Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 15.12.2008, 09:10:24
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cum poti afirma ca apa sfintita s-a stricat din cauza necredintei cuiva.
am spus "poate"
in fond, wertigo se gandea ca apa s-ar fi stricat datorita necredintei drepte a preotului...

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ceea ce trebuie retinut e ca in catolicism accentul cade pe cruce si nu pe persoana lui Hristos.
asta vreti sa retineti din ce cedeti despre Catolicism
eu va spun ca nu este asa in Catolicsmul cunoscut si trait de mine

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu e intamplator ca vedem in unele filme ca diavolul este inlaturat doar printr-o simpla incrucisare a doua bete.
vorbiti despre filme catolice? acelea nu sunt catolice
dar ce spuneti de practicile ortodoxe care includ aceste gedsturi?!?
eu spun ca nu sunt ortodoxe, asa precum nici filmele despre care vorbiti nu sunt catolice
Reply With Quote
  #82  
Vechi 15.12.2008, 11:13:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Maria, Biserica ortodoxa canta: "Hristos a inviat din morti cu moartea pe moarte calcand si celor din mormanturi viata daruindu-le". Hristos nu apare niciodata in iconografie, slabit de putere, asa cum apare in catolicism. In catolicism Fiul trebuie sa aduca satisfactie Tatalui. In ortodoxie, Hristos prin jertfa Sa, intareste firea omeneasca. El este imparat si atunci cand este rastignit. In icoana ortodoxa, Hristos nu este robit de suferinta. Ce doresc sa spun prin aceste randuri? Ca Hristos nu a inviat printr-un act venit din partea Tatalui, ci prin propria Sa putere, putere pe care a imprimat-o si in crucea Sa. De aceea credinciosii isi fac semnul crucii, convinsi ca prin ea le vine si lor in ajutor, puterea lui Hristos cu care a intarit firea omeneasca.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 15.12.2008, 11:46:50
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Maria, Biserica ortodoxa canta: "Hristos a inviat din morti cu moartea pe moarte calcand si celor din mormanturi viata daruindu-le". Hristos nu apare niciodata in iconografie, slabit de putere, asa cum apare in catolicism. In catolicism Fiul trebuie sa aduca satisfactie Tatalui. In ortodoxie, Hristos prin jertfa Sa, intareste firea omeneasca. El este imparat si atunci cand este rastignit. In icoana ortodoxa, Hristos nu este robit de suferinta. Ce doresc sa spun prin aceste randuri? Ca Hristos nu a inviat printr-un act venit din partea Tatalui, ci prin propria Sa putere, putere pe care a imprimat-o si in crucea Sa. De aceea credinciosii isi fac semnul crucii, convinsi ca prin ea le vine si lor in ajutor, puterea lui Hristos cu care a intarit firea omeneasca.
foarte frumos spus
dar de ce credeti ca la catolici ar fi altfel?
va bazati doar pe interpretarile unor artisti
la noi in biserica parohiala Isus este reprezentat inviat - si deasupra altarului, si in vitraliile cu Calea Crucii - o imagine care arata clar, asa cum ne vorbeste la predica si parohul, ca nu trebuie sa ne oprim la Jertfa de pe Cruce, intrucat Crestinismul reprezinta triumful asupra patimilor si mortii, Invierea!

si daca tot vorbim despre cum il vedem noi, ortodocsi sau catolici, pe Isus, si mai suntem si in asteptata Sarbatoarea Nasterii Mantuitorului, cum este traita aceasta asteptare?

la noi, la catolici, saptamanile acestea ne straduim sa fim mai buni unii cu altii, sa facem cadouri cunoscutilor si gesturi de bunavointa cu necunoscutii, sa invatam colinde si sa cantam cantece de asteptare a Nasterii - asa ca la o nastere...

la ortodocsi, care este diferenta intre Postul Craciunului si Postul Pastelui?
aceleasi chipuri incruntate, pe care sa se vada cat mai evident postul alimentar...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 15.12.2008, 15:00:32
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Mantuitorul a spus ca va veni ,nu o zi de post,ci vor veni zile cand Mirele se va lua de la ei si atunci vor posti in acele zile. Cand s-a luat mirele de la ei, miercuri cand a fost vandut si vineri cand a fost rastignit. Pe timpul Mantuitorului erau farisei care tineau o zi de post iar cei mai cu ravna doua. Mantuitorul spune ca de nu va prisosi dreptatea noastra mai mult decat a fariseilor nu vom intra in imparatia cerului. Ortodocsii care au fost in iad si sau intors au vazut ca acolo erau siliti sa manance necuratii , spurcaciuni, materii urat mirositoare cei care nu respectasera postul ortodox. Papa de la Roma nu tine postul asa ca inca din viata aceasta cand se impartaseste cu asa zisul trup si sange primeste samanta lui satana. Nu-mi pare rau ca sunt in iad tone de calugari si calugarite catolice .
Reply With Quote
  #85  
Vechi 15.12.2008, 16:03:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Maria, cei care au chipuri incruntate in vreme de post, nu postesc. Nu acesta este adevaratul chip al crestinului ortodox care posteste. El e ca o lumina. Si dupa cum lumina nu are nicio insotire cu intunericul, la fel nici postul cu incruntarea. Si nu uita, ortodocsii au invatat sa daruiasca mai mult in post: se opresc si de la lapte, oua, branza.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 16.12.2008, 20:02:03
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wertygo Vezi mesajul
Ortodocsii care au fost in iad si sau intors au vazut ca acolo erau siliti sa manance necuratii , spurcaciuni, materii urat mirositoare cei care nu respectasera postul ortodox. Papa de la Roma nu tine postul asa ca inca din viata aceasta cand se impartaseste cu asa zisul trup si sange primeste samanta lui satana. Nu-mi pare rau ca sunt in iad tone de calugari si calugarite catolice .
sa gandesti astfel nu este nici macar ortodox, ca sa nu mai spun crestineste...
este ca in colindul ortodox in care se vorbeste despre cum Fecioara Maria ar fi blestemat caii care nu ar fi primit-o in staulul lor...
cum poti sa gandesti ca Fecioara Maria blesteama?
cum poti sa gandesti ca un crestin care tine cu buna credinta o regula in biserica sa l-ar mania pe Dumnezeu?
cum poti sa gandesti ca sunt altii mai pacatori decat tine?
in fata lui Dumnezeu nu are nicio valoare cu cat mai putin pacatuiesti tu fata de altii!

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Maria, cei care au chipuri incruntate in vreme de post, nu postesc. Nu acesta este adevaratul chip al crestinului ortodox care posteste. El e ca o lumina.
da, crestinul este ca lumina - insa mai mult teoretic...

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
nu uita, ortodocsii au invatat sa daruiasca mai mult in post: se opresc si de la lapte, oua, branza.
daca se opresc de la ele, le daruiec altora?!?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.06.2009, 23:33:28
ciurez ciurez is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ciurez
Implicit Nod in papura

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Si mie mi se pare interesant cu ce aer de superioritate dau explicatii catolicii. Probabil ca nu prea au auzit de smerenie.
Ma iertati, PadreCory, dar imi dati impresia ca aveti un bat in mana cand ne vorbiti. La urma urmei, intrebarile ortodocsilor sunt o manifestare de interes pentru practica catolica, diferita de cea ortodoxa. Nimic altceva.
Imi pare rau sa te contrazic, dar pe acest forum ortodocsii sunt cei care n -au smerenie si sunt agresivi, intoleranti si se cred perfecti si atotstiutori.

Nu cred ca sunt simple intrebari, sunt atacuri pe fata, acest forum s -a transformat in camp de lupta, de atac al altor religii, nu de a discuta ceva cu adevarat de folos sufletelor noastre.
Sunt si eu ortodoxa, am intrat aici sperand ca gasesc chiar franturi dumnezeiesti , dar sunt ft dezamagita de atata rautate .

Aici ma refer mai ales la postarile domnului Emanuel, am citit cateva si ma iau fiori reci.

Vad ca prea multi sunt bolnavi de ura, sunt carcotasi.
Daca considerati pe x sau y eretici, lasati-i domnule pe calea lor, voi, cei in "dreapta credinta " urmati-va calea, nu vad de ce trebuie sa folosim forumul crestin ortodox pentru a ataca pe altii sau a instiga la intoleranta?

Doamne, iarta-ne pe toti !
Reply With Quote
  #88  
Vechi 04.06.2009, 23:38:19
ciurez ciurez is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ciurez
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
nu vsovi , crucea care si-o fac pe piept nu este inversata dupa modelul crucii inversate a lui petru ... este inversata din rautate , ca sa fie altfel decat ortodocsii ... Tatal nu se poate pune in partea de jos caci asta este o ratacire ... nici macar la petru nu a avut sensul asta ... petru a cerut sa fie rastingnit cu capul in jos , pentru a nu fi la fel cu rastingnirea Mantuitorului , adica : daca Mantuitorul rastignit fiind , se uita de sus in jos , El fiind Dumnezeu venit de sus pentru mantuirea oamenilor , petru rastignit fiind se uita de jos in sus , el fiind un simplu om ca noi toti , care era rastignit pentru Dumnezeu si cerea indurare de la El ( se uita in sus ) ... deci rastignirea lui petru nu are sens ca Tatal este in jos , caci asta este o ratacire ... crucea catolica nu este inversata cu susul in jos , ci pur si simplu stanga cu dreapta , ceea ce nu are nici o legatura cu rastignirea lui petru ...
ps : :)
Emanuel, cu tristete constat, ca tu esti cel bolnav de rautate....
Reply With Quote
  #89  
Vechi 04.06.2009, 23:46:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciurez Vezi mesajul
Imi pare rau sa te contrazic, dar pe acest forum ortodocsii sunt cei care n -au smerenie si sunt agresivi, intoleranti si se cred perfecti si atotstiutori.

Nu cred ca sunt simple intrebari, sunt atacuri pe fata, acest forum s -a transformat in camp de lupta, de atac al altor religii, nu de a discuta ceva cu adevarat de folos sufletelor noastre.
Sunt si eu ortodoxa, am intrat aici sperand ca gasesc chiar franturi dumnezeiesti , dar sunt ft dezamagita de atata rautate .

Aici ma refer mai ales la postarile domnului Emanuel, am citit cateva si ma iau fiori reci.

Vad ca prea multi sunt bolnavi de ura, sunt carcotasi.
Daca considerati pe x sau y eretici, lasati-i domnule pe calea lor, voi, cei in "dreapta credinta " urmati-va calea, nu vad de ce trebuie sa folosim forumul crestin ortodox pentru a ataca pe altii sau a instiga la intoleranta?

Doamne, iarta-ne pe toti !
Vad ca suntem atacati la noi acasa.
Pacat ca nu-l intelegi pe Emanuel. A dat foarte multe explicatii folositoare...
Este un forum de discutii; se discuta pe anumite teme, si e normal sa se faca schimb de pareri. Nu inteleg de ce a argumenta este egal pentru unii cu a urî. A spune adevarul si a-l sustine nu are legatura cu ura; ca nu ne convine, e altceva...
Dar ai citit postarile lui PadreCory inainte de a te exprima?!? Are multe postari, si daca esti ortodoxa, vei recunoaste in ce duh scrie.
Dar de ce ai postat aici la catolici? Avem cateva topicuri in care ne scriem doleantele, in ceea ce-i priveste pe formisti.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.06.2009, 23:49:33
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

continuare...
de exemplu pe "Biserica Ortodoxa si Massmedia" topicul "Forumul nostru".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea vietii georgeval Generalitati 20 16.12.2012 13:22:43
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57