Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.06.2015, 14:20:25
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Comma Johanneum

1 Ioan 5 7
Căci Trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul si Sfântul Duh, si Acestia trei Una sunt.

1 Ioan 5 8
Trei sunt care mărturisesc pe pământ: Duhul si apa si sângele, si acestia trei mărturisesc la fel

Ce credeti despre aceste pasaje din Biblie? Opinia majoritara este ca sunt adaugari apocrife neoriginale, dar ce parere are Biserica noastra asupra acestui verset? Deoarece in Bibliile mele (ortodoxe) l-am gasit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2015, 14:44:44
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
1 Ioan 5 7
Căci Trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul si Sfântul Duh, si Acestia trei Una sunt.

1 Ioan 5 8
Trei sunt care mărturisesc pe pământ: Duhul si apa si sângele, si acestia trei mărturisesc la fel

Ce credeti despre aceste pasaje din Biblie? Opinia majoritara este ca sunt adaugari apocrife neoriginale, dar ce parere are Biserica noastra asupra acestui verset? Deoarece in Bibliile mele (ortodoxe) l-am gasit.
Nu stiu ce sa zic... In mod normal, odata ce sunt adaugiri nelegitime, provenind din apocrife, ar trebui scoase, insa numai cu autoritatea unui Conciliu Ecumenic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2015, 12:32:01
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu cred ca ar trebui scoasa. Biblia circula in manuscrise. Multe manuscrise (majoritatea) s-au pierdut. Intre cele care s-au pastrat mai exista si alte diferente, uneori notabile. La fel stau lucrurile si cu Comma Johanneum. In unele manuscrise, in special latine, exista inca din secolul 4. In orice caz, versetul esprima credinta Bisericii in Sfanta Treime, fiindca Biblia este a Bisericii, nu este doar o carte oarecare susceptibila de analize istorico-critice.
Ea este cuvantul lui Dumnezeu si ne vorbeste despre Hristosul credintei si al bisericii, care este si Dumnezeul intrupat, inomenit.
Deci acest verset exprima Adevarul revelat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2015, 17:09:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic... In mod normal, odata ce sunt adaugiri nelegitime, provenind din apocrife, ar trebui scoase, insa numai cu autoritatea unui Conciliu Ecumenic.
mai intai trebuie dovedit ca sunt adaugiri, apoi....
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare