Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.07.2011, 15:20:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
]Pai cum iti pui toata nadejdea in Dumnezeu? Cu speranta ca ce anume?
Cu speranța că te aude în durerea ta, în singurătatea, în neiubirea în care poate te afli la un moment dat. Pentru că mulți au fost dezamăgiți de oameni, care i-au lăsat singuri atunci când le-a fost mai greu. Dumnezeu nu dezamăgește pe nimeni. Iubește necondiționat și mereu. Îl poți afla în biserică sau (și) în rugăciunea din cămara ta, Îi poți spune toate ofurile, și El te fa asculta și te va mângâia.

Citat:
Trebuie doar sa fim foarte atenti la oamenii din jurul nostru si la ajutorul divin care ni se acorda prin ei.Deseori s-ar putea sa nu-l vedem..:-)
Da, uneori, răspunsul lui Dumnezeu poate fi și scoaterea în calea ta a unui om. Totuși, este recomandat să nu ne punem prea multă nădejde în oameni („Ajutorului omenesc nu mă încredința” - citez din memorie); în felul ăsta nu vom fi nici dezamăgiți.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.07.2011, 15:38:05
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cu speranța că te aude în durerea ta, în singurătatea, în neiubirea în care poate te afli la un moment dat. Pentru că mulți au fost dezamăgiți de oameni, care i-au lăsat singuri atunci când le-a fost mai greu. Dumnezeu nu dezamăgește pe nimeni. Iubește necondiționat și mereu. Îl poți afla în biserică sau (și) în rugăciunea din cămara ta, Îi poți spune toate ofurile, și El te fa asculta și te va mângâia.
Normal ca Dumnezeu te aude intotdeauna, nu dezamageste pe nimeni si oricum stie problema ta chiar daca nu i te confesezi in camara ta. Intrebarea mea este acum :concret, cum te va mangaia?
Daca ai o problema, cum o rezolva, cum intervine? Nu crezi ca lucreaza tot prin oameni?

Dar este o diferenta de "nuanta" intradevar. Una este sa crezi ca prietenul X te va ajuta cu un imprumut in euro, pentru ca stii tu ca are bani si este baiat bun si nu te va putea refuza cand ii spui problema ta( si NU te ajuta, dezamagindu-te cumplit) si alta este sa-ti pui nadejdea in Dumnezeu, sa-i spui ca lasi in grija Lui aceasta problema pentru ca pe tine te depaseste si sa te trezesti cu o rezolvare la care tu nici nu visai din partea unui om care-ti ofera ajutorul neconditionat, dupa ce intr-o doara i-ai spus intalnindu-va intamplator la piata, de ce esti suparat..

Deci vreau sa subliniez ca atunci cand spunem ca ne punem nadejdea in Dumnezeu, sa nu-I limitam libertatea de a actiona pentru noi, avand ideea preconceputa ca NU DE LA OAMENI primim ajutor, ci de la Dumnezeu! Primim ajutor de la Dumnezeu, PRIN OAMENI! Inclusiv duhovnicul este un exemplu clar!
Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
(„Ajutorului omenesc nu mă încredința” - citez din memorie); în felul ăsta nu vom fi nici dezamăgiți.
Am aratat mai sus diferenta de "nuanta"..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.07.2011, 15:52:43
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dumnezeu nu dezamăgește pe nimeni.
Esti sigur?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.07.2011, 15:52:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
concret, cum te va mangaia?
Am avut, fiecare, în vedere, un alt tip de suferință. Eu mă gândeam mai degrabă la singurătate, la lipsa ajutorului din partea oamenilor și la faptul că El este întotdeauna acolo, disponibil mereu, deschis. M-am gândit că, dacă te afli într-o astfel de stare, rugându-te, vei fi mângâiat, vei simți că nu ești singur și că ești iubit, vei simți un răspuns în inima ta și asta îți va da putere. Rugăciunea e un dialog real, nu e monolog. Dumnezeu răspunde într-un fel mai adânc decât prin cuvinte.

Cred că unirea cu Hristos îți dă puterea să birui lumea. Și atunci vei avea tu ceva de dat oamenilor.

Situația descrisă de tine e una în care dragostea lui Dumnezeu se face cunoscută, într-adevăr, prin oameni.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.07.2011, 16:02:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Am avut, fiecare, în vedere, un alt tip de suferință. Eu mă gândeam mai degrabă la singurătate, la lipsa ajutorului din partea oamenilor și la faptul că El este întotdeauna acolo, disponibil mereu, deschis. M-am gândit că, dacă te afli într-o astfel de stare, rugându-te, vei fi mângâiat, vei simți că nu ești singur și că ești iubit, vei simți un răspuns în inima ta și asta îți va da putere. Rugăciunea e un dialog real, nu e monolog. Dumnezeu răspunde într-un fel mai adânc decât prin cuvinte.
Si in cazul singuratatii este valabil ce am spus eu. Tot aducandu-ti in cale omul potrivit te scapa de singuratate. :-)

Tu vorbeai de primul pas : dialogul cu El, momentul disperarii cand singuri " ne certam" cu El in camara noastra!! Vorbeai de LINISTEA care te cuprinde in acele momente, pacea si siguranta, ca El "te tine de mana"pana iesi la liman.:-) ..
Eu vorbeam de pasul urmator: actiunea!:-)Adica modul concret prin care Dumnezeu ne ajuta!

Last edited by Melissa; 12.07.2011 at 16:04:40.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.07.2011, 16:12:59
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Si in cazul singuratatii este valabil ce am spus eu. Tot aducandu-ti in cale omul potrivit te scapa de singuratate. :-)

Tu vorbeai de primul pas : dialogul cu El, momentul disperarii cand singuri " ne certam" cu El in camara noastra!! Vorbeai de LINISTEA care te cuprinde in acele momente, pacea si siguranta, ca El "te tine de mana"pana iesi la liman.:-) ..
Eu vorbeam de pasul urmator: actiunea!:-)Adica modul concret prin care Dumnezeu ne ajuta!
Asta ar insemna ca daca eu incerc sa ajut pe cineva, Dumnezeu m-a pus sa ajut, nu? Si atunci unde mai e liberul arbitru?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.07.2011, 16:15:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Si in cazul singuratatii este valabil ce am spus eu. Tot aducandu-ti in cale omul potrivit te scapa de singuratate. :-)
De aici probabil ar trebui să deschidem un nou topic, sau să-l continuăm pe cel referitor la singurătate.

Pentru că mă întreb dacă omul, fie el și potrivit, chiar te scoate din singurătate. Fiecare aleargă către celălalt cu singurătatea lui, sperând că îl va scăpa de ea. Dar, de multe ori, în loc de asta, vor fi două singurătăți alăturate. Așteptările pot depăși capacitatea celuilalt de a da.

De aceea mie mi se pare că golul acela din inimă care te face să te simți singur nu poate fi umplut decât de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.07.2011, 16:21:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Asta ar insemna ca daca eu incerc sa ajut pe cineva, Dumnezeu m-a pus sa ajut, nu? Si atunci unde mai e liberul arbitru?
Daca ajuti pe cineva rational, adica gandind beneficiile pe care le-ai putea avea ulterior, cu alte cuvinte din interes sau conditionat, atunci clar ca tu il ajuti.

Daca ti se intampla sa ajuti pe cineva simtind un imbold din inima ta, uneori chiar incercand cu ratiunea sa impiedici acest lucru, nereusind desigur, s-ar putea ca Dumnezeu sa lucreze prin tine in acel moment, El fiind imensa iubire pe care o simti cand iti oferi ajutorul neconditionat.

Parerea mea, n-o bate in cuie:-)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.07.2011, 16:25:35
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De aici probabil ar trebui să deschidem un nou topic, sau să-l continuăm pe cel referitor la singurătate.

Pentru că mă întreb dacă omul, fie el și potrivit, chiar te scoate din singurătate. Fiecare aleargă către celălalt cu singurătatea lui, sperând că îl va scăpa de ea. Dar, de multe ori, în loc de asta, vor fi două singurătăți alăturate. Așteptările pot depăși capacitatea celuilalt de a da.

De aceea mie mi se pare că golul acela din inimă care te face să te simți singur nu poate fi umplut decât de Dumnezeu.
Da, e foarte bun subiectul acesta, cred ca au nevoie multi de el.:-)Sunt multe de discutat.:-) Revin mai tarziu..Scuze, trebuie acum sa ies:-)

Continuam discutia. Cred ca ar trebui sa deschizi un nou thread, ca sigur de la singuratate o sa ajungem la luna si la stele..:-)

O dupa-amiaza placuta tuturor!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.07.2011, 16:44:24
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca ajuti pe cineva rational, adica gandind beneficiile pe care le-ai putea avea ulterior, cu alte cuvinte din interes sau conditionat, atunci clar ca tu il ajuti.
Beneficii nu exit, eventual iti faci un prieten (care poate te va ajuta/ poate nu, un fel de 6/49, adica inposibil de stiut) si in unele cazuri(cum am patit si eu) un "dusman". Singurul reper pe care il folosesc cand ajut pe cineva este: persona respectiva chiar are nevoie de ajutorul meu.

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca ti se intampla sa ajuti pe cineva simtind un imbold din inima ta, uneori chiar incercand cu ratiunea sa impiedici acest lucru, nereusind desigur, s-ar putea ca Dumnezeu sa lucreze prin tine in acel moment, El fiind imensa iubire pe care o simti cand iti oferi ajutorul neconditionat.
Liberul arbitru e un mit, nu?

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Parerea mea, n-o bate in cuie:-)
*goes to find a hammer*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
FAPTE BUNE vazute rau aliscami Intamplari adevarate 11 10.03.2011 15:54:32
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 14:38:18
Manifestari si fapte antiortodoxe ortodox4life Generalitati 17 30.01.2009 20:41:54
Fapte Nou Testamentare Abell Din Noul Testament 24 29.03.2007 00:14:23