Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 05.11.2016, 18:11:49
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lasă tu neamul desfrant si păcătos,lasă luptele tale imaginare,lasa ipocrizia,fatarnicia si iubirea asta fabricată in falsitate și formalism.Eu lupt cu atitudini ca ale tale care intoxica,trag in jos,îngustează etc.Din cauza asta am parasit facultatea și biserica,că nu puteam intra in acest sistem de gândire.Doar noi,doar aici,etc.Exclusivismul ăsta care separă,iluzia salvării etc.Voi ați căzut in propria capcană si nu va mai scoate nimeni de acolo.Nu neg că sunt tentat să mă intorc in biserică,să îmi finalizez studiile teologice,dar ar trebui să ajung la acest compromis al acceptării,al schimbarii,al credinței,al scopului.Eu unul nu vreau să ma bazez pe iluzie,pe mărturii.Degeaba citești viziunile sfinților si istoria bisericii și tratate de dogmatica,si bioetica si losky si florovski si breck si etc.Sunt doar tentative ,nu sunt certitudini.Și spre aceasta m-aș indrepta eu in teologie,dacă voi reveni.Spre aceasta deschidere inceputa de schemann,o incercare ,chiar dacă combătută de rusi si cei de la san serge.Un liberalism teologic,practicat de karl barth si alți teologi protestanți.De acolo se poate ajunge undeva,nu din limitarea asta .Cred ca tu mai degrabă te incadrezi la justin popovici.
Cand dam vina pe orice si pe oricine, numai pe noi insine, nu... e un semn de... Dar cred ca deja stii! Inainte de a privi atat de sus, priveste in pamant si spune ce vezi? Undeva acolo jos, trebuie sa fie... Intelepciunea! Avem ascutimea mintii, dar o folosim impotriva Celui ce a zidit-o. Avem ochi, dar cautam sa vedem altceva decat au cautat cei la capataiul carora priveghem cu recunostinta. Avem urechi, dar auzim hula impotriva strabunilor, si glasul sirenei de dincolo de gard...
Dincolo de orice, Dumnezeu a oranduit pentru ordodocsi, Harul concret si... palpabil, care pur si simplu nu mai are nevoie de comentarii si dezbateri. Sfanta Lumina a Invierii vine in fiecare an din cer, nu de la oameni. Si vine cand se roaga un reprezentant al ortodocsilor, niciodata altfel. Daca ne mai intrebam care e voia lui Dumnezeu in astfel de situatie, e trist! Daca din sfinte icoane ortodoxe sau osemintele atator sfinti care au sfarsit jertfindu-se pentru Hristos si care in timpul vietii, au urmat absolut aceleasi carari batatorite ale ortodoxiei cu sfintele ei Taine, izvoraste mir, ca semn al dragostei lui Dumnezeu, iar noi ne indreptam spre alte zone, lipsite tocmai de astfel de certitudini, ceva totusi nu-i chiar in regula.
Evident, omul e liber sa aleaga drumul pe care sa mearga, dar cine/ce il predispune catre "altceva"?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #172  
Vechi 05.11.2016, 18:28:07
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cand dam vina pe orice si pe oricine, numai pe noi insine, nu... e un semn de... Dar cred ca deja stii! Inainte de a privi atat de sus, priveste in pamant si spune ce vezi? Undeva acolo jos, trebuie sa fie... Intelepciunea! Avem ascutimea mintii, dar o folosim impotriva Celui ce a zidit-o. Avem ochi, dar cautam sa vedem altceva decat au cautat cei la capataiul carora priveghem cu recunostinta. Avem urechi, dar auzim hula impotriva strabunilor, si glasul sirenei de dincolo de gard...
Dincolo de orice, Dumnezeu a oranduit pentru ordodocsi, Harul concret si... palpabil, care pur si simplu nu mai are nevoie de comentarii si dezbateri. Sfanta Lumina a Invierii vine in fiecare an din cer, nu de la oameni. Si vine cand se roaga un reprezentant al ortodocsilor, niciodata altfel. Daca ne mai intrebam care e voia lui Dumnezeu in astfel de situatie, e trist! Daca din sfinte icoane ortodoxe sau osemintele atator sfinti care au sfarsit jertfindu-se pentru Hristos si care in timpul vietii, au urmat absolut aceleasi carari batatorite ale ortodoxiei cu sfintele ei Taine, izvoraste mir, ca semn al dragostei lui Dumnezeu, iar noi ne indreptam spre alte zone, lipsite tocmai de astfel de certitudini, ceva totusi nu-i chiar in regula.
Evident, omul e liber sa aleaga drumul pe care sa mearga, dar cine/ce il predispune catre "altceva"?
