Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2010, 23:23:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Ce este Harul ,mai pe inteles?

Harul Duhului Sfant mi se pare un lucru f misterios si tainic.
Am citit destule definitii ale Harului,si tot nu pot spune ca am inteles bine,tot mi se pare ceva tainic .
El e practic cel ce ne daruieste mantuirea,si aduce pe Hristos in noi.
M-ar bucura sa aflu opinii ale voastre mai docte sau mai personale,despre experienta voastra cu aceasta misterioasa entitate
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2010, 09:02:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iustine, frate,
gustul mancarii nu vei reusi niciodata sa-l cunosti DOAR din miros sau vorbe..
Cauta sa-L castigi in tine prin faptele credintei ( pe care sunt convinsa ca le stii) si astfel vei intelege ce este Harul.
Harul este imbracat in Smerenie. Iar Smerenia...tace.

Sunt multe marturii prin Paterice si Vietile sfintilor ale prezentei Harului in OM. Cum lucreaza, cum se manifesta, cum este recunoscut de cel ce sade langa unul care a dobandit Harul.. Nu stiu ce am mai putea adauga noi.
Cauta de afla, apoi daca mai poti...spune-ne si noua.


In rest...Rod si Bucurie!

Last edited by eduardd; 16.01.2010 at 09:07:45.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2010, 13:01:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Iustine, frate,
gustul mancarii nu vei reusi niciodata sa-l cunosti DOAR din miros sau vorbe..
Cauta sa-L castigi in tine prin faptele credintei ( pe care sunt convinsa ca le stii) si astfel vei intelege ce este Harul.
Harul este imbracat in Smerenie. Iar Smerenia...tace.

Sunt multe marturii prin Paterice si Vietile sfintilor ale prezentei Harului in OM. Cum lucreaza, cum se manifesta, cum este recunoscut de cel ce sade langa unul care a dobandit Harul.. Nu stiu ce am mai putea adauga noi.
Pai si l-ati simtit in viata dv? Ce este el de fapt ? Cum il simtititi?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2010, 15:17:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Exista mai multe feluri de har, din cate am inteles:
- cel pe care il primeste preotul la hirotonie
- cel pe care il primeste duhovnicul cand este facut astfel.
- cel special, pe care il au unii preoti sau calugari de a vedea ceva, sau vindeca, etc.

Daca si noi crestinii, primim vreun har anume? Nu mi-e clar.
In primele doua cazuri harul se primeste la slujbe speciale (hirotonie etc.) de la cel de Sus.
Al treilea ii este daruit omului respectiv la nastere, sau mai tarziu, ca pe un talent/talant.
La noi ceilalti? As vrea sa aflu si eu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2010, 16:14:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Harul Duhului Sfant mi se pare un lucru f misterios si tainic.
Am citit destule definitii ale Harului,si tot nu pot spune ca am inteles bine,tot mi se pare ceva tainic .
El e practic cel ce ne daruieste mantuirea,si aduce pe Hristos in noi.
M-ar bucura sa aflu opinii ale voastre mai docte sau mai personale,despre experienta voastra cu aceasta misterioasa entitate
Am sa ma folosesc de afirmatia Parintelui Staniloae- harul este manifestarea personala a iubirii lui Dumnezeu- nu trebuie perceput ca o energie impersonala. Iubirea, se simte, se traieste.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2010, 16:41:11
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista mai multe feluri de har, din cate am inteles:
- cel pe care il primeste preotul la hirotonie
- cel pe care il primeste duhovnicul cand este facut astfel.
- cel special, pe care il au unii preoti sau calugari de a vedea ceva, sau vindeca, etc.

Daca si noi crestinii, primim vreun har anume? Nu mi-e clar.
In primele doua cazuri harul se primeste la slujbe speciale (hirotonie etc.) de la cel de Sus.
Al treilea ii este daruit omului respectiv la nastere, sau mai tarziu, ca pe un talent/talant.
La noi ceilalti? As vrea sa aflu si eu.
Fara har,ortodoxia nu ar valora mai mult decat celelalte secte
Deci fiecare crestin primeste harul,si nici nu poate face nimic fara el.
Dar ,deoarece harul se da numai prin sfintele Taine,numai ortodoxia este cea care mai primeste harul.
Apoi harul este si cel care face diferenta in vietiile noastre,si ne trece de la starea de cautatori ai adevarului,la starea de crestini.
Harul ne arata si cum sa ne rugam
Harul este binecuvantarea cea mare venita prin Duhul,de la insusi Domnul

De aceea,fiind asa important,si miezul mantuirii noastre,intreb si eu daca cunoaste cineva si mai bine acest subiect .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2010, 16:45:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Am sa ma folosesc de afirmatia Parintelui Staniloae- harul este manifestarea personala a iubirii lui Dumnezeu- nu trebuie perceput ca o energie impersonala. Iubirea, se simte, se traieste.
Dar cum se manifesta?Si de ce se transmite doar prin taine :botez euharistie?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2010, 17:34:25
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Fara har,ortodoxia nu ar valora mai mult decat celelalte secte
Deci fiecare crestin primeste harul,si nici nu poate face nimic fara el.
Dar ,deoarece harul se da numai prin sfintele Taine,numai ortodoxia este cea care mai primeste harul.
Apoi harul este si cel care face diferenta in vietiile noastre,si ne trece de la starea de cautatori ai adevarului,la starea de crestini.
Harul ne arata si cum sa ne rugam
Harul este binecuvantarea cea mare venita prin Duhul,de la insusi Domnul

De aceea,fiind asa important,si miezul mantuirii noastre,intreb si eu daca cunoaste cineva si mai bine acest subiect .
Dupa cum spunea eduardd, "Harul este imbracat in Smerenie. Iar Smerenia...tace.". Nu vei gasi raspunsuri pe forum sau si daca vei gasi vor fi despre cum a experimentat un anume sfant Harul, sfant care a lasat ceva scris. De exemplu, in cartea "Intre Iadul deznadejdii si iadul smerenei", de Cuviosul Siluan Athonitul vei gasi raspuns. :)
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2010, 17:53:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Dupa cum spunea eduardd, "Harul este imbracat in Smerenie. Iar Smerenia...tace.". Nu vei gasi raspunsuri pe forum sau si daca vei gasi vor fi despre cum a experimentat un anume sfant Harul, sfant care a lasat ceva scris. De exemplu, in cartea "Intre Iadul deznadejdii si iadul smerenei", de Cuviosul Siluan Athonitul vei gasi raspuns. :)
Pai daca nu ne putem mantui fara har,voi nu ati avut parte de acest har?Sau ati avut dar nu se cade sa vorbiti? Sau tacerea e metoda de obtinere a harului? Ca nu inteleg.
Eu vorbesc ce inseamna harul in viata noastra cotidiana,chiar nu ne intalnim cu el?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2010, 18:00:59
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

ne mai invredniceste Dumnezeu si de aceasta, pe unii mai mult pe altii mai putin, dar nu se cade sa ne oprim CU RATIUNEA asupra prezentei Harului lui Dumnezeu. pentru cei mai sporiti, exista trepte ale rugaciunii - rugaciunea mintii, rugaciunea inimii... pentru noi, cei patimasi, ne rugam foarte mult doar cu buzele, iar atunci cand incercam sa indreptam MINTEA spre cuvintele rugaciunii, sa ne mai si concentram, parca atunci descoperim, de fapt, rugaciunea. de la concentrare si adunarea mintii pana la prezenta Harului e cale lunga. nu pot vorbi din ce imi este strain. atunci cand il simtim pe Hristos mai aproape de noi, se cade sa cadem si mai mult in rugaciune, in pocainta, in bucuria "cu cutremur" in fata acestor taine, si nu sa vorbim despre ele. lucrurile bune pe care le facem nu trebuie sa le vedem noi. noi sa ne vedem pacatele, ca in rest vede Dumnezeu tot, nu uita nimic. :) Daca vrei sa afli mai mult despre prezenta Harului, pe langa rugaciune, citeste din Sfantul Siluan sau din Sfantul Serafim de Sarov. acolo gasim MASURI LA CARE SUNTEM CHEMATI. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Harul costel Spiritualitatea ortodoxa 72 06.02.2013 14:11:04
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
Ce este Har,Harul? savudanmihai Intrebari utilizatori 14 30.05.2010 20:21:08
Harul lui Dumnezeu Florin-Ionut Generalitati 7 05.09.2008 20:24:15
Harul Dumnezeiesc Sylvie Generalitati 6 21.08.2007 11:46:31