Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 16.09.2014, 16:59:59
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nu neaprat sa duca o viata mai grea ci sa lupte impotriva acestor ispite.
Aici este greul.Si totusi ,parca la ultimul sondaj, cica 80% s-au declarat
ortodocsi.De ce nu aplica ceea ce invata in Biserica ?


Toti sunt Cristiane.


Cristiane eu cred ca motivul care nu poate fi marturistit il consitutie faptul
ca Romania din 2008 este in faliment, iar daca nu primeste banii de la UE
a doua zi nu mai ai bani de pensii si salarii.
Iar chestia asta convine mult lui UE.Corporatiile din UE fac aici ceea ce nu
au voie sa faca la ei acasa.Un singur exemplu iti dau:defrisarea padurilor.
Lemnul ia calea occidentului de unde se face mobila apoi se exporta inapoi
in Romania dar si in alte tari.
In schimb, in spatiul Schengen, daca tai un pom fara autorizatie faci puscarie
de te saturi de lemn toata viata.Paduri defrisate=>lipsa perdelei naturale
impotriva zapezilor si inundatiilor, care atunci cand vin distrug case si vieti.

Stiai ca in Romania se proceseaza majoritatea gunoaielor menajere ale UE ?
UE iti da bani , iti da tehnologie , iti da totul necesar(inclusiv) locuri de munca doar pt a procesa gunoaiele lor in afara spatiul Schengen astfel
incat pamanturilor lor sa nu se imbibe cu produsi secundari in urma procesarii gunoaielor.Iti da ce vrei tu numai sa-i procesezi tu gunoaiele, ca sa transfere riscul contaminarii panzelor freatice de la ei , catre oricine s-ar gasi sa accepte astfel de oferte ?

UE te sprijina cu tot ce poate si are nevoie de tine, ca sa faca la tine in tara
ce la ei nu-si permit sau nu au voie, iar UE va sprijini orice forta politica (indiferent ca e de stanga sau dreapta) care este cat mai servibila in a indeplinii politica UE.

Din 89 , incoace, ti-au subminat tara.Ti-au distrus industria ca sa nu mai loc
de munca astfel incat sa fi obligat sa migrezi la ei facand muncile grele de jos in timp ce ei fac muncile mai usoare, ti-au distrus agricultura ca sa nu mai ai hrana naturala, astfel incat sa fii nevoit sa importi toate produsele lor modificate genetic si vopsite, pline de substante chimice ce au efect
negativ pe termen lung asupra sanatatii tale.(90% din supermaketuri sunt
straine, unde strainii fac legea a ceea ce mananci.Dar ce, romanii sunt tampiti de nu stiu sa-si puna cateva rafturi mari intr-un magazin si sa-si
faca si ei supermarketuri ? Hai sa fim seriosi).

Atunci cand producatorii romanii au incercat sa intre pe piata UE au fost scosi imediat de pe piata in urma asa-ziselor probleme legate de niste chestii inventate(vezi scandalul laptelului).

Adica UE accepta doar sa aiba piata de desfacere in alte tari, dar alte tari nu au voie sa-si desfaca produsele la ei in spatiul Schengen.Asta-i "nazism" economic pe fatza.

Apoi ti-au distrus sistemul medical/sanitar astfel incat sa te coste mult sa
te tratezi.Ghici ce, piata de medicamente este controlata de corporatii ale UE
unde preturile sunt de 3X mai mari decat la ei in tara.

Dar de unde iti iei bani ca sa cumperi medicamentele (din UE) care costa
scump ? Vezi ca ai bancile peste drum, care toate apartin corporatiile bancare
din UE(asta dupa ce in prealabil au distrus sistemul bancar romanesc.)

Ei iti dicteaza ce alimente sa mananci si la ce calitate sa mananci, apoi
cand te imbolnavesc, iti ofera tratamente de lunga durata cu medicamente
care costa scump(tot de la ei), insa pt a putea a le platii trebuie sa faci imprumut tot la
bancile lor.

