Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.04.2011, 11:10:09
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit Doamne-ajuta!

Bunul Dumnezeu sa va ajute pe dvs si pe tatal dvs in acesta mare incercare si sa va calauzesca pasii in asa fel incat sa mergeti pe calea cea mai lina si luminoasa si mai ales...sa ajungeti unde va doriti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.04.2011, 11:10:29
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Draga Patrice,
Probabil ca ai gresit foarte mult fata de el, tatal tau, defapt toti gresim...de ce spun asta pentru ca sunt convinsa ca daca ai fi tinut mai des legatura cu el/ ei nu se ajungea la asa ceva. Nu trebuie sa disperi in nici un caz, incearca sa-ti iei liber de la tot ceea ce ai de facut zilele acestea si mergi acolo chiar daca este in cealalta parte a orasului. Mergi cereti iertare de la sotia lui de la tatal tau si daca poti ia cu tine Psaltirea si incepe sa-i citesti la ureche Psalmi. Iti va face BINE atat tie cat si lui. Sunt clipe pe care le vei regrate toata viata si toata viata iti vei spune dar daca faceam cutare lucru...dar daca...!
Incearca sa faci TOT ce iti sta in putinta si ai sa vezi ca va fi BINE.
Dumnenezeu sa ne lumineze iar pe tine draga mea sa te intareasca sa poti duce tot.
Iertare!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.04.2011, 11:25:31
Patrice Patrice is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Locație: pe ici, colo...
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Draga Patrice,
Probabil ca ai gresit foarte mult fata de el, tatal tau, defapt toti gresim...de ce spun asta pentru ca sunt convinsa ca daca ai fi tinut mai des legatura cu el/ ei nu se ajungea la asa ceva. Nu trebuie sa disperi in nici un caz, incearca sa-ti iei liber de la tot ceea ce ai de facut zilele acestea si mergi acolo chiar daca este in cealalta parte a orasului. Mergi cereti iertare de la sotia lui de la tatal tau si daca poti ia cu tine Psaltirea si incepe sa-i citesti la ureche Psalmi. Iti va face BINE atat tie cat si lui. Sunt clipe pe care le vei regrate toata viata si toata viata iti vei spune dar daca faceam cutare lucru...dar daca...!
Incearca sa faci TOT ce iti sta in putinta si ai sa vezi ca va fi BINE.
Dumnenezeu sa ne lumineze iar pe tine draga mea sa te intareasca sa poti duce tot.
Iertare!
Te rog foarte frumos si RESPECTUOs sa nu te pronunti in necunostinta de cauza....Pe tatal meu l-am putut vizita doar cand mi s-a permis...Mi-a pricinuit mult rau pe parcursul timpului dar nu-i nici locul , nici momentul sa vb despre acestea aici...Categoric insa , oricat au dat amandoi(tatal meu si sotia lui) cu pietre in mine , eu tot m-am rugat si l-am iubit...Si apoi ca sa te intreb ceva ca poate esti parinte : NUMAI copiii au obligatia morala sa isi caute parintele? El chiar nu m-a cautat nici macar de zilele de nastere sa-mi spuna 2 vorbe. Si asta dupa ce m-a parasit cand eu, aveam 9 ani? Si ar fi altele multe si urate si grele de amintit dar ACUM el se duce iar eu IL IERT din tot sufletul meu, acesta pe care unii il judeca si categorisesc atat de nedrept!
Si iertare sotiei lui desi NU i-am gresit DELOC, totusi, i-am cerut ades....chiar si acum ...NU ma simt cu nimic vinovata fata de EA, iar fata de tatal meu daca am gresit , Dumnezeu ma va judeca....Dar sotia lui nu are scuze pentru comportamentul ei, insa este alegerea dansei...Doamne ajuta!Si de crezi , de nu, ma rog si m-am rugat mereu si pentru ea...

