Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 11.03.2011, 12:10:40
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Domnule Trice, de ce nu credeti in suflet?
  #812  
Vechi 11.03.2011, 12:43:26
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Domnule Trice, de ce nu credeti in suflet?
Impropriu zis. Eu cred în Dumnezeu. Iar Dumnezeu prin revelația Lui divină spune că omul nu are un suflet, ci este un suflet. Un suflet viu. Facerea 2,7.
Sufletul viu (ființa vie) este rezultatul unirii corpului (țărâna pământului) cu suflarea de viață (duhul, spiritul).
  #813  
Vechi 11.03.2011, 12:45:27
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Impropriu zis. Eu cred în Dumnezeu. Iar Dumnezeu prin revelația Lui divină spune că omul nu are un suflet, ci este un suflet. Un suflet viu. Facerea 2,7.
Sufletul viu (ființa vie) este rezultatul unirii corpului (țărâna pământului) cu suflarea de viață (duhul, spiritul).
dar versetul ala unde zice Pavel ca sufletul baiatului s-a intors in el, cum il explicati?
  #814  
Vechi 11.03.2011, 14:51:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
dar versetul ala unde zice Pavel ca sufletul baiatului s-a intors in el, cum il explicati?
Ușurel cu sufletul pe scări! Textul nu zice că "s-a întors în el", ci că sufletul (viața) este în el. E o mică-mare diferență
  #815  
Vechi 11.03.2011, 15:39:23
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ușurel cu sufletul pe scări! Textul nu zice că "s-a întors în el", ci că sufletul (viața) este în el. E o mică-mare diferență
de ce ati pus egalitatea suflet=viata? parca ziceati ca sufletul este omul.

si avem si verset asa cum am spus:

1 Regi 17:22 *Domnul a ascultat glasul lui Ilie și sufletul copilului s-a întors în el și a înviat.

chiar daca in alt context si in alt timp.
  #816  
Vechi 11.03.2011, 16:34:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Întrebare pentru trice: cum definiți voi viața veșnică? Pentru că apare în Biblie.
  #817  
Vechi 11.03.2011, 19:34:13
apolodor apolodor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
de ce ati pus egalitatea suflet=viata? parca ziceati ca sufletul este omul.

si avem si verset asa cum am spus:

1 Regi 17:22 *Domnul a ascultat glasul lui Ilie și sufletul copilului s-a întors în el și a înviat.

chiar daca in alt context si in alt timp.
In acceptiunea biblica, suflet (nephes - in ebraica VT, psyche - in greaca VT) are mai multe semnificatii: omul insusi, viata, cugetul, simtirile. Nu are niciodata semnificatia unei entitati care traieste dupa moartea omului, in mod constient si plin de simtiri.

Cazul prezentat de dvs. arata ca sufletul (nephes) inseamna viata. va mai dau un exemplu (tot din VT): "Veniți acum, să-l omorîm și să-l aruncăm într-una din aceste gropi; vom spune că l-a mîncat o fiară sălbatică, și vom vedea ce se va alege de visurile lui". Ruben a auzit lucrul acesta, și l-a scos [pe Iosif] din mînile lor. El a zis: "Să nu-i luăm sufletul!(Facerea 37: 20,21 - fratii lui Iosiv voiau sa-i ia viata). Este folosita expresia "nephes" (suflet).

Un alt exemplu, in care suflet inseamna viata, din NT: Eu sunt Pastorul cel bun. Pastorul cel bun isi da sufletul pentru oi. (Ioan 10:18). Pastorul isi da viata (psyche - suflet) pentru oi.

Ceea ce s-a intors, in copilul inviata de Ilie, a fost viata. Doar nu va imaginati ca s-a intors vreo ciudatenie asemanatoare cu fantomele.

Puteti cerceta semnificatii cuvantului "suflet", in Sfanta Scriptura, aici:
http://www.proto-teologia.info/wiki/...5?title=Suflet
  #818  
Vechi 11.03.2011, 19:37:39
apolodor apolodor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
cum definiți voi viața veșnică? Pentru că apare în Biblie.
Viata vesnica este acel dar pe care ni-l va oferi Mantuitorul, dupa voia Tatalui, atunci cand se va intoarce si va avea loc inviarea mortilor in Hristos.

Voia Tatãlui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El, sã aibã viata vesnicã, si Eu îl voi învia în ziua de apoi." (Ioan 6:40)

Observati legatura dintre viata vesnica si invierea data de Mantuitorul.
  #819  
Vechi 11.03.2011, 19:38:43
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apolodor Vezi mesajul
I
Ceea ce s-a intors, in copilul inviata de Ilie, a fost viata. Doar nu va imaginati ca s-a intors vreo ciudatenie asemanatoare cu fantomele.
Puteti cerceta semnificatii cuvantului "suflet", in Sfanta Scriptura, aici:
http://www.proto-teologia.info/wiki/...5?title=Suflet
"viata"aceea care s-a intors, noi o numim suflet. Suflet care exista indiferent ca e atasat unui corp sau nu.
  #820  
Vechi 11.03.2011, 19:39:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apolodor Vezi mesajul
Viata vesnica este acel dar pe care ni-l va oferi Mantuitorul, dupa voia Tatalui, atunci cand se va intoarce si va avea loc inviarea mortilor in Hristos.

Voia Tatãlui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El, sã aibã viata vesnicã, si Eu îl voi învia în ziua de apoi." (Ioan 6:40)

Observati legatura dintre viata vesnica si invierea data de Mantuitorul.
Se cam vorbește la prezent despre viața veșnică:)) Iar aici se pare că învierea va fi după ce va avea viață veșnică.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38