Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.05.2009, 12:33:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
De obicei ferirea de a naste copii (prin diferite metode) se face de persoane capabile [a da nastere si a creste copii].!
Nu vorbeam sa aiba ei tare genetice vizibile, ci sa aiba in familie si sa nu vrea sa le transmita. Stiu un caz al unui cuplu care are in familie mai multi copii autisti si nu vrea sa conceapa copii din cauza asta.

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
Sa luam de drept faptul ca omul are suflet din momentul zamislirii.
Pai Cine creeaza sufletul ?
Deci Dumnezeu este acolo in momentul zamislirii.
Adica El este de fata si este gata sa creeze sufletul, iar cei doi spun "nu".
Pai nu e asa! Eu as zice ca avem si noi o colaborare cu Dumnezeu, pozitiva. Dumnezeu vine sa conceapa cu noi atunci cand noi sutem si noi dispusi sa concepem. Cum vine sa se aseze intre noi cand ne hotaram sa ne casatorim, daca hotaram asta.

De altfel, cred ca stii ca actul conceptiei nu coincide cu momentul actului sexual, ci are loc la cel putin cateva ore daca nu chiar doua zile sau chiar mai mult dupa acesta (pana ajunge spermatozoidul unde trebuie si fecundeaza ovumlulm, iar daca ovulatia se petrece abia dupa si spermatozoidul supravietuieste asta poate dura cateva zile.

Deci, daca nu este ovul, su daca spermatozoidul este impiedicat sa intre, conditiile conceperii nu se indeplinesc...

Totusi, inteleg cam ce vrei sa zici si nu zic ca nu iti dau si dreptate. Poate Dumnezeu planuieste conceperea unei anumite fiinte iar noi il oprim..

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
Si apoi, oare pasarile cerului Cine le hraneste, unde dorm ele? sau iarba campului? si iarba se calca in picioare. Crezi tu oare ca Dumnezeu va trimite un omulet fara sa aiba grija ca parintii sa aiba cele necesare pentru cresterea lui? Pana in sfarsit se va milostivi.
Si aici iti dau dreptate in principiu. Insa sunt totusi cazuri concrete foarte puternice pe care le-am numit mai sus in care eu zic ca e intelept sa folosim si responsabilitatea noastra.

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
Adevarat ca si Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca [si asta pe vremea lui !]: acum casatoria nu mai este pentru nasterea de prunci, adica acest aspect nu mai este pe primul loc (si da mai multe motive si scrie mult mai explicit).

Doamne ajuta!
Am sa caut texte de el si o sa le pun pe forum.
Doamne ajuta!
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 21:18:44
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49