Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 05.05.2016, 23:21:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Adevărat a înviat, Dragoș!
La cele spuse de tine vreau să adaug că, pe de o parte, Hristos este modelul omului, este Chipul după care am fost creați și către care trebuie să tindem să ne asemănăm, deci să-L urmăm și cu faptele; pe de altă parte, El a postit total timp de 40 de zile, în timp ce nouă Biserica ne propune un post cu mult mai ușor.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #482  
Vechi 06.05.2016, 00:00:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@DragosP - uite asta de ex. este o neintelegere de care spuneam mai sus.
Eu cred totusi ca trebuie sa facem ceea ce ne-a cerut El si nu ceea ce a facut.
EL a facut mai multe. Cum de te-ai oprit la postul acela de 40 de zile?
Hristos a înviat!
A făcut Domnul mai multe, dar tot El ne-a zis că și mai multe putem face noi... Credință să avem!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #483  
Vechi 06.05.2016, 00:12:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@AlinB - da, exista multi oameni care nu pot avea o alimentatie vegana din multe motive. Cum am mai spu, nu poti sa-i pui pe toti in aceeasi oala si sa le dai foc apoi.
Nu, nu este gastrimargie. Nu e vorba aici (in multe cazuri, ca or fi si unele care sunt chiar gastrimargie), de lacomie, de a manca in general peste limite si cantitativ si calitativ.
Este vorba in multe cazuri de a scoate organismul dintr-un anumit echilibru normal si sanatos. Fiindca veganismuzl este un regim unilateral si care priveaza de multe substante necesare organismului.
Si pentru unii acest dezechilibru poate sa creeze probleme si greu se restabileste.
Dar de unde, sigur ca pot face diferenta.

Cei care au probleme grave de sanatate, intr-adevar nu pot tine.

Cei care incearca sa se convinga ca pot avea probleme grave de sanatate daca tin post, sunt intr-o cu totul alta categorie si inghit pe nemestecate povesti de la tv despre "alimentatia echilibrata" in acelasi ton cu cele despre "preotimea corupta" si "iubitorii de moaste care se calca in picioare".

Citat:
Nu stiu de ce este atat de greu de inteles pentru unii. Chiar nu inteleg atat critica si ironie.
Pentru ca realitatea medicala e alta decat cea care iti place tie o sa o crezi.

O luna si ceva de alimentatie vegana nu omoara pe nimeni, asa cum sunt unii care o au de ani de zile si sunt mai sanatosi ca tine.

Citat:
Si da, este greu de tinut si un regim impus de boala. Unii nu pot nici asta, sau pot cu greu. Si la unii regimul pentru o problema poate da peste cap alta parte a organismului.
Vorbesti de lucruri certificate medical sau inventii adhoc anti-post?

Citat:
Trebuie de aceea facut tot cu multa socoteala.
Si ce te face sa crezi ca a ta e cea corecta?

Citat:
Inca o data: unii mananca carne zilnic si si multe altele si in cantitati mari. Altul mananca 1-2 oua pe saptamana si o cantitate mica de carne, si in rest paste si legume.
Prima este gastrimargie, a doua este hrana sanatoasa, echilibrata.
Daca e post in timpul asta, nu este deloc sanatoasa. Sau echilibrata.
Duhovniceste in nici un caz.

Citat:
Jertfa trebuie sa vina din suflet si nu fortat.
De unde ai cules tu textele astea ciudate?

Deci daca n-ai chef sa mergi la biserica nu mergi, daca n-ai chef sa te rogi nu te rogi, nu ai chef sa tii post nu tii post..si tot asa pana in ziua cand cumva, fara a face ceva "fortat", o sa-ti vina cheful.

Citat:
Fiecare lucru la care renunti pentru un timp pentru Dummnezeu, inseamna o jertfa.
Eu nu reusesc sa inteleg legatura intre un aliment sau altul si credinta.
Dar intre renuntarea la anumite alimente pentru un timp si credinta ?

Citat:
Fiindca ea, credinta are atatea fatete si posibilitati de a o trai.
Daca cineva bea o cana de lapte in plus, dar face alte lucruri in schimb (pozitive), nu se pune la Dumnezeu? Nu inseamna nevointa? Nu inseamna credinta?
Cat cantareste in credinta o cana de ceai fata de una de lapte, sau un ou fata de un cartof?
Aici este pana la urma discutia.
Sigur.
Asa poate sa zica si un curvar de exemplu, nu renunt la curvie pentru ca exista si alte cai de-ati exprima credinta.
Hotul care isi face cruce inainte sa intre la furat, la fel.
etc.

Citat:
Da, si eu consider ortodoxia foarte aspra. Este credinta mea si o traiesc cu drag, dar mi se pare aspra..
Prin contrast, bataia, spinii, piroanele si crucea trebuie sa fi fost foarte ..moi.

Citat:
Exact asa cum spune Mihnea: lupta asta intre Maria si Marta este foarte grea si cam egoista. Nu mi se par doua parti ale aceeasi credinte, aduse de Iisus.
Mi se pare ca una este asuprita pe nedrept.
Asocierea este fortata si neinspirata.

Citat:
@DragosP - poti sa explici ideea asta? De ce daca Iisus a postit 40 de zile (si de cate ori?) trebuie sa postim si noi (negru mai ales)?
El a avut scopul Lui. Adica nu inteleg legatura. Si mai este ceva - "La Dumnezeu totul este cu putinta..."
Asta se talmaceste "prin Dumnezeu totul este cu putinta".

E normal ca atunci cand il lasi la o parte pe Dumnezeu in efortul tau, multe lucruri sa para imposibile.

Ceea ce este insa ironic pentru vaicarelile noastre este ca 40 zile de post negru nici macar nu sunt o imposibilitate fiziologica, 40 zile sau mai mult, le-au tinut oameni obisnuiti - in sensul lipsei unei ambitii duhovnicesti sau ajutor supra-natural.

Citat:
De ce ne comparam mereu cu El? Ma rog, este o discutie mai ampla aici.
Ca sunt unii care se autoflageleaza, cara cruci grele, isi bat cuie, tot dupa modelul Lui. Dar e necesar?
Da' unde scrie in canoanele ortodoxe ca trebuie sa te autoflagelezi sau sa iti bati cuie?

Iar a luat-o imaginatia pe campii, in dorinta de autojustificare fara argumentare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 06.05.2016, 01:38:16
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca vorbim despre post, va rog iarasi sa ramanem ancorati in cadrul mai cuprinzator al vietii de credinta, in reperele date de Traditie si de Scriptura.
A discuta despre post in afara acestor cadre - ce rost are? Ce folos aduce?
Spune Sophia mai sus ca e vorba de a resimti o presiune si ca psihologii ar trebui sa se gandeasca la asta. Dar ce treaba au psihologii si psihologia cu postul, pana la urma urmelor? In afara de cazul cand i se nazare vreunuia ca e mare postitor, ca forma de exprimare a vreunei maladii abordabile psihologic. Insa chiar si atunci, daca omul e preocupat cu postul: la duhovnic sa mearga mai intai, nu la psiholog! Pentru ca postul este o treaba duhovniceasca, nu lumeasca.

Cat despre sursa acestei presiuni, cam de unde ar putea veni ea?
Scriptura, de pilda, atat cat cunosc nu porunceste postul. Il recomanda, il prezinta ca folositor dar nu il porunceste. Atunci de unde sa vina presiunea?

Faptelor Apostolilor ni-i prezinta pe primii crestini postind inainte de a lua hotarari importante, din nevoia de certitudine, de implinire, de sprijin dumnezeiesc (F.A. 13,3; 14,23).
Apoi gasim ca postul și rugaciunea se intrepatrund (Luca 2,37; 5,33-35). Sunt practici stravechi, prin care credinciosii in Dumnezeu Cel Viu s-au pregatit intotdeauna de intalnire lepadindu-se de preocupari si ganduri laturalnice, care risipesc cugetul si atentia dar care, in schimb, tulbura inima.

Pe de alta parte, desi postul e prezentat in Biblie mai ales ca abtinere de la mancare, mai sunt si alte modalități de a posti. Din 1 Corinteni 7,1-5 avem incredintare ca postul poate fi si in relatia barbatului cu femeia. De remarcat si ca in versetul 6 Apostolul precizeaza limpede: "Si aceasta o spun ca un sfat, nu ca o porunca." Fara strop de presiune, asadar.

Iar postul, intelegem din intreaga pedagogie traita a Bisericii, nu are ca scop pedepsirea trupului, ci concentrarea asupra relatiei cu Bunul Dumnezeu. Nu e vorba nici de o modalitate de a slabi si nici de o dieta anume. Crestinul nu posteste ca sa slabeasca ci, in ciuda faptului ca slabeste sau indiferent la aceasta, crestinul posteste ca sa aiba o relatie mai apropiata/intensa/concentrata cu Dumnezeu, cu Iubirea, cu Imparatul slavei.

Si cum va fi un astfel de om, daca el se concentreaza, prin post si rugaciune, asupra relatiei cu Dumnezeu? Mai aratos ca un altul, oare? Mai merituos? Mai tantos? Sau, dimpotriva, posomorat si ratacit? Deprimat si lesinat?

Pai e suficient sa avem in vedere ca sufletul omului e in relatie tot mai concentrata cu Datatorul lui de viata, Cu Bunul Dumnezeu, cu Mangaietorul, cu Iubirea
ca sa intelegem (de nu cunoastem pe o cale mai directa) ca el nu poate fi decat (pre)schimbat in faptura tot mai luminoasa, traitor al smeritei cugetari si al bucuriei.
Cum sa nu fie astfel un om care, postind si rugindu-se, s-a contopit cu Duhul lui Hristos?

Last edited by ahilpterodactil; 06.05.2016 at 01:46:56.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 06.05.2016, 09:27:34
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Am o nelamurire.
Crestinii n-ar trebui sa tina post (nu la post negru ma refer) toata viata ?
In sensul ca ar trebui sa se infraneze de la toate toata viata ?
Adica postul de 40 de zile n-ar trebui continuat toata viata ?
Si astfel un post de 40 de zile n-ar trebui sa-i dea peste cap, darmite un post negru ?
Sfantul Efrem Athonitul(parca el) zicea ca Duhul Sfant nu vine la omul satul.
De aici rezulta ca daca vrei sa ai Duhul Sfant tot timpul, trebuie sa tii post mai
tot timpul.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 06.05.2016, 12:18:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Am o nelamurire.
Crestinii n-ar trebui sa tina post (nu la post negru ma refer) toata viata ?
In sensul ca ar trebui sa se infraneze de la toate toata viata ?
Adica postul de 40 de zile n-ar trebui continuat toata viata ?
Si astfel un post de 40 de zile n-ar trebui sa-i dea peste cap, darmite un post negru ?
Sfantul Efrem Athonitul(parca el) zicea ca Duhul Sfant nu vine la omul satul.
De aici rezulta ca daca vrei sa ai Duhul Sfant tot timpul, trebuie sa tii post mai
tot timpul.
Iar ai dat-o in perle copacele?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 06.05.2016, 12:24:22
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar ai dat-o in perle copacele?
Pai de ce ? Ca acel sfant spune ca Duhul Sfant nu vine la oamenii satui.
Adica satul de mancare, satul de pofte, satul de toate.Asta inseamna ca
Duhul Sfant nu vine la oamenii care nu se infraneaza mai tot timpul.
Adica vrei sa ai pe Duhul Sfant , infraneaza-te cum nu te mai infranezi, pleaca
Duhul Sfant , ca altfel cum poate fi interpretata afirmatia sfantului ?
Reply With Quote
  #488  
Vechi 06.05.2016, 13:12:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai de ce ? Ca acel sfant spune ca Duhul Sfant nu vine la oamenii satui.
Adica satul de mancare, satul de pofte, satul de toate.Asta inseamna ca
Duhul Sfant nu vine la oamenii care nu se infraneaza mai tot timpul.
Adica vrei sa ai pe Duhul Sfant , infraneaza-te cum nu te mai infranezi, pleaca
Duhul Sfant , ca altfel cum poate fi interpretata afirmatia sfantului ?
"satul" e destul de relativ
unii pot fi satui dupa o masa sumara, o data pe zi, altora poate le trebuie 4 mese consistente.

iar primul, poate sa nu fie eaparat postitor, in sensul duhovnicesc al termenului.

Ideea cu postul e sa scapi de anumite atasamente si nu doar alimentare.

Postul alimentar pune trupul intr-o anumita stare in care nu mai este un obstacol pentru suflet in a tinde spre cele duhovnicesti.

Eu mi-as pune intrebarea, de ce anumiti draci nu se tem de omul rugator dar se tem de omul rugator SI postitor?

Iar prin post, la evrei, se intelegea postul negru, nu regim vegan.

Vorbim de cum au facut romano-catolicii postul varza, adica oua si branza :) dar sa nu uitam ca si la noi, putin vorbesc de post ca de o abtinere totala de la mancare, fie si pentru o singura zi.

Iar de multe ori, a ajuns mai degraba strict un ritual, oamenii gatesc mancaruri sofisticate si delicioase de post din care maninca copios si fara limita, practic in afara de compozitie si unele particularitati gustative ( si astea cu substitute apropiate din plin), nu exista nici o diferenta semnificativa intre post si ne-post.

Sigur, e destul de dificil sa mergi impotriva logicii trupului, mai ales cand exista varsta, boala, sedentarismul - pentru toate astea carnea si produsele din animale in general, par a aduce o aparenta alinare, stare de forta, dar in realiate, mai ales cand sunt consumate in exces (si e greu de definit excesul!) au efect exact opus pentru sanatate.

In schimb, logica postului, de bunavoie sau nevoie, o data insusita aduce beneficiii deosebite atat in plan fizic dar mai ales duhovnicesc - practic esti un alt om.

Dar acolo ajungi doar, asumandu-ti un drum destul de abrupt si dureros si la inceput cel putin, consuma multa energie volitionala.

Pentru Sophia in special, nu poti ajunge sa faci ceva care stii ca e bun, din placere daca nu renunti la alta placere sau placeri la inceput.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.05.2016 at 13:39:25.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 06.05.2016, 13:19:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"satul" e destul de relativ
unii pot fi satui dupa o masa sumara, o data pe zi, altora poate le trebuie 4 mese consistente.
Pai si atunci cum stii cand e patima ?
Citat:
Eu mi-as pune intrebarea, de ce anumiti draci nu se tem de omul rugator dar se tem de omul rugator SI postitor?

Iar prin post, la evrei, se intelegea postul negru, nu regim vegan.
Dracii se tem de omul rugator si postitor in regim vegan sau post negru ?
Reply With Quote
  #490  
Vechi 06.05.2016, 17:12:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai si atunci cum stii cand e patima ?
Pai tocmai postul cred ca e reperul. Daca reusesti sa-l duci usor, ba chiar cu bucurie, cred ca ai scapat :)

[quote ]Dracii se tem de omul rugator si postitor in regim vegan sau post negru ?[/quote]


"29. El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieși, decât numai cu rugăciune și cu post."

Cred ca se referea la post negru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12