Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.12.2006, 15:20:14
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Aceste doua tipuri de inventii sunt niste practicile necanonice, care contravin fie invataturilor Sfintilor Parinti, fie Traditiei Bisericii. Sa fim cu luare aminte si sa nu le lasam sa prinda radacini.

Inventiile preotilor se refera la inovatiile unor pseudo-preoti (slava Domnului ca sunt putini, dar totusi exista), adica a unora care cred eu ca au devenit preoti inainte de a fi crestini ortodocsi. Teribil! Sa vedem impreuna cam care ar fi aceste "traditii" false:

- deschisul cartii (sau al pravilei sau al Psaltirii sau al Sfintei Evanghelii, uneori la sfarsitul Sfantului Maslu) urmata de talcuirea fragmentului de text ce cade mai intai sub ochii "credinciosului" care eventual a tinut trei zile de post negru; cateodata se face deschisul cartii si acasa pe la acesti preoti de care ne este si rusine si care pentru fiecare operatiune de genul asta iau o suma considerabila de bani;

- impartitul de particele (miride) luate de pe Sfantul Disc si date "credinciosului" cu mentiunea ca "ele sunt mai mari in sfintenie decat aghiasma si anafura si se iau dupa o zi de post total"; unde au vazut ei asa ceva? inventie fara fundament!

- oficierea contra cost a unor "rugaciuni si slujbe speciale" pentru cei sinucisi, eretici morti, avortati, lucru oprit de Biserica;

- "botezul" unor papusi sau carpe pe 7 ianuarie in locul copiilor avortati care-si "primesc" un nume fictiv de Ion-Ioana (aceasta inventie este opera "babelor" care descanta si ghicesc pe la tara, inventie preluata si de unii "popi mincinosi" care castiga bine de pe urma ei); cei ce fac un lucru ca acesta sunt aspru mustrati de catre Biserica, prin Canonul 47 al Sfintilor Apostoli, "ca unii ce-si bat joc de crucea si moartea Domnului";

- savarsirea Spovedaniei in grup la adulti, uneori rostindu-se doar dezlegarea cea mare urmata chiar de Sfanta impartasanie, fara nici un canon dat cuiva;

- savarsirea Spovedaniei gen ancheta sau in fata icoanei Mantuitorului, fara preot, acesta citind doar dezlegarea finala, ceea ce nu are nimic comun cu Taina Spovedaniei;

- folosirea doar a epitrahilului la Proscomidie, sau la Spovedanie de catre preotul duhovnic (lucru contrar randuielii din Aghiazmatar, care specifica limpede ca fiind obligatorie imbracarea felonului, ca la orice Sfanta Taina);

- omiterea exorcismelor de la Botez; aceasta este prima parte a Tainei Botezului si e inadmisibil sa fie trecuta cu vederea, ca doar nu exista jumatati de masura!

- savarsirea, din comoditate, a Tainei Botezului numai prin stropire sau turnare. Doamne fereste de asa ceva! Dar asa se intampla cu preotii scoliti pe la catolici, cu burse de studii, care vin cu diploma in brate si cu ecumenismul in spate!

- rebotezarea celor bolnavi de epilepsie, sau a copiilor "pentru a alunga raul din casa"; Exista un singur botez, nu?!

- impartasirea cu Sfintele Taine a celor ce sunt in coma sau in agonie sau tocmai au murit. E un adevarat sacrilegiu impotriva Sfantului Trup si Sange al Mantuitorului Hristos;

- atingerea si pastrarea (40 de zile) pe si sub Sfanta Masa a unor icoane, fotografii, acte, haine si obiecte ca sa se "sfinteasca". Asta a cui inventie mai este? Stiu ca si eu am lasat icoane pentru astfel de sfintiri, dar acum nici nu mai calc pe acolo!

- saritul cu Cinstitele Daruri peste oameni si haine (lucru riscant pentru slujitor). Eram o data la Biserica. Daca vara credinciosii mai pun o batista, o esarfa pe jos, iarna pun paltoane, caciuli, plovare, etc. Se aude un comentariu: "plapuma mai aveau sa o puna pe jos".

- atingerea capetelor credinciosilor cu Sfantul Potir de catre slujitor. Nu e gresit, dar cum riscul e foarte mare, e bine sa se evite, mai ales ca sunt unii credinciosi care dupa aceea se duc la o alta Biserica si-i cer preotului de acolo sa faca asa cum au vazut ei la un altul...

- abuzul de pomeniri la Vohodul mare;

- miruitul fotografiilor. Asta e o practica magica inventata tot de "babe" dar incurajata de unii clerici, adica de cei care vor "sa se puna bine" cu babele, nu cu Dumnezeu;

- acceptarea si incurajarea doctrinelor sincretiste si practicilor de vrajitorie, radiestezie, bioenergie, yoga, parapsihologie, masonerie, astrologie, zodiace, ghicit;

- promovarea unor invataturi si practici noi legate de isihasm straine de traditia filocalica si chiar profanatoare a ei, sau a unor practici ecumenice, care imprumuta cate ceva de la catolici, protestanti sau chiar musulmani, lovind in adevarata Traditie.

In mesajul urmator despre inventiile babesti.

Elena
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.12.2006, 15:29:48
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

DE acord cu tine. Dar care-i solutia? Ca doar lamentarea nu aduce nimic. Ce se poate face? Cine poate face? Cum? Unde? Cind ?
Eu caut rezolvarea la astfel de probleme de cind ma stiu....si inca nu am dat de ea. Una practica ca teoretic este tot degeaba.:hmmm:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2006, 15:33:41
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Haideti sa vedem acum si inventiile babesti. Le numesc "babesti" in mod ironic, nu din lipsa de respect pentru persoanele in varsta, ci din neaprecierea imprastierii minciunilor din partea celor care au ajuns la o varsta fara sa caute Adevarul si sa creasca si in varsta spirituala.

- tinerea in mana a mai multor lumanari la Sfanta impartasanie - chipurile pentru cei morti neimpartasiti;

- daruirea unui cocos preotului slujitor in noaptea de Inviere - chipurile pentru cei morti "nespovediti, neimpartasiti, fara lumanare";

- nesarutarea icoanelor dupa Sfanta Impartasanie, si nici a persoanelor (chipurile "ti se fura impartasania");

- aprinderea a 7, 9, 12, 33 lumanari puse in forma de cruce si lasate sa arda in 4 reprize separate prin cate 10 metanii, ultima repriza, obligatorie, fiind la ora 12.00 noaptea. Ce-i asta?

- folosirea si purtarea carticelelor apocrife ca Visul Maicii Domnului, Epistolia si Talismanul Domnului, etc. Oare ne poate mantui o carte? Sa ajungem ca protestantii care cred ca se mantuiesc ca au Biblia in mana si zic "Doamne, Doamne!"?!

- deschisul bisericii dimineata de catre unii tineri si tinere pentru grabirea casatoriei;

- punerea busuiocului sub perna fetei ca sa i se descopere viitorul sot in vis;

- incurajarea unor forme de evlavie catolica: invocarea lui Anton de Padova, mai ales pentru maritisul fetelor, postul in ziua de marti (chiar de 9 ori consecutiv), folosirea de statui si tablouri religioase neortodoxe (Maica Domnului singura, Maica Domnului cu rochie decoltata...);

- acceptarea si incurajarea unor dialoguri cu duhuri, a unor vedenii si vise profetice si chiar recomandarea pelerinajelor in asemenea locuri "speciale";

- aprinderea unei lumanari la fiecare citire a Sfintei Evanghelii la Denia celo 12 Evanghelii (in joia mare) si chiar innodarea unui siret. Acestea se pastreaza si cand omul are o problema deznoada un nod si aprinde lumanarea si se roaga. Pai de ce toate astea, ca doar numai rugaciunea are efect, celelalte sunt numai risipa de energie si minciuna. Ca doar Dumnezeu nu ne ajuta pentru un nod deznodat, nu?!

- datul in aceeasi dimineata, personal, a 9 pomelnice la 9 biserici, sau 3 pomelnice la 3 biserici, in timpul Sfintei Liturghii, de ajung oamenii sa faca maraton si apoi se mira de ce nu le raspunde Domnul. Pai cred si eu, ca la intalnirea cu El in Sfanta Litrughie n-au stat, ci au umblat dupa "cai verzi pe pereti".

Lista cred ca ar mai continua. Mai spuneti si voi alte anomalii pe care le vedeti, ca sa cunoasca oamenii sa se pazeasca de asa ceva.

Cu drag,
Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2006, 15:48:01
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
DE acord cu tine. Dar care-i solutia? Ca doar lamentarea nu aduce nimic. Ce se poate face? Cine poate face? Cum? Unde? Cind ?
Solutia ar fi atitudinea noastra. Eu discut cu preotii respectivi cand vad asa ceva, nu in spirit de critica, ci cu blandete, in cautarea Adevarului. Trebuie avute si fundamente scripturistice, si din Filocalie, ca unii te ametesc cu "Sfintii Parinti care zic..." Si cand ii intrebi care Sfant Parinte, nu mai stie cum sa schimbe subiectul...ca de fapt de cand a facut facultatea nu a mai rasfoit din ei. Dar sunt putini acestia, cei mai multi sunt preoti miscati de Adevar, care studiaza, care se roaga si care iau masuri. Slava Domnului!

Daca vad la credinciosi anumite atitudini de genul asta, ma rog sa ma inspire Domnul ce sa fac. Sunt unii "credinciosi" care nu primesc ce le spui si mai rau se supara, asa ca, de multe ori, ma rog pentru ei, dar vorbesc cu Preotul ca sa ia masuri. Sunt unii preoti care sunt inocenti, au vazut si ei la altii si fac asa, dar daca le spune unul sau le spun mai multi, renunta la aceste practici.

Acestea sunt "traditii" locale, unele foarte noi, neacceptate, ba chiar condamnate de Sfantul Sinod (inca din 1952) si chiar de toti crestinii sanatosi, ele fiind raspandite printre si de oamenii creduli, ignoranti sau primitivi in credinta, care nu se intereseaza de raportul lor cu traditia autentica a Bisericii Ortodoxe. In general e vorba de forme exagerate de evlavie, avand mai degraba un fond pagan decat crestin, care reduc actul credintei la un simplu rit mecanic si chiar magic.

Folosindu-se de unele traditii bisericesti adevarate, "traditiile" false le compromit autenticitatea, abuzurile acestora din urma fiind un motiv serios de sminteala pentru crestinii care au studiat anumite probleme si de injosire a Ortodoxiei de catre sectanti, subminand unitatea liturgica si de credinta a intregii Bisericii Ortodoxe romanesti, creand motive de disputa si chiar dezbinare si intre clerici si intre credinciosi.

Oamenii care fac asa ceva, au impresia ca, in mod automat, in viitor "le va merge bine", creandu-si iluzii si sperante desarte, ei desconsidera Sfintele Taine si ierurgiile bisericesti, dand intaietate practicilor acestea oculte, esentializand accesoriile si pierzand din vedere esentialul insusi. Incurajarea mai mult sau mai putin tacita a unor asemenea forme de fals misticism si practici necanonice de catre preotii care au ajuns preoti cred inainte de a fi crestini ortodocsi este o dovada de decadere moral-religioasa care trebuie adusa la lumina, si nu la o lumina a contrazicerilor, ci la Lumina lui Hristos.

Deci sa fim cu luare aminte si daca vedem asa ceva, sa ne manifestam contrarierea noastra spunandu-i preotului. Discutiile cu preotii nu trebuie sa fie de fata cu credinciosii sau cu altii, ci sa fie discutii personale.

Sa aveti sarbatori frumoase!
Elena

Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.12.2006, 18:23:50
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Da este crestineasca metoda ta. Si probabil ca ai mult har (scuza-mi lauda)eu nu am reusit decit sa-mi fac dusmani daca am atras atentia preotului sau enoriasilor. Asa ca desi buna metoda nu se poate raspindii si nu-i f. efectiva cei "deranjati" de aceste metode sint f. putini ceilalti f. multi si pe cei multi ii ajuta si popa( ca preot nu se poate numii)iar daca respectivul popa mai are si titlu de Dr. si e bine vazut de ierarhia lui poate sa imparta particele si sa dispretuiasca pe cel sarac, sau sau.... pina in pinzele albe. El o sa fie crezut...eu nu!
Oamenii sint mult prea mindrii sa-si recunoasca gresala.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2006, 18:55:31
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Oamenii sint mult prea mindri sa-si recunoasca gresala.
Ai evocat foarte bine aspectul de mandrie. Iar unde e mandrie, acolo nici Hristos nu poate sa fie. De aceea trebuie sa ne inarmam, cu ajutorul Domnului, cu smerenia. Nu ne ducem sa facem dreptate, ci ne ducem sa facem pace in Hristos. Iar "inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi", ci o va intari ca sa spuna adevarul.

Si mie mi s-a intamplat cu un preot sa am o discutie mai controversata si chiar fara rezultat pe moment. El avea deja un doctorat, era inscris la un al doilea doctorat, credea ca a cunoscut totul. Asta se intampla acum cam un an. M-a catalogat ca e un alt duh care ma impinge sa-i spun ce-i zisesem. Mi-am cerut iertare si l-am pomenit in continuare si eu si duhovnicul meu la rugaciune. Apoi s-a dus la Muntele Athos o perioda...si s-a intors cu alt duh, asa ca s-a facut liniste si bucurie in parohia respectiva. Deci cateodata rezultatele nu sunt pe loc, ci dupa un timp. Fiindca Dumnezeu ii misca inima omului, dar nu ca un foc de artificii, ci in timp.

Sa facem noi un pas si Dumnezeu va face 1000 ca sa reinstaureze Adevarul!

Elena

Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.12.2006, 21:22:02
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Al meu a venit de pe Athos si s-a schimbat si el , e adevarat....in rau.???
Intre timp am renuntat sa mai "ma sesizez" in biserica. Merg la slujba si fug cit de repede cind se gata sa nu intru in discutii ca am gura cam sloboda...
Din pacate in felul asta ma exclud si fata de cei care inca nu ma exclusesera ei deja. Iar biserica este frumoasa foc ca constructie, pacat ca Noi nu mai sintem biserica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.12.2006, 00:46:37
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Iar biserica este frumoasa foc ca constructie, pacat ca Noi nu mai sintem biserica.
E o realitate trista. In unele locuri se construiesc ziduri, in loc sa se construiasca altare in inimile oamenilor. Dar mai sunt si locuri unde prioritatea sunt oamenii, unde Preotii chiar fac misiune incercand sa-I slujeasca lui Dumnezeu si oamenilor. Slava Domnului!

Draga dmb, pana a ne uita in curtea vecinului, hai sa facem ceva cu noi, sa devenim noi mai buni, mai crestini, mai apropiati de Dumnezeu. Ce zici? Hai sa ne facem "bilantul" duhovnicesc si...contul de profit si pierderi pe anul asta si sa incercam sa ne "eficientizam", cu ajutorului marelui "Manager" Dumnezeu. Ce zici? Incercam?

Cu drag,
Elena
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.12.2006, 00:55:47
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Da Elena ai dreptate. Nu stiu de unde scrii tu dar eu de aici nu prea am de unde sa aleg. Stiu si recunosc ca-s primul pacatos (si nu din falsa smerenie...ci asta-i adevarul) si am nevoie de ajutor duhovnicesc. De unde? Am ajuns la granita de unde imi trebuie calauza. Stiu chiar recomandarile sa fii tu preotul tau sau Nt sa-ti fie calauza samd. Eu am nevoie de un om!!!! Si nu de azi de ieri...de ani multi!
Craciun fericit
Marius
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2007, 01:40:15
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Marius, sa stii ca multi se plang ca n-au om, ca slabanogul care nu avea om sa-l arunce in apa cand se tulburau apele ca sa se vindece. Si totusi Omul a venit, El in persoana, Hristos. Problema e ca noi nu reusim sa ajungem la o comunicare si comuniune cu El, noi nu-L simtim, noi nu stim ca Omul e langa noi. De aceea cerem om. Dar chiar daca suntem in neputinta asta, si nu-L simtit pe El, totusi sa cerem si ni se va da.

Domnul, in marea Lui milostivire, daca vede ca tu nu poti sa-L descoperi pe El direct, iti va trimite om. Fii sigur in inima ta de asta si vei vedea omul langa tine. Dar pentru asta trebuie sa te rogi si sa ai ceva in comun cu omul acela pe care il vrei langa tine. Eu am vazut in viata mea cum Dumnezeu, vazandu-mi neputinta mi-a trimis mereu oameni. Si toti mi-au fost calauze, fiindca de fapt, El era calauza... Ne anunti si pe noi cand gasesti omul sau Omul, bine?!

Numai bucurie,
Elena
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 15:46:05
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 13:51:24
vesminte preotesti stefanbogdan Preotia (Hirotonia) 20 16.03.2010 22:44:36
Reguli bisericesti sau inventii stramosesti cgruber Generalitati 1 21.02.2010 15:27:49
despre vesmintele preotesti stefanbogdan Tinuta in Biserica 6 30.04.2008 19:11:23