Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.02.2016, 22:15:00
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Omul nu se poate lupta cu patima.Doar Dumnezeu se poate lupta cu patima.
Omul trebuie doar sa-l roage pe Dumnezeu sa-l salveze. 99.99% din povara patimii o poarta Dumnezeu, restul de 0.1% trebuie s-o poarte omul.

Omul nu se poate lupta cu patima insusi prin constructia lui si are nevoie
de Dumnezeu pt a invinge patima.Dar atunci nu omul invinge ci Dumnezeu,
doarece omul nu poate sa invinga nici o patima fara Dumnezeu.
Iar chestia asta este prin design.Ai inteles ?
vezi ca nu iese bine calculul matematic.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2016, 17:55:25
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hristos a inviat!

19. Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură.
20. Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură.
21. Căci unde este comoara ta, acolo va fi și inima ta.


9. Și Eu zic vouă: Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice.

38. Dați și se va da. Turna-vor în sânul vostru o măsură bună, îndesată, clătinată și cu vârf, căci cu ce măsură veți măsura, cu aceeași vi se va măsura.

7. Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.


Asemenea iconomului nedrept, si noi vom fi chemati sa dam socoteala Stapanului. Ne vom gasi la Judecata imbogatiti in pacate si lipsiti de virtuti. Ce vom face, deci?!

Cat inca mai avem timp, sa dam milostenii!

Milostenia este acea "bogatie nedreapta" prin care putem fura Raiul si care ne va scapa de osanda!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.07.2016, 18:29:01
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ... dupa examen

Anul acesta, la Examenul de Capacitate, s-au prezentat si trei fetite cunoscute de mine. Asteptam rezultatele, ca pe o confirmare a clasamentului pe care-l intocmisem. Am avut insa parte numai de surprize.

Cea pe care o plasasem in fruntea clasamentului s-a situat ultima dintre cele trei iar ultima a obtinut cea mai mare medie. Nici cu cea de la mijloc nu am nimerit-o, pentru ca si aceea mi-a oferit o surpriza; s-a descurcat aproape la fel de bine ca cea de pe primul loc. Deci doua dintre ele au obtinut rezultate foarte bune, surprinzatoare si imbucuratoare, iar fetita despre care as fi zis ca nu e cazul sa-si faca cineva griji, pentru ca se va descurca lejer, a obtinut un rezultat slabut, cu totul neasteptat. Bucurie si tristete la un loc... nedumerire si multe intrebari.

Daca pozitia primei clasate imi este mai usor s-o descifrez, despre ce s-a intamplat cu ultima mi-e greu sa inteleg.
Cum se poate ca un copil inteligent si sarguincios, sa obtina un asa rezultat la examen?!
Singurul indiciu pe care il am este acela ca a dovedit ca nu accepta usor esecurile, lucru constatat atunci cand a avut de sustinut o proba eliminatorie de educatie fizica pentru a fi inscrisa la un anumit liceu. Desi mama ei mi-a marturisit ca a fost foarte afectata ca nu s-a calificat si ca diriginta i-a sesizat ca fetitei i-a scazut mult increderea, eu n-am crezut-o pana n-am vazut-o pe fetita cu doua zile inainte de examen. Ai fi zis ca deja stia ca va obtine niste note mici, ca si cum se programase pentru un esec.

Ce situatie trista! Sa ai capacitatea de a rezolva subiectele, dar sa nu gasesti in tine puterea de a te concentra, taria de a-ti depasi temerile si fricile. Sa nu te poti aduna doua ore numai pe ce ai de rezolvat in foaia de examen, pentru ca tu ai decis deja ca nu poti sa faci mare lucru. Sa ti se para ca profesorii stau cu ochii pe tine, de parca abia asteapta sa te descalifice .. intocmai ca la proba de educatie fizica.