Last edited by Patrice; 20.04.2011 at 11:29:12.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.04.2011, 11:36:10
Patrice Patrice is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Locație: pe ici, colo...
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Multumesc inca o data tuturor celor care se roaga pentru tatal meu!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.04.2011, 11:55:54
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Nu ,daca nu stii sigur ca e constient atunci ultima impartasanie pica,ptr ca primul lucru cand chemi preotul te intreaba daca este contient ca inainte de impartasanie sa poata spuna macar am gresit Doamne si sa isi asume pacatele facute.Ce trebuie tu sa faci este sa te spovedesti curat tu si sa-i spui parintelui ca in timpul vietii ati avut ceva probleme de comunicare,ca poate l-ai judecat si sa ceri iertare de pacate.Iar singurul lucru cu care il poti ajuta cand va trece dincolo este sa platesti sarindare la 9 manastiri ca sa ridici sufletul putin la lumina,se poate asta cu siguranta.Domnul fie cu tine,draga mea!

Last edited by alinutza109; 20.04.2011 at 12:29:41.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.04.2011, 12:46:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Părere !

Citat:
În prealabil postat de Patrice Vezi mesajul
Multumesc inca o data tuturor celor care se roaga pentru tatal meu!
Să respectăm, măcar acum , dorința acestui suflet îndurerat ! Orice judecată nu-și are rostul Acum și Aici ! Doamne ajută!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.04.2011, 13:07:35
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrice Vezi mesajul
Tatal meu Nicolae ar implini in 4 mai 81 de ani , iar acum agonizeaza pe patul de suferinta si nu mai exista sanse sa isi revina! Va rog mult sa va rugati sa ii fie trecerea lina si sa i se ierte toate pacatele , deoarece el nu obisnuia sa mearga la biserica.....Va multumesc din tot sufletul meu !
Bunul Dumnezeu sa-i ierte lui pacatele, cele cu voie si cele fara de voie!
Ce poti tu sa faci pentru tatal tau, draga Patrice, este sa mergi la el si sa-l rogi sa va spuneti unul altuia "iarta-ma". Acest cuvant face mai mult decat toata teoria si, chiar daca nu e spus in fata unui preot, Dumnezeu va fi de fata atunci cand il va rosti. El mai are si darul imens de a schimba starea sufleteasca a celui ce-l pronunta. Iertand devii mai bun.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.04.2011, 23:32:53
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Patrice, ai reusit sa intri la tatal tau ?

Te imbratisez ! Domnul sa te intareasca !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.04.2011, 03:43:56
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iubeste-l pe tatal tau pana la sfarsit!

Patrice, incercarea prin care treci (cu multa demnitate si noblete crestineasca) imi aminteste de incercarile prin care am trecut cu parintii mei. Amindoi au murit cand eram foarte tanar, in aceeasi lupta cu boala, la Reanimare in spitalul Fundeni.
Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat puterea sa fiu cu ei pana la capat si sa trec peste orice resentiment legat de ei (fusesera, candva, si resentimente).
Dragostea nu tine minte raul.
MariS a spus mai bine ca mine. Subscriu cu totul la indemnul lui pentru tine.
Iubeste-l pana la capat pe tatal tau!
Cu nadejde buna, te imbratisez. Domnul sa va ocroteasca! Amin.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.04.2011, 09:00:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Imposibil sa nu se abtina cineva in a face comentarii de indreptare,si tot felul de judecati!
Oameni buni,omul este pe moarte-acum cei doi isi traiesc impreuna ultimile clipe ca si tata si fiica,cum ar fi ca insasi finalul acestei vieti sa ne prinda in reprosuri si insinuari???
Chiar daca nu ma mai surprinde cat de viteji sunt unii in a-i indrepta pe niste oameni din virtual(despre care nu cunosc nimic),tot am sa-mi exprim dezaprobarea de fiecare data!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 20:18:04
Care om este cu adevarat frumos? amatyyy Generalitati 55 15.08.2016 01:16:52
Rugaciune pentru tatal meu Tina06 Rugaciuni 26 07.10.2014 22:56:21
O rugaciune ptr tatal meu Constantin alinutza109 Umanitare 15 07.12.2010 18:03:37
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59