Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 01.05.2018, 00:11:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te-am mai intrebat daca acei preoti au dezlegare de la episcop sa faca asa. NU mi-ai raspuns, presupun ca nu, daca e asa e foarte grav.
Scopul ”dezlegării” find care? :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vedem ca preotul de la Vladimiresti a fost caterisit pentru ca a refuzat sa renunte la aceste practici. Si nici macar nu impartasea fara spovedanie, era o spovedanie colectiva.
Spovedania colectivă nu mai este admisă de Biserică. Probabil acesta este și motivul pentru care a fost caterisit. Dar ce treabă am eu cu acest om și cu aceste practici?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu am spus ca e un argument, m-ai intrebat daca n-am vazut pe cineva care se impartasea dupa Pasti si ti-am spus ca eu am facut asta.
Dar eviți să răspunzi concret, la fel cum eviți să răspunzi la multe alte întrebări.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acele parohii sunt cele in care preotii nu au primit binecuvantarea sa introduca aceasta inovatie?
Inovații sunt doar în capul tău.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca citim cu atentie observam ce spune sfantul Cabasila, credinciosii dobandesc iertarea pacatelor, care se face prin spovedanie.
Tot el spune că doar păcatele de moarte te țin rupt de Biserică și nu este admis să nu te împărtășești când nu ești rupt de Biserică. Nu-mi spune că după ce te spovedești nu mai ești mândru că nu te cred, la fel cum nu cred că de când te-ai spovedit și până te împătășești nu mai faci păcate.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De asemenea, in cintinuarea fragmentului sfantul spune ca se sfintesc credinciosii prin rugaciune si cantari.
Rugăciunile și cântările sunt mijloace de pregătire în vederea sfințirii (împărtășirii). Fenomenal cum le sucești!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci se refera la toate astea, oricum nu scrie ca toti ar trebui sa se impartaseasca. Iar in catehism scrie de importanta rugaciunilor la Sfanta Liturghie, nu de impartasire.
Serios? Scopul primordial al Sf. Liturghii este unirea cu Hristos. Restul sunt povești de adormit proștii.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 01.05.2018, 00:14:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ce legătură are originea omului cu ceea ce propovăduiește? Omul ține conferințe, scrie...și asta cu binecuvântarea duhovnicului lui care cel mai probabil este tot din Sf. Munte. Debitezi niște inepții cât casa de mari. Și da cunosc și alți părinți, dar care nu scriu, nu am cum să-ți dovedesc decât cumpărându-ți un bilet de călătorie, poate așa te vei vineca.
Am spus ca in vest au aparut aceste inovatii si s-au dezvoltat tot acolo. Deci e previzibil ca cineva din Franta (nu-mi mai amintesc daca s-a convertit sau s-a nascut intr-o familie ortodoxa) sa impartaseasca aceste conceptii. Problema e ca nu sunt 90% la Muntele Athos, sunt tot 2-3 calugari care au venit cu aceste idei sau le-au preluat acolo.
Ti-am aratat si data trecuta ce spune catehismul. Si te-am mai intrebat daca preotii de care amintesti (sau, cel putin, duhovnicul tau) au binecuvantarea episcopului sa practice altceva decat Biserica. Eu nu spun ineptii, nu e problema mea ca tu sustii tot timpul ceva impotriva a ceea ce practica Biserica, pentru ca ai aderat la un mic grup care tot propune reforme in Biserica. Te asigur ca nu o sa-i bage nimeni in seama pana la urma, Biserica va ramane la aceleasi practici sau poate le va imbunatatii, dar niciodata nu se intoarce la practici dinainte, care ar fi fost mai bune. Nu ma intereseaza ce crezi tu, din moment ce e diferit de ceea ce considera Biserica.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 01.05.2018, 00:22:16
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Subiectul discuției era altul, dar ții morțiș să amintești de fiecare dată de acest subiect. Știi bine ce cred, tu visează plăcut în continuare că susții ceea ce suține Biserica.

P.S. L-ai pus la colț și pe Părintele Macarie. E din Franța și gata motiv de a-i pune eticheta. Asta da discernământ! :))
Nu mai contează că el vițuiește acolo de mulți ani și că nu poate vorbi ”prostii” în orice împrejurarea,- asta dacă ar fi să fie cum spui tu.

Last edited by simpllu; 01.05.2018 at 00:29:47.
Reply With Quote
  #524  
Vechi 01.05.2018, 00:38:53
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Iote ce spune Pr. Florin Botezan:

”Întreaga rânduială a slujbei ne descoperă faptul că Liturghia este împlinirea pregătirii pentru Euharistie iar Euharistia este punctul culminant și rațiunea de a fi a Liturghiei. Ca urmare câteva concluzii se impun:

Liturghia este o lucrare comună a întregii Biserici, o împreună înaintare spre unirea cu Hristos. De aceea orice manifestare a evlaviei individuale care face abstracție de slujbă (citirea unor rugăciuni, îngenunchieri etc.) sunt total nepotrivite.
Împărtășirea credincioșilor în afara Liturghiei este o excepție care nu se aplică decât în cazul bolnavilor. În restul cazurilor este o îndepărtare de la sensul autentic al slujbei.
Participarea la Liturghie se împlinește prin Împărtășire. O Liturghie la care nu se cuminecă decât clericii își atinge doar în mică măsură scopul. De aceea idealul spre care trebuie să tindem este ca cei care participă la slujbă, având pregătirea potrivită, să se și împărtășească.”

P.S. Îi punem și lui eticheta?
Reply With Quote
  #525  
Vechi 01.05.2018, 00:41:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu ai să găsești așa ceva în catehism! Catehismul este dedicat catehumenilor, adică a acelora care se pregătesc a intra în Biserică. De aici ar apărea neînțelegeri și unii s-ar duce la împărtășit fără să se fi spovededit niciodată.
Asta e cea mai tare, ii arati cuiva ce scrie in catehism si el zice ca nu scrie. Tu vezi pagina goala, nu? Se pare ca nici nu stii ce este un catehism, e clar cu cine vorbesc. Acolo sunt si citate din Liturghier. Nu stiu in ce Biserica esti tu, oricine stie ca aceasta e invatatura si practica Bisericii, numai tu te faci ca n-o vezi. Uita-te ce spun toti duhovnicii, am dat citatele. Catehismul curpinde invatatura de credinta a Bisericii. http://www.credo.ro/catehism2.php?q=1
Reply With Quote
  #526  
Vechi 01.05.2018, 00:46:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

M-am referit la faptul că nu ai să găsești idei de genul mai multe împărtășiri cu o singură spovedanie. Greu măi Cătă!

Duhovnicii nu au să spună așa ceva în gura mare pentru a nu se înțelege greșit. De exemplu Pr. Dionisie face acea afirmație într-o discuție cu niște tineri. Dar dacă te duci la Colciu ai să fii surprins. Dar ți-am zis tu te legi exclusiv de ceea ce există pe internet, eu mă leg de realitate. Asta nu pricepi tu.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 01.05.2018, 00:49:22
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acolo sunt si citate din Liturghier.
Și precizează cerința minimă de îndeplinit.

Last edited by simpllu; 01.05.2018 at 00:59:12.
Reply With Quote
  #528  
Vechi 01.05.2018, 01:06:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Scopul ”dezlegării” find care? :))
Corect, asta trebuie sa fie gandirea modernista. La ce-i trebuie dezlegare unui preot de la episcop? Daca el vrea sa cheme un penticostal sa tina slujba e biserica lui. Nu-i trebuie aprobare pentru ca s-ar putea sa fie caterisit?
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Spovedania colectivă nu mai este admisă de Biserică. Probabil acesta este și motivul pentru care a fost caterisit. Dar ce treabă am eu cu acest om și cu aceste practici?
Spovedania colectiva este mai mult decat nicio spovedanie. Mai ales ca acolo veneau pelerini, nu erau enoriasi care beneficiau doar de spovedire colectiva. Probabil se spovedeau si impartaseau si acasa. Am dat mai ales pentru ca scria acolo despre impartasirea deasa, de unde primise parintele sugestia.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dar eviți să răspunzi concret, la fel cum eviți să răspunzi la multe alte întrebări.
Ti-am raspuns de mai multe ori. ca nu am vazut sau auzit ca cineva sa se impartaseasca fara sa se spovedeasca. Sau sa se impartaseasca zile la rand. Eu m-am dus sa ma impartasesc pentru ca nu apucasem, nu ca sa ma impartasesc de mai multe ori.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Inovații sunt doar în capul tău.
Inovatii spun ca sunt chiar cei ce sustin asta, pentru ca azi nu mai exista aceasta practica si vor reintoarcerea la cea din primele secole.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Tot el spune că doar păcatele de moarte te țin rupt de Biserică și nu este admis să nu te împărtășești când nu ești rupt de Biserică. Nu-mi spune că după ce te spovedești nu mai ești mândru că nu te cred, la fel cum nu cred că de când te-ai spovedit și până te împătășești nu mai faci păcate.
Eu ti-am spus ce sunt pacatele de moarte, dar tu nu accepti niciodata ceea ce difera de ce stii tu. Acelea nu sunt pacate de moarte, sunt pacate grele, sau strigatoare la cer. iar acele pacate opresc de tot de la impartasire, chiar si dupa spovedire, cel putin o perioada. Citeste in catehism, scrie si despre asta in Liturghier, eu am dat doar o parte.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Rugăciunile și cântările sunt mijloace de pregătire în vederea sfințirii (împărtășirii). Fenomenal cum le sucești!
Scrie asa: "Acestea sunt rugăciunile și cântările care ne sfințesc."
Oricum, am scris care e scopul participarii la Sfanta Liturghie, nu doar impartasirea, cum fals spun cei ce sustin impartasirea la fiecare Liturghie.
Reply With Quote
  #529  
Vechi 01.05.2018, 01:12:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Iote ce spune Pr. Florin Botezan:

”Întreaga rânduială a slujbei ne descoperă faptul că Liturghia este împlinirea pregătirii pentru Euharistie iar Euharistia este punctul culminant și rațiunea de a fi a Liturghiei. Ca urmare câteva concluzii se impun:

Liturghia este o lucrare comună a întregii Biserici, o împreună înaintare spre unirea cu Hristos. De aceea orice manifestare a evlaviei individuale care face abstracție de slujbă (citirea unor rugăciuni, îngenunchieri etc.) sunt total nepotrivite.
Împărtășirea credincioșilor în afara Liturghiei este o excepție care nu se aplică decât în cazul bolnavilor. În restul cazurilor este o îndepărtare de la sensul autentic al slujbei.
Participarea la Liturghie se împlinește prin Împărtășire. O Liturghie la care nu se cuminecă decât clericii își atinge doar în mică măsură scopul. De aceea idealul spre care trebuie să tindem este ca cei care participă la slujbă, având pregătirea potrivită, să se și împărtășească.”

P.S. Îi punem și lui eticheta?
Duhovnicii nu te intereseaza ce spun, sfintii nu, invatatura nu, dar vrei sa luam in considerare ce spun un preot (de care nu am auzit). Nu ai inteles ceea ce ti-am tot explicat si in lte cazuri, importanta este invatatura Bisericii, apoi ce spun sfintii, nu are importanta ce spune unul sau altul, nici macar un preot sau vecinul tau. Ai tot in catehism ce spune invatatrua, plus citate din sfinti, le-am dat inainte. Tu poti sa crezi ce vrei, ce ma intereseaza pe mine? Sunt miliarde de oameni care cred altceva, pe mine ma intereseaza doar ce spune Biserica, pentur ca acesta e adevarul. Cei cu gandire ecumenista tocmai asta nu au, constiinta ca Biserica spune adevarul. O sa dai acum ce spun toti cei 10 preoti pe care spuneai ca ii cunosti? Si nepomenitorii sunt destul de multi la numar.
Reply With Quote
  #530  
Vechi 01.05.2018, 01:21:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
M-am referit la faptul că nu ai să găsești idei de genul mai multe împărtășiri cu o singură spovedanie. Greu măi Cătă!

Duhovnicii nu au să spună așa ceva în gura mare pentru a nu se înțelege greșit. De exemplu Pr. Dionisie face acea afirmație într-o discuție cu niște tineri. Dar dacă te duci la Colciu ai să fii surprins. Dar ți-am zis tu te legi exclusiv de ceea ce există pe internet, eu mă leg de realitate. Asta nu pricepi tu.
Acolo nu spune doar ca inainte de impartasire se face spovedanie, spune ca nu se poate face impartasire fara spovedanie inainte. Asta exclude si alte variante, pe cand la prima puteam spune ca nu le exclude.

Duhovnicii aceia nu spun in gura mare pentru ca ar fi trasi la raspundere, nu pentru a nu se intelege gresit. Probabil ar fi caterisiti daca ar mai continua. Si cum ar putea ei sa spuna ca marii duhovnici nu stiu ce spun, la fel invatatura Bisericii sau sfintii, doar ei sunt mai intelepti? Le spun doar naivilor care vor cauta sa reformeze ceva, ca apoi sa se certe pe net cu cei ce scriu despre invatatura Bisericii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11