Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.05.2015, 11:50:42
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Este ca si cum am spune ca nu ne lasam copiii la Biblioteca pt ca sunt si carti deocheate si rele acolo...da,dar sunt si bune...
De asta au copiii parinti ca sa-i invete discernamentul dintre Bine si rau!
Eu una nu am vazut copii rai in familii de oameni credinciosi,care se respecta,se iubesc ,nu se cearta,nu vb pe altii de rau si nu injura in casa.
Ai perfecta dreptate.Totul tine de educatie, e foarte clar.Dar ma intreb: cate familii intr-adevar credincioase mai exista in ziua de azi.Destule inca, cu siguranta, insa sunt si foarte multe dezorganizate, in care violenta zilnica e o constanta, fara acele repere morale care sa ii ajute pe copiii dezorientati sa aleaga binele.

Last edited by alex190; 01.09.2015 at 22:20:26.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.05.2015, 16:53:39
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Ai perfecta dreptate: si copilul meu va avea acces la internet, nu voi fi absurda.Totul tine de educatie, e foarte clar.Dar ma intreb: cate familii intr-adevar credincioase mai exista in ziua de azi.Destule inca, cu siguranta, insa sunt si foarte multe dezorganizate, in care violenta zilnica e o constanta, fara acele repere morale care sa ii ajute pe copiii dezorientati sa aleaga binele.
Acces la internet da, dar la o varsta mai mare, mai ales dupa ce a invatat ca informatia se afla in carti, documente etc., nu pe google si wiki. Apoi, fara calculator in camera si accesul restrictionat: 1 ora, de ex.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.05.2015, 21:14:17
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Acces la internet da, dar la o varsta mai mare, mai ales dupa ce a invatat ca informatia se afla in carti, documente etc., nu pe google si wiki. Apoi, fara calculator in camera si accesul restrictionat: 1 ora, de ex.
Din partea mea, accesul la internet cat mai tarziu si cat mai putin.Iar jocuri, daca s-ar putea, deloc.Dar nu voi impune lucrurile astea cu forta la copilul meu, pentru ca mai tare l-as impinge spre ele.Sper sa nu avem probleme aici.Cred ca cea mai sigura cale pentru cei mici e sa vada ce trebuie in familie si sa fie invatati sa se raporteze continuu la un sistem de valori sanatos.Asta ar fi idealul.Practic...fiecare cat poate.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.05.2015, 09:23:51
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Atat timp cat e decent, nu este pacat.

https://www.youtube.com/watch?v=HQCRRwzZoB4
wow, cry engine 4 e..film sau joc?! Foarte tare :)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A long way from this:

https://www.youtube.com/watch?v=nio1jZUaLL0

Pacat ca nu au nici o utilitate pana la urma ba chiar dimpotriva.

Dar cand esti copil si fara busola, nu-ti dai seama de valoarea timpului.
hehe, si eu am jucat doom 1 :)) pe vremea aia aveam un pentium 1 (moama, ce tare era calcu ala la vremnea lui :)), cu memorie pe hard de 2 gb :)))

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
U R so young, honey!

(Supaplex here).
Yeah, I am preety young; si n-am fost niciodata prea gamer; gasisem catea jocuri, ma jucam o bucata de timp, dupa care abandonam a maplictiseam; heroes 5 (nu mai stiu exact care parte) e singurul care l-am terminat in offline; nfs cerbon, aceeasi treaba, iar in online nu joc jocuri de genuri. Decat jocuri de facebook care-mi mai pun mintea in miscare :))

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Nu cred ca a fost accidentala intalnirea mea cu ea, in viata asta(la liceu, vreau sa spun).Dumnezeu a facut sa ne revedem periodic,si ani de zile dupa terminarea liceului, cand si cand.Inainte mai comunicam pe mail, insa a renuntat definitiv la internet dupa interdictia duhovnicului.Ultima oara cand ne-am intalnit, a fost zilele trecute, cand am facut schimb de numere de telefoane.Tatal ei a murit cu ani in urma.Acum o ingrijeste pe mama ei, paralizata la pat.Umbla acoperita mereu cu un baticut, cu fusta lunga, total nemachiata, nevopsita etc.In liceu era o tipa foarte inteligenta.Imi amintesc ca l-a lasat pe profesorul de matematica cu gura cascata, cand a rezolvat o problema intr-un fel in care el nu s-a gandit.Citea multa psihologie, filozofie.Nu a avut in viata ei un prieten si nici nu s-a casatorit.In schimb era foarte introvertita, vorbea destul de putin.Colegii de clasa, cu mici exceptii, radeau de ea, pentru ca uneori avea niste iesiri(radea si vorbea singura), desi nu era niciodata incoerenta cu ceilalti in vorbire.Din ce imi povestea ultima oara cand ne-am vazut, respecta religia cu ceea ce tine de ea(inclusiv canta in corul bisericii), insa nu merge foarte des la biserica si la spovedanie.Chiar imi parea ca se simte vinovata pentru asta.

Nu stiu sa spun cat e de bine.Parea senina, impacata cu viata ei, dar uneori e o prapastie mare intre ceea ce arata un om si ceea ce e in sufletul lui.Sper sa fie bine, pentru ca e persoana buna, de o sensibilitate foarte mare, cum rar mai vedem in ziua de azi.Povesteau colegii de clasa, ca intr-o excursie la care eu nu am participat, s-a descaltat de adidasi pentru a-i da altei colege, careia i se rupsese incaltarile.Si a schiopatat ea tot drumul cu incaltarile rupte ale acesteia.
O fi parand senina si impacata, dar nu stim de fapt cum se simtea; e atat de usor sa te prefacti ca e bine si sa apari impacat, e atat de usor sapari chiar fericit si de fapt sa fi mizerabil; din pacate astea ajung sa se intoarca intr-un fel sau altu de cele mai multeori.

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Din partea mea, accesul la internet cat mai tarziu si cat mai putin.Iar jocuri, daca s-ar putea, deloc.Dar nu voi impune lucrurile astea cu forta la copilul meu, pentru ca mai tare l-as impinge spre ele.Sper sa nu avem probleme aici.Cred ca cea mai sigura cale pentru cei mici e sa vada ce trebuie in familie si sa fie invatati sa se raporteze continuu la un sistem de valori sanatos.Asta ar fi idealul.Practic...fiecare cat poate.
Sanse sa nu doreasca copilul sa se joace pe calculator nimic si deloc sunt destul de mici; pentru ca va merge la scoala si va sta cate o jumatate e zi intre alti copii de varsta lui; si va vedeala ceilalti; si va dori si el sa fie ca ceilalti in anumite puncte; va dori sa se joace pe telefon/calculator, va dori sa aiba cont pe vreo retea de socializare (cine stie ce mai apare pana pe-atunci), va dori sa faca lucruri care le fac si ceilalti; lucruri care nu ii afecteaza viata oricum, daca sunt facute cu masura; iar daca i le vei interzice, tot tie ti se vor sparge in cap la un moment dat in viata. Eu mizez in continuare pe echilibru in toate. Si mizez in continuare pe faptul ca dansl, machiajul, muzica etc sunt activitati neutre care daca nu sunt facute excesiv nu au cum sa dauneze si sa fie pacate.
Mi-e mila deja de dansatorii si cantaretii de profiesie. Saracii, sunt sortiti iadului, ca dansul e pacat...? Sunt si dansatori crestini, sa nu uitam ca de sute de ani duminica dupa biserica la sate se incingea hora...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.05.2015, 12:01:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De fapt, cand a aparut doom -ul, memoria la calculator se masura mai degraba in mega si ceva de ordinul zecilor :)

Oricat de "vanjosi" se dau in teorie parintii vizavi de educarea copilului in contextul Internetului, ma tem ca realitatea da cu ei de pamant pana la urma.
Desi, pana la urma, nu Internetul in sine e atat de mult de vina, cat mai degraba scoate in evidenta deficientele relatiei copii-parinti.

Accesul total nu poti sa-l interzici decat pana la o varsta, nici restrictii aberante nu poti sa pui pentru ca risti sa faci lucrurile mai rele decat sunt.

Monitorizarea si filtrarea continutului sunt absolut necesare, dar din pacate nu multi parinti se pricep la chestia asta sau ii inteleg necesitatea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.05.2015 at 12:03:24.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.05.2015, 15:35:14
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
wow, cry engine 4 e..film sau joc?! Foarte tare :)
https://youtu.be/B4vGAIRkeM4
Sa-l dai 1080p, videoclipul
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.05.2015, 15:56:24
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
O fi parand senina si impacata, dar nu stim de fapt cum se simtea; e atat de usor sa te prefacti ca e bine si sa apari impacat, e atat de usor sapari chiar fericit si de fapt sa fi mizerabil; din pacate astea ajung sa se intoarca intr-un fel sau altu de cele mai multeori.
Da, asa ziceam si eu.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Sanse sa nu doreasca copilul sa se joace pe calculator nimic si deloc sunt destul de mici; pentru ca va merge la scoala si va sta cate o jumatate e zi intre alti copii de varsta lui; si va vedeala ceilalti; si va dori si el sa fie ca ceilalti in anumite puncte; va dori sa se joace pe telefon/calculator, va dori sa aiba cont pe vreo retea de socializare (cine stie ce mai apare pana pe-atunci), va dori sa faca lucruri care le fac si ceilalti; lucruri care nu ii afecteaza viata oricum, daca sunt facute cu masura; iar daca i le vei interzice, tot tie ti se vor sparge in cap la un moment dat in viata.
Cred ca nu e copil care, vazand la altii, sa nu isi doreasca sa se joace pe calculator, sau la adolescenta sa navigheze pe net, unde e atata informatie.Interzicerea categorica, in orice context, ar face mai mult rau decat bine.Dar nici sa i le bagi pe gat,ca asa e moda, cand el e asa de mic, ca habar nu are de el.Cand cere copilul, cu masura, cu explicatiile de rigoare etc, cu un program stabilit, il lasi sa se joace.Nu avem ce face.Eu una, consider jocurile electronice o pierdere de vreme, mai ales la copii.Dar baiatul meu se mai joaca uneori, cand vrea(si vrea foarte rar-cel putin deocamdata).Iar daca uita de jocuri, eu bucuroasa nu ii aduc aminte.Mai bine citim o poveste, iesim afara sau ne jucam ceva impreuna.Insa intr-adevar, asa cum e construita lumea azi, nu putem avea o viata ideala.Decat daca ne ducem in varful muntelui, si poate nici acolo.Deci trebuie sa ne adaptam, sa nu fim absurzi.Si sa cautam echilibrul, asa cum bine zici.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Eu mizez in continuare pe echilibru in toate. Si mizez in continuare pe faptul ca dansl, machiajul, muzica etc sunt activitati neutre care daca nu sunt facute excesiv nu au cum sa dauneze si sa fie pacate.

Mi-e mila deja de dansatorii si cantaretii de profiesie. Saracii, sunt sortiti iadului, ca dansul e pacat...? Sunt si dansatori crestini, sa nu uitam ca de sute de ani duminica dupa biserica la sate se incingea hora...
Corinusha, daca vrei doar o parere: eu stiu ca la ortodoxi toate astea sunt pacate.La fel ca si purtatul cerceilor, bratarilor, lanturilor, pantalonilor la femei etc.Nici eu nu le respect pe toate, dar stiu ca sunt pacate.Daca vrei intr-adevar sa fii bine informata, mergi la parintele tau duhovnic, care e cel mai in masura sa iti raspunda.Pe forum sunt doar pareri, si de multe ori, contradictorii.Devii si mai confuza.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.05.2015, 16:04:08
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricat de "vanjosi" se dau in teorie parintii vizavi de educarea copilului in contextul Internetului, ma tem ca realitatea da cu ei de pamant pana la urma.
Desi, pana la urma, nu Internetul in sine e atat de mult de vina, cat mai degraba scoate in evidenta deficientele relatiei copii-parinti.
Astfel de parinti("vanjosi") pot fi trantiti la pamant in orice context, nu doar al Internetului.Astfel de situatii scot in evidenta nu numai deficientele relatiei copii-parinti, ci si lipsurile parintilor in relatia lor cu Dumnezeu.In astfel de cazuri, relele intamplate copiilor pot fi multe: consum de droguri, anturaje proaste, tulburari comportamentale de toate felurile...Cred ca solutia cea mai buna(subliniez: e doar parerea mea personala) e apropierea copilului de Dumnezeu, de credinta(cu tot ce tine de ea: rugaciune , post etc), mai ales cand sunt mici, pentru ca pe masura ce vor creste, vor avea cel mai sigur "indreptar" comportamental, ca sa ma exprim asa.

Last edited by alex190; 11.05.2015 at 22:03:00.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.05.2015, 10:21:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1.De fapt, cand a aparut doom -ul, memoria la calculator se masura mai degraba in mega si ceva de ordinul zecilor :)

2.Oricat de "vanjosi" se dau in teorie parintii vizavi de educarea copilului in contextul Internetului, ma tem ca realitatea da cu ei de pamant pana la urma.
Desi, pana la urma, nu Internetul in sine e atat de mult de vina, cat mai degraba scoate in evidenta deficientele relatiei copii-parinti.

3.Accesul total nu poti sa-l interzici decat pana la o varsta, nici restrictii aberante nu poti sa pui pentru ca risti sa faci lucrurile mai rele decat sunt.

4. Monitorizarea si filtrarea continutului sunt absolut necesare, dar din pacate nu multi parinti se pricep la chestia asta sau ii inteleg necesitatea.
1. Pai probabil eram eu prea mica pe vremea aia inat sa stiu de calculator si jocuri (in ce an a aparut?), dar cand am dat de el aveam calculatorul de care ziceam mai sus. Era ultimul upgrade la vremea respecitva (desi habar nu aveau nici parinii si nici eu ce mi-au cumparat, eram toti varza murata la capitolul calculatoare)
2.Realitatea da cu noi, parintii/viitorii parinti de multe ori de pamnt, in anumite contexte; nu cred ca e vreun parinte care sa nu e fi simtit trantit la pamant de anumite contradictii intre cum a educat copilul si macar o decizie/un lucru facut de copil in totala contradictie. Dar cu o comunicare buna parinti-copil se poate trece peste multe hopuri.
3.Nu, accesul total e imposibil de interzis, pentru ca, copilul va ajunge sa acceseze internetul pe ascuns, acasa la prieteni, la scoala sau chiar acasa daca prinde un moment cu parintii in alta parte.
4.Cu siguranta, da, mai ales ca asa intra niste adduri total deochiate pe une nici nu iti imaginezi, iar copiii sunt curiosi, insa unele lucruri nu trebuie vazute prea devreme, pentru ca ii poate strica copilului foarte tare ideea despre sine si despre ceilalti, precum si despre modul de a trai etc.

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
https://youtu.be/B4vGAIRkeM4
Sa-l dai 1080p, videoclipul
Ok, even I feel old :))) Hmmm, interesant; unde a ajuns tehnologia...

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul

Corinusha, daca vrei doar o parere: eu stiu ca la ortodoxi toate astea sunt pacate.La fel ca si purtatul cerceilor, bratarilor, lanturilor, pantalonilor la femei etc.Nici eu nu le respect pe toate, dar stiu ca sunt pacate.Daca vrei intr-adevar sa fii bine informata, mergi la parintele tau duhovnic, care e cel mai in masura sa iti raspunda.Pe forum sunt doar pareri, si de multe ori, contradictorii.Devii si mai confuza.
Am vazut si eu in indreptare de spovedanie ca ar fi considerate pacate (dansul nu l-am vazut, dar machiatul si purtatul de bratari, inele etc, parul taiat si/sau vopsit etc da), dar nu stiu...or fi pacate, dar nu-s niste pacate de care as putea sa ma caiesc, pentru ca mie mi se par niste lucruri absolut normale; si ca sa ti se ierte pacatele, trebuie sa iti si para rau ca le-ai facut, or, mie nu imi pare rau ca port pantaloni, ca imi tai parul, ca imi vopsesc parul, ca port verigheta (am vazutintrun inreptar de spovedanie ca e pacat si sa porti vergigheta pe deget in oricare alta zi in afara de ziua nuntii), ca mai port cate un lantisor/bratara la cate o ocazie speciala sau ca ma machiez (discret, de multe ori, alteori colorat tare, dar o fac).
Parinte duhovnic nu pot sa zic ca am, ca apuc sa ma spovedesc la 2 parinti in general, dar cand am intrebat despre aceste lucruri, tocmai pt ca le-am vazut trecute la indreptar de spovedanie, mi s-a zis cam ce am scris si eu; mi s-a zis e excese ca ar fi pacate, iar despre dans ca dansul care nu aprinde imaginatia e in regula.
Si preotii au pareri contradictorii. De exemplu la fumat: unul considera fumatul pacat foarte mare, altul il considera pacat ff mic care se iarta si daca nu il spui la spovedanie (fiind fumatoare ocazional, a trebuit sa intreb, sa vad macar pe unde ma situez); nici macar sexul inainte de casatorie nu mai e considerat de catre unii (ce putin 2, cu care am vorbit) preoti (nu generalizez ca nu e frumos)pacat atat de mare cum a fost/ar fi trebuit sa fie, un raspuns primit fiind: "daca sunteti de mult timp impreuna si aveti planuri concrete de casatorie nu e asa mare pacat", iar celalalt foarte similar; ambii preoti insa au pus accentul pe planul e casatorie apropiata, si conditia ca primul sa fie si ultimul/cel cu care ma casatoresc. Asta fost dilema mea inainte de nunta cu o zi, si la urmatoarea spovedanie, la celalalt preot, ca s-a nimerit sa fiu la bunicamea in saptamana in care preotul a spovedit si impartasit enoriasii.
De atunci e drept ca nu am mai fost la spovedanie, nici nu stiu cand voi merge urmatoarea data; recunosc ca foarte mult din gandirea lui Adrian (Barsaumas - sorry daca ti-am pocit nickname-ul) se regaseste si la mine, in legatura cu institutia bisericii, sfinti etc.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 13.05.2015 at 10:23:44.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.05.2015, 08:32:51
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Corinusha;590857]1. Pai probabil eram eu prea mica pe vremea aia inat sa stiu de calculator si jocuri (in ce an a aparut?), dar cand am dat de el aveam calculatorul de care ziceam mai sus. Era ultimul upgrade la vremea respecitva (desi habar nu aveau nici parinii si nici eu ce mi-au cumparat, eram toti varza murata la capitolul calculatoare)
2.Realitatea da cu noi, parintii/viitorii parinti de multe ori de pamnt, in anumite contexte; nu cred ca e vreun parinte care sa nu e fi simtit trantit la pamant de anumite contradictii intre cum a educat copilul si macar o decizie/un lucru facut de copil in totala contradictie. Dar cu o comunicare buna parinti-copil se poate trece peste multe hopuri.
3.Nu, accesul total e imposibil de interzis, pentru ca, copilul va ajunge sa acceseze internetul pe ascuns, acasa la prieteni, la scoala sau chiar acasa daca prinde un moment cu parintii in alta parte.
4.Cu siguranta, da, mai ales ca asa intra niste adduri total deochiate pe une nici nu iti imaginezi, iar copiii sunt curiosi, insa unele lucruri nu trebuie vazute prea devreme, pentru ca ii poate strica copilului foarte tare ideea despre sine si despre ceilalti, precum si despre modul de a trai etc.
Am vazut si eu in indreptare de spovedanie ca ar fi considerate pacate (dansul nu l-am vazut, dar machiatul si purtatul de bratari, inele etc, parul taiat si/sau vopsit etc da), dar nu stiu...or fi pacate, dar nu-s niste pacate de care as putea sa ma caiesc, pentru ca mie mi se par niste lucruri absolut normale; si ca sa ti se ierte pacatele, trebuie sa iti si para rau ca le-ai facut, or, mie nu imi pare rau ca port pantaloni, ca imi tai parul, ca imi vopsesc parul, ca port verigheta (am vazutintrun inreptar de spovedanie ca e pacat si sa porti vergigheta pe deget in oricare alta zi in afara de ziua nuntii), ca mai port cate un lantisor/bratara la cate o ocazie speciala sau ca ma machiez (discret, de multe ori, alteori colorat tare, dar o fac).e consider primit fiind: "daca sunteti de mult timp impreuna si aveti planuri concrete de casatorie nu e asa mare pacat"[\quote].

Spunea un duhovnic cunoscut ca in zilele noastre, multi mireni au ajuns sa traiasca precum demonii, unii preoti traiesc ca mirenii si unii calugari, ca preotii.Nu prea se mai respecta traditia.De asta e si situatia asta de confuzie generalizata.Repet, tot ce vrem sa stim cu exactitate, cel mai bine e de mers la parintele duhovnic.


Iar cu luare noastra ca unitate de masura pt ceea ce facem(ma simt vinovata/e rau, nu ma simt vinovat/e bine), nu cred ca e o atitudine buna.Am vazut cu totii de-a lungul timpului ca omul , in general, poate face o mutime de fapte nu tocmai bune, fara sa ckipeasca si fara sa aiba nici cea mai mica mustrare de constiin.Tocmai de aceea , cand nu suntem siguri de ceea ce avem de facut, ne ajuta parintele duhovnic.
Reply With Quote
Răspunde