Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1411  
Vechi 29.07.2016, 22:10:52
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

De acord cu asta:
Citat:
Da, există deosebire între Persoana Duhului Sfânt și lucrarea sa. Anume:

Duhul Sfânt în Persoană, în Sfânta Treime, pentru că El Este Cel ce Este Ființă Infinită sau nefinită/nedefinită, nemărginită, neatinsă, nepătrunsă, neîmpărțită, nedespărțită, neadăugată, neamestecată, se manifestă în și pentru creație și creaturi, prin lucrarea Sa, a harului, energiilor, darurilor necreate, dăruite, izvorâte, în om, animale și obiecte, dar care nu pot fi aduse înafara Duhului Sfânt, fiindcă harul din creație, pentru creație, dat, nu este despărțit de Dătător (erezie franco-latină/"romano-catolică") fără a se confunda Ființa nemărginită, cu creația, pentru scopul, interesul, țelul mântuitor ce Îl are pentru om, pentru oameni, altfel, limitația, finitul, mărginirea creației, nu s-ar putea bucura și împărtăși de slava Creatorului, dată omului, oamenilor.
De acord cu citatul de mai sus. Se poate spune pe scurt așa:
Persoana Duhului Sfânt este nedespărțită de harul Său.
Dar Persoana nu se poate amesteca cu nimic, pentru că n-ar mai rămâne integră. Prin urmare, harul este cel care face lucrarea Persoanei dumnezeiești în lume. Așadar nu sunt de acord cu această afirmație:

Citat:
Duhul Sfânt este în Persoană, în toiag, Dătătorul de Viață, schimbă proprietățile anatomice moleculare ale lemnului mort, dându-i viață, în forma șarpelui. Duhul Sfânt în Persoană, Dătătorul de Viață, în toiag, la lovitura acestuia în piatră, țășnește apa pentru scopul mântuitor al oamenilor însetați.
Sper să nu mă mai las ispitit pe subiectul ăsta cu tine, pentru că n-am făcut decât să repet ceea ce am mai spus; ți-au spus și alții, dar tu o ții pe a ta. Răspunde-mi, doar, dacă ești de acord cu afirmația mea de mai sus. Da sau nu?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1412  
Vechi 29.07.2016, 22:16:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De acord cu asta:

Sper să nu mă mai las ispitit pe subiectul ăsta cu tine, pentru că n-am făcut decât să repet ceea ce am mai spus; ți-au spus și alții, dar tu o ții pe a ta. Răspunde-mi, doar, dacă ești de acord cu afirmația mea de mai sus. Da sau nu?
Omul e ratacit tare dar foarte mandru, in ciuda smereniei pe care o azvarle la sfarsitul fiecarei postari. Nu i-ar strica sa fie mai modest si sa invete de la teologii aia fara scoala. :)
Reply With Quote
  #1413  
Vechi 29.07.2016, 22:19:39
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Bine, frate Iuliu. Atât ai înțeles, atât primești, atât ai și vei avea, cât vei iubi, te vei smeri, vei asculta, te vei jertfi, te vei ruga, vei dărui, și te vei mântui.
Orice îți voi spune, nu vei primi, pentru tine nu explic destul de bine, înțeleg, eu sunt de vine, chiar sunt.
Da, mă mândresc adesea, pierd tot ce-am adunat, adesea. Dar dacă numai asta vezi în mine, atunci am mare nevoie să mă pomenești și să mă ierți.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dar Persoana nu se poate amesteca cu nimic, pentru că n-ar mai rămâne integră. Prin urmare, harul este cel care face lucrarea Persoanei dumnezeiești în lume.
Corect, e efectiv imposibil să se amestece Ființa Persoanei a Uneia din Persoanele Sfintei Treimi, cu creația, creatura. Și totuși e efectiv imposibil să fie harul, ca energie necreată, special dăruită de Duhul Sfânt creației, fără Duhul Sfânt. Fiindcă acesta este modul Duhului Sfânt de a se revela, de a se face descoperit, de a face minuni, prin har, altfel, infinitul nu intră în finit. Fiindcă doar prin har, se poate revela Creatorul, e modul prin care se arată și lucrează Duhul Sfânt, în oameni, în animale și obiecte, singurul mod, prin har, altfel Ființa Creatorului nu pătrunde ființa creației și ființa creației nu se lasă pătrunsă de Ființa Creatorului, decât prin har. De aceea harul e nelipsit și nedezlegat de Duhul Sfânt, care izvorăște harul, cu care se manifestă din creație.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sper să nu mă mai las ispitit pe subiectul ăsta cu tine, pentru că n-am făcut decât să repet ceea ce am mai spus; ți-au spus și alții, dar tu o ții pe a ta. Răspunde-mi, doar, dacă ești de acord cu afirmația mea de mai sus. Da sau nu?
Nu primi frica. Nici nu primi ușor ce spun, cercetează mult cu dragoste, rugăciune și smerenie, cum mă silesc să fac și eu, apoi ți se va descoperi dacă mărturisesc adevărul sau sunt amăgit. Îți spun, că aici, nu greșesc, stăm în har când afirmăm asta, greșesc păcătuind, dar aici știm în Duhul Sfânt, că e adevărat, oricât de mândră pare afirmația asta, nu e în mândrie, e ceea ce învață Părinții.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 29.07.2016 at 22:31:15.
Reply With Quote
  #1414  
Vechi 29.07.2016, 22:32:15
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Deocamdata dovedim intr-una ca ne credem Verginica.
Reply With Quote
  #1415  
Vechi 29.07.2016, 22:36:15
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana la urma problema nu sunt astia ca igor-emilian sau trimisul-puciosian ci noi toti astia care vorbim cu ei ca si cand ar fi normali cat de cat.
......Aline ,fii rabdator,asta-i treaba iubirii,sa nu obosesti a indemna cu timp si fara de timp pe oitele ratacite.Asta-i rolul pe care ti l-ai ales singur,nu?Pai ,du-l pana la capat...

PS:Sa ridice mana cel,cea care a fost ajutat in mod concret de cand fregventeaza acest forum,sa inainteze in viata duhovniceasca...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #1416  
Vechi 29.07.2016, 22:37:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Corect, e efectiv imposibil să se amestece Ființa Persoanei a Uneia din Persoanele Sfintei Treimi, cu creația, creatura. Și totuși e efectiv imposibil să fie harul, ca energie necreată, special dăruită de Duhul Sfânt creației, fără Duhul Sfânt.
Bun. Rămâi la această afirmație, care este altceva decât ce am înțeles cu toții până acum că susții, respectiv amestecarea persoanei dumnezeiești cu făptura.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1417  
Vechi 29.07.2016, 22:38:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul

Pai asta am spus tot eu deci trebuia sa pui ghilimele. Cred ca e cea mai destepta chestie pe care am spus-o, e aproape la fel de tare ca o cugetare a lui Poptamas. :)
Reply With Quote
  #1418  
Vechi 29.07.2016, 22:40:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Bun. Rămâi la această afirmație, care este altceva decât ce am înțeles cu toții până acum că susții, respectiv amestecarea persoanei dumnezeiești cu făptura.
Pai aia sustine dar nu stie cum sa o mai intoarca. De vreme ce crede ca persoana e in toiag sau in om, e clar ca-i ratacit. :)
Reply With Quote
  #1419  
Vechi 29.07.2016, 22:42:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Energiile necreate sunt ca razele soarelui. Nu trebuie sa intre soarele in tine ca sa te bucuri de lumina si caldura. Ele doar izvorasc din soare dar nu sunt soarele. La fel si harul, izvoraste din Dumnezeu dar nu e Dumnezeu.
Reply With Quote
  #1420  
Vechi 29.07.2016, 22:43:54
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
PS:Sa ridice mana cel,cea care a fost ajutat in mod concret de cand fregventeaza acest forum,sa inainteze in viata duhovniceasca...
M-a ajutat să-mi limpezesc unele dileme și, prin intermediul minții altora, să cunosc multe din ce nu cunoșteam sau gândeam cu privire la Dumnezeu, Biserică, om, mântuire. Am putut intra în zone mai adânci (sau mai înalte) cu ajutorul celorlalți. Dacă înțelegerea face parte din cele duhovnicești, atunci pot spune că mi-a ajutat.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde