Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2010, 19:29:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Statuia lui Mihai Viteazul din Bucuresti de la Universitate este mutata de acolo

http://ro.altermedia.info/identitate/20790_20790.html
Am vazut si eu ochii mei cum este deja sapat in jurul respectivei statui si se doreste sa fie mutata.
Aceasta statuie e veche din anii 1874 si e un simbol pentru neamul nostru .
Cate ceva despre foarte marea valoarea simbolica ce o are aceasta statuie pentru neamul nostru romanesc vedeti in acest articol:
http://www.romanialibera.ro/opinii/a...ul-161715.html
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2010, 19:36:35
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Un articol foarte interesant despre acest subiect: http://roncea.ro/2010/09/08/primaria...ate-a-primari/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2010, 19:40:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

A fost azi un protest la ora 16:00 in fata respectivei statui,pacat ca nu am stiut de acest protest sa particip la el.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2010, 19:43:10
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
A fost azi un protest la ora 16:00 in fata respectivei statui,pacat ca nu am stiut de acest protest sa particip la el.
Am aflat și eu. E prezentat pe siteul lui Roncea de la Civic Media: http://roncea.ro/2010/09/08/cu-mihai...mijlocul-lor”/

__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2010, 19:47:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Statuia respectiva a putut sa stea acolo de la anul 1874 pana acum si acum s-a descoperit ca trebuie sa fie mutata.
Mie mi se pare ciudat asta si nu cred ca dl Oprescu e in spatele mutarii respectivei statui.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.09.2010, 19:52:02
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Pai si nu a stat nimeni langa statuia aia?Daca se pun 20-30 de oameni acolo sa protesteze nu se apropie nici un "organ" al legii.Eu nu's din Bucuresti...pacat.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2010, 20:44:07
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

cei mai demenți oameni au ajuns să conducă România.

Iată cum vorbește Vlahuță despre aceste statui, atât de legate de istoria Bucureștiului și a țării:


Astăzi, capitala noastră, care-a stat pitită prin munți atâtea veacuri, sporește — sigură și puternică — în mijlocul câmpiei dunărene, ridicând palat lângă palat, pe unde-și păștea odinioară turmele legendarul Bucur. Și largi își deschid acum porțile altarele luminii — treptat poporul se înviorează, se deșteaptă, la o viață de pace și de muncă roditoare.
În fața scundelor și sărăcăcioaselor chilii, unde-acum optzeci de ani dascălul Lazăr punea în mâna copiilor cea dintâi carte românească, se-nalță falnic palatul universității, iar pe locul acela sfânt s-au așezat trei statui: Eliade, Mihai Viteazu, Gheorghe Lazar — poetul, eroul și apostolul.

http://abecedardecugetromanesc.com/a...a-scriptorium/
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2010, 21:38:38
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

toate aceste lucruri se intampla cu ingaduinta lui Dumnezeu datorita pacatelor poporului si a credintei din ce in ce mai slaba,dar nu vom primi cruci mai grele decat putem duce,acum e vremea ,,lupilor cu blana de oaie'',iar ce e scris in Scriptura trebuie sa se implineasca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.09.2010, 21:41:19
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poate ma aberez eu dar imi pare ca aci pare a fi mana unora inselati de draci din alt neam care au ceva cu neamul romanesc iar Oprescu nu e decat un simplu executant al ordinelor primite de mai sus.

Nu cumva cine a facut asta stie foarte bine semnificatia foarte mare pentru neamul romanesc a respectivei statui a lui Mihai Viteazul?

Nu de alta dar Oprescu (banuiesc ca dl Oprescu nici nu are idee de semnificatiile acestei statui a lui Mihai Viteazul) e om simplu nu se gandea dansul sa faca o parcare sa scoata respectivele statui,e normal parcarea e doar un pretext ca sa fie indepartate statuile de acolo.
Normal asta e o presupunere care poate fi o absurditate.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 08.09.2010 at 21:45:17.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.09.2010, 21:44:58
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,mihailt

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Poate ma aberez eu dar imi pare ca aci pare a fi mana unora inselati de draci din alt neam care au ceva cu neamul romanesc iar Oprescu nu e decat un simplu executant al ordinelor primite de mai sus.
si mihaita o sa ia drumul manastirii vacaresti???!!!!!uf,neam de vipere aceasta tara are.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mihai Viteazul - o viata inchinata lui Hristos mirelat Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 23 25.09.2013 03:44:16
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Mihai Viteazul - Parastas la 409 ani de la moartea acestuia cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 11.08.2010 20:45:00
Dreptcredinciosul voevod Mihai Viteazul Laurentiu Intamplari adevarate 0 10.02.2008 23:01:00