Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 10.02.2015, 18:05:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci si pedofilia ar fi ok daca Suedia o va legaliza intr-o zi, nu-i asa?
Asta demonstreaza, dupa capul tau, ca pedofilii sunt oameni f. ok, mai ok decat cei care nu sunt.
Cred ca echivalarea pedofiliei cu homosexualitatea nu este tocmai o comparatie corecta, din acest motiv: Homosexualitatea se intampla intre doi oameni adulti, cu discernamant si putere de decizie, fara nici o obligatie. Pedofilia, pe de alta parte, se face violent si cu forta, asupra unei fiinte inocente, fara sau cu un discernamant mult prea fraged pentru a fi considerat la fel de stabil ca discernamantul unui adult.

La fel si cu zoofilia (alta chestie comparata cu homosexualitatea).

Pedofilia, zoofilia, etc n-o sa fie niciodata legalizate nicaieri.

Prin afirmatia de mai sus nu sustin, nici nu sunt impotriva homosexualitatii. Incerc sa corectez ceea ce consider eu o eroare de logica.
  #112  
Vechi 10.02.2015, 18:18:16
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci si pedofilia ar fi ok daca Suedia o va legaliza intr-o zi, nu-i asa?
Asta demonstreaza, dupa capul tau, ca pedofilii sunt oameni f. ok, mai ok decat cei care nu sunt.
N-am spus nici macar ca este OK ce fac ei acum. Nu recunosc nicio autoritate morala, deci asta include Suedia :). Moralitatea este, in cel mai bun caz, subiectiva. Ca sa raspund strict pe subiect: daca Suedia va legaliza pedofilia nu va schimba cu absolut nimic perceptele mele morale. ...La fel si daca ar aparea Dumnezeu si mi-ar porunci sa-mi ucid copilul. Simplul fapt ca a fost decretata de catre cineva ca nefiind imorala sau fiind morala nu schimba cu nimic situatia. Moralitatea mea nu are la baza decretari.

Last edited by Inorogul; 10.02.2015 at 18:20:31.
  #113  
Vechi 10.02.2015, 18:18:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Binenteles ca nu esti la curent cu doctrina pedofila..care arata ca e gresit pusa problema cu discernamant/consimtamant si de fapt si de drept copilul s-ar bucura foarte ca sunt studii "stiintifice" (ca alea care justifica imuabilitatea orientarii sexuale) care zic asta.

La fel si cu zoofilia, pai e dragoste de animale, ce animalele nu au viata sexuala, nu se bucura cand fac sex, de ce n-ar consimti printre multele atentii care le primesc de la stapani sa primeasca si asta?

Ba mai mult, se poate muri din atata dragoste, vezi:
http://www.imdb.com/title/tt0874423/?ref_=fn_al_tt_3

Citat:
Pedofilia, zoofilia, etc n-o sa fie niciodata legalizate nicaieri.
Acum 50 ani ai fi spus acelasi lucru despre homosexualitate.

Acum exista:

http://en.wikipedia.org/wiki/Categor...phile_activism



Citat:
Prin afirmatia de mai sus nu sustin, nici nu sunt impotriva homosexualitatii. Incerc sa corectez ceea ce consider eu o eroare de logica.
NU poti face asta apeland la ignoranta + alte "erori de logica"
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #114  
Vechi 10.02.2015, 18:19:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
N-am spus nici macar ca este OK ce fac ei acum. Nu recunosc nicio autoritate morala, deci asta include Suedia :). Moralitatea este, in cel mai bun caz, subiectiva. Ca sa raspund strict pe subiect: daca Suedia va legaliza pedofilia nu va schimba cu absolut nimic perceptele mele morale.
Era vorba de eroare de logica pe care ai comiso, nu de perceptele tale morale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #115  
Vechi 10.02.2015, 18:35:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Binenteles ca nu esti la curent cu doctrina pedofila..care arata ca e gresit pusa problema cu discernamant/consimtamant si de fapt si de drept copilul s-ar bucura foarte ca sunt studii "stiintifice" (ca alea care justifica imuabilitatea orientarii sexuale) care zic asta.

Acum exista:

http://en.wikipedia.org/wiki/Categor...phile_activism
Din fericire nu supravietuiesc prea mult aceste idei.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pedophi...dvocacy_groups



Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel si cu zoofilia, pai e dragoste de animale, ce animalele nu au viata sexuala, nu se bucura cand fac sex, de ce n-ar consimti printre multele atentii care le primesc de la stapani sa primeasca si asta?
Nu ar consimti pentru ca nu pot sa o faca... evident. E cam aceeasi situatie cu violul cand victima este lesinata/ drogata etc. De aceea ambele sunt ilegale.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Acum 50 ani ai fi spus acelasi lucru despre homosexualitate.
Ba dimpotriva, sunt destul de sigur ca si acum 50 de ani as fi ramas la aceeasi parere ca acum: Nu ma intereseaza ce fac altii in privat, atata timp cat nimeni nu are de suferit.
  #116  
Vechi 10.02.2015, 20:16:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pedofilia, zoofilia, etc n-o sa fie niciodata legalizate nicaieri.
Zoofilia a fost legala in ...Suedia pana la inceputul anului trecut. Cred ca sunt si astazi tari in care este legala. Singura problema este ca oamenii care finanteaza miscarile pro gay, le finanteaza si pe cele cu delfinii, asa ca aceste doua idei merg mana in mana. Ca nu despre saracii gay este vorba ci despre inginerie sociala, sa nu mai ramana nici o fundatie solida pe care sa poata sta societatea ci totul sa fie relativ.

Cat despre pedofilie se fac si acolo pasi siguri. Una este indoctrinarea copiilor inca de mici cu sexualitate. A doua este din nou ingineria sociala. Si intamplari de genul asta :

http://www.businessinsider.com/italy...n-love-2013-12

Deci copilul de 11 ani era "indragostit".
  #117  
Vechi 10.02.2015, 21:01:22
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Zoofilia a fost legala in ...Suedia pana la inceputul anului trecut. Cred ca sunt si astazi tari in care este legala.
What..the...

Tocmai am descoperit ca zoofilia este legala in Romania. Cred ca trebuie sa-i scriem unui deputat sa faca un proiect de lege, ceva?!?!
  #118  
Vechi 11.02.2015, 09:40:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Zoofilia a fost legala in ...Suedia pana la inceputul anului trecut. Cred ca sunt si astazi tari in care este legala. Singura problema este ca oamenii care finanteaza miscarile pro gay, le finanteaza si pe cele cu delfinii, asa ca aceste doua idei merg mana in mana. Ca nu despre saracii gay este vorba ci despre inginerie sociala, sa nu mai ramana nici o fundatie solida pe care sa poata sta societatea ci totul sa fie relativ.

Cat despre pedofilie se fac si acolo pasi siguri. Una este indoctrinarea copiilor inca de mici cu sexualitate. A doua este din nou ingineria sociala. Si intamplari de genul asta :

http://www.businessinsider.com/italy...n-love-2013-12

Deci copilul de 11 ani era "indragostit".
Zoofilia a fost legala si in Germania. Au avut si bordele, dar cu animale. In Germania, ca si in Suedia, grupurile care se lupta ptr. apararea drepturilor animalelor au sarit in sus si au facut zoofilia ilegala. Deci, desi e ilegala, nu e vorba ca ar fi o deviatie omeneasca, ci ca animalele sufera.
*
Zicea Alin ca animalele au viata sexuala. Majoritatea animalelor se imperecheaza ptr. reproducere, nu ptr. placere. F.putin mamifere, cum ar fi delfinii, fac sex ptr. placere. Eu chiar nu inteleg cum poti sa afirmi ca un animal consimte la sex cu un om, cand animalele nu au constiinta, ele merg numai dupa instict!?
  #119  
Vechi 11.02.2015, 09:41:51
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul

Ba dimpotriva, sunt destul de sigur ca si acum 50 de ani as fi ramas la aceeasi parere ca acum: Nu ma intereseaza ce fac altii in privat, atata timp cat nimeni nu are de suferit.
Oamenii in cauza au de suferit, acei altii in privat. :)
  #120  
Vechi 11.02.2015, 10:00:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Zoofilia a fost legala si in Germania. Au avut si bordele, dar cu animale. In Germania, ca si in Suedia, grupurile care se lupta ptr. apararea drepturilor animalelor au sarit in sus si au facut zoofilia ilegala. Deci, desi e ilegala, nu e vorba ca ar fi o deviatie omeneasca, ci ca animalele sufera.
*
Zicea Alin ca animalele au viata sexuala. Majoritatea animalelor se imperecheaza ptr. reproducere, nu ptr. placere. F.putin mamifere, cum ar fi delfinii, fac sex ptr. placere. Eu chiar nu inteleg cum poti sa afirmi ca un animal consimte la sex cu un om, cand animalele nu au constiinta, ele merg numai dupa instict!?
Alin era sarcastic si vb din pct de vedere al zoofililor care chiar cred ca nu abuzeaza de animale ci ca"le iubesc"iar ele au oarece satisfactii de pe urma asta(satisfactii sexuale).
In primul rand,este abuz de animale si coborarea omului la rangul cel mai de jos,mai jos decat dobitocul cel mai dobitoc.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare