Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 23.04.2010, 00:49:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Desigur ca exista si darul deosebirii duhurilor. .
Eu am insa o nelemurire [vorba ta ] De ce cand incerci sa vorbesti de lucrarile Domnului ti se pune in fata imediat lucrarile celui rau? Chiar atat de mare sa fie aceasta fobie?
Bine ca ai, pentru ca e clar ca imi vin minte toti nebunii care desi citesc Biblia, fac niste lucruri socant de urate, ceea ce demonstreaza ca nu tot omul care stie sa citeasca, intelege sensul...

Din ce cult fac parte cei cu serpii, pentru ca stiu ca i-am vazut pe la TV, si era ceva asemanator cu inregistrarile postate de Bengali ala...pe youtube, deci acelasi stil...unii cu alergatul prin Biserica, unii cu tinutul de burta, icnete, rasete isterice, racnete...si unii sarind intr-un picior cu un sarpe ( sau mai multi, probabil pentru a arata ca sunt mai sfinti decat cei care tin un singur sarpe), cazand pe jos cu tot cu serpii peste ei, razand languros la ei...

Deci nu e imaginatia mea, pentru ca tin minte si acum dansul ploii-serpos...si care cu siguranta avea "fundament" ...unde? ei bine...ta taaaam, fix in Biblie, si nu in woodoo!!!!
  #522  
Vechi 23.04.2010, 01:04:36
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Din ce cult fac parte cei cu serpii, pentru ca stiu ca i-am vazut pe la TV, si era ceva asemanator cu inregistrarile postate de Bengali ala...pe youtube, deci acelasi stil...unii cu alergatul prin Biserica, unii cu tinutul de burta, icnete, rasete isterice, racnete...si unii sarind intr-un picior cu un sarpe ( sau mai multi, probabil pentru a arata ca sunt mai sfinti decat cei care tin un singur sarpe), cazand pe jos cu tot cu serpii peste ei, razand languros la ei...
Cei cu serpii, cu alergatul prin Biserica, unii cu tinutul de burta, icnete, rasete isterice, racnete...si unii sarind intr-un picior cu un sarpe , cazand pe jos cu tot cu serpii peste ei, razand languros la ei... cel mai probabil își spun penticostali sau carismatici.
Doar dacă nu-s din ceva secte și mai ciudate.
  #523  
Vechi 23.04.2010, 01:06:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sunt cuvintele lui Iisus aratand semnele adevaratei credinte. Consideri ca Domnul te impinge sa crezi in magicieni?
Sf Ap Pavel a luat naparca in mana si nu a patit nimic. Si nu era magician.
Crezi ca ai putea sa faci la fel? Pe cand o demonstratie?
  #524  
Vechi 23.04.2010, 01:07:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Cei cu serpii, cu alergatul prin Biserica, unii cu tinutul de burta, icnete, rasete isterice, racnete...si unii sarind intr-un picior cu un sarpe , cazand pe jos cu tot cu serpii peste ei, razand languros la ei... cel mai probabil își spun penticostali sau carismatici.
Doar dacă nu-s din ceva secte și mai ciudate.
Mai ciudat de atat...?
  #525  
Vechi 23.04.2010, 01:10:54
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai ciudat de atat...?


penticostalulmantuit are dreptate,...crezand ca are umor... De aceea cred cu adevarat ca Dumnezeu ii va deschide ochii candva si va vedea...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #526  
Vechi 23.04.2010, 01:12:25
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Crezi ca ai putea sa faci la fel? Pe cand o demonstratie?

Doar "vorbire in limbi", frate (demonstratii cate vrei)... Celelalte... sunt mereu trecute cu vederea. Oare de ce?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #527  
Vechi 23.04.2010, 01:18:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Doar "vorbire in limbi", frate (demonstratii cate vrei)... Celelalte... sunt mereu trecute cu vederea. Oare de ce?...
Eu nu cred nici in asa zisa vorbire in limbi, ca prea se trage turta doar pe cele ingeresti vorbiri pe care nimenea nu le pricepe in afara de cei doi care fac spectacolul.

Si nici daca ar scapa-o pe o limba mai europeana n-as fi prea convins daca n-ar fi niscai verificari suplimentare.

O intrebare pentru penticostalii nostri, in procente aproximative, cam in cat % din cazuri se vorbeste "ingereste" si in cat % limbi mai..omenesti care sa le mai priceapa macar unul doi de acolo in afara de "traducator".
  #528  
Vechi 23.04.2010, 01:26:37
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu nu cred nici in asa zisa vorbire in limbi, ca prea se trage turta doar pe cele ingeresti vorbiri pe care nimenea nu le pricepe in afara de cei doi care fac spectacolul.

Si nici daca ar scapa-o pe o limba mai europeana n-as fi prea convins daca n-ar fi niscai verificari suplimentare.

O intrebare pentru penticostalii nostri, in procente aproximative, cam in cat % din cazuri se vorbeste "ingereste" si in cat % limbi mai..omenesti care sa le mai priceapa macar unul doi de acolo in afara de "traducator".


Stai putin ca n-ai inteles... Nici macar cei ce "vorbesc in limbi" nu stiu ce zic... Si se vorbeste numai "ingereste", frate... Te rog frumos...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #529  
Vechi 23.04.2010, 02:04:01
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O intrebare pentru penticostalii nostri, in procente aproximative, cam in cat % din cazuri se vorbeste "ingereste" si in cat % limbi mai..omenesti care sa le mai priceapa macar unul doi de acolo in afara de "traducator".
Nu prea știu cum e cu vorbirea îngerească. Personal nu am auzit-o niciodată.

Vorbirea în limbi către Dumnezeu e cam 80%. Vorbirea în limbi pentru auditoriu cam 20%
  #530  
Vechi 23.04.2010, 02:06:20
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
penticostalulmantuit are dreptate... De aceea cred cu adevarat ca Dumnezeu ii va deschide ochii candva si va vedea...
Și eu cred că așa se va întâmpla într-o zi. Doamne ajută.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10