Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #911  
Vechi 27.04.2015, 00:29:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cu toate acestea iata ca acel talhar,este primul cetatean al raiului ,pentru ca l-a marturisit pe Hristos ,cand sangele ii scurgea viata
Iata ca dogma sa nu l-a mantuit si cu toate acestea persoana sa a fost mantuita prin sinceritatea inimii sale.
Talharul a marturisit pe Hristos cel Adevarat, a avut dreapta credinta. Toata dogma are un singur scop, inchinarea la Dumnezeu cel Adevarat. Spre deosebire de inchinarea la idoli. De aceea, toti dreptii au avut dreapta credinta, s-au inchinat la Dumnezeu, nu la vreun idol. De ce ortodoxia se numeste dreapta credinta? Pentru ca celelalte sunt credinte gresite, chiar daca spun ca se inchina lui Hristos, nu este asa. Daca cineva face un hristos dupa imaginatia lui nu inseamna ca e Hristos. Inchinarea este in duh si in adevar, adica in harul Duhului Sfant si in dreapta credinta. Desigur, poate si un pagan sa ajunga sa se inchine la Dumnezeu cel adevarat si sa-L cunoasca, asa cum au fost si unii din Vechiul Testament.
  #912  
Vechi 27.04.2015, 00:33:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Același tip de argument se poate extinde și asupra mult-lăudatei rațiuni, despre care discutăm pe alt topic.
Aș parafraza sunt orbi cei care pun preț pe așanumita rațiune a firii căzute...
Corect, am si scris despre asta pe acel topic. E vorba de ratiunea proprie raportata la ratiunea aratata prin revelatie.
  #913  
Vechi 27.04.2015, 00:49:41
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Oamenii au tins întotdeauna, în istorie, spre valori morale precum: a fi bun, a fi drept, a fi cinstit, a fi prietenos etc., cu variații interculturale mai mici sau mai mari.
Cu toate acestea, în viața duhovnicească aceste valori (așa cum le-am aflat și cum le-am însușit noi printre oamenii lumii), sunt mai degrabă o piedică.
Fapt este că oamenii s-au ciocnit mereu, până la masacru, din pricina sau în numele valorilor morale (nu doar economice). Noi, oamenii sufletești din istoria lumii.
Cei duhovnicești, însă, reușesc să treacă (sau mai bine zis aleg să se lase trecuți) peste diferențele dintre oameni, pe acestea făcîndu-le mai degrabă lucruri plăcute și odihnitoare decât pricină de aversiune și frământare, peste măsură, a sufletului. Adeseori le fac "combustibil" neprețuit pentru înaintarea în virtute sau, în caz de cădere, le fac prilej de lacrimi ale pocăinței, întru curățirea inimii.
Pe acești oameni îi leagă (de toți și de toate, de întreaga zidire de la începutul lumii și până la sfârșit) pacea lui Hristos. Prețuind de nespus rugăciunea, ei jertfesc tot; renunță în simplitatea credinței și nădejdii, cu bucurie, la tot ce pe noi ne-ar atrage - numai să nu piardă pacea, dragostea, lucrarea nevoințelor, într-un cuvânt: contactul cu Împărăția.
Noi suntem altfel...

Last edited by Ioan_Cezar; 27.04.2015 at 02:27:14.
  #914  
Vechi 27.04.2015, 01:55:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Parintele Serafim Rose :

