Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.08.2015, 23:08:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Poate ar trebui să conștientizăm câte a făcut Dumnezeu pentru noi, câte ne-a iertat, câte ne-a răbdat, câte ne-a dat șamd, iar noi cât de puțin suntem recunoscători, buni, iubitori...
Nu e cazul să ne apucăm să păcătuim de bunăvoie, dintr-o eroare de înțelegere a unei expresii a pocăinței.
Destul de aproape, dar degeaba bati saua.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.08.2015, 23:10:56
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Destul de aproape, dar degeaba bati saua.. :)
Nu bate saua, bate apa in piua.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.08.2015, 23:20:43
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Poate ar trebui să conștientizăm câte a făcut Dumnezeu pentru noi, câte ne-a iertat, câte ne-a răbdat, câte ne-a dat șamd, iar noi cât de puțin suntem recunoscători, buni, iubitori...
Nu e cazul să ne apucăm să păcătuim de bunăvoie, dintr-o eroare de înțelegere a unei expresii a pocăinței.
In legatura cu cate a facut Dumenzeu pentru noi, iata parerea mea:

In primul rand Dumnezeu ne-a facut PE NOI, nu "pentru noi".
Pentru cine ne-a facut pe noi ?
Pentru noi ?
Nu, pentru EL. Dumnezeu ne-a facut pe NOI pentru EL.

Facandu-ne pentru El, e firesc sa dea pentru noi tot ce e mai bun. Noi nu suntem niste straini care am intrat pe nepusa masa in casa lui Dumnezeu, ca sa multumim de bunavointa si de primire. Suntem chiar copiii lui din acea casa, pentru care ar face totul.

Isi aminteste careva dintre voi sa ceara sa fie facut astfel incat sa fie recunoscator dup aceea ?


P.S. Ok, recunosc, acest post intrece orice asteptari ale voastre, nu cred ca o sa am recenzii prea placute din partea voastra, dar nu are nici o importanta.

Last edited by iliegh; 04.08.2015 at 23:23:13.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.08.2015, 23:23:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Nu, eu cunosc Crestinismul , stai linistit.
Numai ca nu raspunde la intrebarile mele.
Repet, ai o fantezie despre crestinism, si e normal ca fantezia aia sa nu-ti foloseasca decat la fudulie.

Citat:
Eu am niste intrebari suplimentare, si in acelasi timp, niste nelamuriri provenite din Crestinism, cum ar fi cea legata de "cel mai pacatos". Daca Isus a venit sa-i salveze pe cei mai pacatosi, ce se va intampla cu ceilalti, care nu au fost cei mai pacatosi. Sunt ignorati ?
Nu pentru "cei mai" ci pentru toti, pentru ca toti suntem pacatosi, doar ca unii mai fuduli (ca tine), se cred fara pacat si atunci, binenteles ca Hristos nu e pentru ei si da, sunt ignoranti.

Asta nu inseamna ca intr-adevar sunt fara pacat si nu vor suporta consecintele pacatului (moartea spirituala in primul rand).


Citat:
Chiar incep sa regret ca nu sunt cel mai pacatos, dar fac tot posibilul (ia-o cu titlu de gluma partea asta, mai trebuie si sa ne destindem cateodata).
Vezi tu, "a fi cel mai mare pacatos" ca si constinta de sine, nu tine de evaluarea matematica, cantitativa a ceea ce ai facut gresit in viata - ci tine de o sensibilitate interioara care este darul lui Dumnezeu, este de natura harica si vine o data cu pocainta (autentica)

Ori, drumul spre "cat mai multe pacate" este exact opusul pocaintei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.08.2015 at 23:25:53.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.08.2015, 23:32:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
P.S. Ok, recunosc, acest post intrece orice asteptari ale voastre, nu cred ca o sa am recenzii prea placute din partea voastra, dar nu are nici o importanta.
Stai linistit, suntem obisnuiti, aici e deja un soi de sanatoriu, doar ca prea putini ies de aici vindecati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.08.2015, 23:38:30
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai linistit, suntem obisnuiti, aici e deja un soi de sanatoriu, doar ca prea putini ies de aici vindecati.
AlinB, de ce esti asa de constipat tu oare?
Prea o iei personal se pare, si tinzi sa fi ironic. O fi crestineste ce faci tu oare, sau doar ai o cadere nervoasa temporara ?

Cum ramane cu smerenia si umilinta crestinului din tine? S-a ales praful, nu ?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.08.2015, 23:41:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pot sa fiu ironic si fara sa o iau personal.
Pur amuzament, daca vrei :)

In acelasi timp ti-am clarificat si nelamuririle.

win-win.

P.S.
N-am spus niciodata ca sunt smerit si umil :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.08.2015, 23:42:59
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai linistit, suntem obisnuiti, aici e deja un soi de sanatoriu, doar ca prea putini ies de aici vindecati.
Ma astept la pareri referitoare la recunostinta fata de Dumnezeu, si nu numai la ironii. O sa le ignor deocamdata, prefer discutii serioase.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.08.2015, 23:51:45
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Nu pentru "cei mai" ci pentru toti, pentru ca toti suntem pacatosi, doar ca unii mai fuduli (ca tine), se cred fara pacat si atunci, binenteles ca Hristos nu e pentru ei si da, sunt ignoranti.

Asta nu inseamna ca intr-adevar sunt fara pacat si nu vor suporta consecintele pacatului (moartea spirituala in primul rand).



Nu ai inteles nimic din topicul asta nu-i asa ?


Pai eu spun exact contrariul a ceea ce spui tu ca spun in postul tau. Eu tocmai fudulia (mandria) o acuz cel mai tare, spunand ca poti sa scapi de ea numai lovit, scuipat injurat si lovit de oricine, de oameni sau de Dumenzeu. Nu exista alta cale. Ce nu intelegi ?

Si am o intrebare. Ce este moartea spirituala ?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.08.2015, 23:56:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

No ... dacă așa stau lucrurile, îți propun o soluție sigură să scapi de mândrie. Du-te în galeria de la Steaua și strigă "hai Dinamo", la un meci dintre cele două rivale. :))

Last edited by ovidiu b.; 05.08.2015 at 00:10:18.
Reply With Quote
Răspunde