Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.08.2010, 23:35:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Toate bune , Anca , dar :

Gratuitatea e ( a rămas ) doar un simplu vis ! Plafar, și alte cele practică prețuri f. f.piperate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.08.2010, 00:22:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Gratuitatea e ( a rămas ) doar un simplu vis ! Plafar, și alte cele practică prețuri f. f.piperate !
Nu atat de piperate ca medicamentele. Cine ia o cartecu plante medicinale, le recunoaste. Practic sunt "cele nebagate in seama", cele smerite, pe care in mod normal nu dai doi bani. Dar nu cresc pe trotuar in orase, ci pe spatiile verzi cele neingrijite.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.08.2010, 06:43:48
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sint prea obosit si...

am invatat un lucru: un singur lucru nu poti sa-i faci omului cu forta: BINELE!..ca nu ti-l primeste.
Asa ca eu ma opresc aici.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.08.2010, 18:14:52
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit uite o prezentare de pe forumul meu de astazi

Buna ziua tuturor,
Daca tot v-am descoperit, cred ar fi bine sa va impartasesc din experienta mea.
Ma cheama Mihaela si am 43 de ani (pe care-i implinesc peste doua zile). Am descoperit ca am hepatica cronica cu virus C in 1998, dupa ce pierdusem doua sarcini. Trebuie sa mentionez ca in 1988 am avut o hemoragie digestiva care s-a lasat cu operatie de stomac si cu 3 flacoane de sange transfuzat (si cum pe atunci nu se faceau analizele pentru hepatita C, iata-ma "fericita" posesoare a virusului C). Doctorul la care m-am dus la control in 1998, auzind ca am facut transfuzii pe vremea lui ceasca, a spus din start ca banuieste o hepatita si din pacate a avut dreptate. Si a inceput nebunia...
Ca tot romanu', la vremea respectiva, nu aveam foarte multa informatie despre ce este si cu ce se mananca hepatita C . Am incercat diverse tarapii naturiste: pentru 1 an am devenit ovo-lacto-vegetariana, pana cand am ajuns din nou la spital cu hemoglobina 5,8. Am revenit la normal si am incercat pentru 1 an si jumatate tratamentul dr. Ciuhri de la InsectFarm. Uitasem sa va spun ca in 2000 aveam deja primul referat pentru tratament antiviral de la Fundeni. Tratament la care nu m-am inhamat de frica efectelor secundare si am mers inainte cu tratamentele naturiste. Care, in cazul meu cel putin, nu au dat roade. Asa ca, in 2003, vazand ca ma simt din ce in ce mai rau si speriata fiind de ce aduce boala pe termen lung, am fost din nou la Fundeni si am reluat analizele si dosarul. A durat ceva pana am primit aprobarea, dar intr-un final, adik in martie 2004 am inceput tratamentul cu Pegintron si Ribavirina. La sfatul doctoritei am inceput tratamentul vinerea, ca sa-mi revin in weekend. La prima injectie am facut temperatura 40,2 (pe langa durerile aferente). La urmatoarele temperatura a fost sub 40 de grade, dar cu stari de rau foarte urate. De-a lungul tratamentului, in afara viremiei care a fost [COLOR=#ff0040]nedetectabila[/COLOR], celelalte analize erau in aer, [COLOR=#ff0000]hemoglobina 6,[/COLOR] [COLOR=#ff0000]leucocite 900[/COLOR] (cunoscatorii stiu ce inseamna). In plus, caderea parului, starile de greata, durerile, etc.... A fost greu dar am reusit sa fac tratamentul pana la sfarsit, iar ultima viremie, repetata anul trecut a fost [COLOR=#ff0000]nedetectabila[/COLOR]. Asta e pe scurt povestea mea.

(Pentru cei care nu stiu nedetectabil la un an inseamna vindecat!)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.08.2010, 21:01:02
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Buna ziua tuturor,
Daca tot v-am descoperit, cred ar fi bine sa va impartasesc din experienta mea.
Ma cheama Mihaela si am 43 de ani (pe care-i implinesc peste doua zile). Am descoperit ca am hepatica cronica cu virus C in 1998, dupa ce pierdusem doua sarcini. Trebuie sa mentionez ca in 1988 am avut o hemoragie digestiva care s-a lasat cu operatie de stomac si cu 3 flacoane de sange transfuzat (si cum pe atunci nu se faceau analizele pentru hepatita C, iata-ma "fericita" posesoare a virusului C). Doctorul la care m-am dus la control in 1998, auzind ca am facut transfuzii pe vremea lui ceasca, a spus din start ca banuieste o hepatita si din pacate a avut dreptate. Si a inceput nebunia...
Ca tot romanu', la vremea respectiva, nu aveam foarte multa informatie despre ce este si cu ce se mananca hepatita C . Am incercat diverse tarapii naturiste: pentru 1 an am devenit ovo-lacto-vegetariana, pana cand am ajuns din nou la spital cu hemoglobina 5,8. Am revenit la normal si am incercat pentru 1 an si jumatate tratamentul dr. Ciuhri de la InsectFarm. Uitasem sa va spun ca in 2000 aveam deja primul referat pentru tratament antiviral de la Fundeni. Tratament la care nu m-am inhamat de frica efectelor secundare si am mers inainte cu tratamentele naturiste. Care, in cazul meu cel putin, nu au dat roade. Asa ca, in 2003, vazand ca ma simt din ce in ce mai rau si speriata fiind de ce aduce boala pe termen lung, am fost din nou la Fundeni si am reluat analizele si dosarul. A durat ceva pana am primit aprobarea, dar intr-un final, adik in martie 2004 am inceput tratamentul cu Pegintron si Ribavirina. La sfatul doctoritei am inceput tratamentul vinerea, ca sa-mi revin in weekend. La prima injectie am facut temperatura 40,2 (pe langa durerile aferente). La urmatoarele temperatura a fost sub 40 de grade, dar cu stari de rau foarte urate. De-a lungul tratamentului, in afara viremiei care a fost [COLOR=#ff0040]nedetectabila[/COLOR], celelalte analize erau in aer, [COLOR=#ff0000]hemoglobina 6,[/COLOR] [COLOR=#ff0000]leucocite 900[/COLOR] (cunoscatorii stiu ce inseamna). In plus, caderea parului, starile de greata, durerile, etc.... A fost greu dar am reusit sa fac tratamentul pana la sfarsit, iar ultima viremie, repetata anul trecut a fost [COLOR=#ff0000]nedetectabila[/COLOR]. Asta e pe scurt povestea mea.

(Pentru cei care nu stiu nedetectabil la un an inseamna vindecat!)
:) FF tare...si cand te gandesti ca nu e singura care a trecut prin asta...si cand te gandesti ca degeaba exista astfel de marturii pentru cei cu capul intre urechi :))))
Multumim Marius...

Apropos...am intrat ieri pe forumul tau...e minunat tot ce faci acolo si mai ales ca se mentine foarte fain...poate ar trebui sa ii faci ceva reclama ca sunt sigura ca inca mai sunt multi care au nevoie de informatie si de prieteni care trec prin ce trec si ei....adica prin aceasta boala...
FELICITARI!!!!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.08.2010, 21:43:56
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumesc

..nu-i nevoie de nici o reclama, cine cauta gaseste si asa, pe de o parte, pe de alta, daca-s prea multi nu mai reusim sa-i ajutam pe toti.
Intre timp oricum sint multe pagini, am gasit chiar un medic care-si face timp pe pagina lui sa raspunda si sper sa ma scap de treaba asta cit de curind...am obosit!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.08.2010, 21:48:02
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
..sper sa ma scap de treaba asta cit de curind...am obosit!
Imi pare rau sa aud asta dar sincer te cred si te inteleg...sunt convinsa ca vei lasa pe maini bune ceea ce ai reusit sa cladesti in atatia ani de munca.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.08.2010, 22:37:05
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Despre hrean

Am reusit sa scap de sinuzita cu ajutorul hreanului, dar in ce priveste consumul- este o planta foarte agresiva.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.08.2010, 23:26:44
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Personal, daca as putea alege intre un spital in care tratamentele de sinteza sunt singurele disponibile si un spital in care tratamentele naturale cele mai potrivite ar fi cele de electie in principal plus alte metode de redresare crestine si abia la alegere si recomandarea unor medici profund responsabili cele de sinteza, am in continuare convingerea ca cel de al doilea ar fi preferat de majoritatea covarsitoare a romanilor si nu numai si eficienta spitalelor ar fi mai mare...dar, intr adevar, nu putem avea pretentia ca toti medicii sa ajunga sa aiba calitatile didactice, profesionale, bazate pe analize precise ale doctorului Mark Stengler si a altor catorva medici romani dedicati.

Teoretic, din pacate, dupa cateva din modelele practice ale doctorului Kenneth McAll, am putea transforma un spital actual si medici care din nefericire si au irosit ceva ani, intr un spital crestin, dar pana si ceea ce este bun in cartea Vindecarea arborelui genealogic, probabil ca nu este agreat de catre alti academicieni...

Nu mi am pierdut total increderea in aceasta medicina, dimpotriva, am mers si din proprie initiativa la spital cand a fost nevoie, dar permanent si chiar si inainte de a si demonstra ineficienta pentru mine, am crezut ca exista variante mai eficiente decat cele de sinteza si am avut chiar si o doza de iresponsabilitate in acest sens, care cand se mai combina si cu putina responsabilitate a altora nu prea are cum sa rezulte ceva bun...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
Lupta impotriva demonilor, patimilor, vraji, farmece, magie si dobadirea mantuirii sofia_78 Generalitati 14 11.01.2011 14:19:05
Cafeaua reduce riscul aparitiei cancerului absolutep0wer Generalitati 2 29.06.2010 06:49:57
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42