Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2010, 09:59:33
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Obiceiul omenesc cu painea si vinul carora le este atribuita calitatea de "Pasti"

Se știe că în România există, din nefericire, un obicei omenesc care are loc la sărbătoarea Învierii Domnului, obicei concretizat în darea de către preoți a unui amestec de pâine și vin căruia i se spune în mod impropriu și total fals Sfintele Paști. Adevărul este însă că Sfintele Paști sau Paștile Domnului sunt, pe lângă evenimentul în sine al învierii lui Hristos, chiar Trupul și Sângele Domnului jertfite de preoții Bisericii, adică însăși Sfânta Euharistie. Pentru aceea este necesar ca adevărul să fie tot mai mult adus și pus în față pentru ca acest obicei omenesc care nu are nici o fundamentare să fie cât mai rapid și cât mai hotărât exclus afară din Sfânta Biserică pentru totdeauna. Cei care vor Paștile Domnului trebuie să știe că trebuie să se împărtășească din Sfânta Euharistie, obiceiurile cu pâinea și vinul "sfințite" fiind exclusiv niște obiceiuri omenești fără nici un fundament în Sfânta Scriptură sau Sfânta Tradiție, iar bineînțeles pentru a se împărtăși de Sfânta Euharistie trebuie să se pregătească în mod corespunzător. Menținerea acestui obicei nefericit în Sfânta Biserică trebuie să înceteze în cel mai scurt timp posibil așa încât oamenii să fie puși clar în fața adevărului și nu să fie ținuți de episcopii și preoții Bisericii în aceeași stare de confuzie în care au fost ținuți până acuma în această privință, acest obicei întreținut de episcopii și preoții Bisericii nearătând în fapt decât o formă de "păcălire" a poporului credincios și de ținere a acestuia într-o stare de ignoranță nesănătoasă în ceea ce privește bineînțeles această temă. Aștept bineînțeles și alte păreri ale membrilor de pe forum, fie că sunt pentru ceea ce am spus, fie că ar fi împotrivă.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 11:13:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Se știe că în România există, din nefericire, un obicei omenesc care are loc la sărbătoarea Învierii Domnului, obicei concretizat în darea de către preoți a unui amestec de pâine și vin căruia i se spune în mod impropriu și total fals Sfintele Paști. Adevărul este însă că Sfintele Paști sau Paștile Domnului sunt, pe lângă evenimentul în sine al învierii lui Hristos, chiar Trupul și Sângele Domnului jertfite de preoții Bisericii, adică însăși Sfânta Euharistie. Pentru aceea este necesar ca adevărul să fie tot mai mult adus și pus în față pentru ca acest obicei omenesc care nu are nici o fundamentare să fie cât mai rapid și cât mai hotărât exclus afară din Sfânta Biserică pentru totdeauna.
Sunt de acord cu fondul problemei. Cu toate acestea, trebuie sa vedem in randuiala sfintirii si oferirii pastilor la sarbatoarea Invierii Domnului, legatura pe care aceasta o are cu anafura. Or, anafura nu a aparut de ieri de azi in Biserica, ci din sec. III-IV.

Inca din acel timp, mirenii mai mult "asista" decat participa la Sfanta Liturghie. Daca in Biserica Primara, toti cei care ramaneau la liturghia credinciosilor se impartaseau, incepand cu aceste secole - si pana in zilele noastre - impartasirea la fiecare Sfanta Liturghie s-a pastrat doar in randul clericilor slujitori. Ceilati participanti la "ospat" vor primi drept mangaiere, paine binecuvantata.

Aceasta este una din consecintele negative ale "crestinarii imperiului" si a disparitiei "disciplinei arcane". Cu timpul, pentru mireni, impartasirea a devenit din regula exceptie.

De aceea, nici nu cred intr-o solutie generala, la nivelul intregii Biserici Ortodoxe. Solutia o putem afla la nivel personal, incercand sa ducem o viata cat mai autentica in Hristos. Atunci nu ne vom mai putea multumi doar cu paine binecuvantata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2010, 11:35:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Se știe că în România există, din nefericire, un obicei omenesc care are loc la sărbătoarea Învierii Domnului, obicei concretizat în darea de către preoți a unui amestec de pâine și vin căruia i se spune în mod impropriu și total fals Sfintele Paști.
Nu prea cred ca e un obicei omenesc. In zilele obisnuite se da anafura, iar in zilele de Sfintele Pasti se face aceasta, care este tot anafura. Poate pentru a marca, si la nivelul acesta, marea sarbatoare. Mi se pare foarte normal.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2010, 12:55:28
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

PASTILE(paine si vinul sfintit) care se dau dupa slujba de inviere se dau ca o binecuvantare pentru credinciosi si nu vad ce e rau in asta! ca oameni confunda aceasta cu SFANTA IMPARTASANIE e cu totul alta poveste! ma iertati ca va spun ar trebuie sa va preocupe mai mult starea dumneavoastra decat asta! mi se pare ca exagerati! lasati pe cine hotaraste astea sa se ocupe! avem SFANTUL SINOD are cine sa se ocupe de astea! noi trebuie sa ne veden de ale noastre si sa ne rugam pentru mai marii biserici! ma iertati poate nu ar fi trebuyit sa scriu asta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2010, 16:51:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Se știe că în România există, din nefericire, un obicei omenesc care are loc la sărbătoarea Învierii Domnului, obicei concretizat în darea de către preoți a unui amestec de pâine și vin căruia i se spune în mod impropriu și total fals Sfintele Paști. Adevărul este însă că Sfintele Paști sau Paștile Domnului sunt, pe lângă evenimentul în sine al învierii lui Hristos, chiar Trupul și Sângele Domnului jertfite de preoții Bisericii, adică însăși Sfânta Euharistie. Pentru aceea este necesar ca adevărul să fie tot mai mult adus și pus în față pentru ca acest obicei omenesc care nu are nici o fundamentare să fie cât mai rapid și cât mai hotărât exclus afară din Sfânta Biserică pentru totdeauna. Cei care vor Paștile Domnului trebuie să știe că trebuie să se împărtășească din Sfânta Euharistie, obiceiurile cu pâinea și vinul "sfințite" fiind exclusiv niște obiceiuri omenești fără nici un fundament în Sfânta Scriptură sau Sfânta Tradiție, iar bineînțeles pentru a se împărtăși de Sfânta Euharistie trebuie să se pregătească în mod corespunzător. Menținerea acestui obicei nefericit în Sfânta Biserică trebuie să înceteze în cel mai scurt timp posibil așa încât oamenii să fie puși clar în fața adevărului și nu să fie ținuți de episcopii și preoții Bisericii în aceeași stare de confuzie în care au fost ținuți până acuma în această privință, acest obicei întreținut de episcopii și preoții Bisericii nearătând în fapt decât o formă de "păcălire" a poporului credincios și de ținere a acestuia într-o stare de ignoranță nesănătoasă în ceea ce privește bineînțeles această temă. Aștept bineînțeles și alte păreri ale membrilor de pe forum, fie că sunt pentru ceea ce am spus, fie că ar fi împotrivă.
domnule nu cred ca ai competenta sa propui asemenea lucru.pe ce te bazezi spunind asa ceva,mie personal mi-se pare o poveste fara continut,ce esti ateu?.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2010, 17:58:23
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit După cum se vede, problema este cu rădăcini adânci și nu foarte recentă

Citat:
Așijderea facem în știre și vouă protopopilor și vouă preoților de prin județe și tuturor poporanilor voștri, că am citit noi cartea preasfințitului și a toată lumea patriarh Kyriu Kyr Paisie care v-a scris când a fost aici în pământul acesta, și a răposatului întru Hristos fratele nostru Kyr Ștefan mitropolitul Ungrovlahiei care a fost trimisă prin toate județele la leat 7243 [=1735] martie 10 pentru niște lucruri și obiceiuri vechi foarte necuvioase și netrebnice ce ați fost avut aici în țara aceasta. Întâi că cei mai mulți din norod nici ar fi știind ce este Sfânta Priciaștenie [Împărtășanie] ci numai la ziua Sfintelor Paști ar fi mergând la biserică și nu doar ca să asculte slujba Sfintei Liturghii și să se împărtășească cu Sfintele Taine fiind mai înainte spovedit și gătit pentru acea Taină Sfântă, ci numai ca să ia pâine și vin, paximan ce se numește de voi Paști, iar alții cu ani îndelungați nu s-au spovedit, și alții iar în toată vremea vieții lor, după cum am înțeles, Spovedania și Sfânta Priciaștenie [Împărtășanie] ce este nu o știu, fără decât aleargă în ziua de Paști pe la bisericile lor de iau atunci acea pâine și acel vin nesfințit sau iau agheasmă numind că este Paști, pentru care înțelegere de acest lucru ce le-ați fost făcut voi multă mâhnire ne-a pricinuit nouă.

