Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2013, 01:09:32
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Noi de ce nu avem..?

Buna seara.Am cateva intrebari din curiozitate.Am vazut ca in bisericile catolice sunt monumente,cu Maica Fecioara ,cu Iisus,cu scene biblice etc.Noi ,in bisericile ortodoxe de ce nu avem?Nu am vazut niciodata asa ceva.Mi se pare o idee buna,frumoasa.O alta intrebare:De ce nu avem bancute ca in bisericile catolice?Avem noi niste bancute,scaune dar sunt cam incomode,mici,inguste..?deci de ce?
Si inca o intrebare ce difera la o biserica catolica fata de una ortodoxa?Ma refer ca componente,arhitectura etc?

Acum sa nu ma intelegeti gresit,am o simpatie si respect fata de catolici dar nu ma voi converti niciodata la ei,m-am nascut ortodox ,ortodox mor.
Incercati sa imi raspundeti la intrebari,va rog frumos.

Multumesc mult!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2013, 01:32:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am vazut ca in bisericile catolice sunt monumente,cu Maica Fecioara ,cu Iisus,cu scene biblice etc. Noi ,in bisericile ortodoxe de ce nu avem?
Fiindca bisericile ortodoxe cauta sa reproduca spiritualitatea rasariteana. Accentul pus pe icoana sau accentul pus pe basorelief / statuie este ceva ce tine nu de religie, ci de rit. In bisericile catolice rasaritene nu veti vedea statui. Vorbesc in mod normal, curiozitati liturgice si "sifonari" ale ritului propriu sunt peste tot.

Sculptura "inghite" pictura, e la concurenta cu ea. Asezati o statueta in fata unei picturi si vedeti pe ce cad ochii oamenilor cand intra. Sau, puteti face acest experiment vizitand un muzeu de arta din Roma pe cat de mic, pe atat de frumos si de putin cunoscut turistilor: Galeriile Borghese. Acolo, fiecare pictura renascentista e in dialog cu cate o statuie, in general clasica (antica). Care credeti ca atrage priviri mai multe ?

Rasaritul este prin excelenta spatiul icoanei. Aici a fost, in urma cu vreo 13 secole, o lupta indarjita intre iubitorii icoanelor si dusmanii lor. Iubitorii icoanelor au castigat acea batalie, si cultul pentru icoane, pe alocuri excesiv, caracterizeaza pana azi aceasta parte din lumea crestina.

Citat:
Nu am vazut niciodata asa ceva.
Vorbeam de "sifonari in materie de cult". Exista asa ceva si la ortodocsi, nu numai la greco-catolici. Spre exemplu, daca veti intra in biserica ortodoxa Domnita Balasa din Bucuresti, aflata chiar la poalele Dealului Mitropoliei, veti vedea doua superbe statui.


Citat:
De ce nu avem bancute ca in bisericile catolice?Avem noi niste bancute,scaune dar sunt cam incomode,mici,inguste..?deci de ce?
Nu toate bisericile catolice au bancute. Pe de alta parte, unele biserici ortodoxe au scaune dispuse in randuri, ca bancutele. In afara de strane, care placheaza peretii.

Citat:
Si inca o intrebare ce difera la o biserica catolica fata de una ortodoxa?Ma refer ca componente,arhitectura etc?
Bisericile greco-catolice nu difera prin prea multe. Totusi, este frecvent intalnit un stil ardelenesc de a avea clopotnita la fatada.

Bisericile romano-catolice difera considerabil de cele greco-catolice si ortodoxe. Prin multe lucruri. Stilurile cele mai raspandite sunt: romanic, gotic si baroc. De exemplu, catedrala Sf Iosif (unde se afla catedra arhiepiscopului romano-catolic de Bucuresti) este o constructie in stil gotic. Vizitand-o, veti remarca unele lucruri caracteristice acestui stil: Rozeta si vitraliile care filtreaza lumina, ferestre si porticuri inguste, inalte, care se termina in ogiva (arc frant), impresia generala de orientare pe verticala, aparente picturi care sunt, de fapt, mozaicuri, deambulatoriul (adica un semiculoar care leaga flancul drept de flancul stang prin spatele Presbiteriului. Presbiteriul e locul unde se face slujba propriu-zisa). Inconjurand biserica pe dinafara, veti observa contrafortii si timpanul (timpanul e o retractie a peretelui de deasupra usii principale, de care e despartit printr-o grinda numita 'lintou").

Dar, oricare ar fi stilul, bisericile de rit apusean seamana cu o nava in calatorie. In afara de unele recente care seamana cu o sala de expozitie. Sau de expozeuri. Bisericile de rit bizantin (greco-catolice si ortodoxe) seamana cu o cruce. Sau cu o trefla. E un subiect vast, nu e locul ideal de a dezvolta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.03.2013 at 01:43:44.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.03.2013, 01:45:57
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Multumesc mult pentru raspuns.E bun si la obiect,dumiritor.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2013, 06:39:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În bisericile ortodoxe n-ar trebui să fie decât cel mult câteva locuri în strană pentru moșii noștri.
În rest, mi se pare strigător la cer să șezi în fața lui Dumnezeu și a jertfei Lui.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2013, 06:54:25
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Și pe când mergeau ei, El a intrat într'un sat; iar o femeie cu numele Marta L-a primit în casa ei. Și ea avea o soră ce se chema Maria, care, așezându-se la picioarele Domnului, Îi asculta cuvântul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.03.2013, 07:00:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Si acea Marie a stat tolănită când Mântuitorul era pe Cruce?
De ce nu citești toată postarea mea?
Loc de stat comod este, dar nu în biserică. Da, în strană, pentru bătrâni și nevoiași, să zicem.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.03.2013, 07:25:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Atuci cînd se reactualizează, în cadrul Liturghiei, jertfa Mântuitorului, credincioși romano-catolici stau în genunchi.

Atunci când se citește din Scripturi, sau la omilie, ei stau așezați, precum Maria, ascultând cuvântul Domnului.

Ce vi se pare strigător la cer ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.03.2013, 07:50:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În bisericile ortodoxe, în altar (dacă sunteți familiarizat cu termenul) este ÎNTOTDEAUNA Mântuitorul pe Cruce având de-o parte și de alta pe Maica Sa și pe Ioan.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.03.2013, 07:53:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Buna seara.Am cateva intrebari din curiozitate.Am vazut ca in bisericile catolice sunt monumente,cu Maica Fecioara ,cu Iisus,cu scene biblice etc.Noi ,in bisericile ortodoxe de ce nu avem?Nu am vazut niciodata asa ceva.Mi se pare o idee buna,frumoasa.O alta intrebare:De ce nu avem bancute ca in bisericile catolice?Avem noi niste bancute,scaune dar sunt cam incomode,mici,inguste..?deci de ce?
Si inca o intrebare ce difera la o biserica catolica fata de una ortodoxa?Ma refer ca componente,arhitectura etc?

Acum sa nu ma intelegeti gresit,am o simpatie si respect fata de catolici dar nu ma voi converti niciodata la ei,m-am nascut ortodox ,ortodox mor.
Incercati sa imi raspundeti la intrebari,va rog frumos.

Multumesc mult!Doamne ajuta!
Ar trebui sa te informezi mai intai cu privire la invataturile Bisericii si sa stii ca in ortodoxism conteaza aceste invataturi si nu parerile personale. Ar trebui sa iti ocupi mai mult timp cu studiu, daca te intereseaza cu adevarat mantuirea, si mai putin cu pierdutul timpului pe forumuri pentru ca ai prea multe derapaje si initiezi prea multe topicuri, unele doar de dragul de a le initia.
Invataturile Bisericii nu se invata pe forumuri.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 05.03.2013 at 07:58:53.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.03.2013, 08:01:54
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragose, tu ai vazut vreodata un tablou cu Cina cea de Taina? Si, oricum, logic: crezi ca Domnul nostru si apostolii sedeau in picioare cind a fost instituit Sfintul Sacrament?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare