Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2010, 20:02:06
bogdanm.marin bogdanm.marin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 1
Implicit

ce alte zile de pomenire mai sunt?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2010, 21:18:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Am gasit pe acest site mai multe informatii sper sa te ajute.
Ziua saptamanala pentru pomenirea generala a celor adormiti este sambata. Din toate sambetele unui an bisericesc, doua sunt consacrate in chip special pomenirii generale a mortilor: sambata dinaintea Duminicii Lasatului sec de carne si sambata dinaintea pogorarii Duhului Sfant. Ele se numesc in popor Mosii (de iarna si de vara) pentru ca in ele facem pomenire parintilor, mosilor si stramosilor adormiti. Prin analogie cu cele doua sambete ale "Mosilor" - de iarna si de vara -, in Biserica noastra exista si o sambata a mortilor de toamna, pentru pomenirea generala a mortilor, care nu are o data fixa, osciland in unele parti din tara intre 26 octombrie - 8 noiembrie, iar in altele fiind fixata in sambata lasatului sec de Craciun, in altele in sambata dinaintea Sfantului Dimitrie sau in cele doua sambete de dupa Sfantul Dimitrie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2011, 11:01:21
sandra_m sandra_m is offline
 
Data înregistrării: 06.01.2011
Mesaje: 1
Implicit Pomenirea mortilor

Buna ziua,

Am cateva nelamuriri si m-as bucura daca cineva m-ar putea lamuri.
1. Am citit pe site ca sambata este ziua in care se savarsesc pomenirile mortilor, avand semnificatia pe care o are. Insa sunt unele locuri (de ex. zona Fagarasului) unde pomenile se tin duminica. Banuiesc ca preotii respectivi au acceptul Patriarhiei sa savarseasca slujbele de pomenire duminica. Cred ca nu ar trebui sa ne facem griji ca slujba este tinuta atunci, nu?
2. Se spune ca intotdeauna pomenirile trebuie tinute inainte de implinirea termenului (40 zile, 3 luni, 6 luni, 1 an) si ca nu este indicat sa se faca dupa depasirea acestor date. Exista vreo explicatie pentru aceasta regula?
Multumesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata Mortilor - Mosii de iarna glykys Diverse Sarbatori 1 14.02.2015 06:47:33
Sambata Mortilor - Mosii de Iarna mirelat Diverse Sarbatori 44 24.02.2014 00:56:00
Casatorie in sambata mortilor..Se poate ? maria121 Nunta 10 07.04.2010 00:47:32
invierea mortilor alexandru_marcu95 Generalitati 14 19.12.2009 18:30:29