Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2131  
Vechi 10.01.2012, 23:17:38
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu_s Vezi mesajul
Din intamplare am si eu cartea,dar mai trebuie adaugat ceva ca sa nu-i induci in eroare pe cei de alta relige,de pilda "penticostalii".
Mulțumim pentru purtarea de grijă!

Penticostalii însă sunt greu de indus în eroare cu cărticele de 6 lei.
Ei nu se simt datori sa creadă chiar tot ce a spus Părintele Cleopa și preferă Cartea Cărților drept singura norma de credință și viețuire.
  #2132  
Vechi 10.01.2012, 23:17:45
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Și erau aproape Paștile iudeilor, și Iisus S-a urcat la Ierusalim
Și a găsit șezând în templu pe cei ce vindeau boi și oi și porumbei și pe schimbătorii de bani.
Și, făcându-Și un bici din ștreanguri, i-a scos pe toți afară din templu, și oile și boii, și schimbătorilor le-a vărsat banii și le-a răsturnat mesele.
Scrie acolo că "a dat cu biciul"?
  #2133  
Vechi 10.01.2012, 23:40:45
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Nu scrie. Dar ne putem imagina noi.
Si vă informăm că, in urma unor reforme, au fost inventate câteva metode inedite de tratare a „vrășmașilor”:
- „datul cu biciul pe spinare” marca Isus
- „tragerea mai multor sfinte palme” modelul Sfântul Nicolae
- „stuchitul intre ochi” învățat de la Părintele Cleopa
  #2134  
Vechi 10.01.2012, 23:43:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Scrie acolo că "a dat cu biciul"?
99 dar ce a facut cu biciul ? A fost cu Plugusorul ? De ce ar face cineva un bici ?
  #2135  
Vechi 10.01.2012, 23:53:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Parintele Cleopa m-a luminat destul de clar despre cum stau lucrurile.El nu minte,cum faci tu acum.Tu nu poti sa lamuresti lucrurile inalte,ca nu esti vreun carturar,garantez..
Sigur, trebuie sa fii un mare carturar ca sa stuchesti oamenii intre ochi. Astfel de lucruri inalte nu poate face oricine...

Sincer acum, dar tie bunul simt ce iti spune?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #2136  
Vechi 11.01.2012, 00:15:38
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sigur, trebuie sa fii un mare carturar ca sa stuchesti oamenii intre ochi. Astfel de lucruri inalte nu poate face oricine...

Sincer acum, dar tie bunul simt ce iti spune?
I-a spune-mi mie ce ai face tu daca cineva dintre sectari,ar veni la tine nu odata,ci de zece ori sa-ti predea "adevarul"?Cum ai reactiona tu cu acel presupus om?Banuiesc ca nu-l vei invita la o cafea sa vorbiti.Din punctul meu de vedere daca cineva nu iti da pace si tot vrea sa te ademeneasca la religia lui,aici nu mai trebuie tinut cont de bunul simt,trebuie sa te faci sabie!
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
  #2137  
Vechi 11.01.2012, 00:34:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sigur, trebuie sa fii un mare carturar ca sa stuchesti oamenii intre ochi. Astfel de lucruri inalte nu poate face oricine...

Sincer acum, dar tie bunul simt ce iti spune?
Dar Doriana daca ar veni cineva la tine sa zicem sa-ti puna semnul fiarei pe mana l-ai "stuchi " ? Daca unii oameni cred ca "duhul " vine de la vrajmasul ce trebuie sa faca ?
Eu nu ma pronunt asa agresiv dar eu nu inteleg care este scopul vorbirii in limbi.Intr-adevar exista ca adevar incontestabil in Biblie .Dar sant reguli stricte sau nu ? Oamenii sa vorbeasca pe rand,femeia sa taca in biserica etc.
Uite aici :
"Dacă prin limbă nu veți da cuvânt lesne de înțeles, cum se va cunoaște ce ați grăit? Veți fi niște oameni care vorbesc în vânt.Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei."
Si iar : "Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare."
Si iar : "Mulțumesc Dumnezeului meu, că vorbesc în limbi mai mult decât voi toți;
Dar în Biserică vreau să grăiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca să învăț și pe alții, decât zeci de mii de cuvinte într-o limbă străină. "
Si iar : "Așa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioși ci pentru cei necredincioși; iar proorocia nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei ce cred. Deci, dacă s-ar aduna Biserica toată laolaltă și toți ar vorbi în limbi și ar intra neștiutori sau necredincioși, nu vor zice, oare, că sunteți nebuni?"
Si iar : "Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu. "
Si mai ales :"Si duhurile proorocilor se supun proorocilor.Pentru că Dumnezeu nu este al neorânduielii, ci al păcii. "
Pai ce facem cu harmalaia aia ? Sa zicem ca Biserica e un mic colt de rai .Tu iti poti imagina ca asa e in rai striga fiecare cat poate de tare ? nu trebuie un pic de ordine in tot ceea ce facem ?
  #2138  
Vechi 11.01.2012, 00:34:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
I-a spune-mi mie ce ai face tu daca cineva dintre sectari,ar veni la tine nu odata,ci de zece ori sa-ti predea "adevarul"?.
Eu sunt "sectar", si penticostal pe deasupra, dar nu merg la usa nimanui. Si nici nu iti spun ca trebuie sa fii botezat cu Duhul Sfant. Primul lucru care iti trebuie este pocainta. Duhul Sfant nu vine peste oricine, ci peste oameni care se caiesc de pacatele lor si se lasa de ele. Eu caut inca acea pocainta adevarata si asta iti pot recomanda si tie. Dar daca vrei totusi sa ne stuchim, da-mi doar un loc de intalnire si spune-mi ce inaltime ai... :)

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
aici nu mai trebuie tinut cont de bunul simt,trebuie sa te faci sabie!
Spui bine: scosul sabiei nu are legatura cu bunul simt.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #2139  
Vechi 11.01.2012, 00:43:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar Doriana daca ar veni cineva la tine sa zicem sa-ti puna semnul fiarei pe mana l-ai "stuchi " ?
Daca as sti ca scap de semn probabil l-as stuchi. Dar si stuchind nu rezolv nimic, si in plus imi fac crestinismul de rusine.

Poate ca solutia lui Elegant, cu invitatul la cafea, este mai buna. Numai martorii vin din usa in usa. Spunea cineva ca i-a primit inauntru si le-a vestit el lor credinta adevarata. Asa ca martorii au tacut si au ramas pe ganduri; chiar au plecat gandindu-se. Putini stiti ca lor li se cere mersul din usa in usa de la conducerea adunarii, nu ca ar fi atat de plini de ravna, saracii...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #2140  
Vechi 11.01.2012, 01:28:03
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu înțeleg de ce se folosește termenul acesta arhaic și literar, "a stuchi".

Termenul academic contemporan este "a scuipa".

Iar termenul cel mai des uzitat în cercurile unde asemenea comportamente sunt la ele acasă este "a flegma".

Față de această situație, vă întreb acum, câți dintre voi simt impulsul creștinesc de a-l flegma pe aproapele vostru între ochi ?

Ei ? Haideți, cum să scăpăm așa o ocazie de a ne dovedi dragostea față de Mântuitorul Isus Cristos ?

"Băi, a venit un sectar la mine, dar când i-am tras o flegmă între ochi !!! Doamne ajută !"

Last edited by Erethorn; 11.01.2012 at 01:30:28.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10