Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2010, 23:21:30
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit Despre smerenie

Ce este, ca inteles exact, smerenia?

Pun aceasta intrebare, deoarece am senzatia ca este una din notiunile despre care toti credinciosii au probabil sentimentul ca stiu oarecum la ce se refera notiunea de smerenie, insa presupun ca intelegerea acestei notiuni este oarecum vaga, destul de confuza (nu foarte exacta), in sensul ca fiecare intelege poate usor diferit notiunea de smerenie. Din acest motiv apare necesitatea intelegerii "corecte" a notiunii de smerenie, cat mai clar si mai exact.

Deoarece pentru a ajunge la traire, trebuie intai inteleasa, il rog, daca poate, pe Pr. Gheorghe sa ne vorbeasca despre smerenie, sa ne faca mai clar ce inseamna smerenia, care este calea prin care se dobandeste si cum ar trebui sa se manifeste (faptic) un om smerit.

Parintele Gheorghe ne-a spus deja niste lucruri foarte bune, insa (eu cel putin) simt nevoia de clarificare, de detaliere:

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
credincios adevarat vei deveni prin smerenie si rabdare!
Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
de multe ori diavolul reuseste sa ia chip de inger de lumina ca pe unii sa-i piarda! Vrei sa testezi duhurile, spre a afla care este bun si care este rau? Imbraca-te si tu, atunci cand duhul iti vorbeste, in haina smereniei lui Hristos si astfel ii vei obliga pe duh sa se dea pe fata fiindca orice virtute o poate imita diavolul dar smerenia nu! Cand tu vei fi smerit ca si Domnul, gandul tau se va arata asa cum este in realitate: dumnezeiesc, sau dracesc.
Ce inseamna exact "smerenia" si "haina smereniei lui Hristos"?
E clar ca e extrem de greu (pt mine suna aproape imposibil, in sensul ca peste puterile mele) sa ajungi sa fi "smerit ca si Domnul" (presupun ca numai sfintii au ajuns la astfel de masura, cu ajutorul Lui Dumnezeu), dar macar sa stim si noi ce inseamna exact smerenie (absenta mandriei? cum se manifesta?), ca sa stim spre ce trebuie sa ne indreptam. Si mai ales care este calea spre a dobandi smerenia, ca sa stim in ce fel trebuie sa ne nevoim.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre umilinta si smerenie ionut12 Generalitati 14 17.03.2012 09:03:52
Smerenie Carine Generalitati 25 28.07.2011 16:45:46
credinta si smerenie doinita.p Intrebari utilizatori 11 10.07.2011 23:29:06
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 17:26:51
smerenie danyel Secte si culte 9 23.03.2008 01:04:38