Ca sa stii si tu, alimentele pe care ei le exporta in Romania, sunt catalogate
de UE drept furaje

Iar toata astea, le-a facut cu complicitatea clasei politice, care in schimbul
suportului acordat lor, au primit remuneratii si privilegii pe masura.

Nu exista politician, care sa aibe venituri mai mici de 50.000 de euro constant.
Acum integi, si intelegeti de ce eu spun pe fatza ca exterminarea occidentalilor, da, deopotriva ca popoare si mod de gindire, este absolut necesara insanatosirii planetei? Da, oi fi ticnit si extremist. Dar nu sunt vandut Raului, ca "ei".
  #112  
Vechi 16.09.2014, 17:06:47
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Acum integi, si intelegeti de ce eu spun pe fatza ca exterminarea occidentalilor, .
Neah, nu popoarele UE sunt de vina pentru actiunile corporatiilor din UE.
Popoarele alea nici macar nu stiu de unde le vine bunastarea.
In plus, fara concursul clasei noastre politice , nici aia n-ar avea asa succes.

Tot ce trebuie este, sa se reintroduca in codul penal al nostru notiunile
de "tradare de tara", "subminarea economiei nationale"(care au fost scoase din noul cod penal)
si sa se introduca o noua notiune numita "genocid social" ca infractiuni.

Last edited by oaie_cugetatoare; 16.09.2014 at 17:09:18.
  #113  
Vechi 16.09.2014, 17:08:30
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Insa cu toate acestea, daca Dumnezeu intervine s-ar putea sa-ti vezi visul cu ochii devenind realitate
spre bucuria celor asupriti dar spre groaza celor care au asuprit si spre groaza corporatiilor din UE.
Amin!
De asta ma rog eu ca Rusia sa atace si sa invinga, si majoritatea occidentalilor sa se intilneasca, via fisiunea atomica varianta rea :) ,cu "bastinasii" exterminati si infometati, fie ei din Tasmania, Cornul Africii, Afganistan, sau Europa de Est.
Cristian, ma dezamagesti. Esti prea subiectiv prooccidental. Nu accepti ca e posibil sa te inseli? Uite, eu as accepta asta. Problema e ca realitatea dovedeste, de secole incoace, ca Occidentul este Tronul Satanei in varianta materiala.
  #114  
Vechi 16.09.2014, 17:10:04
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Neah, nu popoarele UE sunt de vina pentru actiunile corporatiilor din UE.
Popoarele alea nici macar nu stiu de unde le vine bunastarea.
In plus, fara concursul clasei noastre politice , nici aia n-ar avea asa succes.

Tot ce trebuie este, sa se reintroduca in codul penal al nostru notiunile
de "tradare de tara", "subminarea economiei nationale" si sa se introduca
o noua notiune numita "genocid social" ca infractiuni.
Citeste despre epoca coloniala. Si cum au disparut tasmanienii sau nativii americani (in mare parte). O sa te ingrozesti de cit de "nevinovat" e amarasteanul occidental.
  #115  
Vechi 16.09.2014, 17:16:59
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Citeste despre epoca coloniala. Si cum au disparut tasmanienii sau nativii americani (in mare parte). O sa te ingrozesti de cit de "nevinovat" e amarasteanul occidental.
N-am citit inca despre epoca coloniala, dar banuiesc ca pe noi ne vad
asa cum ii vedeau pe bastinasii aia .
-Iti dau 2 pietricele de pe strazile noastre maturate de ploi daca in schimb imi
dai 100 de lingouri din aur.Din cel mai curat aur.
  #116  
Vechi 16.09.2014, 17:30:21
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
N-am citit inca despre epoca coloniala, dar banuiesc ca pe noi ne vad
asa cum ii vedeau pe bastinasii aia .
-Iti dau 2 pietricele de pe strazile noastre maturate de ploi daca in schimb imi
dai 100 de lingouri din aur.Din cel mai curat aur.
Daca, sa zicem anglo-saxonii, ar trece nitel printr-un microholocaust, made in Russia, sa vezi cum brusc ne-ar vedea ca oameni: "Saru' mana, romanule/rusule/pakistanezule/etc".
Omul e o bestie, oaie cugetatoare. Fara Cristos, suntem basini pentru demoni, deopotriva aliatii si victimele lor.
Uite, eu am recunoscut pe Pr. Boca ca find un Fericit de Dumenzeu. (Stii ca ne mai contram pe alte topice, eu cu tine si mai ales cu Ovidiu). Pentru ca l-am citit. Spalacitii nu recunosc ceva, nu zic inalt spiritual, dar macar de omenie bazala, decit de frica.
  #117  
Vechi 16.09.2014, 18:06:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.219
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Amin!
Cristian, ma dezamagesti. Esti prea subiectiv prooccidental. Nu accepti ca e posibil sa te inseli? Uite, eu as accepta asta. Problema e ca realitatea dovedeste, de secole incoace, ca Occidentul este Tronul Satanei in varianta materiala.
Accept că aș putea să mă înșel. Cred, însă, că nici nu idolatrizez Vestul, nici nu demonizez Estul.
  #118  
Vechi 16.09.2014, 18:31:21
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa e, trebuie exterminati deopotriva si "conducatorii" nostri, si agentii Vestului. Nu, nu sunt filorus prin natura. Stai linistit, Cristian, crezi ca nu stiu ca Exxon-Valdez sunt in Rusia ce este Chevron in restul Europei Rasaritene? Ha! Nu ma cunosti; imi fac temele. Sau poate crezi ca am uitat de Beslan? Sau de Katyn? Totusi...sunt obsedatul de obiectivitate al forumului...:)) nu ma pot dezminti.
Serios, conjunctural sunt filorus. Pentru ca trebuie ceva/cineva care sa distruga pe cei ce nimicesc Pamintul. Si da, in ciuda adoptarii de mine a unei credinte cu codul sursa la purtator, un soi de kernel duhovnicesc compilat de mine pentru mine :) , sentimental sunt ortodox. Nu se compara sfintenia de care musteste pamantul rusesc, datorita atitor martiri fara nume si loc in sinaxar, cu chelalaielile adventiste sau transele charismatice sau adormitoarele predici "southern-baptist". Ptiu!
Citeste istorie a Occidentului,cat de impartiala se poate gasi in aceasta perioada pe acest subiect, in mod serios, Cristian. Vei intelege...sper.
  #119  
Vechi 16.09.2014, 18:53:01
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
...Dar daca vine cineva si zice ca nu il voteaza din cauza confesiunii, acel om e un imbecil. ...

Doamne ajuta!
Daca acesta este un semn de imbecilitate, ar fi interesant de stiut cam cati imbecili suntem in tara noastra
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
  #120  
Vechi 16.09.2014, 19:39:30
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Daca acesta este un semn de imbecilitate, ar fi interesant de stiut cam cati imbecili suntem in tara noastra
Cum ar fi ca o fundatie caritabila sa refuze o donatie numai pentru ca donatorul este negru?
Da, atat de discriminator este cand spui ca nu ai vota cu cineva numai pe motiv religios. Macar de aveai alte motive.

Stiti cine mai era de religie diferita? Carol I. Nu cred ca tara a dus-o prea rau pe mana sa. Ba chiar dimpotriva. La fel si Ferdinand I.

Constitutia Romaniei, Articolul 4
(2) România este patria comună și indivizibilă a tuturor cetățenilor săi, fără deosebire de rasă, de naționalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenență politică, de avere sau de origine socială.

Articolul 29
(1) Libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale.

Nu ma dau cu parerea asupra parerii voastre politice, dar sa spui ca nu votezi cu cineva doar pentru ca e protestant (macar daca era cu totul alta religie), si ca votezi cu altcineva pentru ca e ortodox, atunci , da, poti fi considerata o persoana cu o gandire discriminatorie, care deseori este descrisa prin adjectivul "imbecil".
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare