Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2005, 22:05:00
Dan Dan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2005
Mesaje: 2
Implicit

Inteleg necesitatea fecioriei pana la casatorie.Dar daca ai cazut...cum te ridici ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.11.2005, 13:30:49
alina_mihaela alina_mihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2005
Mesaje: 1
Implicit

cred ca trebuie sa mergi mai intai la un preot ca sa te spovedesti...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.11.2005, 15:58:59
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan
Inteleg necesitatea fecioriei pana la casatorie.Dar daca ai cazut...cum te ridici ?
Daca ai cazut cu cel care urmeaza sa te casatoresti, ridica-te, casatoreste-te si du o viata crestineasca in continuare. Daca ai cazut cu altcineva...atunci macar incearca sa ramai curat pana la casatoria cu actualul partener.
Problema caderii este cu adevarat grava doar in cazul unui viitor preot sau viitoare preoteasa. Apar impedimente canonice etc.
Oricum, te ridici, te spovedesti, faci canon, ai starea de trezvie, lupti cu trupul si Domnul vede. Iti va randui ce e de folos, chiar si in acest caz.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2005, 08:05:04
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parerea mea este ca odata inceputa viata sexuala,tinand cont ca esti si adult, corpul isi ,,cere drepturile". Dumnezeu cand a facut omul a spus(citat aprox.) ,, cresteti si va inmultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti". Tot Dumnezeu a facut fiecarui om, barbat sau femeie, pereche potrivita. Sfatul meu este sa urmezi indrumarile duhovnicului tau, sa incerci sa nu mai pacatuiesti si sa iti pui nadejdea in Dumnezeu si in Maicuta Domnului. Iti doresc ca bunul Dumnezeu sa te ocroteasca si sa-ti daruiasca tot ceea ce iti este de folos.
:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2005, 13:00:47
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiu ca biserica noastra recomanda o singura casatorie, insa in zilele noastre exista multe divorturi, atunci cand credinta sotilor scade. Am citit de asemenea in cartea,, Calauza ortodoxa pentru familie si societate" ca cei care sunt divortati trebuie sa ramana necasatoriti si sa se pazeasca de desfranare. Totodata, se spune ca trebuie sa urmeze indrumarile duhovnicului. Cred ca nu toti pot trai singuri si de aceea unii, cu binecuvantarea duhovnicului se pot recasatori, cu conditia sa nu mai greseasca si sa ajunga la divort. De aceea, m-am gandit ca aici este locul cel mai potrivit pt. a scrie acest mesaj: Cred ca o casatorie se bazeaza pe dragoste, respect reciproc si dialog.Daca exista cineva care simte la fel, o astept pt. a ne cunoaste. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2005, 09:38:02
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma gandesc ca multi tineri nu stiu ce sa faca cand trebuie sa se casatoreasca. Poate unii cauta mai mult valorile materiale decat cele spirituale. Sunt necesare si cele materiale dar nu trebuie sa primeze inaintea celorlalte. Poate multi parinti nu dau o educatie religioasa copiilor si atunci acestia nu stiu ce sa faca. la biserica la care merg eu, vin multi tineri, de asemenea multi, mai ales femei se roaga pt. casatorie. Acum eu nu stiu ce rezultate au aceste rugaciuni, dar cred ca daca Voia lui Dumnezeu este ca cineva sa se casatoreasca, dorinta lui se va implinii. De multe ori noi, cerem ceea ce nu ne este de folos. Am citit in cartea Calauza ortodoxa pt. famile si societate, care sunt datoriile parintilor, tinerilor, preotului duhovnic, pt. casatorie. Insa multi dintre parinti si tineri, poate nu asculta de Dumnezeu si atunci cred ca ar fi necesara o discutie despre ce este bine sa faca doi oameni pt. a se casatorii. daca vi se pare interesant subiectul, va astept.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2006, 15:51:07
anda anda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Stiu ca biserica noastra recomanda o singura casatorie, insa in zilele noastre exista multe divorturi, atunci cand credinta sotilor scade. Am citit de asemenea in cartea,, Calauza ortodoxa pentru familie si societate" ca cei care sunt divortati trebuie sa ramana necasatoriti si sa se pazeasca de desfranare. Totodata, se spune ca trebuie sa urmeze indrumarile duhovnicului. Cred ca nu toti pot trai singuri si de aceea unii, cu binecuvantarea duhovnicului se pot recasatori, cu conditia sa nu mai greseasca si sa ajunga la divort. De aceea, m-am gandit ca aici este locul cel mai potrivit pt. a scrie acest mesaj: Cred ca o casatorie se bazeaza pe dragoste, respect reciproc si dialog.Daca exista cineva care simte la fel, o astept pt. a ne cunoaste. Doamne ajuta.
nu stiu daca ceea ce-ti scriu reprezinta un raspuns sau o clarificare pt tine dar citind ceea ce ai scris m-am regasit cumva in acest continut.am si eu aceasta mare nelamurie daca ai voie sau nu sa te casatoresti cu un barbat divortat.cred ca relatia mea cu D-zeu este singura care a dainuit de-a lungul timpului si nu as vrea sa o compromit datorita relatiei cu acest barbat care ar vrea sa se casatoreasca cu mine.in Biblie cred ca scrie destul de limpede "ceea ce a unit D-zeu omul nu poate sa desparta".De aceea ma framanta acest lucru pentru ca stiu ca D-zeu nu-si calca cuvantul.am si eu 27 de ani si mi-as dori o familie dar nu cu orice pret.am mai cunoscut barbati nedivortatai, cu unii chiar mi-as fi dorit sa ma casatoresc, dar nu s-a legat nimic.acest om este singurul care ma iubeste si ar vrea sa ma ia de sotie.daca asta ar insemna periclitarea relatiei cu D zeu nu sunt dispusa sa risc.mi-am propus sa merg la duhovnic sa ma lamureasca, cred ca el imi va da cel mai bun raspuns.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2006, 06:21:08
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anda
Citat:
În prealabil postat de Mircea
Stiu ca biserica noastra recomanda o singura casatorie, insa in zilele noastre exista multe divorturi, atunci cand credinta sotilor scade. Am citit de asemenea in cartea,, Calauza ortodoxa pentru familie si societate" ca cei care sunt divortati trebuie sa ramana necasatoriti si sa se pazeasca de desfranare. Totodata, se spune ca trebuie sa urmeze indrumarile duhovnicului. Cred ca nu toti pot trai singuri si de aceea unii, cu binecuvantarea duhovnicului se pot recasatori, cu conditia sa nu mai greseasca si sa ajunga la divort. De aceea, m-am gandit ca aici este locul cel mai potrivit pt. a scrie acest mesaj: Cred ca o casatorie se bazeaza pe dragoste, respect reciproc si dialog.Daca exista cineva care simte la fel, o astept pt. a ne cunoaste. Doamne ajuta.
nu stiu daca ceea ce-ti scriu reprezinta un raspuns sau o clarificare pt tine dar citind ceea ce ai scris m-am regasit cumva in acest continut.am si eu aceasta mare nelamurie daca ai voie sau nu sa te casatoresti cu un barbat divortat.cred ca relatia mea cu D-zeu este singura care a dainuit de-a lungul timpului si nu as vrea sa o compromit datorita relatiei cu acest barbat care ar vrea sa se casatoreasca cu mine.in Biblie cred ca scrie destul de limpede "ceea ce a unit D-zeu omul nu poate sa desparta".De aceea ma framanta acest lucru pentru ca stiu ca D-zeu nu-si calca cuvantul.am si eu 27 de ani si mi-as dori o familie dar nu cu orice pret.am mai cunoscut barbati nedivortatai, cu unii chiar mi-as fi dorit sa ma casatoresc, dar nu s-a legat nimic.acest om este singurul care ma iubeste si ar vrea sa ma ia de sotie.daca asta ar insemna periclitarea relatiei cu D zeu nu sunt dispusa sa risc.mi-am propus sa merg la duhovnic sa ma lamureasca, cred ca el imi va da cel mai bun raspuns.
Anda sa inteleg ca exista un barbat care te iubeste. Pai e foarte bine, mergi la duhovnic, cere-i sfatul si cred ca-ti va da binecuvantarea. preotul meu mi-a spus ca nu trebuie sa atingem niciodata extremele. Intradevar, ceea ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta, dar daca nu mai exista cale de impacare, atunci cel care a incercat sa salveze casnicia si nu a reusit, daca este tanar e bine sa se casatoreasca, pt. ca, asa cum am scris, sa nu cada in desfranare. Dumnezeu sa te ajute sa ai o casnicie fericita:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2006, 19:56:03
IonelaCristina IonelaCristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2006
Mesaje: 3
Implicit

Bine v-am gasit! Astazi m-am simtit foarte singura - omeneste vorbind doar, stiu ca Dumnezeu este pretutindeni, cu fiecare dintre noi - si m-am gindit ca aici voi gasi oameni care, ca si mine, vor sa "vorbesca". Ce mi se pare minunat este ca forumul este unul al crestin-ortodocsilor. Ma bucur sa fiu de astazi printre voi, membrii mai vechi!
Si ca sa intervin productiv de la prima postare... In aceasta sectiune este vorba despre feciorie. Sint convinsa de faptul ca aceasta stare "de inceput" trebuie pastrata pina la casatorie. Dar totusi, o prietenie sincera si curata este permisa. Asa ca intreb: cum credeti ca trebuie sa se comporte o persoana foarte timida, care nu prea are curajul sa interrelationeze si care leaga foarte greu prietenii?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2006, 11:34:21
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu zic sa-ti iei inima in dinti si sa lasi timiditatea. Dumnezeu l-a facut pe om fiinta sociala si fiecaruia i-a facut perechea sa, atunci cand a zis:,,Nu e bine sa fie omul singur, sa-i facem ajutor pe potriva". Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fecioria Sf.Asteapta Generalitati 47 19.05.2010 21:25:20
fecioria ilieradu Nunta 6 28.08.2009 18:32:22