Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2009, 22:29:38
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Mars de Protest...

Marsul pentru promovarea valorilor familiei.
NU HOMOSEXUALITATII !

(Pentru neam și țară, Pentru normalitate)

MARȘUL PENTRU FAMILIE.

PĂSTRAȚI VALORILE TRADIȚIONALE! NU NE UCIDEȚI VIITORUL!



Mai multe organizații nonguvernamentale, între care Federația Pro-Vita, Alianța Familiilor din România și Forul Ortodox Român [COLOR="Blue"]organizează vineri 22 mai, ora 17, în Piața George Enescu (lângă Ateneul Român) un Marș pentru Familie.[/COLOR] Scopul acestuia este de a afirma valorile tradiționale ale familiei, de a trage un semnal de alarmă referitor la presiunile tot mai puternice la care sunt supuse familiile și copiii lor, de a spune NU libertinajului, încurajării avorturilor și propagandei homosexualității.

Pentru noi, oamenii, familia și copiii sunt dintotdeauna elemente esențiale ale vieții sociale. Ele conferă stabilitate socială, un sistem de raportare în care ne-am găsit mereu echilibrul și singura posibilitate de a ne continua existența ca ființe omenești.

În ultimii ani însă, sub pretextul unor „valori alternative”, suntem asaltați de tendințele sinucigașe ale speciei.

Nu ne recunoaștem în ele, nu ne regăsim în ele, sunt străine de spiritul românesc, sunt împotriva firii și militează pentru dispariția omenirii. Propaganda împotriva vieții duce la pervertirea deprinderilor, la disoluția reperelor noastre, la anarhie și beznă. Mineriadele avorturilor, ale homosexualilor și ale libertinajului nu plantează panseluțe în viața noastră!

Veniți, aveți curaj, militați pentru viață.

E timpul să proclamăm împreună firescul, normalitatea, viața. E marșul împotriva morții. E marșul pentru familie. E marșul pentru copii. E marșul pentru nepoți și strănepoți. Pentru ca ei să apuce să mai existe…

Nu lăsa lumea să se termine odată cu tine!

Vă invităm să participați la un eveniment pentru afirmarea valorilor în care credem, care ne-au făcut posibili până aici și de aici încolo: familia formată din bărbat și femeie, familia în firescul ei, familia zămislitoare de copii, dreptul la viață al fiecărui copil, din prima clipa a concepției.

Pentru că suntem prea mulți cei care stăm deoparte, pentru că propaganda morții e din ce în ce mai puternică, vă invităm vineri, 22 mai, ora 17:00, în fața Ateneului Român, din Piața George Enescu să spunem DA vieții, împreună!

Împreună la „Marșul pentru familie”.

[COLOR="blue"]Va rog sa trimiteti acest mesaj tuturor cunostintelor si sa popularizati marsul in masura in care puteti (daca aveti cunostinte la radio, televiziune), pe internet: bloguri, site-uri etc.[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2009, 22:33:56
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Exemplul demo(no)cratiei americane!

vedeti filmuletul ...

http://bataiosu.wordpress.com/2009/0...nic-avortului/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2009, 13:40:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Oare acceptarea ritmului vremurilor sa insemne si comportarea in aceleasi masuri?
Nu stiu ce sa zic, eu nu prea vad impreuna Biserica de Rasarit si miting'urile, mars'urile si alte asemenea manifestatii.

Sa'mi fie cu iertare, este doar o parere.
Daca vrem sa facem ceva, este nevoie de oameni din domeniu (crestini), care sa lupte cu armele lor, adica la nivel legislativ.
Si, daca ma gandesc mai bine, cred ca nici asta nu este o lupta duhovniceasca.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2009, 16:40:19
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aprindeti tortele, ascutiti topoarele, scoateti furcile, miruiti icoanele si scrieti pancartele! Si dati si la Noua Dreapta un telefon daca tot faceti asta, nu conteaza cat de extremisti sunt, trebuie cantitate, nu calitate!

Sa chemam la miting oameni care in viata lor nu au avut de patimit cat negru sub unghie din cauza homosexualitatii si a homosexualilor, sa chemam si ignoranti - sunt buni, atata timp cat striga. Nu conteaza cat de negrii suntem pe dinauntru, jumate din pacate se spala cand aratam mojiceste cu degetul si cand strigam din toti rarunchii cu icoana deasupra capului. Ne face sa ne simtim mai bine cu noi insine pentru ca suntem doar niste frustrati care nu avem succes in viata iar adunarile astea sunt singurele care dau un sens al ducerii la bun sfarsit al unei actiuni pe care solitari n-am fi inceput-o, macar. Intocmai ca pe stadion. Sau poate nu suntem intr-atat de debusolati intern, poate suntem doar invidiosi pe oameni care se simt bine facand ceea ce fac. Poate asta e singura supapa prin care-i putem spune aproapelui: ba, nu ai voie sa te simti bine pentru ca asa doresc eu.

Poate ca e vorba de control, mai bine zis de lipsa acestuia in privinta propriei persoane, un dezavantaj ce se incearca a fi compensat prin controlul altora. Sa le spunem ce sa faca, sa fie cum vrem noi, inclusiv sub plapuma.

Stim cu totii ca nu este un mars impotriva casatoriilor intre homosexuali. Nu este un mars impotriva adoptiilor de catre familiile homosexuale. Astea sunt doar sperietori de ciori plantate pe lanul insamantat cu ura. Daca nu erau pe agenda publica mitingul oricum avea loc, asa cum a avut loc si la rusi acum cateva zile unul unde autoritatile s-au dovedit a fi la fel de frustrate ca opinia publica. Au bagat la puscarie oameni nevinovati, nu pentru ca cereau vreun drept, ci pentru ca erau si se declarau cu mandrie a fi homosexuali.

Asta e adevaratul substrat.

Abia astept! Ultrasi, huligani, babe si popi - combinatia letala. Uneori ma intreb in care parte e circul: la manifestatie sau la contra-manifestatie?

Tot inainte! La rasboiu sa mergem, la rasboiu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2009, 19:42:46
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Aprindeti tortele, ascutiti topoarele, scoateti furcile, miruiti icoanele si scrieti pancartele! Si dati si la Noua Dreapta un telefon daca tot faceti asta, nu conteaza cat de extremisti sunt, trebuie cantitate, nu calitate!

Sa chemam la miting oameni care in viata lor nu au avut de patimit cat negru sub unghie din cauza homosexualitatii si a homosexualilor, sa chemam si ignoranti - sunt buni, atata timp cat striga. Nu conteaza cat de negrii suntem pe dinauntru, jumate din pacate se spala cand aratam mojiceste cu degetul si cand strigam din toti rarunchii cu icoana deasupra capului. Ne face sa ne simtim mai bine cu noi insine pentru ca suntem doar niste frustrati care nu avem succes in viata iar adunarile astea sunt singurele care dau un sens al ducerii la bun sfarsit al unei actiuni pe care solitari n-am fi inceput-o, macar. Intocmai ca pe stadion. Sau poate nu suntem intr-atat de debusolati intern, poate suntem doar invidiosi pe oameni care se simt bine facand ceea ce fac. Poate asta e singura supapa prin care-i putem spune aproapelui: ba, nu ai voie sa te simti bine pentru ca asa doresc eu.

Poate ca e vorba de control, mai bine zis de lipsa acestuia in privinta propriei persoane, un dezavantaj ce se incearca a fi compensat prin controlul altora. Sa le spunem ce sa faca, sa fie cum vrem noi, inclusiv sub plapuma.

Stim cu totii ca nu este un mars impotriva casatoriilor intre homosexuali. Nu este un mars impotriva adoptiilor de catre familiile homosexuale. Astea sunt doar sperietori de ciori plantate pe lanul insamantat cu ura. Daca nu erau pe agenda publica mitingul oricum avea loc, asa cum a avut loc si la rusi acum cateva zile unul unde autoritatile s-au dovedit a fi la fel de frustrate ca opinia publica. Au bagat la puscarie oameni nevinovati, nu pentru ca cereau vreun drept, ci pentru ca erau si se declarau cu mandrie a fi homosexuali.

Asta e adevaratul substrat.

Abia astept! Ultrasi, huligani, babe si popi - combinatia letala. Uneori ma intreb in care parte e circul: la manifestatie sau la contra-manifestatie?

Tot inainte! La rasboiu sa mergem, la rasboiu!
Ce bine daca ar fi numai un mars al tacerii,cu pancarte pe care sa scrie ca si voi aveti dreptul la mintuire ( si sa nu mai fiti mindri de sinucidere ),cu nume de doctori care au vindecat oameni de homosexualitate,...dar si pancarte care sa averizeze ca vot fi interzise cuvintele mama,tata,sot,sotie,ca indoctrinarea homo va fi obligatorie ...cu exemple din Anglia,SUA si alte tari...

Exista si riscul ca puterea sa angajeze oameni cu furci si topoare,cu ceva icoane printre ele,care sa fie violenti...iar televiziunile lor numai pe acestia sa-i filmeze...ca sa creeze iluzia ca cei ce demonstreaza pentru normalitate...nici ei nu ar fi prea normali....si sa creeze un val de simpatie pentru cei "oprimati ".

Aceste sint tehnici binecunoscute in lumea serviciilor secrete.

