Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.04.2009, 23:45:12
Raducu21 Raducu21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 12
Implicit Da

Am citit o carte care vorbea despre inmormantare si incinerare: "Ardem sau ingropam mortii?".
Da, este pacat incinerarea.
Daca nu gresesc, cel caruia a cerut el expres sa fie incinerat i se refuza slujba crestineasca.
Radu
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.04.2009, 23:52:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raducu21 Vezi mesajul
Am citit o carte care vorbea despre inmormantare si incinerare: "Ardem sau ingropam mortii?".
Da, este pacat incinerarea.
Daca nu gresesc, cel caruia a cerut el expres sa fie incinerat i se refuza slujba crestineasca.
Radu
Am participat la o astfel de incinerare , și există un preot ce săvârșește o scurtă slujbă, dar nu este nici pe departe slujba ce se oficiază în mod normal .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.05.2009, 22:30:53
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainer_ligia Vezi mesajul
Incinerarea este un pacat?
Credinta crestin ortodoxa exista de 2000 de ani.
Oare daca nu ar fi fost pacat, sau nu ar fi fost spre dauna sufletului s-ar fi permis si la noi.
Diavolii cauta noi si noi modalitati pentru a distruge omul, chiar si trupul ramas aici fara suflet, pentru o perioada, pana la a doua venire a lui Hristos!
Ca exemplu, cunosc personal o familie de indieni care cred in elefanti ,si cand moare tatal, fiul ii aprinde rigup pe care sta trupul neinsufletit. Eu personal nu as fi putut face asta niciodata. Nu vreau sa-i judec, chiar ii admir intr-o anumita masura ,acest inidan nu consuma alcool, nu a consumat nicoadata carne sau bauturi alcoolice, si nu l-am auzit nicodata sa zica rau de cineva.
Ce minunat si bine ar fi fost daca ar fi fost crestin, dar nu e tarziu nicodata....
Fiindca Dumnezeu are grija fiecarui cum numai El o stie!
Dumnezeului nostru Slava!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.05.2009, 23:07:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainer_ligia Vezi mesajul
Incinerarea este un pacat?
Valoarea trupului ne-a descoperit-o Hristos prin Invierea Sa din morti si Inaltarea Sa la ceruri cu trupul. Crestinismul nu are o conceptie pesimista despre trup ca in sistemele filzofice-gnosticismul, platonismul, maniheismul, etc. Trupul este un "subiect" pentru suflet nu o temnita sau o carcera.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.05.2009, 20:03:39
matiz78 matiz78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2009
Mesaje: 2
Implicit

Da,e pacat!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.05.2009, 15:15:40
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit imitatio Hristi

Eu unul nu stiu daca incinerarea este sau nu un pacat.
Cred insa ca sfanta traditie poarta in sine un sens mai inalt decat cel vazut in mod imediat. De exemplu: daca inmormantarea ar fi fost inlocuita de incinerare in cazul Domnului nostru Iisus Hristos, Iosif din Arimatea nu ar mai fi figurat in Cartea Vietii, Maria Magdalena nu ar mai fi vizitat mormantul si nici nu ar mai fi fost prima care sa marturiseasca si sa vada invierea Domnului. Mormantul gol nu ar mai fi existat si nici Biserica Sfantului Mormant unde Dumnezeu savarseste anual minunea Focului Sfant.
Domnului nici un os nu a permis Dumnezeu sa-i fie frant desi a trecut prin patimi groaznice pentru ca trupul este templul lui Dumnezeu si in el trebuie facuta inchinarea cea adevarata. Pana si cei pagani - de exemplu hindusii - nu ii incinereaza pe cei care in viziunea lor au dus o viata sfanta asa ca se poate vedea ca pana si ei au primit o mica descoperire de la Dumnezeul luminilor in aceasta privinta.
Ce s-ar fi intamplat oare daca toti sfintii ar fi fost incinerati? Unde ar fi fost toti aceia care s-au vindecat atingand sfintitele lor moaste?
Eu unul cand voi adormi vreau sa fiu inmormantat crestineste pentru a-l imita si in moarte pe Hristos.
_______________________
Parerile expuse sunt de natura personala.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.05.2009, 16:13:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu prefer sa fiu incinerat. Dupa ce mor, desigur...

Decat sa fiu masa pentru viermi, mai bine sa ma mistuie focul. Ma gandesc ca multi martiri s-au savarsit arsi de vii si asta nu i-a impiedicat sa ajunga la Dumnezeu.

Si am credinta ca puternic este Dumnezeu sa transforme cenusa inapoi in trup, care va fi si nestricacios la Inviere. N-am nici cea mai mica indoiala.

Mai cred insa ca nu voi apuca batranetele in stilul in care descurg evenimentele pe plan international si ca nu peste mult timp nu vom mai putea opta pentru incinerare sau alt fel de transformare a trupului dupa moarte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.06.2009, 18:05:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu prefer sa fiu incinerat. Dupa ce mor, desigur...

Decat sa fiu masa pentru viermi, mai bine sa ma mistuie focul. Ma gandesc ca multi martiri s-au savarsit arsi de vii si asta nu i-a impiedicat sa ajunga la Dumnezeu.

Si am credinta ca puternic este Dumnezeu sa transforme cenusa inapoi in trup, care va fi si nestricacios la Inviere. N-am nici cea mai mica indoiala.

Mai cred insa ca nu voi apuca batranetele in stilul in care descurg evenimentele pe plan international si ca nu peste mult timp nu vom mai putea opta pentru incinerare sau alt fel de transformare a trupului dupa moarte.
Interesant. Care sunt principalele argumente pentru incinerare? Cred ca fiecare dintre noi avem pareri personale dar care nu sunt mantuitoare. Intr-o postare anterioara am subliniat ca Invierea si Inaltarea lui Hristos la ceruri cu trupul este cel mai potrivit argument pentru a sublinia valoarea trupului. Sunt curios sa aflu argumentele tale.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.06.2009, 11:59:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Da, e pacat. Cei incinerati nu pot fi pomeniti nici la slujbele de pomenire a celor adormiti, nici la proscomidie. E lipsa de respect fata de trupul care e "templul Duhului Sfant" si iar neluare in seama a celor scrise in Biblie. Daca cel decedat doreste sa fie incinerat, sa nu dai inapoi in a nu indeplini dorinta asta. O sa-ti multumesca la Judecata, fiindca o sa-l poti pomeni la slujbele bisericii si va urma cuvantul "din pamant esti si in pamant te vei intoarce".
Elena
Nu cred ca exista asa ceva in Canoanele Bisericii.

In orice caz nu vad de ce un crestin ar cere sa fie incinerat.
Caz in care preotul chiar n-ar avea cum sa-i faca slujba de ingropare (desi poate cu un efort de imaginatie..).

Si cenusa care ramane tot in pamant ajunge, dar astea de acum sunt interpretari deplasate ale Scripturii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.06.2009, 12:02:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu prefer sa fiu incinerat. Dupa ce mor, desigur...

Decat sa fiu masa pentru viermi, mai bine sa ma mistuie focul. Ma gandesc ca multi martiri s-au savarsit arsi de vii si asta nu i-a impiedicat sa ajunga la Dumnezeu.
Cred ca ai o perceptie gresita vizavi de raportul dintre suflet si trup si mai exact te indentifici prea mult cu trupul.

Da, au fost arsi, dar nu ca alegere a lor.

Citat:
Si am credinta ca puternic este Dumnezeu sa transforme cenusa inapoi in trup, care va fi si nestricacios la Inviere. N-am nici cea mai mica indoiala.
Nu asta este problema..ci cea de motivele pentru care un crestin ar cere sa fie incinerat.
Acelea care ar fi? Ma refer la suportul lor teologic.

Citat:
Mai cred insa ca nu voi apuca batranetele in stilul in care descurg evenimentele pe plan international si ca nu peste mult timp nu vom mai putea opta pentru incinerare sau alt fel de transformare a trupului dupa moarte.
Ca sa vezi unde era problema incinerarii..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 07:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
Ortodoxia si incinerarea sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 53 31.08.2012 01:59:14
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 01:47:01