Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 15.04.2010, 00:04:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Interesant ca multora li se par astea aberatii, aceste perspective ale felului cum aratau primii oameni insa alte lucruri anormale ale existentei limitate de pe pamint de genul imaculatei conceptii sau a nasterii din Duhul Sfint sau a pune in perspectiva faptul ca o femeie de la tara poate sa fie de trei ori fecioara nu trezeste nici un fel de intrebari.
Iarasi nu inteleg, tie ti se pare o aberatie totusi doctrina despre 'pururea fecioara' sau a conceptiei din Sf Duh, sau vrei doar sa spui ca este o problema la fel de demna de pus problema si de discutat ca cea a buricelor lui Adam si Eva?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 15.04.2010 at 00:28:01.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 15.04.2010, 10:32:12
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Iarasi nu inteleg, tie ti se pare o aberatie totusi doctrina despre 'pururea fecioara' sau a conceptiei din Sf Duh, sau vrei doar sa spui ca este o problema la fel de demna de pus problema si de discutat ca cea a buricelor lui Adam si Eva?
Probabil ca se intreaba cumde a ramas Fecioara dupa ce a nascut. Am mai auzit si pe la altii gogomania asta....
Reply With Quote
  #93  
Vechi 15.04.2010, 13:28:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sper că fără de păcat spuneți că a fost Isus Omul, deoarece ar fi absurd să spunem că Dumnezeu ar fi fără de păcat sau cu păcat, păcatul fiind exact slăbirea sau ruperea legăturii cu Dumnezeu.
Sper că susțineți că Isus Dumnezeu Și-a curățit mama. Nu poate omul să curețe de păcate pe nimeni. Ei bine, exact același lucru îl spunem și noi. Deci, am stabilit împreună că Isus Dumnezeu, în baza puterii Sale redemptorii, și-a curățit mama. Acuma, de ce credeți că a făcut-o cât timp trupul Lui era de prunc mic, eventual nenăscut și nu ar fi făcut-o cu 16 ani mai devreme ?
Toate acestea imi suna a nestorianism, care sustine o persoana dumnezeiasca si una omeneasca in Iisus.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
renuntare la religie 111111111111 Intrebari utilizatori 30 08.08.2013 22:12:16
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 13:05:42
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 03:17:29
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 13:20:13