Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.10.2007, 22:06:58
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

din pacate in unele Biserici se practica spectacolul cu personaje Opera cu personaje invesmantate care mai de care in haine inzorzonate si atitudine pavarotiana ,faustiana ..de multe ori asisti la un spectacol de teatru,de opera.vrei nu vrei..de mai-mai ca doresti sa aplauzi la sfarsit.Da,in manastiri se mai respecta tipicul si e alta atmosfera parca mai multa decenta..regret s-o spun dar opulenta nu face casa buna cu Casa Domnului(desi e bine ce e mai frumos si mai pretios sa se afle aici).Oare in strainatate tot asa o fi in Bis,ortodoxe???O Biserica in care intru cu drag destul de rar e Stavropoleos
Par.cristian preotii sunt solicitati insa se sustrag fiindca nu-i controleaza nimeni,nu verifica nimeni daca slujba a fost scurtata sau nu.La scoala avem patru inspectii pe an(directori,ins de specialitate care apar pe neanuntate)..in Biserici se intampla asta?Cateodata inteleg atitudinea generala de lehamite fata de preot si de fam lui...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.10.2007, 16:27:44
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Preotul este oglinda Lui Hristos pe pamant! Mare raspundere are pentru fii sai duhovnicesti! Nu alergati la duhovnici indulgenti, alegeti duhovnici care sa va duca la mantuire nu la Impartasire deasa. Furi de cele sfinte veti fi!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.10.2007, 07:07:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Da,in manastiri se mai respecta tipicul si e alta atmosfera parca mai multa decenta..regret s-o spun dar opulenta nu face casa buna cu Casa Domnului(desi e bine ce e mai frumos si mai pretios sa se afle aici).Oare in strainatate tot asa o fi in Bis,ortodoxe???
draga urzicuta, la noi la biserica lumea se imbraca destul de decent, in general bine as zice, dar nu opulent/strident/scrobit. unii insa cred ca ar putea face un mic efort sa se prezinte mai bine, mai deosebit, dupa parerea mea. sincer, nu prea imi place sa vad oameni in blugi si in adidasi duminica la biserica, ca doar au venit sa se intalneasca cu Dumnezeu, nu sa faca jogging si nici turul de cumparaturi :dontgetit:

Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.10.2007, 07:11:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
din pacate in unele Biserici se practica spectacolul cu personaje Opera cu personaje invesmantate care mai de care in haine inzorzonate si atitudine pavarotiana ,faustiana ..de multe ori asisti la un spectacol de teatru,de opera.
... sau te refereai cumva la slujitorii bisericesti?! eu una nu am remarcat asta, nici in Romania si nici aici in SUA.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.10.2007, 12:10:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Desi duhovnicul meu spune sa nu ne ducem la manastire sa ne spovedim ca se dau canoane grele.
Dar nici el nu e un duhovnic prea bland ,dar nici prea aspru ,cunoaste f.bine ispitele pe care le infruntam.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.03.2008, 22:40:13
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

:)Vreau sa va spun ca eu de mica m-am rugat la Dumnezeu sa imi dea un duhovnic bun , sincer imi era putin teama ca nu gasesc dar bunul Dumnezeu mi-a scos in cale doi preoti deosebiti:)care ma ridica atunci cand sunt cazuta, sa fiu mereu pe calea cea buna etc. Si atunci cand ii vad imi tresare inima de bucurie :)Conteaza fffff mult rugaciunea:)Doamne ajuta
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.03.2008, 12:50:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Exista si o categorie de oameni care nu depune nici un efort ca sa nu mai cada in pofte si in dusmanie. Multi cred ca daca ai ajuns la un duhovnic bun, ai primit mantuirea. In realitate, sfaturile duhovnicului trebuie sa prinda radacina in noi, sa rodeasca; omul sa se dezvolte in curatie si sa vada prin toate pe Dumnezeu. Cel care doar alearga dupa sfaturi, dar e in nepasare fata de implinirea lor, se aseamana celui care nu a cunoscut niciodata duhovnicul.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.04.2008, 13:43:25
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Eu nu cred ca ne alegem duhovnicul.............
Ca doar nu mergem la Biserica ca la magazin si spunem:eu aleg preotul asta ca e mai nush cum si nu pe celalalt ca e nush in ce fel.
Eu cred ca e vb de conjunctura adica de biserica la care esti arondat sau la care te duci tu in fiecare duminica si zi de sarbatoare.
Eu de ex am ramas fara duhovnic in anul 3 de facultate si cum eram studenta in alt oras am fost nevoita sa caut un preot din orasul respectiv..... si unde am cautat.... la biserica unde mergeam in mod obisnuit........
Proti de manastire.......ok dar................in momentul in care ai un of mare si nu poti sa ajungi la manastirea X din localitatea Y, sau eu stiu unde e acel preot duhovnic, ce faci stai asa sau si ii scrii pe mess?!:dozingoff:
Parerea mea e ca duhovnic - preot de manastire e ca un moft nu o legatura asa cum trebuie sa fie ea intre preot si ucenic.
E o parere!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.04.2008, 14:03:34
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Eu nu cred ca ne alegem duhovnicul.............
Ca doar nu mergem la Biserica ca la magazin si spunem:eu aleg preotul asta ca e mai nush cum si nu pe celalalt ca e nush in ce fel.
Eu cred ca e vb de conjunctura adica de biserica la care esti arondat sau la care te duci tu in fiecare duminica si zi de sarbatoare.
Eu de ex am ramas fara duhovnic in anul 3 de facultate si cum eram studenta in alt oras am fost nevoita sa caut un preot din orasul respectiv..... si unde am cautat.... la biserica unde mergeam in mod obisnuit........
Proti de manastire.......ok dar................in momentul in care ai un of mare si nu poti sa ajungi la manastirea X din localitatea Y, sau eu stiu unde e acel preot duhovnic, ce faci stai asa sau si ii scrii pe mess?!:dozingoff:
Parerea mea e ca duhovnic - preot de manastire e ca un moft nu o legatura asa cum trebuie sa fie ea intre preot si ucenic.
E o parere!
c-am asa-i:D
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.04.2008, 21:54:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Exista si o categorie de oameni care nu depune nici un efort ca sa nu mai cada in pofte si in dusmanie. Multi cred ca daca ai ajuns la un duhovnic bun, ai primit mantuirea. In realitate, sfaturile duhovnicului trebuie sa prinda radacina in noi, sa rodeasca; omul sa se dezvolte in curatie si sa vada prin toate pe Dumnezeu. Cel care doar alearga dupa sfaturi, dar e in nepasare fata de implinirea lor, se aseamana celui care nu a cunoscut niciodata duhovnicul.
Poate chiar in mintea unora , e o moda, un moft si atat. Mare gresala si mare pacat , al celor ce gandesc astfel, pentru echivaleaza cu zicala unde iti furi propria caciula.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25