Nu pot accepta,pur si simplu nu pot.E ilogic,e gresit,oricâte tratate s-ar scrie,oricate lumini ar cădea din cer,sau icoane ar lacrima.Nu poți sa spui ca adevărul e doar in Ortodoxie.Nu vreau sa devin un reconvertit in ortodoxie,unul fanatic,ca igor al nostru:).Pur și simplu nimeni nu îl cunoaste pe Dumnezeu,toți avem dogme umane,gândiri umane etc.Eu nu cred ca Dumnezeu vrea ca toți oameni sa fie ortodocși,nu cred ca va condama pe cineva ca nu a crezut in ortodoxie.Însă asta nu mă împiedică să fiu atras de duhul mistic al ei.Pur si simplu nu pot tolera anumite exagerări.Și da igor,asemeni catolicilor consider ecumenismul o lucrare a Duhului Sfânt....sau doar un alt aspect al new age,si controlarea mondială.Sunt de acord că nu trebuie sa facem anumite compromisuri,sa cedăm ceea prețuim,dar e bine totuși sa adoptăm echilibru si dreaptă socoteală nu fanatism su extremism,fie el fundamentat biblic,patristic sau ....Însă da,ortodoxia merită apărată,însă nu mai mult decât ea însăși se poate apăra.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 05.11.2016, 18:30:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
După cum îți spuneam, consider că ei sunt mai departe de Dumnezeu din pricină că Îl cunosc mai puțin, dogmatic vorbind, dar nu sunt lipsiți de har cu totul. Harul lui Dumnezeu este pretutindeni (și nicăieri, d.p.d.v. spațial), iar cine Îl mărturisește pe Hristos poate să-l primească. Fiecare la măsura lui.
Harul lucrator il poate primi cineva doar la Botez (plus Mirungere, bineinteles). Ca ar fi necesara doar credinta pentru a primi harul este din invatatura protestanta, Sola Fide. Daca ar fi de ajuns credinta pentru a primi harul ce rost ar mai avea Botezul (asa cum s-au gandit si neoprotestantii, considerand botezul doar simbolic)? Sfintii Apostoli aveau credinta in Iisus dar doar la Pogorarea Duhului Sfant au primit si harul.
Harul este revarsat de Domnul peste toata creatia, exista si in Vechiul Testament, pana la Pogorare, dar era un har exterior. Abia dupa Rusalii, oamenii il pot primi in interior, prin Botez, de aceea S-a Intrupat Mantuitorul.
Intelegem mai bine necesaitatea Botezului daca analizam o erezie din sec. IV, pelagianismul. Aceasta a avut o influenta mai mult in apus si a fost readusa la lumina de invataturile moderniste. Pelagianismul spunea ca oamenii se pot mantui doar prin fapte bune, fara a primi harul botezului. Pelagius nega urmarile pacatului stramosesc si necesitatea Botezului. Iisus venise doar pentru a da un exemplu de urmat. Dupa condamnarea acestei invataturi a urmat semipelagianismul, care incerca sa impace pelagianismul cu invatatura adevarata. Semipelagianismul spune ca omul capata harul datorita faptelor lui (sau credintei lui), conlucrand apoi cu harul, spre crestere duhovniceasca. Si aceasta invatatura a fost condamnata la un sinod, in Apus.
Invatatura ortodoxa spune ca primim harul prin Botez. Omul nu poate primi har altfel, chiar daca face fapte bune. Dupa primirea harului credinciosul conlucreaza cu harul, sinergic (altfel darul ramane inactiv) Am dat de multe ori pasajele din catehism: http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?p=366
Citez: "Nu, omul nu se poate mantui fara de har (Efes. 2, 8; Ioan 15, 5). Harul ii este de trebuinta omului chiar de la inceput (Ioan 3,5). Harul pune inceputul mantuirii in om, si nu omul prin staruintele sale.
Aceasta inseamna ca harul ii vine in dar (Rom. 3, 24), nu pentru oarecare fapte ale sale. inainte de a veni harul, omul nu poate face fapte prin care sa se mantuiasca, sau macar sa induplece pe Dumnezeu sa-i dea harul prin care sa se mantuiasca. Omul poate face anumite fapte bune, dar nu le face asa de statornic si dintr-un cuget asa de curat, incat sa se sfinteasca prin ele si sa se mantuiasca."
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Eu nu sunt împotriva ecumenismului atâta vreme cât el nu presupune renunțarea la învățăturile de credință ale Bisericii.
Am observat ca multi nu inteleg ce este ecumenismul, crezand ca e vorba doar de intalnirile ecumeniste. Ecumenismul este o invatatura, care are la baza invataturi din protestantism (un protestantism mai diluat, selularizat). E firesc, din moment ce aceasta miscare a aparut in sanul protestantilor. Evident, aceasta dogma este diferita de cea ortodoxa, deci e gresita. In primul rand aceasta invatatura are la baza pietismul (tot din protestantism), punand acentul pe traire in detrimentul invataturii de credinta (de aceea cei ce au aceasta invatatura sunt numiti iubiristi in vest). Se sustine minimul dogmatic, in principal credinta in Iisus si cateva dogme protestante. Printre acestea si teoria ramificarii harului in toate cultele. Articolele despre ecumenism arata ce este ecumensimul, care sunt invataturile ce tin de aceasta credinta si efectul asupra invataturii ortodoxe.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 05.11.2016, 18:40:49
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lasă tu neamul desfrant si păcătos,lasă luptele tale imaginare,lasa ipocrizia,fatarnicia si iubirea asta fabricată in falsitate și formalism. Eu lupt cu atitudini ca ale tale care intoxica,trag in jos,îngustează etc.
Serios, eu nu te înțeleg. Lupți împotriva mea, a unui om care te iubește.
Cunoști Scriptura cât de cât, nu? Doar ai terminat teologia. Cunoști Sfinții Părinți, cât de cât, nu?
Avem fond comun de dialog, Noul Testament și Sfinții Părinții, și Dogmatica și Sfintele Canoane.
Bun.
Cunoști în Sfânta Scriptură unde spune versetul, chiar Domnul, despre "neam păcătos și desfrânat"?
Că eu iubesc Noul Testament și Sfinții Părinți, mai mult ca însăși viața mea.
Hai să te ajut:
"Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri." - Marcu 8, 38.
Spun Sfinții Părinți, că Domnul s-a referit la neamul păcătos și desfrânat, adică toți cei din afara Bisericii, ereticii și necredincioșii, spun Părinții.
Bun. De ce îi numește desfrânați și păcătoși? Fiindcă nu se vor mântui, spun Părinții. Nimic necurat nu intră în Împărăția Cerurilor, la nunta Mirelui Ceresc.
De aceea spune: "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." - Matei 7, 21-23.
Îți dai seama ce înseamnă să faci minuni, să scoți demoni, și altele minunate, în numele lui Hristos, și să NU te mântuiești?
Pe mine unul mă apucă fiori pe șira spinării.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Din cauza asta am parasit facultatea și biserica,că nu puteam intra in acest sistem de gândire.Doar noi,doar aici,etc.Exclusivismul ăsta care separă,iluzia salvării etc.Voi ați căzut in propria capcană si nu va mai scoate nimeni de acolo.Nu neg că sunt tentat să mă intorc in biserică,să îmi finalizez studiile teologice,dar ar trebui să ajung la acest compromis al acceptării,al schimbarii,al credinței,al scopului.Eu unul nu vreau să ma bazez pe iluzie,pe mărturii.Degeaba citești viziunile sfinților si istoria bisericii și tratate de dogmatica,si bioetica si losky si florovski si breck si etc.Sunt doar tentative ,nu sunt certitudini.Și spre aceasta m-aș indrepta eu in teologie,dacă voi reveni.Spre aceasta deschidere inceputa de schemann,o incercare,chiar dacă combătută de rusi si cei de la san serge.Un liberalism teologic,practicat de karl barth si alți teologi protestanți.De acolo se poate ajunge undeva,nu din limitarea asta.Cred ca tu mai degrabă te incadrezi la justin popovici.
Frate, vrei să te vindeci?
Te întreb de 3 ori: vrei să te vindeci? În numele Domnului, vrei să te vindeci?
Există vindecare!
Doar dragostea și smerenia vindecă !
Singurele două virtuți care vindecă sunt acestea două: dragostea și smerenia. Când le ai pe acestea, nu poți deveni eretic.
Deci te rog, te implor:
Smerește-te la părintele tău duhovnic, cu lacrimi în ochi, cu "inima zdrobită și înfrântă, pe care Dumnezeu nu o va urgisi", plin de smerenie și pocăință, mergi și cere Sfânta Spovedanie, apoi pârăște acolo toate ispitirile demonilor, cu care te-ua biruit, și împlinește cu dragoste canonul de îndreptare în pocăință ce ți-l va da părintele și apoi învrednicește-te de Sfintele și Dumnezeieștile Taine, Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos.
Citește din Noul Testament câte un capitol pe zi, în fiecare zi, pentru tot restul vieții tale și din Sfinții Părinți după putere și așa vei reveni în Biserică.
Și așa te-ai vindecat. Și poți începe lupta din nou cu sinele tău, cu demonii și cu lumea "neamul desfrânat și păcătos", ce-ți vorbeam mai sus, toți oamenii, pentru care a venit Domnul și pe care și noi îi iubim.
Vino înapoi, oiță preaiubită.
Vino în Biserică.
Te iubesc mai mult ca viața mea, mai mult ca pe mine însumi ! În numele Domnul, ceea ce e da, este da, îți mărturisesc că mi-aș da și viața pentru mântuirea ta numai să te reîntorci în Biserică. Că dacă te prinde moarte răzvrătit, nu te vei mântui, iubitul meu frățior.
Întoarce-te în Biserică.
Fiindcă nu există mântuire înafara Bisericii, spune Sfântul Ciprian al Cartaginei, el care a fost vrăjitor și trimitea demonii la oameni să-i facă voia lui ca vrăjitor. Uite ce minunat s-a vindecat și a devenit un strălucit episcop al Bisericii.
Vino înapoi în Biserică, altfel nu te vei putea mântui. Și nu te vei mântui înafara Corabiei Mântuirii, dată de Domnul prin Apostoli, Domnul care lucrezaă prin oameni, te-a adus aici pe forum, ca să dai de tăvălugul de Igor sau Emilian și cum vrei să-mi spui, ca să te chem la "Numele Cel mai presus de orice nume".
Spune minunat la Iacov 5:
13. Este vreunul dintre voi în suferință? Să se roage. Este cineva cu inimă bună? Să cânte psalmi.
14. Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
15. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate se vor ierta lui.

și apoi spune:
16. Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.
Cei drepți sunt în Biserică. Mă voi ruga pentru tine și vindecarea ta, în nevrednicia mea și dacă am câtuși de mică dreptate înaintea Domnului, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Sale și ale Sfinților Săi mai ales cei dragi mie și ocrotitori întăritori ce i-am cerut, va asculta rugăciunea smereniei mele.
Și îmi permit să-ți dau un canon care te ține sănătos în viitor, să nu te mai îmbolnăvești deloc dacă ai smerenie sau să te îmbolnăvești foarte greu, e același canon ce mi-a dat și mie părintele meu duhovnic.
Deci te rog, nu mai citi din Losky, Schmemann, Florovsky și alți ispitiți cu ecumenism ascuns, citește numai din -Sfinții canonizați ortodox-, nu canonizați în alte "culte" sau confesiuni sau secte, sau așa.
Libertatea este aici, în Biserică.
Aștept să te reîntorci. Te vrem înapoi. Vino înapoi. Vino acasă. Trăiește în Biserică, în ascultare, în smerenie și dragoste și te vei mântui.
Să-mi dai știri despre însătănoșirea ta.
Alege să fi viu ! Alege-L pe Hristos. Alege Biserica. Și vei fi viu.
Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #175  
Vechi 05.11.2016, 18:48:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu te-ai deprins cu stilul, ci doar cu formulele verbale pe care le-ai preluat papagaliceste, fara sa le traiesti miezul (adica sa ai viata, slujirea Sfantului) si pe care, prin urmare, le folosesti total nepotrivit.
Exact! E ca o chinezarie din Dragonul Rosu sau ca un casetofon Panascanic facut pe vapor.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 05.11.2016, 18:59:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu pot accepta,pur si simplu nu pot.E ilogic,e gresit,oricâte tratate s-ar scrie,oricate lumini ar cădea din cer,sau icoane ar lacrima.Nu poți sa spui ca adevărul e doar in Ortodoxie.Nu vreau sa devin un reconvertit in ortodoxie,unul fanatic,ca igor al nostru:).Pur și simplu nimeni nu îl cunoaste pe Dumnezeu,toți avem dogme umane,gândiri umane etc.Eu nu cred ca Dumnezeu vrea ca toți oameni sa fie ortodocși,nu cred ca va condama pe cineva ca nu a crezut in ortodoxie.Însă asta nu mă împiedică să fiu atras de duhul mistic al ei.Pur si simplu nu pot tolera anumite exagerări.Și da igor,asemeni catolicilor consider ecumenismul o lucrare a Duhului Sfânt....sau doar un alt aspect al new age,si controlarea mondială.Sunt de acord că nu trebuie sa facem anumite compromisuri,sa cedăm ceea prețuim,dar e bine totuși sa adoptăm echilibru si dreaptă socoteală nu fanatism su extremism,fie el fundamentat biblic,patristic sau ....Însă da,ortodoxia merită apărată,însă nu mai mult decât ea însăși se poate apăra.
Poți, iubite frate.
Cum să nu poți spune că mântuirea e doar în Biserică ? Poți. Dacă crezi.

