Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2012, 01:49:05
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Sa nu-i batjocorim pe cei neputinciosi

In urma cu aproximativ 2 ani, auzeam foarte des pe strada, in parc, in mijloacele de transport, tineri care se amuzau si repeteau cuvintele: nu stiu, nu stiu, cu o voce pitigaiata. Deoarece nu ma uit la TV, decat foarte rar, o prietena mi-a spus ca se amuza de un baiat simplu care a raspuns asa la cateva intrebari puse de un reporter. Intamplator, am gasit un filmulet cu acest baiat si doua lucruri mi-au atras atentia: simplitatea si bucuria lui in felul de a intelege lucrurile, realitatea, alaturi de o decenta in privinta anumitor subiecte, in opozitie cu atitudinea batjocoritoare, prefacuta, a celor care ii puneau intrebarile.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=SamTjXHGBno
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.08.2012, 09:37:26
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Eu cred ca se referea la acest videoclip http://www.youtube.com/watch?v=ZGlSp...eature=related
E posibil ca ,,interviul" sa fi fost regizat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2012, 09:43:21
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Sigur, ca este o cruzime sa ii badjocorim pe cei neputinciosi. Trebuie sa ne gandim ca si ei au sentimente si sufera ca noi toti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.08.2012, 11:22:19
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Unora (ma refer la acei "reporteri") le place sa se joace cu sentimentele oamenilor "mai inferiori" decat ei... cu toate ca acei neputinciosi nu au nici o vina ca asa au fost creati.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.08.2012, 11:32:05
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Unora (ma refer la acei "reporteri") le place sa se joace cu sentimentele oamenilor "mai inferiori" decat ei... cu toate ca acei neputinciosi nu au nici o vina ca asa au fost creati.
Nu stiu care este inferior cui, acel sarman inocent sau aceia care cauta sa scormoneasca in gunoiul oamenilor in cautare de senzational.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2012, 01:04:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Sigur, ca este o cruzime sa ii badjocorim pe cei neputinciosi. Trebuie sa ne gandim ca si ei au sentimente si sufera ca noi toti.
La fel am simtit si eu, o cruzime, o lipsa de omenie.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Unora (ma refer la acei "reporteri") le place sa se joace cu sentimentele oamenilor "mai inferiori" decat ei... cu toate ca acei neputinciosi nu au nici o vina ca asa au fost creati.
Cred ca acesti neputinciosi nici nu inteleg de multe ori ca sunt luati peste picior intr-un mod politicos si prefacut.

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Nu stiu care este inferior cui, acel sarman inocent sau aceia care cauta sa scormoneasca in gunoiul oamenilor in cautare de senzational.
Ai dreptate Diana. Ma gandesc ca acest tanar nu are pe constiinta batjocorirea altor semeni, ipocrizia, viclenia. Toate aceste patimi ne fac inferiori in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2012, 11:30:01
IONUT23's Avatar
IONUT23 IONUT23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Sigur, ca este o cruzime sa ii badjocorim pe cei neputinciosi. Trebuie sa ne gandim ca si ei au sentimente si sufera ca noi toti.
Cand faci mișto de cineva mai ales cum e baiatu', problema e la tine... nu la el. Mai mult suferă băiețașii aștia care i-au luat interviul decat el, doar ca nu-și dau seama. Eu mai mult pe ei i-aș compătimi.

Cum e și cazu asta https://www.youtube.com/watch?v=Pgs4FRUKRsA, care nu doar că-și bat joc, ci mai fac și bani din asta. Mie de genu' asta de oameni mi-e mai mult milă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare