este ceea ce propuneti voi (neo)protestantii in general:
O relatie cu stapanul casei ignorand, uneori chiar dispretuind casnicii sai.

Cei care intorc spatele Bisericii il intorc si lui Dumnezeu.
Cu atat mai mult celor care aleg o secta in locul Bisericii.

Sau ca sa folosesc o expresie care va este voua draga: cei care se lupta cu Biserica se lupta cu Dumnezeu, cei care intorc spate Bisericii, intorc spatele lui Dumnezeu.

Desigur, chiar si in conditiile astea pot avea o legatura cu prietenul imaginar caruia ii poti spune Iisus Hristos dar..cat de handicapata este aceasta relatie cred ca poti sa-ti dai si singur seama din ce am scris mai sus.
Cu toate virtutile pe care ti le inchipui ca le-ai fi dobandit din aceasta relatie.
Una singura: erezia, este suficient ca toata ciorba asta care tie ti se pare ca miroase asa frumos sa se transforme in otrava.

Last edited by AlinB; 10.11.2011 at 15:13:55.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.11.2011, 15:15:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Un adventist, stie ca Domnul Sabatului a zis:" este îngãduit a face bine în zilele de Sabat." (Matei 12:12)
A taia lemne unei babute care moare de frig in zi de sabat, intra aici?
A-i face cumparaturile?

Dar sa tii magazinul deschis, a carui proprietar esti, in zi de sabat este?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.11.2011, 17:06:59
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nu prea am inteles unde bateti. Dvs. evidentiati niste daruri ale Duhului Sfant: darul vorbirii si invatarii, darul ajutorarii. Acestea le gasim in Sfanta Scriptura (vedeti, spre exemplu 1 Corinteni cap. 12) si toate sunt de la Dumnezeu si placute lui Dumnezeu. Cine are astfel de daruri si le pune in slujba lui Hristos, are o relatie cu Hristos.
vroiam sa evidentiez faptul ca cel ce se duce la biserica si cel ce duce la voluntariat face un lucru bun.as mai fii adaugat o mica povestire dar deja deviam.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.11.2011, 17:54:24
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Corectie: in Sfanta Scriptura gasim inclusiv invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli adresate oamenilor simpli, ca si noi.

Dar sunt si unele mai greu de mestecat. Ghici cine zice asta.
Corectie: Doar in Sfanta Scriptura gasim invataturile Domnului Iisus si ale apostolilor, toate celelalte invataturi aparute de-a lungul secolelor trebuie sa se conformeze invataturilor Sf Scripturi ( sa nu o contrazica)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca pe tine de fapt nu te ajuta pentru ca deja te-ai abonat la o invatatura straina Sf. Scripturi?
Dumneavoastra cum verificati ca o invatatura e straina Sf Scripturi? Si care e Sf Scriptura pentru dvs?Cele 66 carti sau mai contine si altceva?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Spune ceea ce tie ti-a scapat din intelegerea Sf. Scripturi si care Dumnezeu se pare ca nu poate sa te faca sa intelegi:

"Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." (Petru 3:16)

Oare astia de care vorbea Sf. Ap. Petru nu ii ajuta Dumnezeu sa inteleaga Scripturile?
ce va face sa credeti ca nu e vorba despre dvs in acel verset din Petru?
Daca va uitati la context, vedeti despre ce este vorba, se refera la o traire sfanta si ii atentioneaza sa nu dea curs oricarei invataturi care va incerca sa ii traga de pe calea cea dreapta:

"Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr-o purtare sfântă și evlavioasă,
așteptând și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului?
Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea.
De aceea, preaiubiților, fiindcă așteptați aceste lucruri, siliți-vă să fiți găsiți înaintea Lui fără prihană, fără vină, și în pace.
Să credeți că îndelunga răbdare a Domnului nostru este mântuire, cum v-a scris și preaiubitul nostru frate Pavel, după înțelepciunea dată lui,
ca și în toate epistolele lui, când vorbește despre lucrurile acestea. În ele sunt unele lucruri grele de înțeles, pe care cei neștiutori și nestatornici le răstălmăcesc ca și pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.
Voi deci, preaiubiților, știind mai dinainte aceste lucruri, păziți-vă ca nu cumva să vă lăsați târâți de rătăcirea acestor nelegiuiți, și să vă pierdeți tăria;
ci creșteți în harul și în cunoștința Domnului și Mântuitorului nostru Isus Hristos. A Lui să fie slava, acum și în ziua veșniciei.
Amin. "

Is curios daca dvs chiar ati citit aceasta epistola sau ati aruncat un verset, rupt din context,.care sa va sa sustina o teorie?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.11.2011, 18:32:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Corectie: Doar in Sfanta Scriptura gasim invataturile Domnului Iisus si ale apostolilor, toate celelalte invataturi aparute de-a lungul secolelor trebuie sa se conformeze invataturilor Sf Scripturi ( sa nu o contrazica)
Acum depinde cum se pricepe fiecare sa inteleaga invataturile Sf. Scripturi.

Ca sunt multi care pun de la ei si zic: "Sfanta Scriptura zice asa si pe dincolo".
Cum a fost Luther de exemplu.

Citat:
Dumneavoastra cum verificati ca o invatatura e straina Sf Scripturi? Si care e Sf Scriptura pentru dvs?Cele 66 carti sau mai contine si altceva?
Pe ici pe colo mai verific si eu dar din fericire nu sunt neoprotestant ca sa ma consider reperul unic si absolut in interpretarea Scripturilor.

Dvs. cand v-ati pus in cap ca puteti compara o invatatura cu Scriptura, v-ati intrebat daca sunteti capabil sa intelegeti Scriptura corect?

Ati gasit cumva in Sf. Scriptura invatatura dupa care oricine este capabil sa inteleaga corect si in totalitate Scriptura?


Citat:
ce va face sa credeti ca nu e vorba despre dvs in acel verset din Petru?
Daca va uitati la context, vedeti despre ce este vorba, se refera la o traire sfanta si ii atentioneaza sa nu dea curs oricarei invataturi care va incerca sa ii traga de pe calea cea dreapta:
Eu n-ar trebui sa-mi pun intrebarea asta, pentru ca sprijunul meu nu este propria mea persoana ci invatatura Bisericii care a trecut proba de foc a timpului.
O Biserica are a dat si da si va mai da martiri si sfinti pentru Hristos, cu o traditie neintrerupta, de la Hristos si pana in prezent, consecventa propriilor valori si invataturi de credinta.

Dvs. ar trebui sa va puneti aceasta intrebare pt. ca sprijinul este in propria persoana, presupunand aprioric ca aveti inspiratie divina, ceea ce nu corespunde cu realitatea.


Citat:
"Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr-o purtare sfântă și evlavioasă,
așteptând și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului?
Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea.
De aceea, preaiubiților, fiindcă așteptați aceste lucruri, siliți-vă să fiți găsiți înaintea Lui fără prihană, fără vină, și în pace.
Să credeți că îndelunga răbdare a Domnului nostru este mântuire, cum v-a scris și preaiubitul nostru frate Pavel, după înțelepciunea dată lui,
ca și în toate epistolele lui, când vorbește despre lucrurile acestea. În ele sunt unele lucruri grele de înțeles, pe care cei neștiutori și nestatornici le răstălmăcesc ca și pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.
Voi deci, preaiubiților, știind mai dinainte aceste lucruri, păziți-vă ca nu cumva să vă lăsați târâți de rătăcirea acestor nelegiuiți, și să vă pierdeți tăria;
ci creșteți în harul și în cunoștința Domnului și Mântuitorului nostru Isus Hristos. A Lui să fie slava, acum și în ziua veșniciei.
Amin. "

Is curios daca dvs chiar ati citit aceasta epistola sau ati aruncat un verset, rupt din context,.care sa va sa sustina o teorie?

Va rog sa-mi aratati exact care e ruperea din context.
Spune foarte clar, ca nu toate invataturile scrise in Sf. Scriptura sunt pentru dintii de lapte si cei care se reped la ele s-ar putea sa ramana fara dinti.

Ca dvs. credeti ca aveti altfel de dinti (nu din lapte), e o convigere personala si subiectiva si nu are de a face cu nimic cu Sf. Scriptura.

Last edited by AlinB; 10.11.2011 at 19:38:47.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.11.2011, 20:58:42
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dumnezeu sa-ti binecuvinteze zilele si sa ma ierte pe mine daca am intristat pe cineva. Dintre tine si "Mr. Scot." cu siguranta tu imi esti mult mai de folos in cele de trebuinta. Si nu va mai spun de ce fiindca stiu ca si tu si el, intelegeti foarte bine.
Nici nu vreau o polemica pe vreo tema anume, fiindca risc sa ma ratacesc, daca nu cumva am facut-o de la primul gand de a indrazni sa vorbesc despre o "relatie cu Mantuitorul Hristos!". Sunt slab si pacatos, iar filozofia mea in acest sens e o flecareala de doua parale care, debunaseama, ma va osandi intr-o zi.
Doar o remarca mai mult sau mai putin "senila" as vrea sa mai fac, fara insa a fi considerata o provocare sau un drept la replica, ci doar o dorinta sincera de a ma deschide in ceea ce gandesc eu.
E limpede ca Dumnezeu ne iubeste mai mult decat isi poate cineva imagina cu mintea lui marginita, iar despre dragostea Mantuitorului pentru noi, avem dovezi palpabile. Deci, relatia Mantuitorului cu mine este clara. Dar care este relatia mea cu El? Il iubesc eu pe El? Vrajmasul ma indeamna sa strig din toti rarunchii: "Da, Doamne, te iubesc din tot sufletul meu si din toata inima mea!" Dar m-as trufi si ar fi o mare minciuna, fiindca eu nu-L iubesc si nici macar nu pot sa constientizez pe deplin jertfa Lui pe Cruce. Daca L-as iubi, nici un gand nu m-ar tulbura, oricare-ar fi el; Daca L-as iubi, as plange amar pentru pacatele mele multe si m-as ruga fara incetare; Daca L-as iubi, as face TOATE voile Lui, dar eu le tot amestec cu voile mele; Daca L-as iubi, as sta in umbra (cum am vazut ca fac multi dintre cei care doar citesc pe acest forum) si nu mi-as mai da cu parerea, smintindu-i pe altii... Dar nu-L iubesc cum ar trebui iubit si nu merit nimic din ce primesc. Tot ce primesc ma face sa ma simt si mai mic si ma obliga sa ma smeresc in toata fiinta mea, in timp ce eu inca ma simt incoltit de ganduri ce nu-mi fac cinste. Deci, aceasta era ideea: relatia mea cu Mantuitorul Hristos este departe de a se ridica mai sus de nivelul noroiului de sub picioare. Sau altfel spus: o relatie imperfecta cu Iisus Hristos, este stapanita de vrajmasul Lui.
Inca o data imi cer iertare. Nu astept un raspuns si voi incerca sa stau mai in umbra. Fiecare cuvant scris trebuie judecat indelung, si nu intotdeauna gandurile mele sunt curatate de patima. Pot fi foarte usor in inselare, iar altcineva sa invete un lucru rau datorita mie.
Doamne, iarta-ma, si da-mi mai multa rabdare si smerenie.
Se pare ca protestantii stiu sa defineasca mai bine ce inseamna o relatie personala cu Iisus Hristos.Sa intelegem de aici ca ei o au si noi nu o avem?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 11.11.2011, 11:53:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
Se pare ca protestantii stiu sa defineasca mai bine ce inseamna o relatie personala cu Iisus Hristos.Sa intelegem de aici ca ei o au si noi nu o avem?
Nu, nu stiu, doar au impresia ca stiu, cum si tu ai impresia ca ei ar sti :)
Cand nu stii ce gust ar trebui sa aiba un produs original, orice contrafaceri ti se par "originale".
Reply With Quote
  #80  
Vechi 11.11.2011, 12:16:26
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
vroiam sa evidentiez faptul ca cel ce se duce la biserica si cel ce duce la voluntariat face un lucru bun.as mai fii adaugat o mica povestire dar deja deviam.
De acord. Dar, si mersul la biserica poate fi bun si placut lui Dumnezeu sau poate fi fara rost sau chiar daunator. Depinde ce faci la biserica. Daca acolo mergi sa te hranesti cu invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli, (pentru ca apoi, sa le traiesti in viata de zi cu zi, avand o relatie cu Hristos) atunci este bine si placut lui Dumnezeu. Biserica este Scoala lui Hristos (unul dintre atributele bisericii).

Dar, daca mergi sa asisti la un ritual care se tot repeta si din care nu intelegi mare lucru, atunci nu te poti compara cu cel care merge sa slujeasca pe semenii sai aflati in nevoi. Nu poti sa spui ca ai o relatie cu Hristos, in asemenea conditii. Invataturile propovaduite de Mantuitorul si Sfintii Sai Apostoli nu se caracterizeaza prin mistism si necunoastere ci prin cunoastere si traire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Iisus Hristos in contemporaneitate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 20:12:58
Exista Iisus Hristos? iustin10 Generalitati 104 28.09.2010 15:45:28
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 13:08:18
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22