"Ortodoxie" sau "Ortodoxia" e doar o etichetă pusă Bisericii. Însă doar aici, în ortodoxie, viază și mișcă, glăsuiește mântuitor Biserica.

Pentru cine are urechi de auzit, inimă de dorit, minte de înțeles și voință de lucrat !

În fiecare zi, trebuie să ne reconvertim la Biserică, la Hristos, la o măsură tot mai bună, fiindcă e o nouă zi, venim cu experiență din urmă, înaintăm în vârstă și în măsura îmbunătățirii. În fiecare zi.

Dacă nu crezi asta, e împietrirea inimii. Și nici Hristos dacă ți se arată și îți spune: Ortodoxia este Creștinismul și Biserica Mea, nici atunci nu crezi...

La fel și Lucifer, satana, diavolul!

Tu îți dai seama ce înseamnă să fi serafim, cum a fost satana, adică pe cea mai înaltă treaptă din cele 9 trepte ale ierarhiilor cerești cunoscute de om prin Sfântul Dionisie Areopagitul, deci din cea mai înaltă treaptă să cazi ???
Tu îți seama ce înseamnă să vezi fața lui Dumnezeu, să-ți acoperi fața de bucurie, cum făceau serafimii și totuși să cazi ???
Îți dai seama ce împietrire trebuiau să aibă serafimii căzuți cu satana ???
În ce stadiu al mândriei, lăcomiei, nemulțumirii... să fie ierarhiile căzute ???

Doamne miluiește...

Doar Biserica Îl cunoaște pe Dumnezeu, fiindcă EL odihnește în Biserică, întru Sfinții Lui. Și în noi "să nu mai trăim noi, ci Hristos să trăiască în noi", să ne facem "trupurile temple ale Duhului Sfânt" și "sufletele odihna Sfintei Treimi", acestea le spune Scriptura.

Biserica a mai presus de uman. Sfinții nu mai sunt oameni. Nu mai aparțin lumii. Nu mai sunt după standardul lumii. Nu mai sunt normali, din punct de vedere lumesc !
Deci vino și tu și "fi nebun, ca să fi înțelept", cum spune Scriptura.

Ortodoxia este Biserica ! Biserica nu are nevoie de apărare ! Fiindcă nici porțile iadului nu o vor birui pe ea ! Ortodoxia este Biserica și Biserica este Împărăția Cerurilor și Împărăția Cerurilor nu au nevoie de apărare, fiindcă este condusă de Biruitorul ! De Mântuitorul ! De Hristos Iisus Domnul și Sfinții Lui.
Și cine nu este cu ei, este împotriva lor și vor fi arși de slava Domnului și proslăvirea cu care își proslăvește Domnul Sfinții Lui !

Nu cedăm ce prețuim. Nu putem ceda pe Domnul !!! Nu putem ceda Biserica !!! Nimeni niciodată, ne va despărți de Domnul !!!

Ține minte aceste 9 versete, de la Romani, capitolul 8:

31. Ce vom zice deci la acestea? Dacă Dumnezeu e pentru noi, cine este împotriva noastră?
32. El, Care pe Însuși Fiul Său nu L-a cruțat, ci L-a dat morții, pentru noi toți, cum nu ne va da, oare, toate împreună cu El?
33. Cine va ridica pâră împotriva aleșilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Cel ce îndreptează;
34. Cine este Cel ce osândește? Hristos, Cel ce a murit, și mai ales Cel ce a înviat, Care și este de-a dreapta lui Dumnezeu, Care mijlocește pentru noi!
35. Cine ne va despărți pe noi de iubirea lui Hristos? Necazul, sau strâmtorarea, sau prigoana, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia, sau sabia?
36. Precum este scris: "Pentru Tine suntem omorâți toată ziua, socotiți am fost ca niște oi de junghiere".
37. Dar în toate acestea suntem mai mult decât biruitori, prin Acela Care ne-a iubit.
38. Căci sunt încredințat că nici moartea, nici viața, nici îngerii, nici stăpânirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile,
39. Nici înălțimea, nici adâncul și nici o altă făptură nu va putea să ne despartă pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea întru Hristos Iisus, Domnul nostru.


Memorează-le pe de rost, trăiește-le și vei fi viu !

Altfel vei muri cu moartea cea de-a doua și vei moșteni iadul cel gătit satanei și îngerilor lui...

Am spus ce era de spus.
Vreau să mă retrag din acest topic.

Fie ție, după credința ta.

Hristos a înviat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #177  
Vechi 05.11.2016, 18:59:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca si-ar pune leduri si 7 melodii tot ar avea ceva succes.
Auzi scrie in duhul Sf. Ioan.
Bartolomeu Anania predica in duhul Sf. Ioan. Tu esti doar un gandac care si-a pierdut busola si se crede mare predicator dar nu cred ca ai face cariera nici la martorii lui Iehova ca nici aia nu-s asa de plictisitori. :)
Reply With Quote
  #178  
Vechi 05.11.2016, 19:03:55
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Te întreb de 3 ori: vrei să te vindeci? În numele Domnului, vrei să te vindeci?

Deci te rog, te implor:

Vino înapoi, oiță preaiubită.

Te iubesc mai mult ca viața mea

Domnul care lucrezaă prin oameni, te-a adus aici pe forum, ca să dai de tăvălugul de Igor sau Emilian

Și îmi permit să-ți dau un canon care te ține sănătos în viitor, să nu te mai îmbolnăvești deloc

Să-mi dai știri despre însătănoșirea ta.
Iar l-a apucat....
Reply With Quote
  #179  
Vechi 05.11.2016, 19:05:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Iertați-mă și pomeniți-mă, toți care mai sunteți ortodocși, și nu ecumeniști sau în alte erezii și înșelări, pe mine gândacul și păcătosul și dacă vreți, dați-mi mesaj privat, să vă pun și eu pe pomelnic la Sfintele Liturghii și la Sfânta Proscomidie, la vreo Sfântă Mănăstire din Sfântul Munte Athos sau de unde-oi ajunge, din mila Domnului și-a Preacuratei Maicii Sale.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #180  
Vechi 05.11.2016, 19:13:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai bre chiar nu ai nici un simt al masurii sau macar al ridicolului ? Te compari cu Sf. Ioan desi lui lumea ii sorbea fiecare cuvant pe cand la tine stramba din nas si mai nou imparti si canoane ? Dar ma rog, scrie in Scriptura ca suntem preotie aleasa ? Scrie. Deci de ce sa nu ne dam si canoane unul altuia ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare