Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #8  
Vechi 05.01.2014, 03:41:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Moshule, să nu te recunosc! Ce te-ai făcut așa negativist acum la început de an?!

Ai tu o teorie cu cunoașterea la timpul potrivit (cu care sunt oarecum de acord) însă mi se pare că, cam dai cu parul.

(...)

Îți doresc un an mai bun, și nu te mai ofusca așa când te întreabă cineva câte ceva.
Asta cu... "ofuscatul", imi scapa! O fi de bine?...
Iarta-ma, Mirela, dar n-as vrea sa trec in ochii cuiva, negativist, ci poate putin mai sever... Asta nu inseamna ca "dau cu paru' ", ci incerc sa indemn (in felul meu) spre o alta forma de cunoastere, decat "hai sa va intreb pe voi cum e cu chestia aia!", mai ales in probleme sensibile care lasa loc de speculatii si interpretari.(Nu ma refer la acest topic in special, ci la atatea altele unde pe de o parte nedumerirea merge pana la naivitate, iar pe de alta, raspunsurile "avizate" se contrazic pana dincolo de buna cuviinta).
Personal nu sunt de acord cu aceasta metoda de "inteleptire", fiindca pentru multi care intra in "hora", aduce sminteala si atunci, chiar daca printre raspunsuri mai descoperim si unul sau mai multe, bune, rezultatul final este ca cu greu mai intelege omul ceva ziditor de acolo. Cine vrea cu adevarat sa caute, are o mie de (re)surse, fie ca vorbim de participarea la sfintele liturghii, fie citirea Sfintei Scripturi, fie a Filocaliei sau a altor scrieri ale Sfintilor Parinti.
Daca te-am suparat, iarta-ma, te rog. Tu stii ca nu-i nimic personal, ci doar asa, ca sa-ti raspund in modul in care tu ai inteles ca este mai usor sa-ti puna altul la dispozitie...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare