Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2011, 13:05:06
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit Scrisoare pentru iubita mea!

Imi este dor de tine si ma gandesc adesea la tine, la toate clipele petrecute impreuna, cand filosofam despre viata si mancam ciocolata pana dimineata. .
Pentru ca tin mult la tine si imi doresc cu ajutorul Maicii Domnului, sa devii o floare in gradina Sa, sa te bucuri de parfumul tau in toate zilele as vrea sa-ti scriu aici ceva ce nu vreau sa uiti. Noi oamenii suntem ca niste actori pe o scena, fiecare cu rolul lui, cu imbracamintea lui, cu starile sale interioare…
Din acest motiv, imagineaza-ti draga mea, ca fiecare om pe care-l intalnesti aici te va invata ceva, fie bine, fie rau. Asa ingaduie Dumnezeu ca printr-o suferinta sa ne intoarcem la El, sa-l cautam, sa dobandim iubirea sau sa ne curatam de anumite neputinte, cunoscandu-ne astfel pe noi mult mai bine. Daca Dumnezeu iti trimite bucurie, multumeste din inima, bucura-te si tu de ea, pentru ca Dumnezeu te iubeste si iti vrea fericirea vesnica. In drumul tau cu siguranta ca vei intalni piedici si ispite, vei fi surprinsa de lume, vei intalni singuratatea, deznadejdea, supararea…dar nu te speria, nu esti singura! Chiar nu stiai? Este un rol, joaca-l! si inca un mic secret : ai un inger pazitor minunat, ca sa mai completez putin, Sfintii Lui Dumnezeu, apoi maica noastra, a tuturor, Maicuta Domnului. Poate ca nu simti, dar ei sunt cu tine, vorbeste cu ei prin rugaciune!
As vrea sa-ti scriu aici si despre baietii pe care-i vei intalni. Iubirea...toti tanjim dupa iubire, dar ce e iubirea? Iubirea este o taina! Daca te uiti la un fruct, la o floare, la un zambet de copil, aceea e declaratia de dragoste pe care Dumnezeu ne-o face in fiecare zi. Zambeste si tu, nu e o minune?! Baietii vin si trec, pana il vei intalni pe cel care este pentru tine. La fel este si pentru ei, ne cunosc, ne plac, daca nu avem puncte comune, au si plecat! Tu trebuie in primul rand sa ai grija de tine, de trupul si sufletul tau. Nu te compara niciodata cu alta fata, nu imita lumea si cuplurile de la televizor, accepta-i asa cum sunt, nu uita ca fiecare are rolul sau. Important este sa-ti pastrezi linistea, credinta si iubirea.
Relatia ta cu Dumenzeu este ceea ce conteaza, daca te vei lasa in mainile Sale, atunci cand esti confuza, cand nu stii ce vrei, Bunul te va ajuta. Daruieste-I Domnului, partea ta constienta, ca El sa patrunda astfel si in subconstientul tau, sa te cunosti astfel pe tine. Asta trebuie sa inveti, sa te cunosti pe tine insusti, sa daruiesti iubire, sa fii politicoasa si decenta. Nu te darui primului venit, ci astepta sa-l cunosti, sa vezi cum gandeste, ce calitati si defecte are, cum se comporta cu ceilalti oameni, si mai ales cerceteaza-l daca el are credinta in Dumnezeu. Poate acum pentru tine nu conteaza, dar mai tarziu va conta foarte mult! Fii atenta la comportamentul sau cu ceilalti oameni, ca sa stii cum vei fi si tu tratata, pentru ca la unele persone iubirea este trecatoare, ei traiesc in lume, iar tu nu meriti sa suferi, trebuie sa ai grija! Sexul nu trebuie confundat cu dragostea.
Un baiat care te respecta, care nu te intreaba daca esti domnisoara, sau nu, care nu te preseaza sau iti spune "nu stii ce pierzi", inseamna ca sigur are o conduita si intentii mai bune. Daca vezi ca viata sa se focalizeaza in jurul sexului, al banului, al lumii…atunci nu este pentru tine. Cauta la inima lui, vezi ce simte, cum gandeste, gandeste-te daca merita cu adevarat sa ai o relatie cu el, daca te face sa te simti frumoasa si cel mai important, sa te simti TU, fara sa fii constransa!
Draga mea prietena, sexul inaintea casatoriei nu se merita si nu duce la nimic bun. Fara binecuvantarea Lui Dumnezeu prin casatorie, nu te vei putea bucura prea mult de el. Acum, Dumnezeu are judecatile Sale, tu doar lasa-te in voia Lui si sunt sigura ca te indruma pe drumul cel bun. Trupul tau este templu al Duhului Sfant, iubeste-l, nu-l vatama prin patimi. Astepta si bucura-te acum de tot ce ai! Prin rugaciunea vei avea mereu mintea limpede si vei fi aproape de Dumnezeu.
Nu te întrista cand te gandești la mine. Aici e tare frumos.
De cum am ajuns, m-au întampinat bunicul și bunica și m-au plimbat prinprejur,însă e nevoie de mult timp să pot vedea totul.
Inchipuieste-ti ca l-am intalnit pe insusi Domnul Iisus și-am stat de vorbă amandoi, de parcă aș fi fost cine știe ce persoană importantă.
Atunci I-am spus că aș dori să-ți scriu, ca să-mi iau rămas bun și să-ți mai povestesc cate ceva. Ei, bine, știi, Dumnezeu mi-a adus niște hartie
și mi-a dat propriul Lui stilou, ca să-ți scriu.Sa stii ca nimeni afară de tine nu poate citi ce-am scris.Pentru toți ceilalți nu e decat o coală albă de hartie.
As vrea sa inchei spunandu-ti, ca si iertarea este o taina, iar daca vei suferi, este pentru ca asa trebuia sa se intample, dar tu trebuie sa ierti si sa inveti din experinta ta. Domnul iti va da vindecare si de atunci vei sti ce sa faci. Iarta draga mea, pe toti cei care iti vor gresi, au rolul lor. Iarta-te si pe tine, accepta-te asa cum esti si ai grija de tine! Daca te vei casatori, atunci sa fie din dragoste pentru ca asa i-ai cerut Lui Dumnezeu si asa ne-am dorit amandoi!
Acum trebuie sa-i inapoiez stiloul lui Dumnezeu.Are nevoie de el să mai scrie niște nume în Cartea Vieții

Semnez cu iubirea lui Dumnezeu, și a mea.
Rares

Last edited by dumitrucelmare2000; 04.09.2011 at 13:27:32.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2011, 15:03:00
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

impresionant.... si eu am suferit mult din dragoste...... dupa un an jumatate ma doare mult mai tare ca la inceput..... si ce e mai rau e ca inca ma iubeste...... sper sa va impacati.... roaga-te mult, sa te lumineze si sa-ti aline durerea..... daca El o sa vrea sa va impacati, asa o sa fie..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2011, 15:43:46
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Daca e o scrisoare intima de ce nu i-ai trimis-o pe email,n-am inteles nimic.Poate ne elucidezi totusi ca sa ne fie si noua de folos<<< daca tot ai postat-o aici....>>>
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2011, 16:20:55
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit Nu eu sunt autorul

Nu eu sunt autorul acestei scrisori. Poate nu ar fi trebuit sa se intituleze asa. Am preferat sa o redau asa cum am gasit-o scrisa.Aceasta scisoare este scrisa de o fata al carui iubit nu mai este printre noi. S-au iubit mult si iubirea lor a fost ceva curat, ceva frumos ce nu poate fi descris in cuvinte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.09.2011, 16:27:04
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Doamne... e superba scrisoarea asta! :)
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2011, 21:25:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

"Nu te întrista cand te gandești la mine. Aici e tare frumos.
De cum am ajuns, m-au întampinat bunicul și bunica și m-au plimbat prinprejur,însă e nevoie de mult timp să pot vedea totul.

Inchipuieste-ti ca l-am intalnit pe insusi Domnul Iisus și-am stat de vorbă amandoi, de parcă aș fi fost cine știe ce persoană importantă.
Atunci I-am spus că aș dori să-ți scriu, ca să-mi iau rămas bun și să-ți mai povestesc cate ceva. Ei, bine, știi, Dumnezeu mi-a adus niște hartie
și mi-a dat propriul Lui stilou, ca să-ți scriu.Sa stii ca nimeni afară de tine nu poate citi ce-am scris.Pentru toți ceilalți nu e decat o coală albă de hartie.
As vrea sa inchei spunandu-ti, ca si iertarea este o taina, iar daca vei suferi, este pentru ca asa trebuia sa se intample, dar tu trebuie sa ierti si sa inveti din experinta ta. Domnul iti va da vindecare si de atunci vei sti ce sa faci. Iarta draga mea, pe toti cei care iti vor gresi, au rolul lor. Iarta-te si pe tine, accepta-te asa cum esti si ai grija de tine! Daca te vei casatori, atunci sa fie din dragoste pentru ca asa i-ai cerut Lui Dumnezeu si asa ne-am dorit amandoi!
Acum trebuie sa-i inapoiez stiloul lui Dumnezeu.Are nevoie de el să mai scrie niște nume în Cartea Vieții "

Acest pasaj este copiat dintr-un alt material care circula in lb engleza acum cativa ani(pe email)si se intitula "scrisoare catre mama"-scrisa de o mama indurerata,al carui fiu a murit de cancer la varsta de numai 9 ani!!!!!



__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2011, 21:36:21
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Doamne... e superba scrisoarea asta! :)
Ce anume e superb in moartea unui om? Ce anume e superb in despartirea brutala a doi oameni care se iubesc? Ce anume e superb intr-un zeu care e nerabdator sa mai scrie niste nume in cartea mortii?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2011, 21:51:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ce anume e superb in moartea unui om? Ce anume e superb in despartirea brutala a doi oameni care se iubesc? Ce anume e superb intr-un zeu care e nerabdator sa mai scrie niste nume in cartea mortii?
adica "cartea vietii"ai vrut sa spui :)

ce fel de intrebari sunt acestea?dramaturgia este superba,in sensul de comtemplare(gandeste-te la romane celebre).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2011, 22:04:51
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ce anume e superb in moartea unui om? Ce anume e superb in despartirea brutala a doi oameni care se iubesc? Ce anume e superb intr-un zeu care e nerabdator sa mai scrie niste nume in cartea mortii?
Sunteti prea romantic/-a: "zeu nerabdator", "despartirea brutala a doi oameni care se iubesc", "cartea mortii"?.....
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2011, 16:46:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Sunteti prea romantic/-a: "zeu nerabdator", "despartirea brutala a doi oameni care se iubesc", "cartea mortii"?.....
Mai degraba realist!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac pentru a ma impaca cu iubita??? hatryan Generalitati 58 16.04.2013 04:18:29
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 03:42:05
Ce trebuie sa fac pentru a ma impaca cu persoana iubita? hatryan Rugaciuni 5 30.07.2011 23:35:05
O scrisoare!! Templier Knight Generalitati 4 23.01.2011 13:33:45
Scrisoare de la Dumnezeu pentru noi alexandra28again Generalitati 13 06.03.2009 22:47:47