Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2013, 13:18:55
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Cadouri de Paști

Strecurîndu-mă ieri cu greu prin îmbulzeala de bazar turcesc din zona Intercontinentalului, unde cele mai multe obiecte artizanale sunt ouă înflorate în lemn și cruci înimiresmate cu arome de busuioc și de tămâie,
am ajuns în dreptul Sălii Dalles. Celebra Sala Dales, unde au loc permanent manifestări culturale și schimburi libere, democratice, de opinii între cetățenii din societatea civică românească. For de educație înaltă, cuibar germinativ al intelighenției.

Acest vechi izvor de cultură, libertate, civism și democrație, oferă cetățenilor în Săptămâna Pătimirilor, un cadou aparte.
Trecînd pe trotuar, un bărbat învelit în zale argintii aurite pe la colțuri, cu un coif haios pe cap, m-a invitat cu aer curtenitor ca un etern cavaler ce amintește, vai, de Don Quijote: Poftiți la muzeul nostru!
Am respins politicos, ușor amuzat de aerul și țoalele individului care îmi păru, să mă iertați, ca având aer de măscărici; am refuzat fără vreun gest de insolență ci mai degrabă ca tot omul obosit, întors de la muncă pe seară, spânzurat între mizeriile zilei de lucru și promisiunile nu tocmai atrăgătoare ale unei noi seri de sărăcie și reproșuri aferente, inevitabile uneori, în familie.

Nu trecui bine de personaj că îmi sări un al doilea în cale, un tinerel căruia nici tuleii nu îi mijiseră și care se arăta înțolit ca un adevărat scutier, fiind, pesemne, însuși Sancho (Panza). Ce mai voia și acesta? Să îmi amintească, desigur, că oferta e valabilă până duminică seara, fix.
Am mulțumit, iarăși, ca tot omu obosit și mi-am văzut de drum... Mă așteptau acasă copiii și nevasta.

În metrou, însă, pe când atârnam transpirat de îmbulzeala fiecărei seri și de cauciucul-agățătoare pentru călători, îmi dădui seama de un lucru crunt: ce muzeu ziceau că îmi oferă spre vizitare???

Ce muzeu credeți că au scornit municipalii noștri liber-schimbiști taman în Săptămâna Mare?

Muzeul Crucii, fraților!
de mă-nțelegeți...

Last edited by cezar_ioan; 02.05.2013 at 21:40:26.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2013, 18:25:55
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioane desi te-ar putea pune in stare de soc efectiv cred ca initiativa apartine adventistilor care au dorit sa-i evanghelizeze,printre altii,pe ateii bucuresteni :) Adica departamentului de tineret adventist in colab.cu o asociatie studenteasca Amicus.Cei care au fost acolo si care posteaza pe net par entuziasmati de acest mod ,,interactiv"de a reconstrui scene biblice.Tu ca un retrograd batran :) tocmai ai ratat aceasta sansa sa fii si tu interactiv cu istoria,incapatanindu-te sa ramii in universul demodat al poeziilor tale.Sa(nu)iti fie rusine ! :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2013, 15:08:27
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Din păcate (sau din fericire) nu am intrat ca să mă lămuresc cu ochii mei, însă ceea ce mă necăjește este folosirea acestui termen, de muzeu, pe care o găsesc cu totul neinspirată.
Un muzeu, pentru mine, este un loc/instituție/clădire în care sunt adunate diverse lucruri care au legătură cu istoria, cu trecutul. Deși accepțiunea de muzeu ar putea fi mai largă, mai generos extinsă, nu pot trece peste sugestia care plutește în aer că ar fi vorba de ceva care a fost, și-a făcut veacul, a trecut...
Ori asta mă doare, că suntem tocmai în Săptămâna Mare și nu cred că se cuvine să lăsăm de înțeles că Crucea ar ține, în vreun fel de trecut, că e, Doamne iartă-mă, lipsită de actualitate...
Și apoi, nu avem biserici unde găsim Crucea? Nu pomenim Sfânta Cruce în cântări? Nu o avem la orice slujbă în biserică? Nu facem noi semnul sfintei Cruci? Nu este ea cu adevărat arma noastră împotriva răutății?
În fine, ce să mai zic, mie mi-a părut rău că am trecut pe-acolo; era un drum și pe partea cealaltă...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2013, 16:36:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corect,exista o subtila tendinta,datorita denumirii alese,de a cantona semnificatia doar in trecut si in acest caz intelegerea va fi cel mult un exercitiu de admiratie.Despre acest gen de evenimente,desi nu contest posibila buna intentie a organizatorilor,nu am o parere foarte buna deoarece contin in intentia lor pericolul idolatriei.Nu am vazut o reprezentare moderna,si filmele realizate de mari regizori dau marturie,care sa ma convinga dpdv al acuratetii trairii istorice sau a surprinderii cadrul corect de reprezentare. Pentru un privitor neavizat ele produc un mic idol al imaginii cu care acesta,drogat intr-un registru sentimental,va asocia mereu mental reprezentarea la ceea ce s-a intimplat atunci.Chiar isi va inchina facultatile intelegerii in fata acelei imagini si doar prin mari stradanii se va mai elibera de ea sau de temnita intelectuala in care il va bloca.Repet,asta in ciuda unor bune intentii din partea realizatorilor insa stimularea trairii pe baza sentimentala in primul rand si nu pe o baza a intelegerii aprofundate rar duce spre o traire profunda sau transformatoare,emotiile puse in capul mesei au darul de a se arde repede si apoi,precum in sevraj,vei cauta alte emotii si doar atat.Pentru mine,s-ar putea sa fiu subiectiv,este mai utila contemplarea unei icoane in fata careia,desi nu ma raportez in comportament precum un ortodox,pot medita,zic eu mai profund,la transfigurarea trupurilor in eschaton,la eliberarea lor de conditionalitatea trupului nostru omenesc,privind la modul aparent straniu de zugravire a lor,cu acele degete parca nefiresti de lungi,ca sa dau un exemplu.Imi ofera o gama mult mai profunda de intelegere decat o punere in scena moderna a unor evenimente al caror context este inca o mare necunoscuta pentru foarte multi.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 02.05.2013 at 16:47:19.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2013, 21:53:32
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

De acord, pe mine însă mult mă amărăște această trimitere, deloc involuntară, la Don Quijote și cavalerul său. Căutătorul unui ideal intangibil, cel ce trăia în lumea lui de minunate închipuiri, frumosul personaj care se dăruise sublimului, este oare în acord esențial cu Persoana Mântuitorului? Întrucât e vorba de un muzeu al Crucii.
M-am simțit invitat de către organizatori să văd în Hristos un fel de Don Quijote, un visător căutător al absolutului, al sublimului... Dar nu așa este Mântuitorul nostru! Adevărul, Calea și Viața nu sunt scorneli ale unui suflet de visător, ci însuși miezul Ființei și împlinirea căutărilor noastre cele mai omenești.
Don Quijote este un visător, el ne arată că avem fiecare în noi tendința căutării unei lumi sublime, în care marile valori cavalerești sunt la loc de cinste.
Dar putem compara pe acest minunat visător cu Domnul nostru? Și dacă da, până la ce punct/limită, totuși?

M-a necăjit mult și mă amărărște mai departe coborârea Domnului, prin acest anapoda al sugestiei, la condiția bătrânului cavaler. Frumoase însușiri are Don Quijote și poate că în secret sau mai pe față mulți îl îndrăgim. Dar oricât l-am îndrăgi nu avem cum să îl asemuim cu Domnul nostru Iisus Hristos. Don Quijote nu a înviat morții cu Puterea Iubitoare a Dumnezeirii, nu s-a jertfit pe Cruce pentru scoatere omenității din robia morții și nu poate fi asociat cu Sfânta Cruce, în orice caz nu în raportul în care se află Iisus Hristos cu Crucea.

În fine, pun punct aici mărturisirii mele și sper că ea a fost înțeleasă așa cum am intenționat să fie: un oftat de om necăjit, care se lovește nu doar de propriile neajunsuri păcătoase dar și de invitațiile neobosite ale unor oameni poate prea inventivi în a stârni confuzie, cu adevărat confuzie, cum zicea Alin, adevărat fiind de data aceasta...

Domnul să ne ierte pe toți și să ne dăruiască puterea de a viețui creștinește.
Îmi cer iertare dacă amărăciunea mea v-a indispus și pe voi. Mai degrabă am cerut puțină mângâiere, așa cum dealtfel am și primit pe un ton cald și suportiv de la Pelerinul, căruia îi mulțumesc acum. Doamne ajută, oameni buni!

Last edited by cezar_ioan; 02.05.2013 at 21:58:46.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2013, 22:29:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioane,pe masura ce caut din ce in ce mai mult prin lazile uitate ale istoriei,pe masura ce chipul acelui tanar evreu ce a cuprins in EL necuprinsul,cu o cununa de spini drept mangaiere,isi desluseste partea sa umana prin trairea lui sfanta,ce paradox,iti impartasesc din ce in ce mai mult clipele de durere poate,de tristete.As dori sa-ti spun un cuvant de incurajare dar sunt sarac in traire si mai ales se apropie Invierea si nu am alta veste minunata decat aceasta sa-ti aduc,Mantuitorul a invins moartea.Mergi cu Dumnezeu prietene acum si mereu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2013, 00:03:04
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mulțumesc, frate bun, mulțumesc! Domnul să te răsplătească pentru că mi-ai adus mângâiere...
În ce mă privește, mai vreau să spun doar atât și, într-un fel, să pun punctul pe i față de evenimentul descris mai sus: să ne ajute Bunul Dumnezeu, pe noi și pe urmașii noștri și pe urmașii urmașilor lor, să nu aflăm niciodată, prin vreun fel de asociere, Crucea în muzeu... Să ne ferească Domnul ca această tendință de îndepărtare a Crucii din viața noastră să devină realitate efectivă, sfârșit al sfârșitului, chiar dacă lumea, poate, va mai dăinui în vreun fel...

Crucea o vreau și o cer Domnului în inima mea, în inima noastră, a celor care căutăm să devenim creștini, cu adevărat. Locul Crucii este, pururea, în pieptul nostru, în întreaga noastră ființă.

Fie ca Domnul, Care a sfințit pentru totdeauna Lemnul Crucii cu Sângele Lui, să ne ajute să purtăm povara acestei nobile și neasemuite condiții a omului care năzuiește, cu umilele și nevrednicele lui puteri, la Dumnezeire. AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 03.05.2013 at 00:05:17.
Reply With Quote
Răspunde