Sa fi mostenit copilul asta o asa zestre din cauza careia sa aiba de luptat toata viata cu el insusi? Grea lupta trebuie sa fie aceea cand la primul hop tie sa ti se para ca ai aflat deja cine esti, cand de fapt e doar o usa prin care trebuie sa treci catre o noua etapa. Poti trece in picioare sau taras. Important este sa nu ramai in spatele usii si de acolo sa-ti proiectezi o imagine deformata despre tine insati si astfel sa-ti programezi un viitor care nu te reprezinta.
Asta ma sperie cel mai tare, ca se va intoarce cu spatele la adevarata usa si va cauta o alta iesire, care nu va presupune sa se confrunte prea curand cu adevarul. Cand ar trebui sa treaca dincolo, asa sifonata, si sa caute sa se inteleaga pe ea insasi. Sa-si accepte neputinta, slabiciunea si sa incerce, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa-si depaseasca firea. Pentru inceput, sa convietuiasca cu acesti dusmani, sa invete sa-i fenteze, nemailasandu-i sa-i controleze viata si cand va deveni suficient de puternica si inteleapta sa-i striveasca cu totul. Trebuie sa lupte cu ea, dar mai ales sa-si puna nadejdea in Dumnezeu. Orice esec trebuie sa fie un pas inainte, nu neaparat in directia pe care o dorim noi ci in sensul de inteleptire si de acceptare a voii lui Dumnezeu. Pentru ca El ne vrea doar binele! Si vrea sa fim fericiti!

Sa fie vorba despre altceva? De unde atata lipsa de incredere in propriile ei forte, cand a aratat de atatea ori ca poate? Sa nu-si aprecieze oare suficient calitatile?

Notele pe care le-a obtinut nu ilustreaza nicidecum nivelul ei de pregatire ci mai degraba starea ei psihica. Daca pentru multi dintre noi emotiile sunt constructive, de cele mai multe ori, pentru persoanele extrem de sensibile pot fi de-a dreptul catastrofale.

Ma tem ca este pe cale sa faca niste alegeri care o vor marca pentru toata viata. Fie va asimila acestea ca pe niste experiente in adevaratul sens al cuvantului, din care va extrage niste invataminte de folos, fie se va confunda nedrept si periculos cu aceste rezultate ca fiind tot ceea ce reprezinta ea ca persoana.

Rugati-va, va rog, pentru Gabriela!

Last edited by crinrin; 05.07.2016 at 18:31:45.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.07.2016, 18:55:12
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

La școală învățăm (sau nu) multe, însă lecțiile de viață sunt cele mai importante și, din păcate, și cele mai rare. Cred că Gabriela trebuie ajutată să înțeleagă ceea ce ne-ai mărturisit aici, în cuvinte mai simple, poate. E mare lucru ca, atunci când crezi că te-ai izbit de un zid, cineva să-ți deschidă o ușă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.07.2016, 13:05:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@crinrin

Mai intai ca nu poti sa compari copii daca nu au fost la aceeasi scoala. Asta n-ai spus si este un criteriu, pentru ca notele din timpul anului scolar nu reflecta intotdeauna nivelul copilului. Sunt scoli mai severe (ca profesori si notare) si scoli mai blande.

Pe urma situatia de examen este ceva deosebit pentru un om. Nu se compara cu situatia de zi cu zi. Are o incarcatura emotionala imensa, mai ales cand stii care este miza.
Sunt oameni care pot sa fie premianti cu coronita si genii la scoala, dar se pierd la examene.
De ce se poate esua la examene:
- nu esti bine pregatit
- esti prea obosit
- emotiile sunt prea mari
- concurenta este foarte mare

La fetita respectiva se mai adauga ceva. Ea a ales un liceu cu cerinte speciale (liceu sportiv sau stiu eu unde se mai cere sport la admitere).
Poate ca ea nu are capacitatile respective si a fost prost sfatuita. I s-a spus ca are capacitati pe care de fapt nu le are. Asta se intampla atat de des.
"Vai eu stiu sa cant, ma duc la concurs la televiziune". Si acolo este o catastrofa. Intotdeauna m-am intrebat cine le spune la oamenii acestia ca trebuie sa cante, sau danseze, sau sa fie in televiziune, daca in fapt nu au talent?

Si asa a spus ea ca nu a mai avut "tragere" sa faca la celelalte probe, a fost descurajata? Sau de unde stii tu ce a fost?
Eu am inteles asa tangential, de pe net, ca a fost usor examenul de capacitate.

Mai depinde acum si de educatia de acasa a celor trei fetite.
Daca parintii le-au incurajat si au crezut in ele, sau daca sunt (mai ales la Gabriela) foarte severi. Pentru ca si asta influenteaza starea copilului si increderea in sine.
Daca un parinte cere copilului sa intre numai acolo unde vrea el (parintele) si sa ia numai nota maxima, copilul va fi traumatizat pe toata viata.
Poate ca va intra la liceul potrivit ei, fara sport, si va face fata mai bine.

Este foarte important sa orientezi copilul in viata dupa ceea ce poate si vrea, sa-i evaluezi corect talentul si alte calitati.
In orice caz Gabriela trebuie incurajata acum si ridicata sufleteste.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 07.07.2016 at 13:08:33.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.07.2016, 16:49:41
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc!

Intentia a fost sa se inscrie la un liceu militar pentru ca de acolo sa urmeze medicina militara, sa iasa medic si sa ajute multa lume, spune ea. :) Un vis frumos pe care sper inca sa si-l implineasca! Mai are posibilitatea sa incerce pana implineste 16 ani, deci sanse mai exista.

Cred ca lectia dura pe care a primit-o acum ii va fi de folos la anul si nu numai.

Mi-e clar insa ca are o problema cu gestionarea emotiilor si depasirea unei fobii. Asa ca, daca va veti aduce aminte din cand in cand de ea, o cat de mica rugaciune ii va fi de mult ajutor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.07.2016, 16:56:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Sa fie vorba despre altceva? De unde atata lipsa de incredere in propriile ei forte, cand a aratat de atatea ori ca poate? Sa nu-si aprecieze oare suficient calitatile?
Parinti au un talent deosebit la subminarea increderii copiilor. Si unii cred ca astfel ii "stimuleaza" sa aiba rezultate mai bune pe viitor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.07.2016, 16:57:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Va multumesc!

Intentia a fost sa se inscrie la un liceu militar pentru ca de acolo sa urmeze medicina militara, sa iasa medic si sa ajute multa lume, spune ea. :) Un vis frumos pe care sper inca sa si-l implineasca! Mai are posibilitatea sa incerce pana implineste 16 ani, deci sanse mai exista.

Cred ca lectia dura pe care a primit-o acum ii va fi de folos la anul si nu numai.

Mi-e clar insa ca are o problema cu gestionarea emotiilor si depasirea unei fobii. Asa ca, daca va veti aduce aminte din cand in cand de ea, o cat de mica rugaciune ii va fi de mult ajutor.
De ce neaparat militar? Poate sa intre direct la o facultatea de medicina
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.07.2016, 17:19:51
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, medic va putea oricum sa devina, urmand calea standard pentru care tot va avea nevoie de un caracter mai puternic.
Iata ca toate sunt cu un rost pentru ca, tintind catre un liceu militar, a avut ocazia sa-si vada de pe acum slabiciunea. Trebuie sa se caleasca, pentru ca visele nu devin realitate fara pic de efort si suferinta.

Intr-un fel, ma bucur pentru ea ca are parte de o lectie de viata. Doar ca mi se pare mica ca sa inteleaga mare lucru.

N-au pus presiune pe ea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.07.2016, 21:10:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu am niste nelamuriri mai intai:

1. Se primesc fete la un liceu militar???????????
2. Pentru medicina militara trebuie neaparat liceu militar?
3. Se primesc fete la academia militara??????
4. Care este diferenta intre civil si militar? La o adica si un medic civil poate sa mearga pe front si tot oameni ingrijesc.
5. Nu au la admitere (la liceu si facultate) si test psihologic?

Ma gandesc eu ca e mai bine pentru ea sa mearga pe un drum potrivit pentru fete. Nu pricep chestia asta cu femeile in politie, in armata si alte profesii din astea dure, barbatesti. Poate Dumnezeu asa vrea, sa fie fata si m ai apoi femeie normala.
Pe vremea mea fetele faceau armata in primii doi ani de facultate. Era oribil. Atata suferinta de n-am uitat nici azi. Chin cu uniformele, cu toata instructia. A fost o fericire cand s-a desfiintat.
O fericire si pentru baieti ca nu mai fac armata...Si totusi unii o cauta?
Nu inteleg fetele si femeile din ziua de azi.
Stiu, in vest se mai duc la profesii din astea. Dar de ce? Ce vor sa demonstreze si cui?
Doamne si sa dau copil (fata) de 14 ani la liceu militar? Ce-o fi acolo!
Ce fel de fete s-or duce si or fi admise acolo?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 07.07.2016 at 21:15:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare