Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2019, 20:04:51
ConstantinNae ConstantinNae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2018
Mesaje: 16
Implicit Icoană bazată pe chipul unei cunoștințe

Este păcat să angajezi un pictor pentru a picta o icoană de sfânt/ă, al cărei chip să fie bazat pe o fotografie a unei cunoștințe (prieten/ă, mamă, tată, soț/ie etc.)?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2019, 00:38:26
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Si care ar fi scopul la treaba asta?... Faci un tablou de familie sau o icoana ?...
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2019, 06:36:08
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Si care ar fi scopul la treaba asta?... Faci un tablou de familie sau o icoana ?...
Buna intreabare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2019, 02:23:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Este păcat să angajezi un pictor pentru a picta o icoană de sfânt/ă, al cărei chip să fie bazat pe o fotografie a unei cunoștințe (prieten/ă, mamă, tată, soț/ie etc.)?
E păcat să deformezi icoane sau să nu le pictezi după erminia bisericii ortodoxe, oricum ele n-ar mai fi icoane, cel mult reprezentări religioase.

Pictorii se bazează pe șabloane/modele deja consacrate în practica iconografică, când li se cere să facă icoane.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2019, 17:56:27
ConstantinNae ConstantinNae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2018
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E păcat să deformezi icoane sau să nu le pictezi după erminia bisericii ortodoxe, oricum ele n-ar mai fi icoane, cel mult reprezentări religioase.

Pictorii se bazează pe șabloane/modele deja consacrate în practica iconografică, când li se cere să facă icoane.
Multumesc pentru răspuns. Atunci, dă-mi voie să reformulez întrebarea înlocuind cuvântul „icoane" cu sintagma „reprezentări religioase"?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2019, 18:30:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Multumesc pentru răspuns. Atunci, dă-mi voie să reformulez întrebarea înlocuind cuvântul „icoane" cu sintagma „reprezentări religioase"?
Icoanele ortodoxe se fac dupa un anumit tipar, nu exista icoane de alt tip. Dar cred ca tu te gandesti la icoanele de tip catolic sau tablourile de tip religios, tot din acele locuri. Nu exista asa ceva in ortodoxie, doar la catolici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2019, 16:28:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Multumesc pentru răspuns. Atunci, dă-mi voie să reformulez întrebarea înlocuind cuvântul „icoane" cu sintagma „reprezentări religioase"?
pai atunci icoana ce este, nu tot o reprezentare religioasa?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2019, 22:35:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai atunci icoana ce este, nu tot o reprezentare religioasa?
O părere, diferența dintre icoană/reprezentare religioasă - tot ce ar încăpea pe catapeteasma Bisericii și ce poate fi pus la închinare în fața altarului (pe tetrapod) = sigur icoană.

De fapt icoanele se consideră a fi desprinse din catapeteasmă, o prelungire a ei, în vechime era foarte scumpă o icoană, era scumpe materialele, manopera și acum o icoană pictată integral chiar și pe suprafață mică poate ajunge de la zeci la sute de euro.

Nu e icoană cina cea de taină a lui Da vinci varianta pictată, tipărită sau țesută, sau alte împrumuturi papistășești.

Și părintele Papacioc avea pe peretele din cămăruță o cârpă a lui Da Vinci - a se vedea interviu părintele Papacioc.

Duhul catolic a deformat și imaginea religioasă, la reprezentare religioasă ar intra toate picturile religioase a lui Tizian, Michelangelo, Rafael.

Pictorii papistași au deformat icoana, au pus accent pe rotunjimi, au făcut reprezentări prea cărnoase, prea voluptoase, apar reprezentări religioase cu femei care au prea multă piele dezgolită pe la umeri, s-au desenat contururi la sâni.

Cum să insufle sentimentul de evalvie așa ceva ?

Icoana trebuie să inspire sentiment de evlavie, de aceea nu se poate picta, orice și oricum, cu orice trai al pictorului.

Iconarului și pictorului de zid bisericesc i se cere viață duhovnicească, post, rugăciune pentru luminarea simțurilor.

Până și pictorul imprimă subconștient din trăirea lui pe icoană, dacă trăiește în curvie va imprima subliminal și pe pereții Bisericii, de aceea au și ieșit unele picturi murale deformate prin anii comunismului, că ai sentiment de neliniște când te uiți la ele, s-a lucrat fără grijă și cercetare.
În anii 50-60-70 s-a pictat ciudat în unele lăcașuri de cult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.01.2019 at 22:54:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare