Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2012, 17:41:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Despre sabia de a trecut prin sufletul Maicii Domnului

Vad ca mai nou unii zic ca sabia de a trecut prin sufletul Maicii Domnului reprezinta durerea ei de mama,ca si-a vazut "fiul rastignit de oamenii rai" ca mai e un pic si se zice ca ce rau se tanguia Maica Domnului etc.
Da Sfantul Grigorie Palama,negand aceste idei cu finete vine si zice ca Maica Domnului statea si astepta la mormantul lui Dumnezeu Iisus Hristos dupa ce Dumnezeu Iisus Hristos fusese rastignit.
De ce astepta?
Pentru ca stia ca Dumnezeu Iisus Hristos o sa invie,avea aceasta nadejde.
Si mi se pare ca sabia de a trecut prin sufletul Maicii Domnului reprezinta durerea sa de mama fata de poporul iudeu,ca poporul iudeu ar fi trebuit sa fie primul impreuna cu galileni,de erau evrei,sa primeasca pe Dumnezeu Iisus Hristos.
Dar ei (multi din iudei) fiind inselati de draci au respins invatatura lui Dumnezeu Iisus Hristos si au dat la rastignire pe Dumnezeu Iisus Hristos.
Maica Domnului probabil se astepta ca poporul iudeu sa primeasca pe Dumnezeu Iisus Hristos si a fost foarte intristata de comportarea lor.Si aci zice de sabia de a trecut prin sufletul Maicii Domnului.
Si aceasta se extinde cred si la noi la crestini ortodocsi care suntem botezati,ca respingem de multe ori invatatura lui Dumnezeu Iisus Hristos si intristam pe Maica Domnului prin aceasta.
Cred ca la prohod plangem rastignirea lui Dumnezeu Iisus Hristos in sufletul nostru,pentru ca imediat ce se incheie prohodul se incepe citirea din Sfanta Evanghelie cu :
"Fratilor semetia voastra nu e buna" si se continua mai departe,vedeti la Sfanta Scriptura la Epistola I catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel,cap 5 versetele 6-8 si apoi Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel,capitolul 3,versetele 13 si 14.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adormirea Maicii Domnului - despre post si sarbatoarea in sine- Laura19 Diverse Sarbatori 4 15.08.2017 04:15:24
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 00:40:58
Psaltirea Maicii Domnului Tia Rugaciuni 24 09.10.2010 20:34:38
Icoane ale Maicii Domnului cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 23.01.2010 15:37:16