Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.02.2013, 22:14:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Vezi, de aia zic eu ca religia trebuie sa se limiteze doar la aspectul etic/moral al existentei, si nu ar trebui sa se bage in chestiuni de geneza si cauza-efect.Adica, practic religia nu trebuie sa aibe ca scop explicarea existentei, ci doar imbunatatirea spirituala a oamenilor.
Stiinta ofera explicatia fenomenelor, filosofia ofera comprehensiunea lor,iar teologia iti arata sensul lor.

Last edited by ioanna; 02.02.2013 at 22:18:58.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.02.2013, 22:15:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Sunt multi pe forum care au talanti. Eu zic ca atunci cand Dumnezeu are timp, sa posteze factura pe forum, iar fratii evlaviosi si induhovniciti sa se ocupe de acest mic detaliu.
Vestea bună este că, în cele duhovnicești „celui care are i se va mai da”. Iar lumina este oferită gratis. Doar trebuie să ștergem ferestrele.
Deși, dacă mă gândesc bine, există și în domeniul ăsta niște „băieți deștepți”, care nu fac decât să reflecte lumina pe care o primesc gratis, dar pentru care ei primesc uneori și o mică plată materială, dacă cineva binevoiește să le dăruiască. Pentru că să vândă lumina n-au voie: „În dar ați primit, în dar să dați”.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.02.2013, 22:18:04
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Stiinta ofera explicatia fenomenelor, filosofia ofera comprehensiunea lor, puterea de patrundere in intelegerea lor, iar teologia iti arata sensul lor.
Care e sensul gravitatiei ?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.02.2013, 22:27:46
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Stiinta ofera explicatia fenomenelor, filosofia ofera comprehensiunea lor,iar teologia iti arata sensul lor.
"E ușor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Înșirând cuvinte goale
Ce din coadă au să sune.

Dar când inima-ți frământă
Doruri vii și patimi multe,
Ș-a lor glasuri a ta minte
Stă pe toate să le-asculte,

Pentru-a tale proprii patimi,
Pentru propria-ți viață,
Unde ai judecătorii,
Ne'ndurații ochi de gheață?

Ah! atuncea ți se pare
Că pe cap îți cade cerul:
Unde vei găsi cuvântul
Ce exprimă adevărul?"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.02.2013, 22:27:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@iliegh: până îți răspunde ioanna, pot să-ți ofer eu un gând: Dacă n-ar fi gravitația, bumerangul nu s-ar mai întoarce în mâna care l-a aruncat. Mai mult, toate s-ar risipi, nimic nu s-ar mai aduna, totul ar deveni un haos.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.02.2013, 22:42:04
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Si cum sa nu fii cuprins si tu, chiar de esti ticalos cum iata, eu chiar sunt, cum sa nu fii si tu cuprins de iubire?
(Eu m-am straduit sa ma opun dar, iti marturisesc, nu am putut sa-I fac fata... Din pacate uit mereu experienta si iar ma straduiesc si tot asa o tinem... din stradanie in stradanie, ca, vezi lucru mare, eu am mereu rabdare cu Dumnezeu... Vezi cum e omul pacatos, Ilie? Rabduriu... in pacatele lui nenorocite...)
ce incerci sa spui subtil aici? ca in loc sa stim sa primim (in dar si fara efort), noi ne straduim (sa facem ceva ca sa obtinem, sau sa ni se dea)? asta era nuanta? si ca straduindu-ne, ne pierdem rabdarea nu cu noi (care oricum sintem niste incapabili, dar in caz ca nu vrem sa admitem asta din mandrie si sa cerem ajutorul Lui, ne straduim, intinzandu-ne rabdarea), ci ne inchipuim ca ne intindem rabdarea cu Dumnezeu (care am vrea sa ne dea repede rezultat stradaniei)?
Acesta este sensul la care te referi? nu inteleg
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.02.2013, 22:44:27
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-ca tot vorbim despre moarte.. mie mi-a placut ce a zis Marin Sorescu: "De ce oamenii își pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte? "


Last edited by antiecumenism; 02.02.2013 at 22:46:35.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.02.2013, 22:57:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Care e sensul gravitatiei ?
Scopul gravitatiei nu-l poti separa de sensul altor legi fizice pentru ca se combina cu ele in guvernarea universului mentinand ordinea si echilibrul acestuia, ca intr-o matematica a relatiilor, exprimand totodata rationalitatea universului.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 03.02.2013, 01:36:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
asa mai merge, pentru ca "memorie ancestrala" se poate referi si la memoria metempsihotica, a tuturor "karmelor", adica a reincarnarilor anterioare.
parca te dadeai ortodox, acum te dai reincarnationist?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.02.2013, 01:37:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
@Cezar : Nici un raspuns.

Vezi, de aia zic eu ca religia trebuie sa se limiteze doar la aspectul etic/moral al existentei, si nu ar trebui sa se bage in chestiuni de geneza si cauza-efect.

Adica, practic religia nu trebuie sa aibe ca scop explicarea existentei, ci doar imbunatatirea spirituala a oamenilor.
Ba uite ca le poate face pe amandoua.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare