Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.12.2013, 00:40:50
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ce pot sa zic aici- ma rog in fiecare zi si-mi doresc din tot sufletul treaba asta "Da-mi Doamne o femeie pe care sa o iubesc si sa ma iubeasca din tot sufletul"!
E tare greu singur, si mai ales acuma de sarbatori.
Sunt o fire foarte sociabila, imi place sa ies cu prietenii sa stam la povesti sau la o bere, imi place si cum ne canta lautarul de la "Podgoria", insa cand ajungi acasa si nu te asteapta nimeni e cumplit si pur si simplu nu-ti mai vine sa vii "acasa"!
Stiu ca probabil multi colegi de forum a sa spuna ca vorba aia un barbat nu trebuie sa se planga nicioadata, ca trebuie sa fim mai "rezistenti", insa unul dintre cele mai grele lucruri de suportat e sa nu simti ca esti iubit de o femeie!

Daca ai asta ai aproape totul- daca ai pentru cine lupta restul e usor! Te duci, te zbati, vorbesti cu oamenii, te interesezi pentru un loc de munca, faci tot ce e omeneste fizic posibil, rezisti absolut oricarei tentatii si inabsolut orice imprejurare, pentru femeia iubita!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.12.2013, 20:18:17
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Cred ca fiecare trebuie sa se cunoasca f bine inainte de a se decide pt o anume cale in viata,ma refer la ceea ce spui Doreas,e grea calea aceasta a singuratatii sau a monahismului,e pt cei tari in credinta.Ce nu inteleg eu este exact ce descrie Florinvs si ceilalti-daca vrei sa nu fii singur-de ce e asa de greu sa-ti gasesti pe cineva?
Poate are dreptate Doreas si traim ultimele vremuri,dar totusi,nu suntem toti imbunatatiti ca Domnul sa vrea sa ne fereasca de pacate in plus,cred ca e si firea umana neobisnuita sa comunice cu Dumnezeu,sau sa inteleaga semnele,se spune ca atunci cand omul isi doreste si altceva pe langa mantuire nu corespunde planul lui cu planul divin care este mantuirea-omul se chinuie pt ca nu intelege ca numai asta conteaza.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.12.2013, 20:33:49
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ffflorina, e foarte bine că în biserica ta sunt și bărbați tineri. În alte biserici, în afară de băieții de la strană, nu sunt decât vreo câțiva bărbați trecuți de 50 ani.
Glykys sunt multe biserici in centru unde vin tineri intelectuali,studenti,le stii si tu care sunt :))
Va invit la biserica la trecerea dintre ani,unde nimeni nu va fi singur!!

Va dau un sfat daca puteti sa-l urmati nu va mai uitati la filmele realizate dupa Jane Austen :))))
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.12.2013, 21:56:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In unele cazuri, pentru a gasi pe cineva cat de cat potrivit, mai poti apela si la parintele duhovnic sa-ti dea o sugestie...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.12.2013, 22:54:19
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Catehumene, tu cate fete din cele care merg la biserica ai invitat la un suc, de ai tras aceasta concluzie?
Doar pe tine te-am ratat ...in rest pe toate
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.12.2013, 23:01:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Doar pe tine te-am ratat ...in rest pe toate
Ai ratat o fata inteligenta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.12.2013, 00:40:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Doar pe tine te-am ratat ...in rest pe toate
Hahaha, te-a ferit Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.12.2013, 16:50:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Asta chiar ca mi-a placut ...)))) Prietene ,daca cineva ar respecta cu strictete acest program scris de tine crezi ca ar mai dori sa se casatoreasca ? Eu nu cred . Ar merge spre o manastire spre viata monahala.
Apoi vezi bine ca eu am citat ce au spus altii. Totusi,cine vrea o casatorie binecuvantata de Dumnezeu e bine sa faca nitica nevointa si inainte si dupa casatorie. Fara exagerari. Fiecare ia din randuiala respectiva cat poate face cu drag. Conteaza mult sa mergi pe drumul mantuirii impreuna cu sotul/ sotia, nu pe drumul pierzarii. Sa poti sa te si rogi impreuna, sa poti sa-ti educi crestineste copiii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.12.2013, 17:45:00
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Sper ca mesajele mele nu au suparat pe nimeni si nu a jignit inteligenta nimanui . E doar un punct de vedere la care am dreptul !
Asa cum si pro ecumenistii ,ateii ,homosexualii,non-ortodocsii au dreptul sa posteze aici ...de ce ? Poate ne raspunde Admin sau poate ca traim pe un site liber.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.12.2013, 18:05:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Sper ca mesajele mele nu au suparat pe nimeni si nu a jignit inteligenta nimanui . E doar un punct de vedere la care am dreptul !
Asa cum si pro ecumenistii ,ateii ,homosexualii,non-ortodocsii au dreptul sa posteze aici ...de ce ? Poate ne raspunde Admin sau poate ca traim pe un site liber.
Numai schimband opinii invatam unii de la altii sa ne ferim de exagerari. Atunci cand putem fi de folos aproapelui si tacem comitem un pacat. Cui se supara ii taiem nasul!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, relatie

Thread Tools
Moduri de afișare