Intrebare: Vorbiti-ne despre atitudinea ortodoxa fata de religiile necrestine.
Raspuns: Hristos a venit sa lumineze omenirea. Exista numeroase religii in afara revelatiei Sale printre ai caror adepti nu sunt doar practictanti ai unui cult demonic, ci si suflete sincere care incearca sa ajunga cu adevarat la Dumnezeu. Vreau sa spun ca, inainte ca oamenii sa auda de Hristos, aceste religii, atat cat pot ele, au fost bune, dar ele nu pot duce la atingerea adevaratului tel. Telul este viata vesnica si Imparatia Cerurilor si Dumnezeu a venit in trup pentru a ne deshide aceasta cale. De aceea, crestinismul este adevarat. Facand comparatii, se pot gasi diferite elemente de adevar si in celelalte religii, elemente care, de multe ori, sunt foarte profunde, dar ele nu deschid cerurile. Numai cand Hristos a venit pe pamant si a spus talharului: Astazi vei fi cu mine in Rai, s-au deschis cu adevarat cerurile pentru oameni.
Intrebare: Asadar, oamenii care n-au auzit de Hristos nu au acces la adevar?
Raspuns: Cei ce n-au auzit niciodata de Hristos? Este treaba lui Dumnezeu sa-i judece. Nici in Vechiul Testament nu auzisera oamenii de Hristos, dar El a venit si le-a predicat in iad. Si Sfantul Ioan Botezatorul a ajuns inaintea lui Hristos in iad si, credem noi, a predicat ca Hristos va veni acolo ca sa-i elibereze pe toti cei care doreau sa fie eliberati, care doreau sa creada in El. Asa ca Dumnezeu poate dezvalui adevarul celor ce n-au avut niciodata sansa sa-l auda: adica celor care n-au respins Evanghelia, ci doar nu au auzit de ea. Dar odata ce am acceptat revelatia devenim, bineinteles, mult mai responsabili. O persoana care accepta revelatia lui Dumnezeu-intrupat si apoi nu traieste in conformitate cu ea este mai rea decat orice preot pagan sau ceva asemanator.
Iuliu, nu mă refer la cei care nu au auzit de Hristos. Să știi că sunt tot mai puțini aceia care nu au auzit de Hristos, sunt un segment de populație tot mai mic.

Mă refer la două mari categorii de oameni:
1. aceia care au auzit de Hristos și nu au vrut să-L primească, L-au respins,
2. sau aceia care auzind de Hristos, și auzind că sunt mai multe "confesiuni", care mărturisesc diferit pe Hristos, nu s-au pus pe cercetat, de ce sunt diferite, care e diferența, ce spune Biblia, ce spun Sfinții Părinți, de ce să cred ce spune o confesiune și de ce să nu cred ce spun toate confesiunile? Ce este o erezie? Ce a fost înainte în istorie cu Biserica lui Hristos? Ce este azi? De ce? Ce pot face eu? Ce datorii am? Ce voință și iubire am? etc.
La acești oameni, mă refer.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #915  
Vechi 27.04.2015, 02:22:20
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Mantuirea da, o pot avea doar cei ce cred in Hristos , pe filonul ortodox .
Dar nu prin faptul ca sunt ortodocsi, ci daca aduc roade ,daca se vede cumva harul in ei , lucrand prin credinta care ei o afirma
Daca se limiteaza doar la simpla apartenta,la simpla participare , ortodoxia e o biata dogma care mai mult ii incurca .
Doar roadele sunt placute lui Dumnezeu ,nu soiul arborelui:credincios sau eretic
Iustin10, iuliu46 și ioan_cezar și toți...

E impropriu spus filonul ortodox... Ca și cum spui că și alte filoane există și că sunt valabile, "cât de cât" pentru mântuire.

Explic, cu inima plânsă, deși mă fățărnicesc să spun cu inima plânsă, dar îndrăznesc, iertați. Deci :

Roadele omului, chiar dacă sunt sau nu sunt, îi este suficientă pentru mântuire să se schimbe în omul-cel-nou, urmaș al lui Hristos, Adevărat Hristos, din primul mileniu creștin, chiar și în ultima zi de viață, precum tâlharul de pe cruce.

Hristos, și la ortodocși, și la eretici, și la păgâni și la atei, stă la ușa inimii lor și bate; de este cineva să-i deschidă, va intra și va cina cu el, spune Biblia. Cineva-ul acela poate fi și duhovnicul, atunci când proprietarul inimii este căzut la pat bolnav și nu poate deschide ușa inimii lui Hristos.

Acel duhovnic, poate veni pe parcursul vieții, sau la sfârșitul ei. Important este ca omul să-l cheme pe acel duhovnic, pentru că omul bolnav, pe duhovnic îl poate auzi, dar pe Hristos mai greu. De aceea i-a și lăsat Hristos pe Sfinții Apostoli și ei la rândul lor au lăsat în comunitățile de creștini înființate, câte un episcop preot și diacon.

Deci Dumnezeu iubește nespus de mult pe orice om, fie el ortodox sau eretic, sau păgân sau ateu. Și Dumnezeu vrea ca acel om să-l primească pe Dumnezeu Treime Iubire în inima lui și atunci va face acel om și roade.
Și va iubi atât de mult, încât e imposibil să nu devină ortodox. Și se va mântui. Va iubi Sfintele Icoane, Sfintele Moaște, Sfinții din ceruri și de pe pământ, va iubi pe Maica Domnului și întreaga Biserică a lui Hristos, din care fac parte toți cei ca el, care iubesc nebunește. și atunci, rămânând în acea iubire, se va mântui.

De ce un protestant spre exemplu, nu se poate mântui? Nu fiindcă nu e ortodox, paradoxal, oarecum neortodox spunând, ci fiindcă nu iubește precum un ortodox, de aceea nu se va mântui.

Dacă un protestant ar iubi ca un ortodox, ar știi, conștient și viu, că unde va merge după moarte este Împărăția Iubirii, iar acolo în acea Împărăție, sunt Aceia, prin Acela, care au iubit și iubesc nu numai orice ființă diformă, om sau animal, sufletește sau trupește, dar acei Sfinți, iubesc orice văd cu ochii.

Acelor Sfinți, omul de aici, imitându-i cât îi stă în putere, le cere rugăciunile de ce întărire, de ajutor, către Împărat, căci oameni au fost și păcătoși au fost, acei Sfinți, ca și el, cel ce se roagă, și acei Sfinți îl înțeleg și îl "adoptă" spre a-l ajuta, cu rugăciunile lor, să ajungă și el ca ei.

Un protestant nu poate face asta.
Un protestant se crede întro "bulă" în care îi el și hristos (cu h mic), unde nimeni nu îl poate atinge, nimeni nu îl contrazice, tot ce crede și ce face el, este spre mântuire.
Asta nu-i iubire. Asta nu-i Biserica.

Un ortodox, știe că poate greși, că este păcătos, că smerenia este singura lui armă, și că iubirea este singurul lui cuvânt, ascultă pe toți, orice spun și prima dată se miră de toți și toate, apoi se bucură de cele bune și plânge pentru cele rele, apoi se gândește la ele, orice ar fi ele, apoi se hotărăște dacă să spună ceva sau nu.

Acesta-i ortodoxul. Acesta-i creștinul. Aici e Hristos și mântuirea. Biserica are acești creștini și sunt frumoși. Curați. Și se mântuiesc, dacă rămân așa. Pentru că sunt așa. Aceștia, în viața lor, împlinesc poruncile lui Hristos, și sunt imposibil să fie aroganți, ci doar slujesc, indiferent ce cred alții despre ei, ei slujesc, și vor răspunde cu zâmbet la zâmbet și cu părere de rău la mânie.

Ortodoxia nu e doar o filosofie, cea mai înaltă filosofie la care omul se poate urca cu mintea să gândească, dar este definiția modului în care a fost creat sufletul.
Sufletul omului a fost creat ortodox. Creștin ortodox. Așa a fost creat de către Dumnezeu.
Tot ce face un om în viață, se explică ortodox. Creștinește și ortodox. Toate căutările lui de Dumnezeu, toate căderile lui, sfârșitul în alte credințe, sau în ateism, sau întrun soi de misticism, toată setea omului după Dumnezeu, se explică ortodox.

Chiar și înainte de Hristos, la papuași, la barbari, la celți, druizi, azteci, mayași, toți îl căutau pe Hristos, pe Dumnezeu Iubire, pe Mântuitorul, fratele lor preaiubit, Dumnezeul Prieten, care te salvează face totul pentru tine, și moare pentru tine. În fiecare zi. Cum să nu-L aștepți? Cum să nu-L dorești? Cum să nu-L iubești?

De aceea toți oamenii, de la Adam până la Hristos, timp de 5508 ani, și de la Hristos, până azi, 2015 ani, toți au fost ortodocși, adânc în inimile lor. Cu cât iubeau mai puțin cu atât erau mai departe de Ortodoxie, și cu cât iubeau mai mult, mai ales după Hristos, deveneau membri ai Bisericii Sale, Bisericii lui Hristos, cea Una, Ortodoxia. Și se mântuiau.

Dumnezeu, prin fiecare răsărit de soare, ne face o declarație de dragoste. Prin fiecare fir de iarbă, prin fiecare mugur de copac, prin fiecare frunză, sau strop de apă, ne face o declarație dragoste.
Și-atunci, cum să nu îi faci și tu o declarație de dragoste prin fiecare "Doamne miluiește" rostit. Nici nu vrea mai mult Dumnezeu de la noi. Se bucură, Dumnezeu, ca un copil, poate smintesc, dar așa simt să spun, se bucură ca un copil mic când primește ceva, de la noi, o rugăciune, o faptă bună, o cercetare către El, se bucură și studiază cu atenșie ce Îi dăm și ne dă înapoi înzecit, însutit sau înmiit.

Și-atunci cum să nu iubești Sfinții? Cum să nu iubești Sfintele Icoane? Cum să nu ceri Sfinților să se roage pentru noi? Cei ce stau la masă cu Bucuria? Cei ce vorbesc cu Fericirea? Cei ce ascultă Viața? Cei ce privesc Calea? Cei care se împărtășesc cu Adevărul?

Atunci când ești cu adevărat pe Hristos, când ești cu adevărat cu Biserica, de care îți pasă, nu o urăști fiindcă cere bani, fiindcă are câțiva membri care păcătuiesc, cum spun protestanții despre ortodocși, când ești cu adevărat creștin, nu ești nemulțumit, nu strigi și arăți cu degetul, fără să găsești soluții, fără să pui mâna pe lopată și să contruiești Biserica, deci membrii ei, chiar și prin însăși prezența ta, dacă nu poți prin cuvânt sau faptă. Prin gesturi, prin zâmbet, prin seriozitate, prin privire, prin haine, prin toate să predici și să mărturisești pe Hristos, chiar dacă nu ești preot.

Nu să porți fustă până la genunchi, mulată, cum poartă fetele/femeile la penticostali, baptiști, etc., ci să porți fustă lungă și largă, că te gândești: nu cumva să se uite un frate creștin la mine și mai slab fiind, neputincios, să cadă cu gândul în păcat de desfrânare, din pricina mea... Că atunci mai vinovată sunt eu, decât el, că spune Biblia: vai aceluia prin care vine sminteala. Și în altă parte: făcând celor mai mici decât voi, Mie, Mi-ați făcut. Deci orice facem, facem lui Hristos, fie lucru bun sau rău.

Ăsta-i creștinismul.
Fiind astfel, păsându-ți cu adevărat, contribui, cu dragostea ta la zidirea Bisericii, și nu sfârșești inventând sau mergând în erezii.

Păsându-ți atât de mult, iubind atât de curat, de adânc și tainic, nu poți să nu fi ortodox, nu poți să te depărtezi de mizerie, când știi că Hristos a murit pentru mizerie, pentru scârbele oamenilor, pentru puroiul din noi, pentru otrava cuvântului și faptei cu care Îl ucideam.
Cum să spui că ești creștin, dacă nu urmezi lui Hristos? Și dacă Îi urmezi Lui, cum să nu te arunci în cocina inimii tale și să faci curat? Cât mai curat? Cum să nu vrei apoi ca inima să fie cel mai frumos loc de pe pământ, unde să-L primești pe Hristos? Cum să nu vrei să tot lucrezi la inima ta să fie tot mai frumoasă, mereu, pentru Împăratul Iubire?
Apoi să vrei cât mai multe cocini să fie curățite, ca și alții să se simtă atât de bine, în curățenie și bucurie, lumină și har, cum te simți tu? Cum să nu plângi pentru cei care nu vor să aibe curat în cocina inimii lor? Cum să nu vrei, cu tot riscul de a nu mai fi inima atât de frumoasă, cum să nu vrei ca alte inimi să fie măcar curate, dacă nu și frumoase? Cum să nu dedici timp și dragoste și jertfă, sudoare, transpirație, aproapelui, să îl ajuți, în a găsi pe Hristos? Și odată găsit, să ajute și el pe alții să găsească? Și împreună să fie bucurie cum n-am trăit vreodată de mare. Cum? Spune-mi, cum?

Cum să nu fi ortodox, când Biserica Ortodoxă, e atât de plină, de deplină, de întreagă, de vie, de roditoare, de Sfântă, de frumoasă, mamă, prietenă, soție, amică, bunică, colegă, și e totul pentru mântuirea noastră. Cum să vrei să pleci din ea? Cum să nu vrei să o înțelegi, să îți pese de ea, de curăția ei, de parfumul, de mireasma ei ? Cum ?

Nici familia, sau copii, biologici, nu pot da o așa de mare bucurie ca găsirea și primirea lui Hristos în inimă, ca și ajutorul dat altora în a găsi și a primi pe Hristos și a trăit împreună, cât mai mulți, pe Hristos, în Împărăția Cerurilor din lăuntrul nostru, ca mai apoi să facem parte din ea, efectiv, fizic și metafizic, văzut și nevăzut, cu toți aceia pe care i-am cinstit și i-am iubit, pentru că ei înaintea noastră, ne-au cinstit și ne-au iubit... Când iubești necondiționat și nepărtinitor, când ști ce faci, ști ce vrei, ști cât de mic ești, nu poți decât să iubești. Iubind, devii ortodox și te mântuiești.

Un copil, îl ai doar tu, e bucuria ta, iar celălalt, alt om, poate nu are de nimic de ce să se bucure, poate e deznădăjduit. Și ajutându-l să găsească și să primească pe Hristos și să iubească tot mai mult, va avea și el copii, va spune și altora de cea-mai-mare-bucurie-de-pe-pământ, Hristos. Și așa, pentru Biserica care suntem noi, ne îmbogățim cu și în Hristos, adevărata bogăție.

Iertați-mă.

Dumnezeu să ne ajute să înțelegem. Și să iubim.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.04.2015 at 04:26:54.
  #916  
Vechi 27.04.2015, 13:33:23
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

"De la tot pacatul se intoarce omul usor, dar de la eres, foarte greu! Si aceasta pentru ca se intuneca partea rationala a sufletului.

Degeaba ii spun ca aici este alb, ca el vede negru. Si atunci foarte greu se intoarce, de cele mai multe ori asa ramane. Si asa raman si sectele si celelalte" (" Ne vorbeste parintele Cleopa")
  #917  
Vechi 27.04.2015, 15:08:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Credinta poate fi argumentata, in parte, si rational. Altfel s-ar asemana cu un fel de fachirism.
Pe de alta parte, nu ma deranjeaza ca sunt, zici tu, departe de mantuire.
Eu nu te judec, nu atac sanitatea ta mentala, etc. Sa fie acolo. Pentru mine, esti doar inca un inflexibil al fanatismului bisericesc; banuiesc ca ai fost modelat (pe calea literaturii internautice, evident) de gasca eclesiolatra si exclusivista din jurul vedetei numita mitropolitul de port Serafim de Pireu, care gasca fanatica il include si pe grecofilul preot Matei Vulcanescu.
Bre, voi confundati definitia voastra ingusta a soteriologiei crestine cu "calea ingusta" definita si proclamata dogmatic de Mantuitorul. Seamana, dar nu rasar. Voi, fanaticii "credintei/bisericii celei una", ati citit in Scriptura pilda samariteanului? Ceva, cat de cat, ati inteles cu mintile voastre? (Bine, sunt sigur ca ati luat de bune "talcuirile sfintilor", asta nu o mai intreb).
Daca te intrebi, cred sincer ca pentru mantuire e suficienta cinstea si moralitatea pana la sange (de exemplu sa nu minti, nici macar pe forumuri de pilda privind identitatea proprie ), rugaciunea multa si urmarea stricta a Sf. Scripturi, intr-o relatie personala cu Dumnezeu.
In pilda samarineanului se vorbeste de cei doi dinari pe care samarineanul i-a dat gazdei.Sfintii parinti spun ca unul din dinari ar fi fagaduinta Noului Testament.
Hristos nu spune ca ar exista mai multe biserici ,ori acum sunt cateva mii.
Marea majoritate o necinstesc pe Maica Domnului si Sfanta Cruce.
Chiar daca cineva implineste ceea ce ai scris si vorbeste urat de Maica Domnului are sanse sa se mantuiasca? Cand vorbim de fapte bune nu ne gandim numai la binefaceri materiale.
  #918  
Vechi 27.04.2015, 15:32:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, anita, ai înțeles minunat, dar parțial, nu întreg.

În candele, sunt cele 3 ingrediente fără de care nici un om de pe pământ nu dobândește Împărăția Cerurilor: dreapta credință creștină fără erezie, faptele bune ale credinței, și harul Duhului Sfânt, trimis de la Tatăl, de Fiul, ca să ne ducă la Tatăl.

Faptele acelea ale oamenilor, nu sunt spre mântuire dacă nu au credința care să aducă harul. Viața morală a unui ateu, care dă de mâncare la săraci, nu îl mântuiește.
Întocmai că știm pre bine cine se mântuiește și cine nu. În Biblie ne este prezentată clar, calea spre mântuire, o știm, o cunoaștem, dacă vrem o trăim sau nu. Acele 3 ingrediente, le explică Sfinții Părinți. Acelea sunt calea spre mântuire. Sunt greu de împlinit, dar nu imposibil.

Să continui să citești din Sfinții Părinți și să asculți de duhovnic, care te îndrumă la citit și la mântuire.

Cere binecuvântare și citește. Și nu te teme de nimeni și nimic, decât de Dumnezeu.
Demonii vor căuta prima dată să te seducă, apoi să te înspăimânte, să nu-i crezi.

Hristos a înviat.
Eu am inteles ca faptele credintei se refera la tot ce presupune o viata de crestin ortodox: post ,spovedanie ,sfanta impartasanie ,rugaciune ,participarea la sfintele slujbe ,milostenii ,deci se intelege ca aceia care traiesc asa il marturisesc pe Hristos.
Dar sa afirmi ca fericitul Augustin nu se va mantui mi se pare o exagerare .

Last edited by anita; 27.04.2015 at 15:46:48.
  #919  
Vechi 27.04.2015, 16:32:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu am inteles ca faptele credintei se refera la tot ce presupune o viata de crestin ortodox: post ,spovedanie ,sfanta impartasanie ,rugaciune ,participarea la sfintele slujbe ,milostenii ,deci se intelege ca aceia care traiesc asa il marturisesc pe Hristos.
Dar sa afirmi ca fericitul Augustin nu se va mantui mi se pare o exagerare .
Nu este nici o exagerare, este o problema medicala :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #920  
Vechi 27.04.2015, 21:17:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iustin, ti-am scris de cateva ori ca ce spui tu este dogma protestanta. In conceptia lor omul e cazut de tot si poate face fapte bune doar cum spui tu.
In invatatura ortodoxa chipul lui Dumnezeu doar s-a intunecat, omul poate face fapte bune si rele, nu e un robot. Si un ateu sau satanist pot face fapte considerate bune.

"Sunt orbi cei ce pun pret pe asa numitele de catre ei „fapte bune” ale firii cazute. Aceste fapte au lauda lor, pretul lor, în vreme si între oameni, nu însa înaintea lui Dumnezeu, înaintea Caruia toti s-au abatut, împreuna netrebnici s-au facut (Rom. 3, 12). Cei ce nadajduiesc în faptele bune ale firii cazute nu l-au cunoscut pe Hristos, n-au priceput taina rascumpararii, sunt prinsi în cursele propriei filosofari mincinoase, ridicând împotriva credintei lor care este pe jumatate moarta si se clatina din împotrivire prosteasca: „Oare Dumnezeu este atât de nedrept încât sa nu dea rasplata mântuirii vesnice faptelor bune savârsite de închinatorii la idoli si de eretici?” Acesti „judecatori” pun nedreptatea si neputinta judecatii lor pe seama judecatii lui Dumnezeu. Daca faptele bune savârsite potrivit simtirilor inimii ar aduce mântuirea, venirea lui Hristos ar fi fost de prisos, n-ar mai fi fost nevoie de rascumpararea lumii prin patimile si moartea pe cruce a Dumnezeului-Om, nici de poruncile evanghelice. Este învederat ca cei ce socot ca mântuirea se poate dobândi si numai prin faptele firii cazute nimicesc însemnatatea lui Hristos, leapada pe Hristos."
Intre timp m-am mai luminat si eu sa recitesc ce am scris :) Pana acum, imediat ce imi ziceai ca gresesc nu reciteam textul meu ci doar pe al tau,si recunosc ca iti dadeam dreptate.
Dar acum vad ca nu ai inteles in totalitate ce am zis, ci ai sugerat ca vorbesc despre primordialitatea faptelor,facute oricum , fara har.
Nici chiar pasajul pus de tine nu se refera integral la ce am zis ,cu atat mai mult concluzia sa finala
Eu nu zic ca faptele singure,fara Hristos si fara har pot aduce mantuirea.Departe de mine acest gand si te rog sa nu mi-l mai atribui,decat sa imi atragi atentia daca asa se intelege, asta accept.
De altfel am vorbit si de pagani nu doar de protestanti .Si faptele bune ale musulmanilor tot in Cuvantul isi au sablonul ,pentru ca nu exista alt Dumnezeu ,si alt izvor si alta lumina a oamenilor.
Am scris aceasta pentru a nu se mai diminua atat faptele si a se da tot felul de citate in care faptele nu conteaza. Adica daca-s mort de sete in desert ,si un beduin vine si imi toarna apa pe buze,eu sa ii zic "Sic ca nu te mantuiesti !"
Nu voi vedea oare pe Hristos prin mana acelui pagan ?

Desavarsirea nu se poate obtine decat prin Hristos si Biserica Sa , dar nu exista alta cale decat dragostea si faptele bune ,si in Hristos si in afara Lui
In Hristos, dragostea si faptele ne duc la viata vesnica ,in afara lui ,dau impacare si intelegere intre oameni,si au si rolul de a face de ras pe credinciosii care pun pret pe apartenenta ,si nu pe ce e in inima lor.
Doar atat am zis,nu ca faptele ar mantui singure,fara Biserica, asta o inventezi tu ca am zis-o,sau iertare daca asa se intelege !
Stiu din experienta proprie ca oricat de mult as iubi ,si as face binele in jur,fara har si impartasanie sunt mai rau ca un caine ,caci sufletul meu are o lege dar firea mea alta

Last edited by iustin10; 27.04.2015 at 21:19:59.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare