Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.06.2011, 12:38:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Cand ma spovedeam ca sufar de orgoliu, parintele meu duhovnic imi dadea Psalmul 50. Dar cred ca are valoare mai ales cand este primit canon de la duhovnic. Cel mai bine e sa te spovedesti, nu?

La mine mandria vine ca o contra-pondere a neincrederii in mine. Adica incercand sa ma vindec de neincredere, cad in mandrie. Nici una nu e buna... Nu vreau sa fiu autosuficienta, dar pentru orice lucru invatat/ realizat cred ca e bine sa ii multumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit.

"Miluieste-ne pe noi Doamne, miluieste-ne pe noi, ca nepricepandu-ne de nici un raspuns, aceasta rugaciune aducem Tie, ca unui Stapan, noi pacatosii robii tai, miluieste-ne pe noi!"
Daca ne vedem pacatele proprii nu mai cadem in mandrie.
Vederea pacatului o realizam atunci cand suntem mai aproape de Dumnezeu .
Puteti merge la un parinte imbunatatit sa cereti sfat ,de ex.parintele Ciprian de la sf.manastire Sihastria.
Patericul egiptean da de asemeni sugestii cum sa scapi de anumite patimi.
Toti avem o doza de mandrie ,numai ca Dumnezeu ne mai da umilinte prin intermediul celor din jur ,si dupa cum trecem de aceste umilinte ,daca nu ne deranjeaza prea mult sau deloc ne putem da seama cat suntem de mandri.
E o mare greseala sa le demonstrezi ateilor existenta lui Dumnezeu ,te poti tulbura si ei nu se schimba.
In schimb sunt momente in viata cand ei singuri ,prin incercarile pe care le ofera Dumnezeu , ajung la concluzia ca exista o putere suprema care ne-a creat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.06.2011, 12:42:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Puteti sa le spuneti colegilor ca acei calugari nu au nimic pentru ei ,padurea e folosita in folosul manastirii dar cel mai mult al pelerinilor.
Aceste proprietati ,paduri ,pamanturi sunt primite de manastire prin donatii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.06.2011, 20:47:54
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Cine a trecut de asemenea situatii, persoane care au depasit mandria (fie prin cunostine, fie de alta natura) , va rog... indrumari!!

Am citit postarea korinnei, dar mai astept sugestii.

Exista vreo rugaciune sa scapi de mandrie?
ca orice in viata toate lucrurile sunt de doua feluri : bune si rele.exista mandrie buna si mandrie rea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.06.2011, 20:56:05
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
ca orice in viata toate lucrurile sunt de doua feluri : bune si rele.exista mandrie buna si mandrie rea.
Eu nu ma refeream la increderea/ stima de sine, ci la sentimentul de superioritate.

Personal, nu identific un lucru bun in ce am eu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.06.2011, 21:11:08
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Eu nu ma refeream la increderea/ stima de sine, ci la sentimentul de superioritate.

Personal, nu identific un lucru bun in ce am eu.
stai linistita ca iti da Dumnezeu peste nas de nu te vezi... apoi o sa inveti..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.06.2011, 23:01:39
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
mda, am suferit si eu de boala asta a "desteptaciunii" m-a chinuit mult timp si nu stiu daca inca m-am vindecat complet...
:)) Te'a chinuit "boala desteptaciunii"? Si cum adica te'ai vindecat? Te'ai prostit sau ce? Te'ai rugat sa uiti toate cunostintele de limbi straine/matematica/istorie sau ce aveai tu?
Eu zic ca te'ai vindecat complet. De fapt, nu cred ca la tine boala se manifesta foarte acut. Ferice de tine, ca ai scapat ieftin! :))
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.06.2011, 23:03:09
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
stai linistita ca iti da Dumnezeu peste nas de nu te vezi... apoi o sa inveti..
Poate o pune la colt si vine cu rigla. :-s Sau o fi avand vreun "cal balan" ascuns prin ceruri.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.06.2011, 23:34:53
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit pentru Lilith

lasand la o parte mesajul tau de dragoste adresat mie.... de mult vroiam sa te intreb ce e cu numele tau, de ce ti-ai ales tocmai ca numele Lilith sa te reprezinte?

Lilith (Hebrew: לילית‎; lilit, or lilith) is a character in Jewish mythology, found earliest in the Babylonian Talmud (completed between 500 and 700 AD/CE), who is generally thought to be related to a class of female demons Līlīṯu in Mesopotamian texts
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.06.2011, 23:52:16
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
lasand la o parte mesajul tau de dragoste adresat mie.... de mult vroiam sa te intreb ce e cu numele tau, de ce ti-ai ales tocmai ca numele Lilith sa te reprezinte?

Lilith (Hebrew: לילית‎; lilit, or lilith) is a character in Jewish mythology, found earliest in the Babylonian Talmud (completed between 500 and 700 AD/CE), who is generally thought to be related to a class of female demons Līlīṯu in Mesopotamian texts
Copy-paste-ul din wikipedia era inutil, stiam ce inseamna Lilith dinainte sa imi aleg user name'ul. Uite una din variantele mele preferate, referitoare la Lilith:

Altă versiune o prezintă pe Lilith că fiind prima soție a lui Adam, înainte de Eva. Adam s-a căsătorit cu ea pentru că obosisese să se acupleze cu animalele. El a încercat să o determine pe Lilith să stea sub el în timpul actului sexual, însă aceasta a refuzat, nesatisfacandu-i nevoia de dominație. L-a blestemat pe Adam și l-a părăsit, îndreptându-se către casa ei de lângă Marea Roșie. Adam s-a plâns lui Dumnezeu, care a trimis trei îngeri, pe Sanvi, Sansanvi și Semangelaf, pentru a o aduce pe Lilith înapoi în Eden, însă aceasta i-a sfidat pe cei trei îngeri, blestemandu-i. Cât timp a petrecut la Marea Roșie, Lilith devenise amanta demonilor, făcând câte 100 de copii în fiecare zi. Cei trei îngeri spuneau că Dumnezeu îi va lua toți acești copii dacă nu se va reîntoarce la Adam.Din nou Lilith a refuzat, fiind pedepsită ca atare.

Acesta a fost momentul în care Dumnezeu i-a dăruit-o lui Adam pe Eva, cea cuminte și supusă, exact opusul lui Lilith.


Pentru ca nu sunt cuminte si supusa. De aceea mi'am ales numele lui Lilith.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.06.2011, 23:55:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

si eu am vrut sa intreb, cand ai aparut.

Dar in scurt timp devenise evident de ce ai ales numele. :)

(.. doar ca atributele Evei nu sunt cuminte si supusa.)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foamea si setea dupa Dumnezeu georgeval Generalitati 11 12.07.2012 22:37:32
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Rugaciune si cunoastere georgeval Generalitati 0 29.09.2008 19:59:16
Nevoia de discernamant si de cunoastere! alecsandru Vrajitoria 2 24.03.2007 23:54:40