Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2008, 22:06:55
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

care e diferenta intre falsa smerenie si cea adevarata?
cea falsa e sa vada oamenii si cea adevarata pt Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.05.2008, 19:19:59
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

da
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.05.2008, 19:52:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
da
Intradevar cel mai complex raspuns dat vreodat pe acest forum . Sincer si la obiect !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.05.2008, 20:13:30
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2008, 20:15:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

:D daca duhovnicii ar raspunde asa ne-ar lamuri "bustean":rolleyes:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2008, 05:41:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
care e diferenta intre falsa smerenie si cea adevarata?
pai, se incepe de la premisa ca cel care spune "eu sunt smerit" deja si-a taiat singur creaca de sub picioare...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2008, 06:11:21
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
care e diferenta intre falsa smerenie si cea adevarata?
pai, se incepe de la premisa ca cel care spune "eu sunt smerit" deja si-a taiat singur creaca de sub picioare...
:D ??? ;)
Numai Sfintii se pot da exemplu pe ei, cel putin asa am citit in evangheliile apostolilor. Noi nu trebuie nici sa parem, nici sa ne trezim ca gandim "vai ce smerit sunt", sau sa ne umflam in pene imediat ce vedem mandria altora, ca ne prinde si pe noi mandria apoi... ??? :dontgetit: :|
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2008, 07:41:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
care e diferenta intre falsa smerenie si cea adevarata?
pai, se incepe de la premisa ca cel care spune "eu sunt smerit" deja si-a taiat singur creaca de sub picioare...
:D ??? ;)
Numai Sfintii se pot da exemplu pe ei, cel putin asa am citit in evangheliile apostolilor. Noi nu trebuie nici sa parem, nici sa ne trezim ca gandim "vai ce smerit sunt", sau sa ne umflam in pene imediat ce vedem mandria altora, ca ne prinde si pe noi mandria apoi... ??? :dontgetit: :|
Apoi , nici nu cred ca cineva de aici e smerit, in adevaratul sens al cuvantului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2008, 16:50:48
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
care e diferenta intre falsa smerenie si cea adevarata?
pai, se incepe de la premisa ca cel care spune "eu sunt smerit" deja si-a taiat singur creaca de sub picioare...
:D ??? ;)
Numai Sfintii se pot da exemplu pe ei, cel putin asa am citit in evangheliile apostolilor. Noi nu trebuie nici sa parem, nici sa ne trezim ca gandim "vai ce smerit sunt", sau sa ne umflam in pene imediat ce vedem mandria altora, ca ne prinde si pe noi mandria apoi... ??? :dontgetit: :|
Apoi , nici nu cred ca cineva de aici e smerit, in adevaratul sens al cuvantului.
poi frate cristi, frumoasa judecata ai facut. ma gindesc ca ar fi mai bine sa te gindesti de 100 de ori inainte de a mai spune ceva despre niste frati si surori pe care chiar nu ii/le cunosti. si chiar de ai cunoaste acesti oameni, mai bine ar fi pentru tine sa nu spui nicicind: nu cred ca este careva dintre voi smerit, ca nu ai tu de unde sti cine este smerit si placut in fata Lui Dumnezeu, decit doar Insusi Domnezeu.
daca ai fi auzit de nebunii dupa Hristos, ai fi stiut destule ca sa nu mai spui ca exista sau nu printre cei cunoscuti ai tai smeriti sau nu.
in fine...

soro dragomirna, niciodata Sfintii nu se vor da pe ei insisi exemplu. never. in acel moment ar decade din locul in care au fost inaltati tocmai pentru smerenia lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2008, 17:57:25
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

2Corinteni:10:1: "Însumi eu, Pavel, vă îndemn prin blândețea și îngăduința lui Hristos – eu care de față sunt smerit între voi, dar, în lipsă, îndrăznesc față de voi"
2Corinteni:10:17,18: "Iar cel ce se laudă, în Domnul să se laude./ Pentru că nu cel ce se laudă singur este dovedit bun, ci acela pe care Domnul îl laudă."
2Corinteni:12:
"1:Dacă trebuie să mă laud, nu-mi este de folos, dar voi veni totuși la vedenii și la descoperiri de la Domnul.
2:Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani – fie în trup, nu știu; fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe – a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer.
3:Și-l știu pe un astfel de om – fie în trup, fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe –
4:Că a fost răpit în rai și a auzit cuvinte de nespus, pe care nu se cuvine omului să le grăiască.
5:Pentru unul ca acesta mă voi lăuda; iar pentru mine însumi nu mă voi lăuda decât numai în slăbiciunile mele.
6:Căci chiar dacă aș vrea să mă laud, nu voi fi fără minte, căci voi spune adevărul; dar mă feresc de aceasta, ca să nu mă socotească nimeni mai presus decât ceea ce vede sau aude de la mine.
7:Și pentru ca să nu mă trufesc cu măreția descoperirilor, datu-mi-s-a mie un ghimpe în trup, un înger al satanei, să mă bată peste obraz, ca să nu mă trufesc.
8:Pentru aceasta de trei ori am rugat pe Domnul ca să-l îndepărteze de la mine;
9:Și mi-a zis: Îți este de ajuns harul Meu, căci puterea Mea se desăvârșește în slăbiciune. Deci, foarte bucuros, mă voi lăuda mai ales întru slăbiciunile mele, ca să locuiască în mine puterea lui Hristos.
10:De aceea mă bucur în slăbiciuni, în defăimări, în nevoi, în prigoniri, în strâmtorări pentru Hristos, căci, când sunt slab, atunci sunt tare.
11:M-am făcut ca unul fără minte, lăudându-mă. Voi m-ați silit! Căci se cuvenea să vorbiți voi de bine despre mine, pentru că nu sunt cu nimic mai prejos decât cei mai de frunte dintre apostoli, deși nu sunt nimic."

La asta ma refeream. Sper sa nu fie spre smintire - Doamne-fereste acuma sa ne laudam toti cu ce ne-o trece prin cap, de dragul unei afirmatii! Cine intelege bine, cine nu, nici sa nu iscodeasca cu mintea lui. Oricum, asta e doar un aspect al citatelor din Biblie. Pt o intelegere in adevar, sunt necesare interpretarile celor cu adevarat priceputi - adica NU eu. Va rog, nu aruncati cu pietre! :dontgetit: :( ;)
Fireste ca Sfintii nu se lauda ca sa se dea mari, cum este inteles intre oameni. Sfintii care spun despre ei ca sunt smeriti nu o spun ca sa fie vazuti mareti, ei nu mai cauta maretia in fata oamenilor... Ei sunt smeriti intru Hristos, lucru pe care nu il putem intelege daca il analizam numai, decat daca ajungem si noi traitori...
Iar dimensiunea smereniei este alta decat cea pe care ne-am imagina-o noi. In primul rand smerenia adevarata nu este decat de la Dumnezeu, si pentru asta cine o dobandeste se fereste de pacat si in special de pacatul mandriei, ca sa ramana intru Hristos si Hristos in el. Ni se cere sa ne smerim, dar in acelasi timp trebuie sa cerem si noi smerenia de la Domnul, ca sa fim smeriti precum a fost El.

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/02/12/parintele-iustin-smerenia-nu-inseamna-prostie-si-depersonalizare/ !! :rolleyes:


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ideea asta e falsa sau de unde a aparut? victortiti89 Exorcismul 4 23.07.2011 22:36:45
Falsa maturitate Traditie1 Generalitati 18 12.02.2011 14:46:50
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
filmele - o falsa mintuire mihu Generalitati 40 20.07.2009 12:46:48