Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.09.2010, 01:35:41
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul

c) recoltarea din fondul forestier national a produselor nelemnoase specifice, fara acordul
proprietarului si/sau al ocolului silvic care asigura administrarea padurii;

Conform Codului Silvic, (3) produsele nelemnoase specifice fondului forestier national sunt:
a) fauna de interes cinegetic;
b) peste din apele de munte, din crescatorii, balti si iazuri din fondul forestier;
c) fructe de padure;
d) seminte forestiere;
e) ciuperci comestibile din flora spontana din cuprinsul acestuia;
f) plante medicinale si aromatice din cuprinsul acestuia;
g) rasina;
h) alte produse.
Personal cunosc destul de bine sistemul silvic iar legea asta mai Colaps nu este una chiar noua ci o reinnoire a unei legi mai vechi si este oarecum normal sa fie asa. Legea se refera la padurile proprietate privata sau OS private nu se refera si la padurile din custodia RNP, adica paduri de stat. Legea defapt este benefica fiindca mai ales intr-o padure privata nu esti la tine acasa si normal ar fi ca in orice padure te duci chit ca este de stat sau privata sa ceri voie padurarului sau silvicultorului care are in paza padurea, fiindca in fond asa este omeneste, altfel vii si pleci ca un fur lucru nu tocmai frumos.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.09.2010, 01:55:31
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Rectific, legea se refera la toate padurile fondului national, dar ce vreau sa spun este ca si pana acuma in mod normal trebuia sa ceri voie padurarului ce avea in paza padurea,deci nu este ceva nou deoarece silvicultorul care este pus sa pazeasca padurea este pus acolo cu un scop, ca nu sta degeaba.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 28.09.2010 at 02:04:50.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.09.2010, 09:51:33
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Nu inteleg de ce un crestin si-ar cere iertare pentru asa ceva cand BOR a iesit atat de castigata in urma regimului "ateist".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.09.2010, 10:10:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Conform Legii 171/2010 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor silvice, publicata in Monitorul Oficial 513 din 23 iulie 2010, la capitolul VI, articolul 17 se spune clar:
Constituie contraventii silvice si se sanctioneaza cu amenda de la 800 lei pana la 1.000 lei urmatoarele fapte:

c) recoltarea din fondul forestier national a produselor nelemnoase specifice, fara acordul
proprietarului si/sau al ocolului silvic care asigura administrarea padurii;

Conform Codului Silvic, (3) produsele nelemnoase specifice fondului forestier national sunt:
a) fauna de interes cinegetic;
b) peste din apele de munte, din crescatorii, balti si iazuri din fondul forestier;
c) fructe de padure;
d) seminte forestiere;
e) ciuperci comestibile din flora spontana din cuprinsul acestuia;
f) plante medicinale si aromatice din cuprinsul acestuia;
g) rasina;
h) alte produse.
Era de asteptat sa se dea asa o lege, dedicata in special celor care nu peste mult timp vor prefera sa ia calea codrului in loc de a-si implanta/insemna acel ceva pe mana dreapta sau pe frunte. Cum aceia nu vor avea bani in viitorul sistem complet electronic, nu vor putea sa plateasca amenzile si vor sfarsi in inchisori pentru ca au indraznit sa culeaga fructe din padurile statului sau ale particularilor.

Mantuieste, miluieste, apara si ne pazeste!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.09.2010, 12:30:34
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa ne punem cenusa in cap- toti am laudat regimul, pentru ca eram obligati sa o facem!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.09.2010, 13:21:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu am trait pe vremea aia in acel regim (in 1989 aveam 11 ani) si erau orase in Romania unde si painea ajunsese sa se dea pe ratie.
Va intrebati cat era ratia?
Jumate de paine pe zi (jumate de paine de 500 de gr am impresia,adica vreo 250 gr de paine pe zi).

Daca vreti va mai depan si alte amintiri placute din vremea regimului comunist din Romania.
Da, foarte interesant...eu aveam chiar 8 ani in '89 si tin minte ca mergeam la Biserica, aveam carti de rugaciuni, iar familia nu imi era atee, si nici nu a devenit vreodata...din cauza comunismului.

Acum toti oamenii de care nici macar nu stia comunismul ca exista se trezesc ca nu se puteau desfasura, si trag concluzia ca toti romanii erau atei, si ca de asta suntem cum suntem acum...dupa 20 de ani ( ceea ce mie mi se pare total irelevant).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.09.2010, 13:25:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, foarte interesant...eu aveam chiar 8 ani in '89 si tin minte ca mergeam la Biserica, aveam carti de rugaciuni, iar familia nu imi era atee, si nici nu a devenit vreodata...din cauza comunismului.

Acum toti oamenii de care nici macar nu stia comunismul ca exista se trezesc ca nu se puteau desfasura, si trag concluzia ca toti romanii erau atei, si ca de asta suntem cum suntem acum...dupa 20 de ani ( ceea ce mie mi se pare total irelevant).
Asa este, m-am cununat in Biserica, mi-am botezat baiatul, mergeam- destul de rar, dar nu-mi amintesc sa ma fi oprit cineva sa nu mergla Biserica!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.09.2010, 13:55:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu mi-am cerut iertare ca am laudat respectivul regim aci pe forum in discutiile cu altii.
In sensul acesta.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2010, 14:37:12
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu inteleg de ce un crestin si-ar cere iertare pentru asa ceva cand BOR a iesit atat de castigata in urma regimului "ateist".
singurul lucru pe care l-am ,,castigat,, dupa regimul comunism a fost...sfintii inchisorilor comuniste.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.09.2010, 15:33:53
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

E foarte frumos din partea ta, dragă mihailt, că începi să recunoști că nu alții ci chiar dumneata ai fost înșelat de diavoli mereu susținând tot felul de lucruri... urâte despre unii sau alții... și deci nu cei pe care i-ai tot osândit pe nedrept (sf. Verginica, părintele Justin Pârvu, Boc și Băsescu și mulți alții) sunt înșelați de diavoli și doar ți-am tot mărturisit și eu și alții tot mereu, ca să te liniștești, că nu poți acuza așa ținând ca orbul de bâtă... dar bine că măcar ți-ai recăpătat mintea românului cea de pe urmă... mai bine mai târziu decât niciodată, mai bine mai devreme decât prea târziu.

Și pe viitor, înainte de a te grăbi în a susține despre cineva că e înșelat de diavoli adu-ți aminte că Domnul către Saul ce a devenit apoi sfântul Apostol Pavel a zis ceva de genul ăsta:

''-Saule Saule, pentru ce Mă prigonești?''....

Deci dragă mihailt:
''Dacă ai să tot lovești într-o țepăpușă ai să-ți rănești piciorașașul!''

Și doar v-am tot zis că nu e voie să te lași orbit de ''băieții buni''... buni de tot.

Bine că ai căpătat o brumă de părere de rău... măcar... după atâta timp.

Și lasă că și eu am fost și sunt mereu înșelat de diavoli, că ei cu asta se ocupă, dar uneori și singur mă înșel mai rău decât mă înșeală ei... ca să mă mulțumesc eu pe sine însumi furând mulțumirea ce nu mi se cuvine mie spre a pofti la ceea ce nu îmi este îngăduit ca să primesc mulțumiri și să fiu apoi mulțumit... Deci nici e nu-s mai breaz chiar dacă din întâmplare și cu totul întâmplător am fost mereu în tabăra cu argumentele cele drapte și cinstite... de partea Lui Dumnezeu... deci a fost o întâmplare ca să am impresia falsă că aș avea vre-un merit... n-am.

E doar întietatea în ceva competență a unei funcții... minciuna măririi... duhul minciunii și mă încred ca un încrezut credul... ca dobitoaca dobitoacelor că cică vițelul e așa de gustos de parc-ar fi de aur...

Last edited by vsovivi; 28.09.2010 at 15:40:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre regimul comunist din Romania Florinvs Generalitati 562 16.09.2016 18:36:38
Familia in regimul comunist florinbrasov0 Generalitati 40 11.09.2016 23:24:09
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
Iertare Bogdan N Generalitati 36 29.06.2011 14:31:25