Acesta ar fi si riscul demonstratiilor...care eu zic ca sint bune.


Citat:
...ci pentru ca erau si se declarau cu mandrie a fi homosexuali.

Asta e adevaratul substrat.
S-ar putea sa ai dreptate...ce ar fi daca ar aparea pedofil - pride,incest-pride,criminal-pride,etc...sau in domeniul bolilor contagioase...tuberculosi-pride,ebola-pride,sifilis-pride...in loc sa mearga la doctori si sa se vindece,la preoti sa se spovedeasca si iar sa se vindece ( chiar daca cu eforturi )...cred ca ar fi priviti chiar cu simpatie,daca nu cu bucurie.

Iar cei care au ura in ei....sint cei care vorbesc mult despre ura,valabil si cu alte pacate...se spune ca omul vorbeste din cele dinlauntru alor sale.

Reversul,sint si oameni care par ca vb mieros,despre iubire si pace...si acestia pot fi amagitori,con-artisti,ecumenisti...dar acestia cad la adevar,la dogme ( cap si coloana vertebrala ) si principii...si ii prinzi repede.

Bine ar fi ca ambele demonstratii sa fie pasnice si fara circ...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2009, 21:09:16
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Ploiesti

Raspuns la “MARSUL PENTRU FAMILIE. PASTRATI VALORILE TRADITIONALE!”
pe 18 May 2009 la 9:08 pm # Mihaela Pana

Pentru ploiesteni: este asigurat un autocar (sau chiar doua, daca este nevoie), pentru a se pleca in mod organizat la manifestatia din Bucuresti.
[COLOR="Blue"]Plecarea - la ora 15.00, din parcarea de langa Biserica Maica Precista.[/COLOR]

Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2009, 00:11:06
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
[...]
Serviciile secrete? Posibil, dar si mai posibil este ca manifestatia "anti" sa fie pe bune. Romanii au un potential cunoscut cand vine vorba sa amestece nationalismul patriotard, fascismul, fundamentalismul religios, extremismul, rasismul si intoleranta unele cu altele. Noua Dreapta nu este degeaba, este expresia unei parti a poporului, este bagajul istoric pe care romanii l-au avut dintotdeauna.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2009, 07:57:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Dar am o curiozitate,pe care am exprimat-o si pe alt topic,insa nimeni nu mi-a raspuns: voi ii iubiti pe fratii vostri homosexuali?Incercati si sa ii ajutati concret cu ceva?Cu ce?
Va multumesc!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2009, 08:10:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Gasesc absolut firesc sa militezi impotriva avortului,chiar de dorit,deoarece este o crima oribila,insa cand esti vehement contra oricarui mijloc de contraceptie,mi se pare deja fanatism,ceva ce concret nu se adapteaza zilelor noastre si evident nu va avea ecou.
Ca va place ori nu,cam asta este situatia.
Daca in mediile rurale s-ar discuta despre mijloace de contraceptie si s-ar face o educatie minima in acest sens,nu am mai vedea atatea avorturi,atatia copii lepadati in tomberoane,haznale,campuri,mame care isi sugruma copiii dupa nastere din disperare ca nu stiu ce sa faca cu ei,toate grozaviile de le vedem pe la stiri.
Aceasta in paralel cu o educatie religioasa ar schimba multe.
Mi se pare mult mai eficace decat a organiza astfel de marsuri,sa te cobori efectiv printre cei ignoranti care traiesc haotic si ajung sa comita avorturi,printre homosexuali si sa incerci sa ii ajuti,o forma de misionerat.
Cu dragoste de oameni ii veti intoarce pe fratii vostri pe alte cai,nu prin marsuri in care ii damnati.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2009, 15:14:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Dar am o curiozitate,pe care am exprimat-o si pe alt topic,insa nimeni nu mi-a raspuns: voi ii iubiti pe fratii vostri homosexuali?Incercati si sa ii ajutati concret cu ceva?Cu ce?
Va multumesc!
Ca oameni da: daca le e foame, le dam de mancare; dca le e sete le dam un pahar de apa; daca nu au ce imbraca, le dam o haina. Dar nu putem fi de acord ca folosesc trupul impotriva firi, deci altfel de cum a fost creat de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Basarabia e Romania-mars pt unire antiecumenism Generalitati 3 20.10.2012 00:07:38
Challenges of Getting to Mars: Curiosity's Seven Minutes of Terror apophis Stiri, actualitati, anunturi 5 16.07.2012 22:07:24
Protest eodor nastasa Generalitati 37 24.05.2010 03:56:36
Protest maryukbebe Preotul 6 31.05.2009 02:49:02
PROTEST silverstar Generalitati 14 28.10.2006 12:47:46