Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 15.05.2009, 02:11:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Sint sigur ca glumesti. Vaticanul II a desavirsit protestantizarea bisericii romano-catolice.
Nu in toate domeniile. In cel liturgic din pacate, da, de exemplu. Dar din cate am citit nu era neaparat continuta in actele conciliului catastrofa care a urmat, aplicarea a fost gresita, si faptul ca papa la ei daca da o semnatura, gata, se schimba tot pana in colturile lumii cele mai indepartate... Prima reforma propusa in 1965 era foarte buna, se schilbase doar limba din latina in vernaculara, si cateva mici schimbari in rest, cu sens. Dar a doua, parca in 69, a introdus toate bazaconiile pe care le intalnim acum si de care incearca sa se mai dezbare dar nu e usor.

..Insa nu in ecleziologie. Am asistat la un curs despre ecleziologia lor inainte si dupa Vatican 2, tinut de un catolic, si era clar ca ecleziologia devenise mult mai pution sub forma de piramida si erau si niste ganduri de origine ortodoxa, se vorbea de episcop mai mult.. Se reintroducea ecleziologia euharistica (Euharistia face Biserica). Insa nu destul, evident, papa ramanea ca 'superepiscop'...
Reply With Quote
  #162  
Vechi 15.05.2009, 02:13:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Ceea ce spui tu nu-i tot un fel de apocastaza, o erezie? Eu n-am nimic impotriva ca toti oamenii sa se mintuiasca, numai ca ne place sa-l vedem pe Dumnezeu ca Dragoste si Mila, cu Har nesfirsit si pretutindeni (chiar si-n iad dupa spusele tale), dar uitam sa ne aducem aminte ca Dumnezeu inseamna si Dreptate. Din ce spui tu reiese ca exista doua feluri de mintuire: una in trup, omeneasca, si o alta in afara trupului, dupa moarte. Ce-a de-a doua mie mi se pare incomparabil mai facila, fiind lipsit de toate ispitele carnii si cu o intelegere mult mai mare a Lumii Nevazutelor. Daca as putea sa aleg intre cele doua, ce-ti inchipui ca as face? Si daca toti am avea sansa sa alegem, nu mai vad care ar fi rostul vietii, cu consecinte immediate in ce priveste intelepcinea lui Dumnezeu, pentru ca tot efortul Creatiei si incarnarea Logosului devin gratuite. Insa Mintuitorul a spus: “Eu sint Calea, Adevarul si Viata”. Prin exemplul Sau inteleg ca eu trebuie sa-mi lucrez mintuirea in trup si pe acest Pamint.

Nu stiu daca comparatia pe care o faci cu diavolii e si corecta. Mai intii, diavolii nu sufera inca (ba as zice ca zburda bucurindu-se de libertate aprope deplina pina la sfirsitul lumii), apoi, ei sint finite spirituale (intregi), in timp ce sufletele celor morti sint incatusate, deja in suferinta, doar entitati spirituale, pentru ca omul nu e complet decit in trup. Nu cred ca ar putea exista un suflet care sa poata si sa nu vrea sa se scoata de acolo. Si de-aici ajungem din nou la apocastaza. De ce? Pentru ca asa ne convine sa-l intelegem pe Dumnezeu, numai Dragoste si Mila (uitind ca inseamna si Dreptate) …
Uite, de data asta sunt de acord cu tine, cred.

Biserica ne spune ca pocainta dupa moarte nu mai e posibila.

Este o taina ce se petrece dupa moarte, pana la urma.. Dumnezeu este mare. Putem SPERA sau DORI ca Dumnezeu va face tot posibilul sa ii mai intoarca pe toti, putem spera, cum spera si sf. Grigorie de Nyssa (care a avut o teorie aproape de apocatastaza, expus de ex. in Despre inviere), ca se vor mantui toti pana la urma, dar nu putem sa o afirmam sus si tare.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 02.11.2009, 21:20:24
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Cum ar putea ei sa aiba Sfinte Taine,din moment ce papa e mason?a aparut de multe ori cu o cruce folosita la vrajitorii,a negat chiar si Invierea,Ioan Paul a fost inmormantat dupa ritualuri masonice,exista un documentar foarte bun pe tema asta.Emannuel are dreptate.Plus ca unele interpretari ale Apocalipsei spun ca papa va fi profetul mincinos.In tot Vaticanul exista simboluri masonice.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 02.11.2009, 22:42:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Cum ar putea ei sa aiba Sfinte Taine,din moment ce papa e mason?a aparut de multe ori cu o cruce folosita la vrajitorii,a negat chiar si Invierea,Ioan Paul a fost inmormantat dupa ritualuri masonice,exista un documentar foarte bun pe tema asta.Emannuel are dreptate.Plus ca unele interpretari ale Apocalipsei spun ca papa va fi profetul mincinos.In tot Vaticanul exista simboluri masonice.
Mare-i gradina....
Reply With Quote
  #165  
Vechi 03.11.2009, 06:26:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
caderea ortodoxiei va veni tocmai din cauza ca am primit din occident tot felul de " convertiti " care nu sunt reali convertiti , ci doar aduc sminteala in biserica si slabesc rau de tot biserica ... apoi al doilea mare rau cu occidentul este ca episcopii nostri s-au format acolo , si asta a fost un dezastru pentru ortodoxie ...

bun ...
s-ar putea sa fie un sambure de adevar in toate astea. pe unde mai esti, emanuel?
Reply With Quote
  #166  
Vechi 27.02.2011, 00:22:43
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy Trist

Daca e sa cada ortodoxia, va fi din cauza noastra mai mult decat din cauza "noilor convertiti". Am devenit, prea lenesi, prea comozi si prea indiferenti.Si cum nu mai avem iubire si har greu mai putem converti pe cineva.
Acolo unde este iubire si jertfa, oricat ar fi de fals omul de langa tine, pana la urma il cuceresti si il schimbi. Nu-i treaba usoara, dar asa functioneaza, insa atunci cand noi crestinii nu avem smerenie, rabdare si dragoste, cum sa ii invatam si pe altii?
Iar cand mai avem si nerusinarea sa dam vina pe ei, ce sa mai zic?... no comment
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #167  
Vechi 27.02.2011, 21:23:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Asadar, Biserica ortodoxa nu recunoaste Tainele din afara ei. Primirea eterodocsilor la ortodoxie se face prin pogoramant, iconomie. Prin aceasta unii se primesc doar prin pocainta, unii prin Mirungere, unora li se face Botezul. Asta nu inseamna ca sunt recunoscute Tainele cultelor din afara ortodoxiei. Aceasta a fost practica si invatatura Bisericii inca de cand s-au tinut primele Sinoade, in sec. IV.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, ecumenism, nunta, sfinte, taine

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 14:30:05
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 23:19:47
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 13:01:10
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 23:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 15:43:57