Ci iată că și noi de iznoavă vă poruncim vouă preoților, că de vom mai afla de acum înainte cum că tot nu s-au mai dezrădăcinat de la mijloc rătăcirea aceasta și căderea în pierzare, să știți că pe voi preoți în a cărui enorie vom afla cum că tot se ține această rătăcire, vă vom lipsi de tot darul preoției ca pe niște neascultători și nesupuși învățăturii noastre. Iar pe mirenii aceia ce se vor ține tot de acele obiceiuri rele și nu se vor părăsi (ca să meargă fiecare la duhovnicul său să se spovedească, să-și ia canon după cum îl va canonisi și să se împărtășească cu Sfintele Taine), pe unii ca aceia să știe cu adevărat că îi vom afurisi, că pentru niște rătăciri și lucruri netrebnice ca acestea vin atâtea bătăi și nevoi și moarte grabnică în toată vremea în pământul acesta.
sursa: Împărtășirea continuă cu Sfintele Taine - Editura Deisis, 2006, pag. 96-97, Pastorala mitropolitului Neofit Cretanul la Postul Mare 1739

Last edited by doctor_faustus; 23.11.2010 at 18:02:03.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2010, 18:13:45
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu prea cred ca e un obicei omenesc. In zilele obisnuite se da anafura, iar in zilele de Sfintele Pasti se face aceasta, care este tot anafura. Poate pentru a marca, si la nivelul acesta, marea sarbatoare. Mi se pare foarte normal.
Problema este că unora li se spune că acea anafură și acel vin sunt de fapt sfinte paști, ori lucrul acesta este total fals. Prin urmare și dacă se oferă acea anafură și acel vin binecuvântate cel puțin să nu ni se mai spună (nu știu dacă fenomenul este generalizat) că acelea sunt sfinte paști. Să ni se spună ce sunt de fapt și să nu mai fie poporenii credincioși ținuți în ignoranță și păcăliți; nu de alta dar pe aici prin România nu suntem toți dintre aceia care "noi muncim, nu gândim", ci mai suntem și unii care în timp ce muncim mai facem "greșeala" să mai și gândim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2010, 23:03:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
sursa: Împărtășirea continuă cu Sfintele Taine - Editura Deisis, 2006, pag. 96-97, Pastorala mitropolitului Neofit Cretanul la Postul Mare 1739
Aici nu se condamna folosirea Pastilor, ci faptul ca nu se impartasesc. Nici nu se spune ca oamenii ar crede ca aceea este Sfanta Impartasanie. De asemenea, nu reiese ca atunci ar fi fost implemetat obiceiul de a da Pasti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2010, 17:51:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu vad nimic rau in a lua de Pasti o bucata de paine binecuvantata, dupa cum nu e nimic rau in a lua dupa Sfanta Liturghie si anafura. Rau e sa ne rezumam doar la painea binecuvantata si sa uitam de Trupul si Sangele Domnului. Asa ca eu nu cred ca trebuie dusa o lupta in a elimina painea binecuvantata, ci o lupta in a-i face pe oameni sa constientizeze importanta Euharistiei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.11.2010, 18:07:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ritualul simbolic al impartasirii pe undeva il inteleg dar faptul ca numim piinea carne si vinul singe, oricit m-as stradui sa ma impresionez si sa-mi imaginez inchipuindu-mi ca una-i de fapt alta, nu reusesc. M-am tot straduit sa ma mint si nu reusesc.

Inima-mi da semne fizice, dureri, si-mi spune incontinuu:
NU TE MINTI CA ESTE PACAT!

Si in plus nu exista nimic in scripturi care sa ne confirme acest lucru ci doar pomenirea lui Hristos de la cina cea de Taina...dar o facem in virtutea Traditiei
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 03:20:05